СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 12

  • 31 685
  • 816
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 3 491
Аз не вярвам, че трябва да се правят безброй преразкази, за да се справиш на НВО. Като си усвоил как да ги правиш, като слушаш на изпита и си го прочетеш съвестно, ще го направиш. Разбирам ги децата, че ги мързи, ако непрекъснато трябва да правят.
По-добре да имат време да четат книги, да пишат съчинения. Така ще станат грамотни и емоционално богати  Всичко ми се струва изначално сбъркано.

# 796
  • Мнения: 3 039
Трябва ли НАШИЯ да е с пълен член?



Цитирам от темата с въпроси, касаещи граматиката.

Грешка, за която седмокласник ще бъде освиркан, е допусната в реклама. Без да познавам процеса, туй чудо преди да го видим на билбордовете е минало през очите на сумати високоплатени и реализирани по общите схващания индивиди... и е оцеляло до билбордовете.
Та, keep calm и чакайте да мине НВО и не забравяйте, че резултатите от него нищо не значат... ама нищо.

Последна редакция: сб, 07 мар 2020, 19:59 от solnichka

# 797
  • Мнения: 3 491
Аз си спомням, че безброй пъти си проверявах темата за СУ за грешки около членуването.Бях сигурна, че другото ми е добре, но винаги съм се притеснявала за това. И сега понякога правя грешки, ако бързам. Както и с повечко запетаи. При детето много рядко се случва, а никога не е отделял време специално да учи правилата.

# 798
  • софия
  • Мнения: 25 192
Нашата госпожа от курса по бел е научила децата да започват със задачата за откриване на правописни грешки. Тя носи най-много точки в първия модул.

Мама Таз, давай фризьор 🙂 Дано само не е на другия край спрямо нашия.

За пълния и краткия член прилагам простото правило за той - пълен и него - кратък, но понякога се обърквам. Със запетайките е друга бира - винаги са повече, да има 😂

Последна редакция: сб, 07 мар 2020, 20:32 от zvаnchе

# 799
  • Мнения: 3 491
И ние имаме проблем с издирването на подходящ фризьор. Той поддържа косата леко дълга, но в момента смята, че вече добива "женски вид". Преди малко разсъждаваше по темата.  Иска да се подстриже, но се страхува, че ако каже малко, няма да е малко. Това от опит с предишни подстригвания.

# 800
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 435
Ох, ще ме извинявате, ама вчера попаднах на един пост във фейса, относно пълен и кратък член, публикуван от мъж: (копирам дословно и отново се извинявам 😊)
" Минутка за граматика - пълен и непълен член.Граматиката, за разлика от мъжа, има два члена - пълен и непълен или както би се изразил Титанът на родната мисъл - Божинката:"ПълниЯТ член е като непълниЯ член, само че е пълен."Пълен член имаме тогава, когато субектът, за когото въпросният член е прикрепен, извършва действието, за което се говори в изречението.Пример:ГолемиЯТ му член ѝ видя сметката.Тук членът се е проявил като виждач на сметки, следователно е пълен. (Или поне е бил до момента на виждането на въпросната сметка.)Непълен член имаме тогава, когато субектът се мота из изречението, ама не извършва действието, за което се говори.Пример:Тя видя сметката на големиЯ му член.Тук членът, àко че участва у далаверата, е пасивен и не той извършва действието, което тутакси го прави непълен.Значи, ако и от това обяснение с членове за пълниЯ и непълниЯ член не сте разбрали нищо, очевидно за никакъв член не ставате!"
Малко да се разведрим, пък и е време за винце 😉

# 801
  • Мнения: 3 912
Трябва ли НАШИЯ да е с пълен член?


Заради аналог на репиката от рекламата се е разгарял остър  фиолологически спор. Изречението беше: "Жалбоподателят моли съда да отмени решението и вместо това да му присъди сумата..." Отговорът беше, че "съд" може и с пълен и непълен член. При стария правоговор между "моли" и "съда" би имао свързващото "щото". Тогава съд ще бъде с пълен член като деятел на желаното действие. След отпадането на този начин на говор вече жалбоподателят е подлог, а той моли кого...съда - непълен член.

# 802
  • Мнения: 3 866
Zvanche,  какво за фризьор ?

# 803
  • Мнения: 3 039
Шарлот, много интересен пример наистина.
С уговорката, че БЕЛ не ми е силата, аз си го представям като:
Жалбоподателят моли съда, (същиЯТ) да отмени решението...
И все пак съдът ми е като пряко допълнение и липсва като подлог на следващото.

В примера с рекламата ми е все пак еднозначно, че си трябва пълен член. Ще ми интересно някой, който мисли иначе, да обоснове. Както казах, не съм мега уверена на това поле.

Последна редакция: сб, 07 мар 2020, 22:57 от solnichka

# 804
  • София
  • Мнения: 7 173
Да се включа, за да съобщя, че установих колко хубаво нещо е ваканцията! 😀 Все едно на мене са ги дали тия дни. Цял ден мотане с приятели, че даже и IQOS- a успях да си сменя, а иначе бях на ръба да не сколасам с кампанията.
Имало някаква форма на хубав живот, значи...

Последна редакция: сб, 07 мар 2020, 22:17 от Red

# 805
  • гр.София
  • Мнения: 4 146
Извинете,че се намесвам,но milasara ,която в момента е във Варна , щеше да дава фризьор.  Ако добре разбрах .
 Забавно си говорим един през друг тук.
 По-миналата година една известна марка кафе си беше сложила пресен билборд до спирка,на която често стоя, с плеснат пълен член,където не трябва. Писах им на лични във ФБ-каква е тая рекламна агенция с неграмотни служители и много скоро след това замазаха Т-то  -)
И аз си правя грешки,и слагам запетаи повече-за всеки случай. А одеве проверявах,кога се пише листове и листа. Някой по-назад ги употреби,както и аз  преди време, но нещо ме човъркаше.

# 806
  • Мнения: 1 951
Ами в Плевен и Габрово са двете положителни проби за короната Cry
Някак вече започна да ме налазва напрежение. Дано да е просто от късният час.

# 807
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 285
Още не се знае знае със сигурност за вируса. В 10.00 сутринта ще съобщят. Спокойно, това е просто грип. С идването на топлото време ще изчезне.

Дадох на Ема ПИ от Плевен, обаче ми се струва, че отговорът на задача 1 е сгрешен в ключа. Знаете ли дали се отнемат точки за ненаписана мерна единица? На последната задача Ема е разписала подробно и точно както в ключа решението, на финалното изчисление е написала само см, без 2-ката, че са квадратни см.

# 808
  • Мнения: 6 918
Още не се знае знае със сигурност за вируса. В 10.00 сутринта ще съобщят. Спокойно, това е просто грип. С идването на топлото време ще изчезне.

Дадох на Ема ПИ от Плевен, обаче ми се струва, че отговорът на задача 1 е сгрешен в ключа. Знаете ли дали се отнемат точки за ненаписана мерна единица? На последната задача Ема е разписала подробно и точно както в ключа решението, на финалното изчисление е написала само см, без 2-ката, че са квадратни см.
На първа задача в Плевен отговорът е В) 10. В моя вариант това е дадено за вярно.
Познавам дете с 99т м.г. на нво. Едната точка му е отнета от ненаписана мерна единица.

# 809
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 285
Ема изкарва отг. Б на зад.1. Много ми е странно как често на ПИ има грешка на първи въпрос. По БЕЛ също.

Общи условия

Активация на акаунт