Студенти в Нидерландия - 7

  • 64 668
  • 881
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 111
С дебитна Виза/Мастъркард може да си вземе билет от автомат да се придвижи от летището,мисля че и в автобусите ги приемаха, но не съм сигурна. Минават в Albert Heijn To Go, но не и в големите AH. Приемат ги също в Jumbo, доколкото си спомням. Но определено по-добре е да си имаш Маестро тамошна карта, а не да вадиш по няколко карти и да се притесняваше коя ще мине. Добре е в началото да са с пари в брой и да внимават на касите в магазините къде да се редят на опашка, някои каси обслужват само заплащане с карта.

# 451
  • Мнения: 349
С дебитна Виза/Мастъркард на ДСК може и билети да купиш и в Лидл също да плащаш. Мисля че в Action не вървят, както и в малки магазинчета. Пари в кеш е нужно да имате, където не мине карта плащаш кеш.

# 452
  • Мнения: 6 292
Да, в лидъл става всякаква. В малки магазинчета, кафенета и албърт хайн не става.

# 453
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
На летището в Айндховен съм купувала билет за автобуса с българска дебитна карта Виза.
Също така става и за купуване за билет за влак. В някои от магазините на гарата не ни приеха плащане с тази карта.

# 454
  • Мнения: 2 992
По въпроса за тел  картите.
Съпругът ми има в телефона си две карти: българска виваком и холандска.
Само веднъж получи някакво известие от Виваком ( много отдавна беше), че е превишил лимита си за ползване в чужбина, но дори не помня за какво точно е идело реч.
Но българската карта е била и още е винаги включена ( повече от две години).
Мен с тоя холандски номер твърде често не ми вдигат в България ( мислят ме за тел измамник) и се налага да звъня от неговия Simple Smile)

Съвет към новите студенти: Търсете колела от завършващ студент или от marktplaats.nl Колела много се крадат и не е желателно да бие на очи.

# 455
  • Мнения: 6 292
..или колело под наем:-)

# 456
  • Мнения: 163
Здравейте,
Сина ми е приет в Айндховен. Заради отложените изпити за Ielts чак през юни защити сертификата. Подали сме заявление към Fontys за намиране на квартира, но към момента нямаме отговор. Моля предложете ми агенции за съдействие.

# 457
  • Мнения: 6
Ние търсим квартира за сина ни в Грьонинген, така че ако някой има някаква идея или знае за освобождаваща се стая, да ни пише.

# 458
  • Мнения: 13
Синът ми е приет в  университета Саксион в Енсхеде. Изпратиха му мейл, че този семестър до м. февруари ще бъдат с дистанционно обучение. Има ли смисъл да търсим квартира и да заминава август ако ще бъдат онлайн. Моля за съвет какво да правим в тази ситуация.

# 459
  • Мнения: 6 292
Ами попитайте университета изцяло ли планират да са онлайн или частично. Примерно -лекции онлайн, упражнения и проекти- на място.
Иначе няма смисъл, освен ако не смята да работи.

# 460
  • Мнения: 1 564
Ние търсим квартира за сина ни в Грьонинген, така че ако някой има някаква идея или знае за освобождаваща се стая, да ни пише.
И ние търсим в Грьонинген.И на сина ми пратиха мейл,че ще са отначало онлайн,до февруари.

# 461
  • Мнения: 4
Синът ми е приет в  университета Саксион в Енсхеде. Изпратиха му мейл, че този семестър до м. февруари ще бъдат с дистанционно обучение. Има ли смисъл да търсим квартира и да заминава август ако ще бъдат онлайн. Моля за съвет какво да правим в тази ситуация.
Моят син е приет в Хага, където студентите имат право на избор дали да започнат онлайн, или офлайн. Той избра онлайн, с аргумента, че ситуацията е крайно неустойчива и с настъпването на есенно-зимния сезон, когато случаите на заболели неминуемо ще се увеличат /било то от ковид, или обикновен сезонен грип/ отново ще се стигне до вариант на пълно дистанционно обучение,  което обезсмисля личното явяване в началото на учебната година.

# 462
  • Мнения: 365
На сина ми му казаха, че ще започнат основно онлайн с минимално посещение на лаборатории и готвим заминаване. Сигурно за 2-3 часа седмично,  но не може от тук да учи. Радбауд в Неймеген е университетът.

# 463
  • Мнения: 458
Здравейте, мами!
Синът ми търси квартира в Еншеде! Моля да споделите информация за агенции за настаняване или ако някой предлага/освобождава квратира, да ми пише на лични. Ще съм много благодарна на всякакви съвети за настаняване , тъй като сме съвсем нови и като чета, май сме закъснели с търсенето на жилище, а това сега ни е основната грижа. Кандидатствал е на много места, но засега никакъв резултат и започвам да се притеснявам.
Благодаря предварително на всички, които ще се включат с полезни съвети.
Бъдете здрави!

Моята дъщеря ще бъде в общежитие. Предвид ограниченията на пътници извън Европа, смятам, че общежитието ще бъде дота празно. Можете да им пишете има ли вариант да ви настанят там.

Синът ми е приет в  университета Саксион в Енсхеде. Изпратиха му мейл, че този семестър до м. февруари ще бъдат с дистанционно обучение. Има ли смисъл да търсим квартира и да заминава август ако ще бъдат онлайн. Моля за съвет какво да правим в тази ситуация.

За мен няма смисъл. Предполагам, че цялата им година ще отиде дистанционно. Моята дъщеря е в програма с 20% практически упражнения, затова ще бъде там, нищо че лекциите ще да онлайн.

# 464
  • Мнения: 239
На дъщеря ми вече втори месец и надписват фактурите от Виваком, като се позовавт на несправедливо ползване. А истината е, че например от 7800 МБ включени данни в роуминг тя е ползвала 1000-2000. Последните 3 месеца, оабче не е се е прибирала и съответно няма потребление България. Пуснах жалба в КЗК, но не съм много обнадеждена, че нещо въобще ще се случи.

Общи условия

Активация на акаунт