Да задържа ли бебето ?

  • 7 884
  • 174
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 24 467
Тъжно е, когато се избира лесния, а не свестния начин.

По детински наивно е да се смята, че има един "свестен" начин за всички. И той е вашият. Laughing

Иначе най-малко "свястното" решение е дете да гледа деца, несамостоятелен да поема отговорност за друг себеподобен.
Това го прави един известен нам етнос, например, но, слава Богу, не е чак толкова разпространено сред останалата част от обществото, тази, която допринася за него.

Последна редакция: чт, 05 мар 2020, 10:06 от Judy

# 151
  • Мнения: 17 409
Същото важи и за всички, които я поздравиха за правилната (според тях, естествено) постъпка, а преди това ѝ разчертаха бъдещето.
Wink

# 152
  • Мнения: 24 467
Не знам за разчертаване на бъдещето. Това го могат ония, от специалния канал - маг Фидан и сие.
Човекът решил нещо и го направил. И това е неговото решение. Лично аз поздравямвам авторката за това. Неприятно нещо е колебанието.
Скрит текст:
Не определям за всички едно единствено вярно решение. Понеже било някога си мое.
Но като човек с опит няма как да адмирирам идеята несамостоятелен човек да създава деца. Не всеки има днес баби и дядовци, готови да гледат и него, и тях. А и не всеки желае да е чак дотам зависим, пък било то и от родители.

Последна редакция: чт, 05 мар 2020, 10:05 от Judy

# 153
  • Мнения: 8 002
Не е правилно да се дава съвет по такъв важен въпрос, на момиче, което виждаш, че се колебае и не може да вземе решение. Дори на близки приятелки, които са ме молили за мнение не съм си позволявала да им давам наклон на решението по такъв въпрос , и съм отговаряла "това сама трябва да си го решиш". Hands V

# 154
  • Мнения: 24 467
Когато някой изрично ме попита за мнение - давам го и подчертавам, че то си е мое.
Когато не ме питат - естествено, че не съветвам. Освен моите си деца.
Естествено, че накрая човекът сам ще си реши какво да прави, но когато изрично пита за лично мнение и аз имам такова, не виждам причина да не го дам. Той затова и пита -  за да види и анализира различни гледни точки, които следтова ще анализира и ще си избере свой вариант, според неговото положение и разбирания.

# 155
  • Мнения: 17 409
Не, че си решава сам, а взема чуждото мнение. За или против Simple Smile На такива хора много често някой друг им е виновен. Simple Smile Да не отварям дума, че тук става въпрос за много важно и лично решение. А тя каква стана, почнаха да ѝ обясняват кскво щяло да случи, и какво да не се случи. Дано девойката не стига до етап в живота си, в който да си каже - ей, имаше едни жени, казаха ми така, ама защо ги слушах.
Въздържането от съвети често е трудно за даващия Simple Smile, но може да се окаже по-полезно за търсещия от изказването на лично мнение.
За мен начинът, по който е взела решението, при все че другата страна също има право на участие в процеса, е достатъчно показателен Wink

# 156
  • София
  • Мнения: 35 255
Дренка, допитала се е, което за мен си е чиста глуост, нали...
Нормално е да има двуполюсни мнения, ненормално е да се стига до крайности.

# 157
  • Мнения: 24 467
Не, че си решава сам, а взема чуждото мнение. За или против Simple Smile На такива хора много често някой друг им е виновен. Simple Smile Да не отварям дума, че тук става въпрос за много важно и лично решение. А тя каква стана, почнаха да ѝ обясняват кскво щяло да случи, и какво да не се случи. Дано девойката не стига до етап в живота си, в който да си каже - ей, имаше едни жени, казаха ми така, ама защо ги слушах.
Въздържането от съвети често е трудно за даващия Simple Smile, но може да се окаже по-полезно за търсещия от изказването на лично мнение.
За мен начинът, по който е взела решението, при все че другата страна също има право на участие в процеса, е достатъчно показателен Wink

Не решава сам само тогава, когато някой друг избира вместо него.
Когато възрастен човек сам събира мнения и пита, той просто събира и прави анализ, след което избира, тъй като е нормално да чуе различни.
Решението накрая си е негово. Съобразено, напомням, с неговия частен случай. Не с вашия, не с моя, не с този на майката, бабата, комшийката и т.н.
Човек се въздържа да дава съвети, когато не му ги искат. Когато му ги искат - няма такава нужда. Напротив - нормално е да се дадат. Очевидно искащият ги има такава нужда.
Ако вие не искате да дадете съвет, когато ви искат, нямате опит в дадена област или просто желание - никой не ви кара на сила да го правите. Но да се отвори една цяла тема тук точно с искане за съвет и да се твърди, че такив не бива да се дава е несериозно и най-малкото - неуважително към автора.
Когато аз отварям теми точно за да събера информация, целя именно да получа такава. Може да е разнообразна /което е по-добре за мен/, може да е взаимно изключваща се, но аз затова отварям тема - за да събера мнения. Понякога ми се е случвало да променя собственото си първоначално становище, понякога - да го затвърдя, понякога - леко да го изменя. Зависи какво съм събрала и как съм го анализирала и преценила.

По кой друг начин авторката да вземерешение предлагаш? Говорили с приятеля си, питала го е. Все пак накрая е решила. Какво да направи? Да чака да види какво аджеба ще стане? Възрастният човек не бива да действа по този начин. Разумният човек правиточно това - изчиства проблема, събира възможно най-много обективна информация, претегля "за" и "против" и взима решение. Както е направила и авторката, в крайна сметка.

Скрит текст:
"Дано"- то лично аз го оставям за съседските сериали. Там най-често се "дано"-сват.

# 158
  • Мнения: 17 409
За и против са си нейните за и против. Тях трябва да тегли, не моите, твоите и на всички, раздаващи акъл, с претенции кое е правилното.
Приказки от рода на - при мен проблем нямаше след аборта, не виждам какво толкова може да стане, или ще ти се наложи да прекъснеш влизат в категория хипотези, обаче се дават като един от само два възможни варианта. Не смятам, че това са съвети от мислещи по конкретен казус хора, но важното е да се отговаря точно на това, което се пита Simple Smile
Дано - то го употребих, защото се сетих за моя пациентка, нсправила аборт след еднолично взето решение, тъй като не ѝ бил моментът. След точно една година, решила да забременява, за да задържи мъжа си. Е, да, ама не Simple Smile
Авторката, добре наквасена с чуждото мнение,  говорила все пак с приятеля си, за да стигне до - тялото си е мое Simple Smile

Последна редакция: чт, 05 мар 2020, 11:41 от Дренка

# 159
  • Мнения: 24 467
За да си претегли нейните, тя събира, естествено, "за" и "против" и от други хора. И това дори децата го правят, защото е ясно, че човек трудно може да се сети за всички позитиви и негативи. Особено ако няма по-голям житейски опит. Колкото е по-мъдър човек, толкова повече опции ще събере и ще си обсъди.
Колкото повече "материал" събереш, толкова по-голям шанс има да вземеш правилното ЗА ТЕБ решение.

Скрит текст:
"Дано"-то го казват често пъти и майки за дъщерите си в насока, примерно "Ох, дано не сглупи като мен да зачеше семейната академия рано-рано...". Само дето няма да го признаят публично най-често. Човещинка е да не се признават грешки. Но е и вредно. Затова човек пред децата си по-често е склонен да си ги признава, защото си ги обича и не иска и те да бъркат.
Даже и за синовете си го казват родители, че ги и съветват в прав текст.
Няма много родители, освен онези, с вече упоменатия по-горе етнос, чиято мечта е децата им да станат родители преди да са станали самостоятелни и да се плодят на по 19-20 години. Не познавам поне аз такъв. Всеки напира детето му да си вземе първо поне "хляба в ръцете".
Защо ли? Защото като родители на вече големи деца и те са се сподобили с опит, който е по-важен от първичните инстинкти за плодене и множене, и са разбрали, че за да станеш родител, първо трябва да станеш отговорен към себе си и самостоятелен човек.
"Дано"-та - колкото щеш! Няма смисъл да се изброяват сега в тази тема, когато решението е вече взето и реализирано.
"Дано не съжаляваш" звучи като заплаха, отправена затова, защото човекът не последвал нечий конкретен съвет и не споделил нечие конкретно мнение.

Последна редакция: чт, 05 мар 2020, 19:41 от Judy

# 160
  • София
  • Мнения: 19 338
Майка ми реагира точно като вас, когато разбра за бременността ми. След раждането на внучката си обаче, тя се преобрази в най-всеотдайната и любяща баба.
Разбира се, че роденото вече дете ще се обича.
Моята майка говореше точно като теб - как може да съжалявам и каква прекрасна щерка имам. Та моето дете винаги ще си е прекрасно за родителите и баби/дядовци. Но можеше да имам семейство и дете/деца и без да завися толкова от родители. Или пък може би не, няма как да проверя.

Предвид това, че момичето е младо и това й е първи мъж - за мен абортът е оправдан. В днешно време малко хора остават с първите си партньори, независимо женени или не.
Дори да се разделят, заради  това или по други причини - на тези години не е голяма трагедия. И не на последно място - да й е урок за безопасен секс.

# 161
  • Мнения: 17 409
Няма никакво значение дали за теб или за мен абортът е оправдан или не е оправдан, защото това е чужд живот. И здраве.

# 162
  • София
  • Мнения: 19 338
И лекарите практикувате върху чужди животи и здраве, но щом ви търсят - лекувате, давате съвети, нали така?
Скрит текст:
На мен ми дуднеше на главата медицинско лице как може да нямам деца, ако нераждала направя аборт. Ами по-късно се запознях с жени с по2 аборта, които забременяха на нула време, и то на 30+. Природа...и шанс

# 163
  • Мнения: 17 409
Има различни видове подход. Един от които е авторитарният Simple Smile
Съветите, които давате тук касят и отношения, та не знам на какво основание си ги оценявате като оправдани или неоправдани.

# 164
  • Мнения: 2 838
Не съдете така жестоко, ако не сте минали през същото и не говорите от личен опит!

На момичето желая бързо възстановяване и да не чете от тук нататък темата. Няма смисъл от сол в раната.

Общи условия

Активация на акаунт