Имате ли спестени пари?

  • 30 946
  • 560
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 40 737
Да, но просто опонирах на мнение, по което имам  различна гледна точка. Според мен и анкетата не е показателна с тези 5000 - все пак това са оборотни пари, пари приготвени за аварийни случаи, а не спестявания в истинския смисъл на думата.

# 61
  • Мнения: 54 337
Именно. Даже оборотните трябва да да поне 2*5000.

# 62
  • Мнения: 2 039
Човек винаги трябва да има заделени пари.Принципа да се заделят 10% е много ефективен,ако го правиш от младите си години.

# 63
  • Мнения: 3 290
На теория е много лесно, само, че забравяме колко е средната и минималната заплата у нас.
Има  хора  взимащи суми с които идвам изкарват.

# 64
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 459
Тук съм съгласна с теб!С ниски доходи колко да заделиш?

# 65
  • Мнения: 507
Хора нали тук темата е как да спестяваме а не колко. Кой колкото може толкова.. всеки според възможностите си и според момента. Аз например дълги години не съм могла и лев да заделя, не че заплата ми е била толков ниска, но изплащах кредит за кола за жилище.. децата бяха малки..разходите големи .. Но за мен и изплащането на кредит са спестени пари. В един момент имаш имот който има стойност и ти дава сигурност, което също е вид спестяване.
Винаги когато чета съвети от финансови експерти как да спестяваме и все съветват като вземе човек заплата веднага да отдели колкото иска за спести за месеца и тогава да харчи остатъка. На мен нещо този метод не ми се получава..сигурно затова харча повече ..

# 66
  • Мнения: 5 296
И ние в последните десет години изплащахме, спестяваме реално, откакто го изплатихме.
Сега, хората, които имат готово жилище, започват с голям старт в живота, понеже, ние на възраст 20+ сме започнали с минус 100000 хиляди.

# 67
  • Мнения: X
Какви ти минус 100, минус 300 000 са за тристаен в средна хубост квартал с довършването/ремонта.

# 68
  • Мнения: 40 737
Абсолютно съгласна. Най-добрият летящ старт (за деца оставащи си в България) е ако родителите успеят да им оставят жилище. Може да не е супер-дупер, но ще е някакво начало. Пък след време ще си купят и свое, по-голямо, но ще са спестили 100 000 за него, а няма да изплащат 200 000. Т.е. много по-бързо ще приключат с казуса квартира и ще могат да спестяват.

# 69
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
Ако нямаме спестени пари няма да мога да спя спокойно.



# 70
  • Мнения: 507
Veni въпрос на нагласа и най вече на възможности. Хич и не искам да се сещам за бедните години които сме преживели в България. Само се моля за нашите деца да е по добре.

# 71
  • Мнения: 5 296
Какви ти минус 100, минус 300 000 са за тристаен в средна хубост квартал с довършването/ремонта.
ми говоря за град различен от столицата и цени от преди 12-13 години.

# 72
  • Мнения: 13 782
Ще почнем да пестим като избутаме децата. Едното вече аха и е съпило на крака, другото имаме да го бутаме  още 12-13 години. Като казвам избутаме визирам с образование над средното - бакалавър или магистър. Така, като гледам, точно ще почнем да пестим и ще гушна букета.

# 73
  • Мнения: 3 290
Това е типична балканска черта, да се издържа и гледа детето/та, след това да се изучи и купи апартамент, след това се гледат внуците и т.н. до последния ден живот.
Не, че е лошо, но при нас е в доста над нормалното, за това и често 25-30 годишни не могат да си пуснат пералнята, да си сготвят да не говорим.. сами си ги отглеждат инвалиди.

# 74
  • Мнения: 18 476
Чак пък инвалиди... Може да са такива, ако родителите са ги държали в някакви зверски лишения за нещо, което не е от първостепенна важност - в случая втори имот. Ако са ги тъпкали с гадна нискокачествена храна, ако са ги лишавали от контакти и развитие и пр., за да пестят лев по лев за някоя катакомба. Ако не е такъв случая, а е имало някакъв баланс, няма проблем. Отделно, че такъв имот може да се ползва като допълнение към доходите на родителите.

Общи условия

Активация на акаунт