Дали детето ми е аутист?

  • 12 038
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мизия
  • Мнения: 295
stanislava.90 , здравей!
Малкият ми син е на 19 месеца. От скоро спря да се обръща на името си, но когато му кажа нещо друго, се обръща. Това за колелцата все едно е писано за нас. Дори обръща колите "по таван" и започва да ги върти. Вманиачен е по всичко, което се върти, както и по Бейби ТВ. Спряхме всички видове детски, освен бг песнички, докато се храни. Започнах да се занимавам малко повече с него. Скоро ще ходим на логопед, той не говори. Преди казваше 4-5 думички, а сега само "мама".
Какво стана с вашето детенце, моля ви напишете.

# 16
  • Мнения: 3 341
Бързам да Ви успокоя - моят син въртеше колела на колички, с часове и с оплезен език, защото беше страшно съсредоточен.
Проговори чак след като навърши 24 месеца и то с много заместващи звуци и букви. И аз имах опасения и страхове.
Напразни Heart.

Както го описвате детето Ви е здраво.
Направете консултация за Ваше спокойствие с невролог.

# 17
  • Мизия
  • Мнения: 295
waterproof , не знам за кого пишете за авторката или за мен, но благодаря ви за успокението Flowers Hibiscus
Аз вече толкова се бях филмирала, че на детето ми му има нещо, че...
Сега откакто спряхме проклетата програма Baby TV нещата се върнаха по старому. Отново играе с батко си, тича, смее се. Сутринта с баткото си мием зъбите на мивката и малкият ни наблюдава и ни имитира Grinning
Между другото големият ми син проговори чак на 2,5 годинки, но не съм се притеснявала за аутизъм. Явно сега е "модерно" така... Трябва да призная, че сега като върна лентата назад и с големият ми син трябваше малко повечко занимавка за развитието му. Имам предвид, че той по- късно научи цветовете, звуците на животните, да казва "чао" и прочие. Чак когато тръгна в първа група се социализира като хората. Явно така ще бъде и с малкият ми син. Трябва си побутване понякога на дечицата Simple Smile

# 18
  • Мнения: 3 341
На авторката съм писала, но и за всяка майка, която трепери от въртенето и другите мании, през които минават децата (особено момчетата).
Прекрасно е, че децата Ви са здрави!

# 19
  • Мнения: 309
Момичета здравейте,много се постарахме,без успех бяхме при ЛЛ праща ни на психолог,вече е на 2 години и спря да върти гумите с часове,обича хората,прави много сричкувания,но не говори с ясни думи,съвета на ЛЛ беше,че трябва да отидем на психолог и нещата на 100% ще се оправят.Ще Ви информирам редовно 😊💗,само да дам съвет това с въртенето никак не е хубаво,защото хипнотизирало самото дете о мозъкът им е много крехък,видите ли че върти взимате една количка и я карате по пода пълзейки и с глас правите бръм,бръм,моят така се дразнеше,че пипам количките му и започна да ги взима и на инат да си ги кара както трябва 😊.Ще пиша мами,чао.

# 20
  • Мизия
  • Мнения: 295
svetoslava_90 , много се радвам, че нещата са се подобрили. Simple Smile
Аз спрях окончателно телевизора, повече занимавки и определено видях напредък. Според логопеда всичко идва от телевизора и вече определено съм съгласна с нея.

# 21
  • Мнения: 309
svetoslava_90 , много се радвам, че нещата са се подобрили. Simple Smile
Аз спрях окончателно телевизора, повече занимавки и определено видях напредък. Според логопеда всичко идва от телевизора и вече определено съм съгласна с нея.
Точно така 😊 ще се справим вярвам в детето си и в себе си и дано 💗

# 22
  • Мизия
  • Мнения: 295
Здравейте, майчета Simple Smile
За един месец равносметка (момче на 1г. и 8м.): промяната в синът ми е огромна, откакто спряхме телевизията и всичко мултимедийно. Сега разбрах, че с детето ми всичко е наред (дай, Боже!).
Вече се обръща, когато го викам. Когато посоча нещо, той се обръща на където соча. Играе си страшно много с батко си. Имитира. С колите започна да си играе по нормален начин, понякога ги върти, но рядко. Имам познати, на които децата йм също въртят гумите, но са си напълно здрави дечица. До преди годинката сочеше с пръст, а после спря. Днес за пръв път отново посочи с пръстче Simple Smile  Започна да говори на негов си език и единственото, което казва е "мама", "айдеее" и "дий" (от дий, конче и иска да го друсам ), а преди дори на бебешки език не говореше. Понякога на игра обаче започва да прави това "пърхане"  с ръце, но то е веднъж на няколко дни и в момента в който му каже "Не!"  и той веднага спира, същото е и с въртенето. Завърти се в 3-4 кръга и като му кажа да спре- той спира и започва да си играе с нещо друго.Започна да ми донася разни неща и по- специално това, което е мое- го носи на мен, това, което е на баща му- на него. Още точно не разбира всичко, което му говорим. Преди имаше огромен интерес към книжките, все още не съм успяла да възвърна интереса му към тях, но не се отказвам. Преди месец не можеше нищо от тези неща, беше като дете-зомби, което само гледа в екрана и не реагира на околният свят по никакъв начин. А сега е едно лъчезарно сладко момченце Simple Smile Ама...мама като е глупава и за по-лесно му пуска Baby TV... Sad
Логопедът ми каза,  че истинската разлика се усеща след 2-3 месеца на НЕгледане на телевизия. Дано до тогава и тези два "симптома" изчезнат.
Оплаках ви се, похвалих ви се, олекна ми Simple Smile  Желая ви един прекрасен ден Simple Smile

Последна редакция: ср, 29 юли 2020, 10:32 от Merilyn_90

# 23
  • Мнения: 11 870
За книжките-освен да му чета си играехме по този начин - гледам на някоя картинка второстепенен герой или определен предмет. Показвам, например катерица и после питам къде е катерицата и той се радваше да я намери на следващите картинки. Още-търсим червеното цвете, бялата къщикка и тн за цветовете. Цветове и големина учехме като ми по даваше щипки за пране. И най-важно според мен-никога да не показваме раздразнение от това, че детето но не знае или не може. Отминаваме и по-късно пробваме пак.

# 24
  • London
  • Мнения: 6 732
Моето бебе на година и месец пък не е особено заинтригуван по телевизията....гледа, но разумно и по-малко, брат му е маниака на електрониката. Просто децата в спектъра поначало търсят визуалното и се зарибяват повече по електроника/телевизия. А не че телевизията може да зомбира някое дете, това си мисля аз.... , ако детето е нормално то няма да иска да е все на телевизия, а ще има разнородни интереси дори и телевизор да е пуснат. Пърхането с ръце и въртенето е стиминг.....погрешно е да се кара детето да не прави тези неща, ако балансират нервната му система.  Ако е в спектъра няма да промениш това нито с не пърхай ръце, нито с не гледай телевизия, нито с не се върти..... той просто ще почне да маскира и в даден момент ще избуи нанякъде в не особено добра страна.  Това в случай, че е в спектъра..... разбира се.

Моето и до днес неще книжки.... или по-скоро иска, но да се занимава сам с тях. Bowtie Такова нещо като да те изслуша на приказка е мисия невъзможна, не искам ти казва и се маха. Бебето.... ми няма нужда да го карам, то само ми носи и ми нарежда ''бъзо айде'' на година....  доста животни имитира какви звуци издават, изслушва по няколко приказки наведнъж. Разликата е чутовна.... и просто като детето е нормално всичко е хипер лесно, няма нужда от усилия за нищо, защото нещата просто се случват. А когато не се случват се питаме '' аз ли сгреших'', ''дали се занимавам достатъчно'', ''Бейби тиви е виновна аз, че я пусках'' и тн. Има деца са все на екран, само хляб и сол яде и ще те купи и продаде, не е до това хорица.....просто си е казано кой какъв да е.

Последна редакция: ср, 29 юли 2020, 15:02 от La Catrala

# 25
  • Мнения: 607
И аз така мисля, познато детенце- момиченце на 7 години, в норма, много будна , още си пърха с ръце, това е от емоции, които идват бързо и неачаквано, ако си по - емоционален. Това го има и при невротипичните деца. Но има и една тенденция сега с електрониката - всички деца се залепят по телефони, I PAD, и другите подобни. Просто интернет , филмчета,  има изобилие от информация. Аз откакто има интернет , нямам голяма нужда от контакти, което не е супер добре де. Как да редиш дървен пъзeл, като на таблета има поне 100 уникални игри с пъзели. Други времена са сега. Да  знам,  за моториката на ръката е.

# 26
  • Мнения: 1 943
Просто децата в спектъра поначало търсят визуалното и се зарибяват повече по електроника/телевизия. А не че телевизията може да зомбира някое дете, това си мисля аз.... , ако детето е нормално то няма да иска да е все на телевизия, а ще има разнородни интереси дори и телевизор да е пуснат.

Моето и до днес неще книжки.... или по-скоро иска, но да се занимава сам с тях.Такова нещо като да те изслуша на приказка е мисия невъзможна, не искам ти казва и се маха.

Ооо, страшно много деца има, невротипични, които са залепени за екраните. Няма го това да позяпат, после да се хванат с друго. Моето е даже изключение сред познатите, което да губи интерес след 20тина минути макс, голяма част могат с часове да гледат или джиткат нещо на телефон.

И също не търпи да му се четат приказки, пък определено не е в спектъра, макар да е проявявал спорадично разни маркери през годините. Има си нещо изместено в главата и той, де. Иначе страшно умен, адекватен, социален, говори се с него като голям човек, брутален инат обаче и със склонност към саморазправа... ама на моменти включва друг режим. На предната страница писах какво беше като бебе, уж всичко навакса, но още има някакви факсове на 4 и половина. Сега не може например (или не иска) сам да каже на какво му прилича облак или дори да каже какво сам е нарисувал. Кара ни ние да му казваме, пък има въображение иначе да разказва страшни небивалици, но явно визуално хиииич не връзва.
Та мисълта ми е, че децата са страшно различни и за невротипичните няма калъп също, почти всички хора сме с някакви леки забежки встрани от златната среда, просто не сме със съвкупност от такива а и като възрастни сме ги туширали. Децата поначало са си странни, всичките до едно Grinning

# 27
  • London
  • Мнения: 6 732
А защо реши, че е невротипичен? Много деца маскират. Просто и в някои случаи не се налагат диагнози, защото индивида е много на плитко..... Диагнозата обичайно е за тези, които не маскират и са по-надълбоко и имат нужда от диференцирано обучение, предвидим видим режим и тн. На мен идеята ми е че сама по себе си телевизията малоумен няма как да те направи, аз самата като дете гледах много телевизия, не ми пречеше да съм отракана за трима. Това няма как да е причина някой да има аутизъм, да не общува и тн..... Това исках да кажа! Също така стиминга с ръце, клатения, почуквания и тн.... Какъвто е от работили детето и го успокоява с казване да не се прави не с епроменя нищо само да го изнервиш друго няма да стане. Моето има много вокален стиминг... Повтаря пасажи от филми, видеа, разговори, не млъква реално все нещо си приказка. Аз на моменти яко се дразня щото то като бормашина те изнервят намиланията му на едни и същи песни, разговори и тн.... И почвам да го карам да спре и той пак не искал да спира, все едно да накараш пушач да не запали, не е лека задача. Хем знае, че те дразни, просто изчезва в друга стая да си бучи накрая и така. 😂

# 28
  • Мнения: 1 943
А защо реши, че е невротипичен? Много деца маскират.

Ми за безпроблемен го обявиха като имах съмнения, убедена съм, че е нагазил в плиткото, но не виждам да му пречи. Оправно е детето. Ще си имаме ядове с дисциплината в училище един ден, че отсега не признава авторитети и направо се кара на учителките в детската, че се и аргументира.

Как да е, аз те разбрах. И според мен ако няма нещо заложено вече, устройствата не могат сами по себе си да причинят проблемите. Освен на очите. Мисълта ми беше, че вманиачаването не значи, че е в спектъра. Да не е всяко второ, но може би всяко трето невротипично дете е склонно да се поддаде.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 554
А какво ви е мнението за барокамерите?

Общи условия

Активация на акаунт