(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 40)

  • 23 036
  • 766
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 601
С удоволствие ви изчетох.
Да споделя и аз какво свърших. Един ред царевица засадих днес. Сложила съм рътена в табли за разсад. Сложих и семената на диня, пъпеш, бамя, салвия. Това покълна. За сега нищо при артишока и аспержите. Нито едно покълнало семе....
Сложих днес разсад броколи, не съм оптимист. Много са слаби корените, а поповото прасе е направило двора на швейцарско сирене. Преди 2 дни уморих 30 + гадини. Откривам с мотиката дупките им и поливам с лейка вода плюс малко олио. Излизат и умират.
Доматите ми жълтеят много. Доста се задържаха в кофичките. Може и да е болест, не съм сигурна.
Имам малки тиквички в оранжерията. Чесъна много хубаво излезе. Картофите също.
Пръсках за въшки с извлек от портокалови кори.
Подготвиха ми колове за доматите. Ще ги изнасям вече.

# 706
  • София
  • Мнения: 12 229
Ние успяхме уикенда да се доберем до къщата и да свършим някои неща.
Констатирах обаче, че съвсем не мога да си разпределя пространството и почти привърших изораното място. Има още двор, но идеята беше да остане полянка. Дотук имахме 8 реда грах, на 5 реда от единият сорт не порасна нищо, а от останалите три реда сглобих два. Има доста редове лук и чесън. За пръв път набрахме чесън сега, саден е пролетта, а е почнал да прави главички.. Имаме лук от есента от арпаджик и от балучка от пролетта. Есенният спанак е полудял. Всяка седмица бера по един кг листа и вече се чудя на кого да го раздавам. Сега съм набрала 2 кг, защото пропуснахме покрай Великден да отидем и мисля да го замразя. Имам и насят пролетта, но и той е поникнал тук там, както и есенно саденият киселец. Освен да се опитам да ги събера на едно място и тях. Салатките и те оскъдно са поникнали, мъжът ми ги разсади да видим дали ще се получи и там нещо.
Насадихме седмицата преди Великден 14 реда картофи, някои вече са се подали. А вчера насадих 10 реда сладка царевица 4-5 вида. Обожавам царевица, но отново май прекалих. И сега се чудя къде ще успея да събера доматите, пипера, краставиците, патлажаните и тиквичките. А имам и семена и моркови , пащърнак, декоративни тиквички и всякакви подправки, които също не виждам къде ще мога да насея. Ще поразчистя още малко между дръвчетата близо до дувара поне за подправките. Ще оберем част и от пресният лук и като свърши мястото подозирам, че още част от полянката ще стане с помоща на фрезата обработваема градина Simple Smile
Имам проблем и със сладкият картоф. Филизите вкъщи вече са над 60 см дълги, а доколкото чета е хубаво след средата на май чак да се садят и да е доста по-топло отколкото сега. Чудя се дали да ги подпирам някак или да рискувам и да ги насадя и тях някъде Simple Smile
Някой дали има информация защо форум Хоби кафе не ми се отваря? Имах поръчка от там за цветя и разсад, а сега не мога да вляза по никакъв начин.

valeriq.k ако правилно си спомням и корените ягоди са от теб споделям, че вече са прекопани и масово цъфтят Simple Smile

# 707
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
патладжана може да се пикира.
за бамята - миналата година направих разсад - по едно зрънце в чашка. засадих я големичка, а когато цъфнаха акациите засях остатъка от пакета. за две-три седмици се изравниха.

# 708
  • Мнения: 1 601
Aila радвам се. 😊
Интересно ще ми е за сладките картофи да споделиш опит. Тази година ще пропусна, но се надявам догодина да успея да направя разсад навреме.
Някой да е гледал селари?

# 709
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Wednes,
аз имах по миналата година, но я засях късно и стана само 20-30см висока, но имаше 4-5 бамички на нея.
нищо специално не съм правила.

миналата година сях 3 пъти, покълваше и после на 5см умираше.
тази година мъжът ми ми купи някакъв стар сорт, две са покарали за сега.
върви добре до домати и иска слънце.

аз сложих 5 диви домата: 4 като чери и един от онзи дето ми превзе градината миналата година с доматчета-грахчета.
него го сложих във висяща саксия, ако се развие добре, смятам да го ползвам за озеленяване Satisfied

Айла, листата на сладкия картоф се ядат, шмули го.
става и в салата, и готвени.
трябва им топло на тях. незнам какви са Т в Бг, при нас е жега.

Валерия, доколкото знам, трябва да се окопава като праза, за да стане бяла и крехка.
понеже при нас е евтина, та не ми се занимава. аз сея неща, които в магазини ги няма, безвкусни са или са скъпи.

# 710
  • София
  • Мнения: 5 188
Бамя - сейте директно!  
Точно като на Добри, разсадите и засятите директно (дори по-късно) семена СЕ ИЗРАВНИХА Sad

# 711
  • Русе
  • Мнения: 2 605
Аз също увиснах с празните места за садене, ще се разваля малко от полянката май.  Да ви питам за препарата за трева Така, Раундъп и прочие. Не съм запозната твърде, но вчера установих, че съседа пръска в неговото място, но на ръба с нашето. Аз там, 30см навътре имам сложен зелен боб..сега какво да го правя..да се хвърлям ли в тревоги..
 Иначе утре мисля поне един найлон да опъна по оградата, поне от тук нататък да няма опасност да ми го ошета. А те сега го пръскат и после на това място правят разсада за зелето, производители са🤔🤔🤔

# 712
  • Мнения: 1 076
Ася, какви са ти сортовете диви домати тази година? Моите в началото бяха ужасно бавни, но напоследък наваксаха. Добре се развиват Matt’s wild cherry и Dattelwein. Не са зле Humboldti и Bolivianische Obsttomate. Други два едва кретат.

Ще сложа значи направо в земята. Дано нещо се  получи. Много я обичам, а тук е много рядка и безобразно скъпа.

# 713
  • София
  • Мнения: 24 839
Дами, какво имате предвид, когато говорите за "диви домати"?

# 714
  • София
  • Мнения: 5 188
Цвете, слагай изцяло найлон към съседа и му кажи, че там имаш насаждения, които ще ги ядеш - трябвало е да те предупреди!
Наблюдавай, ако и твоята трева пожълтее, викай полиция!

Съседите на наши приятели им напръскали малините, обаче точно в плододаване, а трите им дечица всеки ден тършуват и изяждат всичко. Най-малкото се разболя от диабет тип 1, а родителите и досега мислят, че раундъп може да е причината.  Изкорениха всички пожълтели малини. Мислеха да се саморазправят, мислеха полиция...
Вземи мерки сега!
Ох, как ми припомни тази история...

# 715
  • Мнения: 1 076
Дами, какво имате предвид, когато говорите за "диви домати"?
Дивите домати са сортове домати, които са доста непретенциозни, стигат 2+ метра височина, носят голямо количество дребни по размер доматчета и не е нужно да се колтучат.
Некапризни черита, бих ги нарекла аз. Ако някой има по-коректно обяснение, да каже. 😊
Има много сортове, ето два просто за пример:

Това е сортът Johannisbeer Gelb/Gold Currant:


Това е Matt‘s wild cherry, уж любимият сорт на Джейми Оливър. Те са много дребни!

# 716
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Wednes, този първия от снимката съм го сложила да виси. Миналата година превзе над 1кв.м 😱
Няма обиране с тези миниатюрни доматчета. Пък и не зрее цялата китка ....
Растението беше 5см и падна, счупи се връхчето. Боднах и него, гледам расте.
А е в една никаква почва.

Другият ми е Хумболдтии, миналата добре се представи, не се разболя, плододаването беше добре и вкусът ми хареса.
4 корена имам: два са по една педя високи, два са 5-7см, т.е голяма разлика.

Цвети, много неприятно!
Поне да те беше предупредил!!!!
Аз не обичам да хвърлям храна, ни да унищожавам растения, но този боб бих го махнала.

# 717
  • Мнения: 1 601
В България могат ли да се купят семена на такива домати от някъде?

# 718
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
В България могат ли да се купят семена на такива домати от някъде?

при нас се водят чери-касис намирам ги тук
в същия сайт има и жълти

и тук

и тук

# 719
  • София
  • Мнения: 5 188
Най-гадният отгледан от мен домат беше италианско чери за саксия. Предполагам, че е бил хибрид, защото растението остана много ниско. Роди твърди червени попчета, около 3-4 см, няма общо с тези мъници Simple Smile  Можеше да играем тенис на маса с тях Sad

Общи условия

Активация на акаунт