Кредитна карта с годишна лихва

  • 806
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 74
Добър вечер! Може ли някой да ми обясни какво ще рече кредитна карта с лихва на годишна база. Имам такава карта с мин сума от 500лв. Бях решила да не я ползвал но поради здравословни причини се наложи. Интересно ми е, тези 18% годишна лихва, ще ми се начислят ако до 1 година от вземане на сумата не съм я възстановила ли или? Това значи ли, че ако 3 месеца не внеса нищо и на 4тия погася целия кредит, ще имам лихва? Благодаря ви за отделеното време!

# 1
  • София
  • Мнения: 3 160
Не работи така кредитната карта. Лихвата винаги и за всичко е годишна, длъжни са да я пишат така. Съответния процент се дели на 360 дни и всеки ден използваната сума се олихвява с лихвата/360. Може да има гратисен период - да върнете всичко без лихва до определена дата, но винаги има поне минимална месечна вноска, зависи от лимита. Като тя покрива първо лихви и такси, а ако и колкото остане - главницата. Ако не внасяте 3 месеца, със сигурност ще е просрочие.

# 2
  • София
  • Мнения: 38 489
При повечето карти има 40 илидаже 60 дни гратисен период. Оттам се почва с смс-и. Внесете минимална сума. Но ако си теглил 1000, а внесеш 50, нищо не правиш. Почти всички отиват за такси и лихви. Общо взето, трябва бързо да върнеш цялата сума.

# 3
  • Мнения: 12 770
Обикновено има гратисен период от 40-45 дни. Това значи, че ето, сега на 01. февриари, или на 15. февруари, или на 28. февруари сте ползвали например 300 лева. Ако гратисният период е до 15. число на следващия месец, то независимо кой ден на февруари сте харчили, до 15 март трябва да върнете парите и няма лихва, ако сте ползвали парите за плащане на ПОС терминал. Ако сте теглили пари от картата на банкомат, ще имате допълнителен разход. Поне гледайте банкоматът да е на Вашата банка, за да е по-малък разходът за теглене от банкомат.
Все пак прочетете във Вашите условия какво пише. Може да е по-зле от това, което описах.
Ако имате гратисен период, гледайте през това време да си върнете парите и ще минете само с годишната такса, няма да имате лихви. Да, има допълнително и годишна такса, така че даже нищо да не ползвате от картата, банката все пак получава нещо затова, че е блокирала едни 500 лева да стоят на Ваше разположение.
И нека все пак да е ясно: ако три месеца не сте върнали парите, ще платите за 3 месеца лихви, за всеки ден, когато сумата не е била върната, но не и за гратисния период, ако има такъв във Вашите условия.

Последна редакция: нд, 09 фев 2020, 12:14 от Uncommon

# 4
  • София
  • Мнения: 3 160
И нека все пак да е ясно: ако три месеца не сте върнали парите, ще платите за 3 месеца лихви, за всеки ден, когато сумата не е била върната, но не и за гратисния период, ако има такъв във Вашите условия.

Това не навсякъде е така. В моята банка (ЦКБ) си се начислява лихва за гратисния период ако не покриеш всичко. Абсолютно убедена съм, десетки пъти съм го разяснявала на клиенти. Общо взето са 3 варианта:
1. Погасяваш всичко в гратисния период - няма лихва.
2. Погасяваш частично - каквото остава се олихвява от деня на ползване.
3. Не плащаш нищо - тече лихва по просрочие +т.2.

Общи условия

Активация на акаунт