Мадрид - тема №4

  • 18 088
  • 357
  •   1
Отговори
# 270
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 110
Добре, че ми каза, че са цигански, че не знаех. Аз не падам от небето. То и Кармен е опера за циганка, е и...
Една от жените, чийто дом чисти моята приятелка, ходи на уроци по фламенко. Тя ни препоръча мястото. А и има не малко подобни заведения. Присъстват в доста пътеводители. Това точно беше пълно, даже нямаше места за вечерта, в която искахме. Къде другаде да отидеш на фламенко, ако не в Испания. Не знам кое за кого е най-най, но това е част от Испания.
Не знам защо го взимаш толкова присърце.  Просто го казах от впечатления от разговори с различни испанци от различни райони. Аз не мога да знам кой какво знае, но със сигурност познавам човек, който е изпаднал в неловко положение споменавайки в разговор фламенкото като лидер на испанската култура. Затова написах горния пост, да се има предвид при разговор. Пътеводителите  зависи от кой са написани и какво отношение има.

# 271
  • В офиса
  • Мнения: 4 036
Е, като нашите хорА. И ние имаме лате-либерали, които се гнусят от тропкане на хорца и го намират за безвкусно, а заведения като Воденицата вече се смятат за демоде.
На мен фламенкото много ми хареса, пък нека да е циганско, селско и т.н.

# 272
  • Мнения: 3 331
Добре, че ми каза, че са цигански, че не знаех. Аз не падам от небето. То и Кармен е опера за циганка, е и...
Една от жените, чийто дом чисти моята приятелка, ходи на уроци по фламенко. Тя ни препоръча мястото. А и има не малко подобни заведения. Присъстват в доста пътеводители. Това точно беше пълно, даже нямаше места за вечерта, в която искахме. Къде другаде да отидеш на фламенко, ако не в Испания. Не знам кое за кого е най-най, но това е част от Испания.
Не знам защо го взимаш толкова присърце.  Просто го казах от впечатления от разговори с различни испанци от различни райони. Аз не мога да знам кой какво знае, но със сигурност познавам човек, който е изпаднал в неловко положение споменавайки в разговор фламенкото като лидер на испанската култура. Затова написах горния пост, да се има предвид при разговор. Пътеводителите  зависи от кой са написани и какво отношение има.
Аз за двуцифрено число години  живот в Мадрид, не съм срещал испанец, който да ходи на фламенко или да говори за него.

Последна редакция: пн, 30 окт 2023, 08:10 от Alexslav

# 273
  • Пловдив
  • Мнения: 9 768
Alexslav, а моята приятелка работи за испанка, която ходи на уроци по фламенко. Светът е шарен и разнообразен.
На някого може да му се стори странно как българи в Испания се събират да тропат български хора, поръчват си носии и фестивали си организират даже. Но на други не им е странно.
Пътеводителят, който видях, е най-популярният пътеводител във Франция. И в доста други сайтове в интернет намерих информация за фламенко. И да, имаше доста французи.

# 274
  • pomorie
  • Мнения: 848
Приключи нашето пътешествие до Мадрид. Много хубав град, лесен за ориентация и посещение. Няма да пиша добре познати неща, а по-скоро инфо за тези, които искат да посетят стадиона на Реал Мадрид. За мен това беше разочароващо, тъй като сме ходили и на Камп Ноу, тук срещу 15 евро на човек влизаш в един доста малък музей, и след това  излизаш на един от секторите само да видиш стадиона. Няма влизане в съблекалните, не слизаш и до терена. Освен това стадиона е в ремонт от едната страна е разкопан, в момента  абе цялата обиколка не повече от 30мин.
Били сме на тур преди ремонта,влизаше се и в съблекалните и общо взето навсякъде.Миналата година бяхме по време на ремонта,да беше доста кратък ,но и билетите бяха 15 евро.Сега плануваме ново пътуване през март с посещение,стадиона вече е готов до колкото знам и видях,че и билетите вече са 25 евро.Моят съпруг е фен и при всяко пътуване до там е задължително посещението ☺️ Проблем с езика нямаме,понеже говоря испански,да ,те не говорят много английски,но виждам доста напредък в тази посока.

# 275
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 110
Alexslav, а моята приятелка работи за испанка, която ходи на уроци по фламенко. Светът е шарен и разнообразен.
На някого може да му се стори странно как българи в Испания се събират да тропат български хора, поръчват си носии и фестивали си организират даже. Но на други не им е странно.
Пътеводителят, който видях, е най-популярният пътеводител във Франция. И в доста други сайтове в интернет намерих информация за фламенко. И да, имаше доста французи.
Уроците по фламенко не са от сега. И преди повече от 20 г ги имаше и бяха посещавани. Има и уроци по "Танца на корема", но испанско ли е?  Използват се вместо фитнес или забавление. Няма лошо в това, но също и не означава, че фламенкото е върха на културата на Испания. Определено като цяло, когато се говори за култура не е фламенкото първото, за което се споменава. Говори се най-вече за биковете и бикоборството и после за други като Пикасо, Гоя, Дали и после за други неща. Разбира се, че има и ще има хора, на които им харесва фламенкото, но като общо картинката е друга относно испанците.

# 276
  • Пловдив
  • Мнения: 9 768
Angela61, щом казваш, че фламенкото не е испанско, така да бъде. Аз няма да споря с теб, излишно е. Тук се дава информация за Мадрид и какво може да се види там. Аз дадох нещо от себе си. Който иска, може да се възползва.
Нито фламенкото е задължително, нито стадиона на Реал Мадрид, нито Прадо. Всеки има право на избор.

# 277
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 110
Angela61, щом казваш, че фламенкото не е испанско, така да бъде. Аз няма да споря с теб, излишно е. Тук се дава информация за Мадрид и какво може да се види там. Аз дадох нещо от себе си. Който иска, може да се възползва.
Нито фламенкото е задължително, нито стадиона на Реал Мадрид, нито Прадо. Всеки има право на избор.
Казвам едно, разбираш друго. Казах, че "Танца на корема" не е испански, арабски е.
Никой не оспорва информацията ти. Уточних само, че не е най-най, за да не попаднете в неловко положение. Толкова. Кой където иска да ходи и да гледа каквото го влече.
И тук давам по възможност доста точна информация. Позволявам си го поради причината, че от много години живея тук в Мадрид и познавам по-добре испанците. Толкова по въпроса. Не е нищо лично. Взех само фразата "фламенко".

# 278
  • БГ
  • Мнения: 1 167
dundi73, благодаря за споделеното!
И ние не случихме на хубаво време - и дъжд ни валя, и вятъра вчера беше ужасно силен. Нанесъл е сериозни щети в Ретиро и днес парка беше затворен!


Музей на корабостроенето - попаднах случайно на информация за него. Намира се между замъка Сибелес и Прадо. ММ каза, че може да изкара там два дни. Хиляди макети на кораби. Вход - дарение от 3 евро на човек. - Много благодаря за информацията! Посетихме го вчера, в дъжда. ММ и двамата тинейджъри останаха много доволни!
И накрая - пазара Сан Мигел - уникална атмосфера, глъчка и храна от всички краища на Испания - Довечера сме там!
... в Кралския дворец - понеделник-четвъртък от 16 до 18 - Вчера, четвъртък, имаше официална визита и с билет/без билет, никой не беше допуснат в Двореца.

# 279
  • Мнения: 100
Здравейте! Предвид протестите в Испания в момента има ли напрежение в Мадрид, защото имам пътуване след 2 дни и се тревожа...?

# 280
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 628
Напрежение? По- скоро да се провери кога ще има пак протест и кои улици ще са затворени заради него, ако от това ви зависи пътуването. Но напрежение- не. Сигурно 80% от мадридчани не са разбрали изобщо, че има протести.

# 281
  • Мнения: 3 331
Кога са били тези протести? Не съм чувал нищо, а бях съвсем наскоро.

# 282
  • БГ
  • Мнения: 1 167
В периода 01-04.11. бяхме в хотел на Гранд виа. И трите вечери имаше протести на Callao и пред кметството, на Puerta del Sol, минавахме покрай тях без притеснение, имаше полиция навсякъде.

# 283
  • Мнения: 100
Ок, благодаря на всеки за отделеното време.

# 284
  • София
  • Мнения: 5 323
Ако има пътували с автобус Мадрид - Сеговия, предварително ли резервирахте или са налични и непосредствено преди пътуване?

Общи условия

Активация на акаунт