Студенти в Нидерландия - 7

  • 64 738
  • 881
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 1 988
И ние платихме през декември 360 лева за данни в роуминг - сметка на Виваком. Започват да ги начисляват след втория месец в чужбина. После имаха дълга ваканция, като си отиде започна да ограничава ползването на мобилни данни и планираше да си вземе карта в Нидерландия, но Ковид осуети плановете.

# 466
  • Мнения: 2 408
Дъщеря ми има план към А1, два пъти за повече от година сме плащали допълнително за данни по 40 - 50 лв. Интернет гледа да ползва при наличие на wi - fi, но и навън не се ограничава кой знае колко, говорим предимно по Вайбър или Месинджър. Не сме имали проблеми с доставчика.

# 467
  • Мнения: 1 401
Ние търсим квартира за сина ни в Грьонинген, така че ако някой има някаква идея или знае за освобождаваща се стая, да ни пише.
И ние търсим в Грьонинген.И на сина ми пратиха мейл,че ще са отначало онлайн,до февруари.
На дъщеря ми са писали, че минимум два пъти седмично ще е присъствено. Вероятно има разлики в специалностите.

# 468
  • Мнения: 7
Здравейте,
За първа година дъщеря ми ще е студентка в Бреда.
Намерихме стая в къща, в която живеят още 5 човека.
Не ми се изяснява много как става кандидатстването за помощ за квартира , в общината. Ако някой има опит ще бъда много благодарна ако сподели.

# 469
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Здравейте,
За първа година дъщеря ми ще е студентка в Бреда.
Намерихме стая в къща, в която живеят още 5 човека.
Не ми се изяснява много как става кандидатстването за помощ за квартира , в общината. Ако някой има опит ще бъда много благодарна ако сподели.
Кандидатстването за помощ става онлайн, след като има адресна регистрация и си извади DigID, нещо като електронен идентификатор в сайта на https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/toeslagen/cont … urtoeslag-krijgen. В сайта е обяснено какви са условията, за да се получи тази помощ. В повечето случаи, когато жилището е споделено и всяка отделна стая не е регистрирана в общината, като отделно жилищно звено, не може да се кандидатсва за тази субсидия. Освен това е задължително студента да работи, което води до задължителна здравна застраховка. Ако имате въпроси питайте

# 470
  • Мнения: 61
Здравейте,
освобождаваме квартира в Enschede. Синът ми живя в нея през цялото си следване без да я сменя. Стаята е в апртамент, в който има още 3 спални. Обикновено апартаментът е обитава от две момчета и две момичета, но в момента е празна. Ползва се обща баня и напълно обзаведена кухня.
Много добра локация. На приземният етаж има супермаркет, аптека, работилница за велосипеди, поща. Поликлиника в близост.
Освобождаваме квартирата зобзаведена с мебели: високо легло, гардероб, бюро, стол, двуместен диван, велосипед. Ако я освободим към собствениците трябва да е напълно празна, ако някой порявява интерес само към мебелите, моля да пише. Ще сме в квартирта до 10 август.

Поздрави
Ани

# 471
  • Мнения: 24
Silent smile- Благодаря от сърце!

Ако правилно съм разбрала, основните стъпки след пристигането в началото са:
1. регистрация в общината
2. евентуално намиране на работа - договор и здравна застраховка в Холандия
3. след като има договор за работа вече може да кандидатства за помощта от 375 евро, която се отпуска за какъв период от време? Бележката за доходите на родителите - от септември до септември ли е или януари?
Има ли някакво записване в университета освен това, което вече е направено онлайн?
Изчетох доста, но все не стига времето да изчета всички теми, затова ако може тези, които са преминали вече през това, да споделят. Помощта лесно ли се отпуска или има пречки?

# 472
  • Мнения: 6 309
Изчели сте доста, но явно сте пропуснали първия пост на тази тема.

# 473
  • Мнения: 5 371
Silent smile- Благодаря от сърце!

Ако правилно съм разбрала, основните стъпки след пристигането в началото са:
1. регистрация в общината
2. евентуално намиране на работа - договор и здравна застраховка в Холандия
3. след като има договор за работа вече може да кандидатства за помощта от 375 евро, която се отпуска за какъв период от време? Бележката за доходите на родителите - от септември до септември ли е или януари?
Има ли някакво записване в университета освен това, което вече е направено онлайн?
Изчетох доста, но все не стига времето да изчета всички теми, затова ако може тези, които са преминали вече през това, да споделят. Помощта лесно ли се отпуска или има пречки?

Първо и основно е договор за наем. Което значи, студентът има постоянен адрес. С договора за наем  - в общината за  BSN. Носете си и многоезичен акт за раждане.  От там - в банката  за банкова сметка.
 Ако ще се възползвате от студентски заем в размера на годишната такса за обучение, отива в ДУО за да подаде документи. До 5-6 седмици заемът е отпуснат и студентът може да върже месечния трансфер с разсрочено плащане на таксата към университета с директен дебит - ДУО превежда, университетът дърпа сумата.   
Ако започне работа, трябва да работи  56 часа месечно ако иска да кандидатства за субсидия. След  среща с представители на ДУО  ще му бъде обяснено и ще  си извади всичко което му изискватг за да му отпуснат субсидията. Тя се определя според доходите на родителите. Ние вадихме бележки за доходи три години назад. Субсидия се изплаща за всеки месец в който студентът  е направил изискуемите 56 часа. Получава и карта за безплатно пътуване която може да бъде за уикенда, или понеделник-петък, студентът избира кой вариант му е по полезен.

# 474
  • Варна
  • Мнения: 482
Здравейте, мами!
Синът ми търси квартира в Еншеде! Моля да споделите информация за агенции за настаняване или ако някой предлага/освобождава квратира, да ми пише на лични. Ще съм много благодарна на всякакви съвети за настаняване , тъй като сме съвсем нови и като чета, май сме закъснели с търсенето на жилище, а това сега ни е основната грижа. Кандидатствал е на много места, но засега никакъв резултат и започвам да се притеснявам.
Благодаря предварително на всички, които ще се включат с полезни съвети.
Бъдете здрави!

Здравейте, моят син също тепърва започва търсенето на квартира в Еншеде. Надявам се, че не е твърде късно да се намери добра квартира. 😊

# 475
  • Мнения: 4
Здравейте, моят син също търси квартира в Еншеде.
Някои може ли да сподели нещо за обучението в Твенте за компютърни науки.

# 476
  • Мнения: 1 212
Здравейте, моят син също тепърва започва търсенето на квартира в Еншеде. Надявам се, че не е твърде късно да се намери добра квартира. 😊
Здравейте, моят син също търси квартира в Еншеде.
Само преди 4-5 поста пише че се освобождава квартира.

Здравейте,
освобождаваме квартира в Enschede. Синът ми живя в нея през цялото си следване без да я сменя. Стаята е в апртамент, в който има още 3 спални. Обикновено апартаментът е обитава от две момчета и две момичета, но в момента е празна. Ползва се обща баня и напълно обзаведена кухня.
Много добра локация. На приземният етаж има супермаркет, аптека, работилница за велосипеди, поща. Поликлиника в близост.
Освобождаваме квартирата зобзаведена с мебели: високо легло, гардероб, бюро, стол, двуместен диван, велосипед. Ако я освободим към собствениците трябва да е напълно празна, ако някой порявява интерес само към мебелите, моля да пише. Ще сме в квартирта до 10 август.

Поздрави
Ани

# 477
  • Бургас
  • Мнения: 96
Дъщеря ми търси квартира в Тилбург. Моля ако някой е освободил или ще освобождава да ни помогне.

# 478
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Бях обещала да пиша как е минало пътуването на дъщеря ми. На 10.07 се прибра от Холандия с полет на Раянеър от Айндховен. На летището почти не е имало хора, било спокойно без струпване на хора. Самолета е бил пълен, но не се бави на летището в София. Не пускат в залата на терминал 2, чакахме я отвън. Сутринта преди полета ни изпратиха по мейл декларация, която трябваше да попълни , за да може да се качи на борда. Това е най-общо. Да са ни живи и здрави децата, сега да починат един месец,че после пак ги чака учене.

# 479
  • София
  • Мнения: 1 207
Ами да напиша и аз, заради различните аерогари...
Синът ми се прибра на 07.07. 2020г. от Амстердам с полета на България Ер. Аналогична ситуация. Летището е било почти празно. Самолетът пълен. Очаквахме уж, както се говореше, средното място на седалката да оставят свободно. Няма такова нещо. Пълен до дупка. През цялото време обаче е бил с маска. И във влака до Амстердам, и на летището, и в самолета. Декларация не са му пращали предварително. Попълвали са я преди полета. При автобусчетата от самолета до входа е паднало голямо висене, че са ги превозвали по 10 човека вътре, та е минал чак на петия автобус. И на слизане - мерене на температура.
Иначе, както на Аерогара София, така и в Скипхол не допускат вътре посрещачи/изпращачи. Само пътуващите.

Общи условия

Активация на акаунт