Единадесети клас 2020/2021

  • 40 430
  • 752
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 3 484
При нас ЛЛ всяка година издава бланка с попълнени ръст, тегло и не знам си още какво. Обаче спроред нашата ЛЛ тази бланка можела да издаде винаги около датата на предходното издаване, но не и по-рано. Заради състезанията - от август се изасяха на лагери и подготовки за Европейското ,което е началото на октомври и нашата дата е по-това време. Вчера трябваше да отидем да му направи ваксинацията и да даде въпросната бланка.
Ваксината се прави в календарната година (01.01 - 31.12), когато детето навършва възрастта по календара (в случая 17). Защо е решила, че някой точно на рождения си ден ще си слага ваксини - не знам. А медицинското важи 1 месец и някъде ми е останало, че тази година удължиха срока да се занесе до 15.10. Това ми направи силно впечатление, защото аз никога не съм си давала зор да ги нося преди декември. Не за друго, а тогава сестрата най-малко се прави на интересна.
Но това, че не могат да се издадат 2 медицински  в рамките на 365 дни, го срещам за пръв път. Сигурно натоварват черния дроб Simple Smile Да я пита човек как за записването в 8 клас е издала медицинското през юни, а сега не може през септември.

# 706
  • Мнения: 21 455
Журналистите малко бяха смесили информацията за училищата и детските градини, за които родител може да попълни декларация, че детето не е било в контакт със заразно болен.
Просто удължиха срока, в който здравно-профилактичните карти могат да бъдат представени в училищата.

Съобщението от сайта на МЗ.

По отношение на учениците – на училищните власти трябва да бъде предоставен талонът за здравословното и имунизационното състояние на ученика към датата на започване на учебната година, т. нар картон или лична здравна профилактична карта.

Това може да направи както родителят, така и общопрактикуващият лекар -  по служебен път.

Предвид епидемичната обстановка и с оглед предотвратяване струпване пред кабинетите на ОПЛ – талонът може да се предостави до един месец след началото на учебната година, а не както досега – в 7-дневен срок.

При провеждането на задължителна имунизация или реимунизация от Националния имунизационен календар по-късно, данни за нея могат да се предоставят допълнително на училището.

# 707
  • Русе
  • Мнения: 11 918

Ваксината се прави в календарната година (01.01 - 31.12), когато детето навършва възрастта по календара (в случая 17). Защо е решила, че някой точно на рождения си ден ще си слага ваксини - не знам.
Знам това, даже съм му отлагала ваксина в следващата календарна година, когато имаше европейско и световно първенство в периода на учебната година защото натоварването беше голямо и не ми се рискуваше.Той навърши юли месец годините, но не отидохме веднага, то вируси, то пътуване. Отидохме в края на август, но тогава излезе с предложението - да направи ваксината и картата на едно, но според нея не можела да направи картата преди въпросната дата. Пред кабинета и винаги има тълпи.

# 708
  • България, София
  • Мнения: 1 754
В този ред на мисли, не знам защо на наборката не й сложи ваксина ЛЛ. Направиха със сестра й прегледа, попълни им картите, на малката е сложила ваксина, а на девойката не. И двете този месец навършват 17 г., съответно 13 г.  Ако идеята е да са навършени годините, този сезон хич не е подходящ вече. Ще чакаме до лятото, когато ще е все още на 17 г.
При нашата лекарка поне е с часове. Даже ги беше върнала, защото първия път бяха отишли без час, та трябваше да запишем и да си отидат на часа.

# 709
  • Мнения: 8 077
Ваксината на набора я отложихме за следващата пролет... Той навърши 17 насред извънредното положение. Тъкмо се наканихме лятото да я слагаме, разболяхме се... И сега лекарката каза, че тя ваксина няма да сложи преди да са изтекли 3 месеца след отрицателния тест, а тогава влизаме в грипния сезон... И като мед сестрата в училище има проблем с отлагането, да й се обажда на нея. Ей, три пъти вече го е питала пред класа "Кога майка ти ще се накани да те заведе за ваксина!?!" Rolling Eyes Първия път и е отговорил смислено "по решение на личния лекар...", втория път малко по-сопнато "когато лекаря каже", третия път я е сиктирдосал с "Когат' си искаме!"... Аман пък вече, все пак е последна реваксинация за ДТ, има си имунитет към момента, тя е само за "затвърждаване" (доживотно за дифтерията, за тетануса за 10тина години) Close

Иначе за училище не се е напънал изобщо Rolling Eyes как изкарва 5 и 6 не знам... Е по математика (профил!) може и 3 да е на входното... ама "Да сме живи и здрави!" както ми запушва устата в последно време...

# 710
  • София
  • Мнения: 13 206
Нито щяхме да успеем, нито пък ми се поемаше риска да висим с болни хора. Часове не дава, защото на нея явно не и е проблем.
Е, що приема болни хора във вторник и четвъртък? Нали са само са ваксинации и консултации?! Вчера направиха забележка на моя мъж и наборката, че са посмели да отидат болни пред кабинета в "зеления коридор". Голяма простотия е това, честно! У нас всички са болни, кашлица и зверска хрема. Истерията с ковида обхваща всички.. джипито вика, че не било ковид Simple Smile Сигурно не е... иначе нямаше да се натръшкат цели семейства малки и големи около нас. Сигурно са прихванали някой от безобидните коронки дето минават като настинки Simple Smile))) А каква е гаранцията, че PCR тестовете регистрират само тоя ковид-19, а не прихващат и частиците на всички останали. Иначе аз не мога да си обясня скока от 150 човека за ден при условие, че няма драстични промени във времето и поведението на хората. Да не забравяме, че днешните регистрирани са се заразили преди седмица средно...
За личните профилактични карти пак ще кажа. На моите деца ги правя около рождените им дни. Слагат дата септемврийска и толкова. Изобщо не ходя да се редя в последния момент. Дори като се сетя ги пускам и на двете.

# 711
  • Русе
  • Мнения: 11 918
Ей, три пъти вече го е питала пред класа "Кога майка ти ще се накани да те заведе за ваксина!?!" Rolling Eyes Първия път и е отговорил смислено "по решение на личния лекар...", втория път малко по-сопнато "когато лекаря каже", третия път я е сиктирдосал с "Когат' си искаме!"...
SatisfiedSatisfiedSatisfiedSatisfied

   Ние сме го подкарали на 4 и 5. След като миналата година завърши според заръките ми, се изкуших да поискам да завърши с отличен успех при положение, че учи избраните с голям мерак предмети, а езиците изкарва 5 без да пипа нищо. Последва истеричен смях в отговор.Манипулирам го с бала за избрания университет, нищо че са с приемен изпит и нормативи.Не се поддава особено.

# 712
  • София
  • Мнения: 3 484
Глобата за това че го е казала пред класа е от 5000 лева по GDPR. Нека следващия път й натърти, че само от него зависи дали да й наложат тази глоба.

Отвратителни са.
В училището на големия той си се оправя със сестрата. Само веднъж го беше натирила за нещо.
Но в училището на малкия сестрата е култова. Върви и ръси глупости, децата се оплакват на директора и той върви подир нея да замазва нещата. Тази година им е поискала (сестрата) потвърждение, че са ваксинирани за морбили, орвиолол и тедофит. Четири пъти им го е повторила, че да запишат правилно. Но им е отказала да го запише на дъската, защото лекарите пишат много грозно и децата нямало да й разчетат. Та добре че директорът ги е освободил от задължението за тедофит и орвиолол, че иначе щом сестрата с краснопис на лекар е казала, трябва да ваксинираме.

# 713
  • София
  • Мнения: 13 206

Ко?! Rolling Eyes

# 714
  • Русе
  • Мнения: 11 918
  Това е нещо ново сякаш. Не са слагали такива сякаш досега.

Ще правя някакви опити, колкото да не е без хич, че зимата е малко вероятно да прихване дифтерия и тетанус, освен че са ваксини с кратък срок. Свикнала съм да получавам писма - ученикът още не е представил формуляр еди кой си.Ученикът си оставя постоянно главата някъде.Така или иначе - често сме нередовни по линия - попълни това и предай онова.

# 715
  • Мнения: 1 230
Здравейте.
Много ми е радостно като се появи раздвижване в темата.
Моят син носи само амбулаторен лист от профилактичния преглед, не сме носили досега от онези картони от две странички. Той си прави профилактичния винаги в летния сезон, когато има по - малко пациенти при ЛЛ. Тогава му прави ваксини, въпреки ненавършените години. При нашата се записва час през Супердок, но при нея като цяло има голяма организация. Работи тя и още двама лекари специализанти по педиатрия и става много бързо всичко. Преди имаше и сестра, ама явно са я освободили.

Училището потръгна някак. Да видим до кога. Още не са правили входно по БЕЛ, другите минаха.
Много - много не се виждаме, че е втора смяна. Вечеряме набързо заедно и толкоз. После се оттегля с телефона. А събота и неделя не се завърта у дома.

Моля Леля Ог да се яви по служба и да каже колко време да пека маските на 60 градуса? Simple Smile Heart

# 716
  • София
  • Мнения: 13 206
То според нашата лекарка ваксината се прави в годината, в която навършва съответните години.
Кои маски ще печем? Simple Smile Толкова полудяхме, че да купуваме по един стерилизатор... Аз съм купила лятото озонатор за вода и въздух. Още не сме го отворили и монтирали Simple Smile И кварцовата лампа от соц времената извадихме Wink

Последна редакция: ср, 07 окт 2020, 13:32 от Vache

# 717
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Тази година сами ходиха до личната за здравните картони. Наборът лятото го ваксинира.
Тази година има нови учители по математика и английски. С ченгел измъквам инфо за каквото и да било.

# 718
  • Мнения: 1 230
То според нашата лекарка ваксината се прави в годината, в която навършва съответните години.
Кои маски ще печем? Simple Smile Толкова полудяхме, че да купуваме по един стерилизатор... Аз съм купила лятото озонатор за вода и въздух. Още не сме го отворили и монтирали Simple Smile И кварцовата лампа от соц времената извадихме Wink

Слушах Проф Иво Петров по тв да препоръчва озонатор, ама си помислих, че и у нас ще остане в кашона немонтиран и не се напънах да купувам. Но....иде сезон на психоатака със заразите и може да се сдобием.
Леля Ог беше писала преди да печем във фурната на 60 градуса маските за многократна употреба. Дано не съм го сънувала това де, че напоследък много не си вярвам кое съм чела, кое съм сънувАла.

Идвайте при мен да стерилизираме. Днес направих едната програма на сухия стерилизатор в работата на 60 градуса. Ще опечем маските, ще пием по едно...кафе, ще разцъкаме младежите и готово.

# 719
  • България, София
  • Мнения: 1 754
Емонка, утре като нищо мога да се възползвам от предложението ти, че имаме работа в твоето заведение преди обяд Wink

Общи условия

Активация на акаунт