Пазарът на недвижими имоти във ВАРНА- какво се случва реално? 7-ма тема

  • 31 988
  • 758
  •   1
Отговори
# 255
  • Варна
  • Мнения: 5 065

Възможно е, защото е доста скосено, но пък има ужасно много вили и къщи. И цели хотелчета са вдигнати.
Диди, ти в крайна сметка на коя зона се спря?

То и в Пчелина се напълни с цели кооперации, но това не пречи да е свлачище и там. Grinning
Aз... все още си мечтая за Сотира, там съм живяла и може би съм пристрастна, но малко се промениха плановете при мен. Сега приятелят ми иска да купува готова къща, не му се занимава тепърва да строи, та общо взето го чакам да се върне и ще гледаме навсякъде (от север). Той е склонен да се отдалечи малко повече, говори за близките села, иска по-голям двор. Аз му обяснявам, че в близките села цените вече са като във вилните зони. Абе не знам. Grinning Ще следя темата, че предните съм ги проспала.

# 256
  • Мнения: 25 675

Възможно е, защото е доста скосено, но пък има ужасно много вили и къщи. И цели хотелчета са вдигнати.
Диди, ти в крайна сметка на коя зона се спря?

То и в Пчелина се напълни с цели кооперации, но това не пречи да е свлачище и там. Grinning
Aз... все още си мечтая за Сотира, там съм живяла и може би съм пристрастна, но малко се промениха плановете при мен. Сега приятелят ми иска да купува готова къща, не му се занимава тепърва да строи, та общо взето го чакам да се върне и ще гледаме навсякъде (от север). Той е склонен да се отдалечи малко повече, говори за близките села, иска по-голям двор. Аз му обяснявам, че в близките села цените вече са като във вилните зони. Абе не знам. Grinning Ще следя темата, че предните съм ги проспала.
Аз не съм запозната с близките села и не мога да кажа, къде е по добре. Като цени, предполагам с отдалечаване поевтинява.

# 257
  • Варна
  • Мнения: 942
Давайте предложения за села. И аз искам да се изнасям. Вилни зони не ми трябват с тесни пътища и заобиколен от всякъде, то разлика с града няма, че и по-зле. Искам хубаво, широко, голям двор, не 600кв., да има водопровод, ток. И да няма римляни.

# 258
  • Мнения: 1 994
Вчера точно обсъждахме за тази градинка. От Общината дават отговор че градинката няма да се застроява, обаче къщата която се вижда зад снимката от тази статия: https://www.24chasa.bg/region/article/8450137 доста отдавна се говори че е оставена да се разруши, за да се строи там. Мисля че е паметник на културата.

Последна редакция: чт, 16 апр 2020, 23:08 от Casual

# 259
  • Варна
  • Мнения: 5 065
Давайте предложения за села. И аз искам да се изнасям. Вилни зони не ми трябват с тесни пътища и заобиколен от всякъде, то разлика с града няма, че и по-зле. Искам хубаво, широко, голям двор, не 600кв., да има водопровод, ток. И да няма римляни.

Как може да няма разлика вилната зона с града? 600 кв двор е несравнимо по-добре от една кутийка в блок с 50 апатрамента... Според мен вилните зони идеално съчетават предимствата на града и селото. Тишина, чист въздух, двор, и същевременно всички градски удобства на 5 минути с колата. До някои вили може да се стигне дори пеша. за 40 минути от центъра. Пътищата наистина са тесни и чакълести и две коли не могат да се разминат, но същото е и из малките улички на почти и всички квартали, на които едното платно е превърнато в постоянна паркинг зона, а дупките са такива кратери, че ако минеш с повече от 5 км/ч, си чупиш колата.
За мен най-големият проблем на вилните зони е факта, че много скоро няма да са такива, а ще са съвсем обикновени квартали. Градът се разширява и това е така навсякъде, не само във Варна. Пак да дам за пример моята Сорита - Само вижте на какво прилича до автомивката на Мир, над Лидл. Огромни блокове от двете страни на пътя. Жал ми за хората от съседните къщички. Имам чувството, че след 20 години околовръстното ще е обикновена улица в широк център.

# 260
  • Мнения: 25 675
Днес ходих до АЛЕН МАК.
Много е гъсто наистина. Пътя е добре, за вилна зона, обаче тези 5 етажни кооперации не ми допаднаха. И аз искам лично пространство, не комшиите да ми гледат в двора.

# 261
  • Варна
  • Мнения: 14 527
Като се активира свлачището, всички щи минат на първа линия. Презастрояването ще ускори процеса.

# 262
  • Мнения: 3 866
Aз бях харесала къща и парцел на ул Черно море във Виница и продължението на улицата.. По ПУП там ще се напълни с кооперации, кой ли ще живее в тях не знам. Но 70% плътност, 16 метра кота било са си кооперации на 5-6 етажа с голяма стъпка
Тъпкането по вилните зони не ми е по вкуса, с все повечето кооперации ще настане голям ад .. Тежко и горко на тези, които искат вили, а в съседния двор има кооперация на 5 ет.
Ако селата се населят и има стабилен обществен транспорт, никой няма да се навре по баири и блокове.. Ама по-лесно е да събираш данъци от улица 100м с 200 апартамента, отколкото от 10 улици с 200 къщи, та управниците имат интерес от тъпчене на кооперации на малки улички.

# 263
  • Варна
  • Мнения: 14 527
Преди години си купих 10 дка, граничат с гора. Извън населено място. Вече е до регулация. След години са ми нужни само соларни панели и изворна вода. Искам да съм независима и от държ.монополисти.

Последна редакция: чт, 16 апр 2020, 14:49 от Viviana91

# 264
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
И аз се отказах от вилни зони, няма вода, няма канализация, много хора, къщи, блокове.. В боровец се продават много къщи, но и там не ме кефи, тука, пчелина, сълзица, тц, още си клоня към села, но в момента огледите са трудни, ние искаме с децата да ходим, майка да вземем, искаме заедно да изберем къщата ..  А Как ще обясняваме пълна кола с хора, пак ли при възрастен роднина отиваме.. Не върви

# 265
  • Варна
  • Мнения: 942
Диди, вилна зона е и добре и зле, точно поради причините изложени по-нагоре. Да по-добре от 60кв. гарсониерка, но не си права за улиците - по вилните зони са някакви баири, аз сега съм с 4x4 и не ми дреме, ама едно време с едно голфче ми се потеше задника по тях дали ще мина изобщо, освен това са и неасфалтирани и двупосочни. В града тези които цитираш са винаги еднопосочни. Рядко има варианти за двупосочна така.


Пък и нали идеята на селото е да е някакви сигурно място при пандемии в града, извънредни положения и.т.н., хората на такива места винаги са били една идея по-добре. Не случайно в Англия Втората Световна Война всички деца са евакуирани в по селата. На едно такова място не си от интерес за никой решил да печели на нечий гръб освен ако не се падне селото до някакъв интересен природен ресурс, курорт или нещо от което някой лишен от креативност чуек да иска насилствено да вади пари. Отделно много села си имат ток и вода прекарани от бай Тошово време и са си добре хората. После като искаш прави кладенец и слънчеви батерии слагай също. Също така на село можеш да намериш двор 2-3 декара с много стари постройки, които да стегнеш и да ти излезе евтино, може да има овошки, лозя, все неща без стойност за продавача, но със стойност за теб.

Последна редакция: чт, 16 апр 2020, 15:00 от Penkoman

# 266
  • Мнения: 3
Здравейте, искам да се консултирам с вас тъй като съм доста бос по темата а попаднах в невероятен капан!
Края на 2018 вече бях поспестил малконпарички и реших да инвестирам на зелено! Съвсем случайно минавайки по пътя видях изкопни работи и попитах за строителя който се оказа на обекта, показа ми какво имат на разположение каза ме очакват да получат Акт16 Декември 2019 и аз се навих, капарираха имота и подписах договор! В последствие обаче разговаряйки със съпругата ми решихме че тъй като имаме едно момче и едно момиче ще е добре да имаме две детски стаи, поне когато порастват и станат тийнейджъри!
Апартамента в койте бяхме тогава бе с една детска спалня и една спалня за нас, та решихме да се пробваме да го продадем за 50 000 евро и в случай че успеем да вземем съседния тристаен на този който аз бях капарирал на зелено! Случи се че го продадохме и взехме втори апартамент на зелено! И понеже купувачите на нашия апартамент на Чинар го купиха с идеята да го отдават под наем се разбрах с тях да останем там докато нашите са готови и да не се местим, плащайки наем за нашия си апартамент, вече продаден! Дотук всичко изглежда добре, обаче наближавайки декември 2019 започнах да се интересувам как върви нашия обект когато стрителя ме информира че се забавят и вместо декември 2019 ще е готов януари 2020, неприятна новина, но какво да се прави, случва се на всеки, проблема стана по-голям Януари когато строителя ми се кълнеше че ако до март не изкара Акт16 ще ми поеме той наема, стана Март, мина, вече април ние още нямаме Акт16, проблема е че покрай този глупавия вирус останах и без работа, а жена ми е на майчински които и свършват през Май тъй като Калоян навършва 2! Питам стрителя кога ще е готов и вече на ръб, а оня безотговорник ми отговори че не знае и че не зависело от него ами ит общината и сега иска да си комуникираме по мейла защото видиш ли съм му повишавал тон! Аз съм извън всякакъв контрол, идва Май месец и аз няма да мога да си платя наема, децата ми остават на улицата, а този пехливанин не ще да ми каже кога ще мога да се нанеса в жилището си! Направо не знам какво да правя, та искам да ви попитам някой знае ли колко време след акт 15 трябва да е готов акт 16 и защо този урод не ни позволява да пуснем майстори преди Акт16, та на акта да сме готови и само да се пренесем? Противозаконно ли е да си правя банята преди да е готов Акт16? Благодаря предварително за отговорите! И понеже виждам че сте запознати с тематиката, сградата е зад OMV на Сливница срещу новия мол Галерия, ако някой има инфо за сградата ще съм много благодарен да сподели!
П.п. И още един последен въпрос, понеже някъде в темата мернах коментар относно статутите на ателиетата, същия този строител ме убеждаваше че можело да се смени статута на ателието с апартамент много лесно, тук обаче видях противоположно мнение, може ли малко инфо по темата и как всъщност се осъществява тази смяна на статут? Пак благодаря!

Последна редакция: чт, 16 апр 2020, 16:48 от Todor Plamenov Hristov 632421

# 267
  • Мнения: 25 675
Напиши името на този строител, понеже не става ясно за коя сграда става дума.
Смяна на статут беше възможно и що годе лесно, до преди 5 г, сега не знам дали ще успеете.

Моя съвет е да говорите с хазаите си да не ви гонят по време на ИП,  с малки деца сте...
За банята, до колкото знам много хора си работят вътре преди акт 16, но всичко зависи от самия строител. По принцип не е разрешено тъй като  общ ток, вода...

Съжалявам за случилото се.

# 268
  • Варна
  • Мнения: 14 527
Не е лесно да промените статуса от ателие на апартамент. Има такса и чакане. Ако сте заплатили апартамента, можете да се нанесете и преди акт.15. Останалото зависи изцяло от строителя. Ако в договора има упоменати срокове, може да му споменете за неустойки. Медиите ще ви свършат работа повече, от жалби и молби.

Последна редакция: чт, 16 апр 2020, 21:34 от Viviana91

# 269
  • Варна
  • Мнения: 1 555
Общо взето сте си направили сметката без кръчмар и сте попаднали сами във вашия капан.Вече е късно за упреци и за съвети,но е трябвало поне малко да се поинтересувате преди да предприемете тази стъпка.Единични са случаите,които вземат акт.16 в определения срок.Винаги има забавяне и то наистина в повечето случаи е по административни причини.Обикновено ЕнергоПро са най-големия трън в за*ника и винаги бавят срокове,защото са монополисти.С ВиК е същото,но те поне си свършват работата преди акт.16.
Относно това дали ще ви пусне да извършвате ремонтни дейности преди акт.16 си е изцяло решение на строителя.Няма закон който да го накара да ви пусне или не.
Нещо интуативно ми подсказва,че става въпрос за сградата на Металекс?

Общи условия

Активация на акаунт