COVID-19 - Предпазване - маски, дезинфектанти и други

  • 171 747
  • 3 135
  •   2
Отговори
# 1 785
  • Мнения: 3 915
При стерилизация с УВ лампа - за колко време и двустранно ли или е достатъчно облъчването от едната страна? Представям си стерилизация на  няколко маски, набодени на коркова дъска пред лампата.

# 1 786
  • Мнения: 2 937
Времето зависи основно от мощността на лампата и разстоянието на маските до нея. Ако ползвате по-малко мощна лампа приближете максимално маските и/или увеличете времето. 10 мин. облъчвам от външната страна и 5 мин. от вътрешната, но и повече няма да навреди.

# 1 787
  • Мнения: 6 777
Благодаря!
Цената ме усъмни, че може и да са от онзи, което носят на 5-10 пранета.... Явно просто са се изхвърлили в цената и толкова...
Хубавите маски не подлежат на пране. Има такива, които са със сменяем филтър и при тях се пере външната част, която държи филтъра, а самия филтър трябва да се подменя когато се замърси.

# 1 788
  • Мнения: 3
Благодаря!
Цената ме усъмни, че може и да са от онзи, което носят на 5-10 пранета.... Явно просто са се изхвърлили в цената и толкова...
Хубавите маски не подлежат на пране. Има такива, които са със сменяем филтър и при тях се пере външната част, която държи филтъра, а самия филтър трябва да се подменя когато се замърси.

В работата ни раздадоха такива, но са ffp3. Твърдят, че имат сертификат от производител и издържат на 10 пранета при 24ч. носене. Не съм виждала сертификта, но външно са 1:1 с тези 🙄

# 1 789
  • Мнения: 6 777
Тези маски не се перат. Ако някой ви е казал, че се перат ви е излъгал. Могат евентуално да се ползват някакви методи за дезинфекция, но изпереш ли ги ще се прецака структурата на филтъра. Те не са проектирани изобщо с мисълта да се перат. Цената на марковите преди епидемията беше лев-два, а тези китайските сигурно са били стотинки. Никой няма да тръгне да ги пере.

# 1 790
  • Мнения: 6 843
Ще опитам да систематизирам за маските, сертификатите и дезинфекцията им. Поне това, което аз научих.


Маските биват 3 типа - медицински, лични предпазни средства и хигиенни.

1. Медицински маски - този вид изискват сертификат и регистрация като медицинско изделие от Агенция по лекарствата. Обозначават се от производителя като такива и се дава достъп до сертификата и разрешението. Те подлежат на най-строг контрол.

2. ЛПС - тези маски трябва да имат сертификат от ноторизиран орган, посочен в този списък:  https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuse … amp;dir_id=155501
Те могат да бъдат за еднократна и за многократна употреба. При маските за многократнатна употреба има сменяем филтър, който не трябва да се пере.  Тук трябва да се внимава и за кройката на маската и дали филтърът също прилепва добре към лицето. Към този вид ЛПС за многократна употреба спадат и т.нар. респиратори със сменяем филтър.
Тези маски могат да бъдат със или без клапан за издишане на въздуха. Тези маски, които имат клапан, могат да бъдат носени само от гарантирано здрави хора, защото издишаният въздух излиза през клапана.

На потребителя следва да се предостави сертификат и декларация от производител, които могат да бъдат и с линк, към сайта където са публикувани.
Сертификатът се обозначава така - CE. Трябва да съответстват  на Регламент (ЕС) 2016/425 относно ЛПС и подлежат на контрол от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор. Подробна информация за тях е предоставена на сайта на Агенцията:
https://www.damtn.government.bg/vazhno-saobsthenie-informacziya- … -nadzor-ot-damtn/
Обикновено това са маски от типа FFP1, FFP2. FFP3. Маските FFP2 ( европейска сигнатура) = N95 ( американска сигнатура) = KN95 ( китайска сигнатура)

3. Хигиенни маски - не се изисква сертификат за тях и не подлежат на контрола, предвиден за медицинските и за ЛПС. Обикновено това са маски от типа, които наричаме санитарни, хирургически.
С една забележка, че и "санитарните маски"  също могат да бъдат да бъдат сертифицирани + декларация от потребител и е добре да се търсят такива.

Трябва да се внимава какъв продукт ни предлагат. Велосипедните маски и тинейджърските маски, които като модели имитират ЛПС,  като материи не  отговарят и не осигуряват съществена защита.


Ето пример за заблуждаващо описание:
Аптека Субра предлага маски, обявени като 'медицински", но без посочване на сертификат, декларация от производител и разрешение за медицинско изделие. Дори не е ясно кой е производителя, от каква материя са маските. От всичко в обявата става ясно, че това са маски от типа - хигиенни, но предлагани като медицински.
https://subra.bg/covid-19-bg/predpazni-sredstva/maska-medicinska … lastik-x-100.html

Изводът: Винаги питайте търговеца за номер на сертификат и декларация за съответствие от производител. Много внимавайте с рекламите и описанията на маските. В повечето случаи търговците въобще не са наясно с тези изисквания и продават всичко, което им е попаднало, а цените не са определящи за качеството.

----------------------

Относно дезинфекция на маските:
Тук маските се делят на такива, които могат да се дезинфекцират и перат ( обикновено това са маските от памучен плат, респираторите от гума) и такива, които са предназначени за еднократна употреба - повечето маски, предлагани на пазара и филтрите за тях.
Те по правило не трябва да се перат и дезинфекцират, защото това уврежда филтъра и нетъкания текстил.

Поради недостига на маски в световен мащаб, има вече някои проведени изпитвания за филтриращите тъкани на маските от типа ЛПС, За някои от тях вече писахме в темата.
За удобство, слагам тук линковете, касаещи дезинфекция на мскоте, които вече са пускани в темата. Тъй като има разлики в в съветите за дезинфекция, лично аз предпочитам да се доверя на изводите в първия линк, защото са от проведени лабораторни изследвания. За останалите няма такива данни за изследвания.

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/ppe-strategy/decon … -respirators.html - Лабораторни изпитвания на ЛПС, публикувани от Центъра за превенция и контрол на заразите на САЩ
Там изрично се посочва, че следните методи не се препоръчват, защото увреждат филтъра:
Цитат
Автоклавиране, суха топлина, изопропилов алкохол, сапун, сухо микровълново облъчване и избелване
 Може да се ползва автоклавиране на пара. Вижте конкретните изследвания и резултати, защото са различни за различните видове филтри и маски.
Това много затруднява дезинфекцията в домашни условия и в лекарските кабинети.
Именно това ме накара да мисля, че най-добрия начин за дезинфекция, е да се ползват последователно няколко маски  - 9 - 10 бр., с номериране, за да не се объркат и да се оставят максимално дълго време - за няколко дни, колкото е обявено за пластмасите, за да измрат вирусите, ако има такива по маската.

https://consteril.com/covid-19-pandemic-disinfection-and-sterili … asks-for-viruses/

https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/COVID-1 … sks-community.pdf

https://www.obekti.bg/medicina/covid-19-protokoli-pri-izlizane-p … ywsExlFiKUxQlZjck

Последна редакция: ср, 22 апр 2020, 16:27 от Diorela

# 1 791
  • Мнения: 6 777
Стандартите са:
FFP1 равно или повече от 80%
FFP2 равно или повече от 94%
FFP3 равно или повече от 99%
Тези от ДАМТН откъде са ги извадили техните проценти е загадка.
А тези маски от аптека Субра си личи, че са шити на шевна машина Smile

# 1 792
  • Мнения: 9 152
Ужасно сложно .
Не съм медицинско лице. Слагам си маска, която си поръчах от интернет, шита, с розички.
Платът е без филтър, без вложки и разни притурки, клапи и подобни.... прилича на полиестерен плат.

Пера я със сапун. Суша я на слънце. Нямам УВ- лампи, озонатори, стерилизатори и какво беше още там....
От четенето на темата, излиза, че моята маска е негодна, ползвам я неправилно и явно не бива да се ползва.
Вместо да ми е от помощ, тази тема само ме фрустрира. Пиша без да се заяждам или критикувам. Просто казавам как се чувствам.

# 1 793
  • Мнения: 173
Здравейте, налага ми се в края на другата седмица да постъпя в болница за изследвания, които повече не мога да отложат, да съжаление. Има ли от къде да си закупя маска с висока степен на защита в София?

# 1 794
  • Мнения: 4 497
В пост # 1 772 съм написала и информацията се обновява ежедневно.

# 1 795
  • Мнения: 173
Благодаря, но това не са ли фирмите, от които държавата закупува и то на едро?

# 1 796
  • Мнения: 6 777
Ужасно сложно .
Не съм медицинско лице. Слагам си маска, която си поръчах от интернет, шита, с розички.
Платът е без филтър, без вложки и разни притурки, клапи и подобни.... прилича на полиестерен плат.

Пера я със сапун. Суша я на слънце. Нямам УВ- лампи, озонатори, стерилизатори и какво беше още там....
От четенето на темата, излиза, че моята маска е негодна, ползвам я неправилно и явно не бива да се ползва.
Вместо да ми е от помощ, тази тема само ме фрустрира. Пиша без да се заяждам или критикувам. Просто казавам как се чувствам.
Не е негодна! Може да не пази колкото маска висок клас, но нещо все пази. Проблема е когато тръгнат да ти продават нещо и му заявят несъществуващи качества. Това вече е измама, а търговците в момента масово го правят. Когато е обикновена маска да я обявят просто като маска.

# 1 797
  • Мнения: 6 843
Благодаря, но това не са ли фирмите, от които държавата закупува и то на едро?

Може и да закупува от някои от тях, но това не е ясно.

Ето още едно българско производство от нетъкан текстил, с цена 0.70 лв./бр., имат сертификат за текстила :
https://robsov.com/%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b8%d0%b7%d0%b2%d0%be%d0 … 81%d0%bb%d0%be-2/

Скрит текст:

The_Third,  точно това имах и аз предвид, като написах предишния ми пост. Адски много заблуждаваща реклама цари в момента, особено за маските, а цените са надути. Изумях като отворих сайта на аптеки Субра - няколко страници препарати за Ковид-19, маски, без обозначения, че и медицински ги пишат.
Сега всички препарати ги рекламират с антивирусен ефект, всички витамини и добавки били действали при коронавируса, а всички маски били предпазвали от вируси, с висока защита, медицински. А всичко това е невярно, недоказано от науката.
Цитат
Тези от ДАМТН откъде са ги извадили техните проценти е загадка.
Предполагам, че са така посочени в нормативната уредба.

Да, на Субра си личи, че са шити, това не означава некачествени. Важно е текстилът какъв е , дали е с безопасни за кожата бои, доколко е пропусклив.

Последна редакция: ср, 22 апр 2020, 20:46 от Diorela

# 1 798
  • Мнения: 4 717
Полиестерни многократни маски? Това с филтър ли?
Аз много започнах да се обривам, хем работя от вкъщи и не нося грим, т.е. кожата би следвало да си почива и да се чувства добре. Нося маска за по час на ден докато разходя кучето и веднага след това се измивам. Дори от памучните маски се обривам.

# 1 799
  • Мнения: 6 843
Полиестерни многократни маски? Това с филтър ли?
Аз много започнах да се обривам, хем работя от вкъщи и не нося грим, т.е. кожата би следвало да си почива и да се чувства добре. Нося маска за по час на ден докато разходя кучето и веднага след това се измивам. Дори от памучните маски се обривам.

Според мен зависи какви маски ползваш. Ако има бои или някакви обработки на материала, които не са безопасни за кожата, може това да ти предизвиква обриви.

А може и начина, по който ги ползваш да ти предизвиква гъбички, които се активират от запарването.

Общи условия

Активация на акаунт