Отговори
# 60
  • Мнения: 30 802
Ако въпросът е "може ли следният работещ да си позволи лятна и зимна почивка, близка до соц условията", то да, отговорът е по-скоро да. Някакви станции, хижи и остатъчни бунгала има все още, станции и санаториуми.

И аз съм като Кукумицинка - ако съм сама, съм жив Беар Грилс, вирея във всякакви условия. С децата обаче ми е важно всичко да е много удобно и да нямам спънки. Дори неща като хотелска архитектура са ми важни (примерно балконски прегради, през които може да политне дете, или необезопасени стълбища и площадки с рехави прегради).

В последните години ходим или за ден, или за дълги уикенди. Забелязвам, че съотношението риск/кеф не си струва, стресиращо е. Много багаж, все нащрек и още капризни деца, изискващи внимание. Особено най-малката, тя дори отказва да пишка на непознато място или навън. Въобще не е гъвкава, иска си своя ритъм и условия.

# 61
  • София
  • Мнения: 38 923
Първите два дни с деца на почивка въобще не са почивка. Последният път, когато ходих с двете първия ден щяха да се пребият, втория - да се удавят. Чак на третия измислих как да сме спокойни. На четвъртия ме заболя главата, на петия се прибрахме с проблеми по пътя. Ох, не искам да си спомням.

# 62
  • София
  • Мнения: 6 039
От всичките ми приятелки, тази която пътува най - много, предимно в Б-я или евтини дестинации в чужбина, с евтин транспорт, е жена с приятеля си и нейният отраснал вече син. Жената получава ниска, но редовна заплата. Приятелят е по - добре финансово, но не е богат. Обикалят България лятото със седмици. Познават всяко диво кътче. Сина й е видял почти цяла България и забележителностите й. Познава страната ни повече от всяко дете. Намират евтини места за спане и рядко ходят по ресторанти. Торба със сандвичи и термоси с напитки. В колата имат всичко необходимо и толкоз. Има начин, ако човек иска да пътува. Лятото стоят по 3 седмици на море, в евтина квартира. Където готвят вечер. Рядко ходят по заведения. Всеки уикенд или празници са някъде по планините, хижи, или близки дестинации, в къщи за гости. Без хотели и без ОлИнклузиви Grinning

# 63
  • София
  • Мнения: 13 638
Не си представям почивка при лоши условия или с термоси, сандвичи и готвене. Разбира се, не обичам и олинклузив.
Пътуванията из страната не са трудни. България не е голяма страна и при добра организация може лесно да се видят много забележителности без или с минимум нощувки.

Сирен, конкретно санаториуми в момента има с много добри условия и не са вече типичната соц-почивка, но трябва човек да си подпира мястото.

# 64
  • Мнения: 7 446
Не искам почивка със сандвичи и термоси. Може да е една седмица, но както трябва. Аз обичам много ол инклузив и откакто живеем в Германия, а и малко преди това все така почиваме. Работя много, нека пък в тези дни някой да ме обгрижва. Иначе пътуванията с опознавателна цел, тогава може хотел със закуска и целия ден сме по обекти.

# 65
  • Мнения: 30 802
Ако правиш почивка с обикаляне, може да се наложи да има сандвичи и термоси. Не че няма ресторанти, но в БГ има доста "кошмари в кухнята". На една почивка след втория ден ресторантска храна направо ни се втръсна.

# 66
  • Мнения: 2 691
Покрай детето почивката ни на море винаги е била свързана с  готвене. Иначе предпочитам ресторантите пред ол инклузива. Да не мръднеш от хотела ми идва в повече. Особено в Гърция където на мен атмосферата много ми допада.

# 67
  • Мнения: 54 851
Такова лагеруване и хранене със сандвичи не е за мен. Само ще се изморя от път.
Почивката трябва да е комфортна, без ангажименти за изхранване. То аз вкъщи мразя да готвя, как ли не съм понесла тенджери и тигани?! И да обикалям като катунарка. Не ща такава "почивка".
За бебетата и морето - лично мое мнение, че деца до 3 години нямат работа на плажа. Първо е трудно за родителите, второ те са малки и има риск от претопляне, не дай си Боже и слънчасване.
Защото никога не съм разбирала какви са тия майки, да спят до обяд и да се довлекат с малки деца в 12 часа на обяд?Rolling Eyes  Ние никога не сме стояли след 13 ч. Сутрин най-късно в 9 сме на плажа и не по-късно от 13 си тръгваме.

# 68
  • Мнения: 11 229
Направи ми впечатление постът, че от цигари и ракия не можело да се спести за почивка. Аз пък мога да сметна, че при една кутия дневно (от най-евтините цигари) и един пушач в семейството за година се спестяват приблизително 1800 лева. Ако са двама и ако добавим ракия - смятайте...

Естествено, има много хора с ниски доходи и трудна семейна ситуация, като Mama Ru, при които нещата не опират до цигарите.
Има обаче и твърде много заможни и пътуващи българи вече - на практика в разумен срок не можеш да си направиш резервация за спа-хотел през уикенд или официален празник/ваканция, трябва месеци предварително. Това за мен не е много нормално. Както и някои цени не ми се струват много нормални - и въпреки това хотелите са пълни.

Извън социалния въпрос, както обикновено темата се превръща в "домошари срещу пътешественици", "ол инклузив срещу свободно пътуващи" Simple Smile. За това нейно разклонение - аз не готвя на почивка, детето съм го водила в три държави, преди да навърши една година, и доста пъти на плажа, преди да навърши три. Ами не сме умрели, даже не се и разболявало никога в този период, освен от една шарка у дома в София Simple Smile

Иначе от няколко месеца насам всяка неделя сме на еднодневен маршрут в планина (нямам предвид познатата северна част на Витоша), с няколко часа ходене и до 1-1.5 часа шофиране в посока. За това никакви пари не са нужни, освен някой лев за гориво, шише вода и някое шоколадче. Ползите откъм здраве, чист въздух и движение пък са големи, съжалявам, че не сме го предприели по-рано.
А уикенд с една нощувка в къща за гости някъде из България също не коства много.

Евтини самолетни билети и аз рядко уцелвам, с двама работещи родители и деца ученици това е трудно.

Последна редакция: чт, 05 мар 2020, 16:36 от Параход

# 69
  • Мнения: 2 039
Какъв е смисъла на така всеобхватно зададен въпрос?
Никъде по света всички граждани не могат да си позволят почивка.
Както видяхме от мненията, в понятието "почивка" всеки влага различен смисъл.Аз също смятам,че пътуване за по-малко от седмица без удобства не е почивка.

# 70
  • Мнения: 1 308
Това "наистина" в заглавието звучи сякаш някой някъде твърди, че е така. Не съм чувал за подобни неща. Все едно да питаш "Може ли наистина всеки да си купи чисто нова кола". Наистина не може всеки, дори и 1/3 не могат.

# 71
  • Мнения: 30 802
Не знам, обаче всички места за уикенди и други пътувания все са фул и отдалеч резервирани. Усеща се, че в БГ много се пътува, макар че реално да го правят главно по-заможните от големите градове.

# 72
  • София
  • Мнения: 6 039
За тази приятелка дето писах горе, не е чак бедна да не може да събере за 1 седмица някъде ОИ. Не. Изобщо не беше думата това. Просто от всичките ми познати, тя с посредствени доходи, пътува най - често. За тяхното семейство е важна дестинацията, а не, хотела, колко е мек матрака и отрупаната маса. Приятеля й не яде месо, нито пие. Изобщо храните не го вълнуват чак толкоз. Тя не е тъй,
пие по чаша вино, но не е в това въпроса.  Предпочитат природата, нови и хубави места, даже по - диви и самотни. Лудницата в София им тежи, хем тя е отрасла в Центъра, но сега предпочита по- тихи и приятни места.Обиколили са България. Иска сина й да я познава и обича. Пиша всичко това, за да кажа, че не е толкова сложно да пътува човек и не винаги изисква огромен бюджет. По темата един вид. Но не споря. Всеки си знае според себе си.

# 73
  • Мнения: 11 229
Не знам, обаче всички места за уикенди и други пътувания все са фул и отдалеч резервирани. Усеща се, че в БГ много се пътува, макар че реално да го правят главно по-заможните от големите градове.
Ами то хотелите не са неограничено количество, дори като включиш и околни държави. Половин милион да пътува, все ще ги напълни и препълни. А половин милион са няма и 10% от населението. Спокойно може в останалите 90% да има далеч по-широк сегмент бедни.

Часовник с кукувичка,
по описанието за миг се замислих твоята приятелка да не съм аз, ама имаме разногласия из форума, та надали аз ще съм Stuck Out Tongue

# 74
  • Мнения: 41 712
За мен лично има три вида почивки:
- пътуване за релакс
- пътуване за разглеждане и личностно обогатяване
- пътуване за определена дейност (ски например е най-актуално)

Ако ще е за релакс искам всичко да ми е наред, хотелът да е 5 звезди и само да се излежавам на шезлонга и всичко да ми е на тепсия. Не обичам обаче ол инклузив, защото това безплатно ядене и пиене увлича и накрая вкъщи рискуваме да счупим кантара.
Ако пък искам да разгледам Париж например, хотелът може и двузвезден да е, стига да е на хубаво място, може и без закуска даже. Така и така в него само ще спим - да има душ и легло стига. Пък и то колко 5* хотели има в Париж и на какви цени са?
Виж, ако отиваме на ски, там вече нещата са по-размити. Ясно, че най-важното е самото каране на ски. Ама на моята възраст искам да има и добро СПА за релакс след ските, и хотелът да е на пистата, и вътре да е приятно и хубаво. На младини обаче ни стигаше да е в добър курорт и за СПА не сме и мислили.

Накратко - всеки може да си имам различни приоритети, но за да се избегнат излишни спорове е хубаво поне да се уточнява за кой вид почивка става дума.

Общи условия

Активация на акаунт