Подготовка за нормално раждане - информация, въпроси и отговори

  • 47 544
  • 776
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 112
Здравейте,
Благодаря за темата и аз се записвам и ще следя с интерес.
На мен ми предстои първо раждане през месец август и на този етап се надявам да е естествено и да не се появи предпоставка за секцио.
Лично мен операцията ме притеснява повече от колкото болката по време на естественото.

# 16
  • Мнения: 153
Страхотна тема🤗🤗записвам се веднага,предстои ми раждане през август🤩🤩 и много ми се иска да е по естествен път.Ще следя темата с голямо удоволствие🙂

# 17
  • Мнения: 30 802
Едно малко съветче: в последните 2-3 седмици спете колкото можете. Предиобедна, следобедна и изобщо всякаква дрямка или почивка. И не си давайте зор, да сте отпочинали и заредени. Щото то е естествена работа, но да кажем, че идва нанагорно. Та хубаво е да е отпочинал човек, щото не е лека работа.

# 18
  • Мнения: 884
Включвам се и аз с термин 28.04. Надявам се да родя естествено,първо ,че това си е нормалното ,друго ,че не искам да ме режат,но каквото е положението такова. Бебето е с голяма и кръгла глава,на ФМ доктора мери 4-5 пъти за да се увери,че не е сбъркал. Върви с месец напред по размер на главата. Аз съм 1.55 на последния преглед бях 60 кг. ,сега съм в 32+2 дни. За таза не са ми казали тесен ли е или не за нормално раждане. На 16.03 съм на преглед и ще питам дали ще успея за нормално раждане ,добре ли ми е таза и бебето правилно ли е застанало. Знам само че е с главата надолу и май с лице към корема ми ,не знам дали ме разбирате 😁. Таткото се е родил 4.150 ,а аз 3.600 ,бебето върви голямо,но да видим. Свекърва ми е родила мъжа ми нормално без разкъсвания ,а 4.150 не са малко и е дребна колкото мен. Разказвала ми е ,че е хапвала всеки ден пастички 😁 лекарката и казвала да не ги яде ,че после бебето трудно ще излиза,а тя казала ,че тогава ще му мисли. Еми слабичка ,дребничка изкарала е 4 кг бебе. Леко раждане на всички в темата пожелавам.☺️

# 19
  • Мнения: 654
Привет и от мен! Май месец ми предстои раждане и ми се иска да е нормално. Първото беше секцио преди 2г и половина. Говорих с АГ, той каза, че е съгласен, но засега бебето е седалищно разположено. Ако се обърне главично и няма предпоставки за секцио, ще пробваме нормално раждане.

# 20
  • Мнения: 5 468
Ина, относно предлежанието, има време да се завърти в най-добрата позиция за излизане. Прекарвай повече време изправена, разхождай се, а към края на бременността може да изкачваш и стълби. Може да си вземеш гимнастическа топка, върху която да седиш и да подскачаш. Тези неща ще помогнат, освен бебето да заеме най-подходящата позиция за раждане, но и главичката да слезе ниско в таза. Ето и снимка с различни предлежания на бебето, като LOA се смята за най-оптималното:


Относно тазът, смята се, че много малко жени имат патологично тесен таз, заради който да не могат да родят нормално. Също така по-важен вътрешния размер на таза. Лекарят би трябвало да направи преценка, след като измери външният размер и вземе предвид някои особености в структурата на жената и формата на корема й. Лошото е, че това не се прави много често. На мен, например, никога не са ми мерили таза. Също така много се спекулира с това, защото често лекарите виждат слаба жена и предлагат секцио заради тесен таз. А всъщност теглото няма общо с таза. Но човек трябва да се довери на лекаря си, затова е добре да раждаш при лекар, който подкрепя нормалното раждане. Така ще си сигурна, че преценката му е обективна, а не си търси причина за секцио.

# 21
  • Мнения: 884
Ина, относно предлежанието, има време да се завърти в най-добрата позиция за излизане. Прекарвай повече време изправена, разхождай се, а към края на бременността може да изкачваш и стълби. Може да си вземеш гимнастическа топка, върху която да седиш и да подскачаш. Тези неща ще помогнат, освен бебето да заеме най-подходящата позиция за раждане, но и главичката да слезе ниско в таза. Ето и снимка с различни предлежания на бебето, като LOA се смята за най-оптималното:


Относно тазът, смята се, че много малко жени имат патологично тесен таз, заради който да не могат да родят нормално. Също така по-важен вътрешния размер на таза. Лекарят би трябвало да направи преценка, след като измери външният размер и вземе предвид някои особености в структурата на жената и формата на корема й. Лошото е, че това не се прави много често. На мен, например, никога не са ми мерили таза. Също така много се спекулира с това, защото често лекарите виждат слаба жена и предлагат секцио заради тесен таз. А всъщност теглото няма общо с таза. Но човек трябва да се довери на лекаря си, затова е добре да раждаш при лекар, който подкрепя нормалното раждане. Така ще си сигурна, че преценката му е обективна, а не си търси причина за секцио.
До сега АГ ми в мерила два или три пъти таза и корема,но не е давала отзиви никакви. На следващия преглед вече ще разпитвам по обстойно. Тя не изражда и няма да родя при нея за жалост,защото и имам доверие.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Спекулациите са "твърде дребна и с тесен таз за естествено раждане", а също и "твърде пълна за естествено раждане".
Аз съм висока 153 см., но съм и бях пълна. Забременях 90 кг. Влязох да раждам 105 кг. Не са се опитвали да спекулират с теглото ми или ръста ми. Родих нормално - бебе 3770 гр.
Само при приема, заради преносване ме питаха през бременността ли съм качила толкова кг. и аз отговорих, че не съм ги качила през бременността, а си бях много пълна.

# 23
  • Мнения: 5 047
Приятелка е 155 см,беше 40-на кг когато забременя.Казаха и , че таза и е с 3 см по-тесен от нормите и няма да може да роди естествено.Роди две деца естествено,и двете за по половин ча,без никакъв проблем.
До такава степен я бяха убедили,че няма да стане по естетсвен начин,че ми е разказвала,че е била в пълна паника,когато са и казали,че ще е естествено раждане.Не била готова психически,питала-как така,не може! Лекарите се смяли много Simple Smile

# 24
  • Мнения: 90
Здравейте,

Някой може ли да ми каже каква е разликата между ROA и ROT ?
Ина, относно предлежанието, има време да се завърти в най-добрата позиция за излизане. Прекарвай повече време изправена, разхождай се, а към края на бременността може да изкачваш и стълби. Може да си вземеш гимнастическа топка, върху която да седиш и да подскачаш. Тези неща ще помогнат, освен бебето да заеме най-подходящата позиция за раждане, но и главичката да слезе ниско в таза. Ето и снимка с различни предлежания на бебето, като LOA се смята за най-оптималното:


Относно тазът, смята се, че много малко жени имат патологично тесен таз, заради който да не могат да родят нормално. Също така по-важен вътрешния размер на таза. Лекарят би трябвало да направи преценка, след като измери външният размер и вземе предвид някои особености в структурата на жената и формата на корема й. Лошото е, че това не се прави много често. На мен, например, никога не са ми мерили таза. Също така много се спекулира с това, защото често лекарите виждат слаба жена и предлагат секцио заради тесен таз. А всъщност теглото няма общо с таза. Но човек трябва да се довери на лекаря си, затова е добре да раждаш при лекар, който подкрепя нормалното раждане. Така ще си сигурна, че преценката му е обективна, а не си търси причина за секцио.

# 25
  • Мнения: 5 047
Лактите на детето.
В едната поза са прибрани отвътре, при другата са около краката.
И аз се чудих доста, преди да забележа.

# 26
  • Мнения: 3 261
Толкова вълнуваща тема. Имам 2 естествени раждания, без упойка, без предизвикване. Също ми казваха, че съм за секцио, мериха ми таза, предупреждаваха ме. Но не се отказах и родих много бързо и без усложнения. Първо раждане 6 часа от първата контракция. Второто около 2-3 часа. Понеже всички приятелки родиха секцио, като родих първото дете звънях и се хвалех като завършвах с думите "нормално, без упойка" . Такъв герой никога не съм се чувствала Simple Smile

# 27
  • Мнения: 168
Супер тема, записвам се ☺️
Терминът ми е през юни и доста се вълнувам. Но си има и страх. За пръв път ще ми е и се надявам да успея да родя нормално без упойка. 🤞

# 28
  • Мнения: 275
Едно малко съветче: в последните 2-3 седмици спете колкото можете. Предиобедна, следобедна и изобщо всякаква дрямка или почивка. И не си давайте зор, да сте отпочинали и заредени. Щото то е естествена работа, но да кажем, че идва нанагорно. Та хубаво е да е отпочинал човек, щото не е лека работа.
Аз не съм много по съня, но наистина от 37-ма седмица някъде голяма умора ме гони и все на сън ме тика, правя по едни 8 часа спане поне, то явно организа си го иска, днес започвам последната 40-та седмица, мъника си чака термина, много е стриктен и изпълнителен! Laughing

# 29
  • София
  • Мнения: 123
Здравейте, момичета! Аз имам две естествени раждания (през 10 години). Второто без упойка. Искам да ви посъветвам: движете се колкото можете повече, бъдете активни. Това помага за по-леко раждане. Моето първо раждане беше много тежко и продължително. Отдавам го на това, че през цялата бременност не се движех и спях много. През втората бременност ходех много и бях активна до последно. Родих значително по-лесно. Естественото раждане е по-доброто и за бебето, и за майката. След като родиш, буквално след половин час все едно че нищо не е било. Аз се чувствах прекрасно в родилното, радвах се на бебата, можех да се обслужвам, да клякам, да ходя нормално до тоалетна, докато майките около мен раждали със секцио не можеха. Раждайте естествено. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт