Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 426
  • 758
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 398
Здравейте, аз също се интересувам как стои въпроса със смяната на  адресната регистрация на наематели(семейство) на адреса на отдавания от нас имот. А искам предварително да съм подготвена, та се разрових из нета и попаднах на това, което определено ме хвърли в размисъл...

"Аз не мисля, че адресната регистрация е чак толкова безпроблемна. Например ако наемателят задлъжнее, съдебният изпълнител съвсем спокойно може да насрочи опис на движимите вещи на този адрес. Иди после доказвай кои вещи са на наемателя и кои - на наемодателя. И ако вземе, че след като напусне не се пререгистрира на новия адрес (което много често се случва), може да продължат да го издирват и насрочват описи и след 10, 15 години..."
Вие на какво мнение сте?

# 61
  • Мнения: 9 787
Със сигурност не са изключение случаите, когато наематели се набълбукват с бързи кредити и след напускането им продължават да идват покани/съобщения и др. от фирмите за бързи кредити.
Според мен по-вероятно е да си запълниш квотата за брой регистрирани лица в апартамента, отколкото да ти дойде за опис съдия-изпълнител.

# 62
  • София
  • Мнения: 3 029
Благодаря на всички за мненията!
Предложихме им срещу още един депозит да им направим настоящ адрес. Жената май нямала изобщо регистрация в София и не била сигурна, дали да не е постоянна, но постоянна ние отказахме.
И аз искам да сме човечни и хора, затова им дадохме да ползват мазето, без да им искаме допълнително наем, проби се бойлера, пуснахме временно водата от ТЕЦ-а, въпреки че е спряна от няколко години, докато дойдат от сервиза да го оправят и подменят, за да не стоят без топла вода, че и дете в тийн възраст имат. Дано нямаме и проблеми с парното и отчитането.
За съжаление, в нашата държава, като нямаш защита, е нормално да си притеснен, че може и за си измамен.

# 63
  • Мнения: X
Според мен трябва да се иска по-голям депозит в такъв случай. Поне 3 наема.
Обаче като знам и някои наемодатели какви са и не връщат и половин наем депозит, какво остава за повече - и това не е решение.

# 64
  • Мнения: 852
И какво ще ти помогнат 3 наема, ако се стигне до проблем?
Скрит текст:
Христо Калоферов от Нова ТВ си купил апартамент в Люлин и не след дълго започват непрестанни посещения от полицията. Оказва се, че предишният собственик е регистрирал бежанци на него. Въпреки че се доказва, че има нов собственик, от полицията са с вързани ръце, тъй като не може да се водят безотчетни мигранти, пък ти ходи ги намери.
Според мен 2-3 месеца не е достатъчно време да се опознаете. След като имат тийн, той не ходи ли на училище, с каква регистрация е?

# 65
  • София
  • Мнения: 3 029
И какво ще ти помогнат 3 наема, ако се стигне до проблем?
Скрит текст:
Христо Калоферов от Нова ТВ си купил апартамент в Люлин и не след дълго започват непрестанни посещения от полицията. Оказва се, че предишният собственик е регистрирал бежанци на него. Въпреки че се доказва, че има нов собственик, от полицията са с вързани ръце, тъй като не може да се водят безотчетни мигранти, пък ти ходи ги намери.
Според мен 2-3 месеца не е достатъчно време да се опознаете. След като имат тийн, той не ходи ли на училище, с каква регистрация е?

Добър въпрос! Трябва да питам. Преди са живяли в кв. Надежда на квартира, може там да учи детето.

# 66
  • Мнения: X
И какво ще ти помогнат 3 наема, ако се стигне до проблем?
Стига проблемът да е само да се 'сетят' да се отпишат след преместване - една прилична сума върнати пари би била мотивация. Сумата обаче няма да помогне, ако наемателите са по принцип проблемни. А наемодател няма как да знае за 2-3 месеца дали наемателите му са проблемни.

Последна редакция: вт, 10 мар 2020, 14:34 от Анонимен

# 67
  • Мнения: 852
3 наема, ако ще и по 1000 лв да са, не струват колкото цял апартамент, щом регистрацията е абсолютно необходима. Да не се окаже, че са дошли само за адреса?

# 68
  • София
  • Мнения: 5 952
Вие ако настаните някой, който е от крими контингента. Мисля, че адресната регистрация която ще остане на адреса ви, ще ви е най-малкият проблем. Grinning
Изобщо никаква гаранция нямате като не давате адрес. Как ще се опазите и ще си опазите имуществото?
Че той сам може да изнесе всичко от дома ви като имущество, ако е такъв човек, що ще тегли бързи кредити Grinning

Гледате хората, ако са свестни, ако им имате доверие, ако живеят поне 1-2 години , плащат всичко и имате добри отношения , имат дете и им е нужен адрес, какво има?
Инак гаранция никаква за нищо.... с отказ от адрес ще се опазите вие от кофти наематели... едва ли Grinning

# 69
  • Мнения: X
имаме наематели от 2-3 месеца, които искат да им направим временна регистрация

ако живеят поне 1-2 години
Те, докато направят 1-2 години в този имот, детето ще е за ясла и няма да хванат срока за уседналост.
Дано поне жената е на реални осигуровки. Щото... нали знаете какво майчинство взимат онези на минималните прагове, пък и наемът къде е в приоритетите, когато няма пари?

# 70
  • Мнения: 852
История с твърде много въпросителни е това. След като са отскоро защо не са обсъдили въпроса при подписването на договора?

# 71
  • Мнения: 6 874
Наемът за много наематели е сред първите приоритети.
Онези...

# 72
  • Мнения: 1
Здравейте, да ви попитам ако отдаваме имот под наем самостоятелно без агенции, сключеният договор с еднаква тежест ли ще бъде?Трябва ли да е нотариално заверен?Съответно ще напишем и приемо-предавателен протокол към него.

Тъй като предпочитаме да е семейство за дългосрочно  наемане на жилището добре е да бъдат вписани и двамата предполагам?
Ще го отдаваме аз и съпруга ми, но по лични карти на този етап сме на различни адреси(докато аз си сменя картата съответно), нужно ли е да бъдем вписани и двамата в договора и изобщо това има ли някакво значение.Аз съм регистрирана на адреса на имота, който ще бъде даван под наем, а съпруга ми в жилището, в което живеем в момента.
Чета ви коментарите и за смяна на адресна регистрация от наемателите...добре ли е да бъде упоменато при сключване на договора?
Ще се радвам някой да ме светне с първи стъпки и особености по отдаване на имот под наем, че тепърва ще трупаме опит надявам се положителен:)

# 73
  • Мнения: 9 787
Моят съвет е да не си пишете всички лични данни в договора, за всеки случай. Не е нужно всеки да знае ЕГН, № на лична карта, постоянен адрес и т.н.
Практически аз не мисля, че нотариалната заверка ще ви свърши особена работа, не е никаква гаранция срещу некоректни наематели. За адресната регистрация просто ги предупредете преди подписване, не го пишете в договора.
За съвети - прочети 1-2 теми назад и си води записки - клаузи в договора, какви номера правят наемателите и ще се ориентираш.

# 74

Общи условия

Активация на акаунт