"Обичам" Топлофикация 4

  • 22 578
  • 751
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 16 023
Нормални ми се виждат сметките за сградна инсталация. В други блокове има и по-високи. За  старите уреди - само топл. счетоводител може да ги сплаши. Кротко да им обясни, че ако батерията на уредчето умре по време на сезона хората няма да разберат веднага. Но при годишното изравняване ще им се начисли максимална сума и ще имат да доплащат поне 1000 лв.
Така направиха в блок, в който имам апартамент - просто сложиха обяви във всеки вход с горното обяснение. Новите уреди вече са само дистанционни. Но водомерите не са ....

# 736
  • Мнения: 5 993
Именно с топлинно счетоводство говорих и те много си държаха на старите уреди и бяха категорични, че нищо няма да направят в полза на това да има дистанционни. Сщо така инкасаторката беше подала грешни показатели на счетоводството миналия месец и имахме голяма сума. Ако не бяхме задълбали, щяхме да плащаме за грешката на инкасаторката... Просто нямам думи да опиша в какво безхаберие и бумащина тънат топлинните счетоводители. Същия апартамент, само че със дистанционно сградната инсталация е 35 лева, а необитаемия апартамент същата квадратура в същия град 65 лева. Как да си го обясня това? Отделно в пандемията не всеки си подава информация за показателите и как мислите се разпределя сумата - разбира се на гърба на всички други.

# 737
  • Мнения: 40 857
Много просто - колко да е процентът сградна инсталация се решава от общото събрание. И вариацията е доста голяма, като живеещите там собственици имат интерес да е голяма, ако има много празни апартаменти. Иначе те плащат за отоплението на празните жилища. Та съвсем нормално е в една сграда да е решено едно, в друга друго, а ако нищо не е решено май има някаква служебна формула, която пак дава висок процент. Това обаче не зависи от топломерите.

# 738
  • София
  • Мнения: 16 023
Да, няма как да се сравняват еднакви апартаменти в различни сгради. Аз си правя сравнение с идентичен на моя апарт., в блока ни и съм доволна от парното. Вчера платих за декември 115 лв.
А който не иска да плаща - продава имота и си търси друг, без парно. Преди години продавах мой и го купи човек, който държеше парното изобщо да не влиза в блока, да няма нищо общо с Топлофикация.  Децата ни учеха в едно у-ще и често се виждахме. След първата зима в изцяло неотопляема сграда си беше преосмислил приоритетите.

# 739
  • Мнения: 2 114
Много съм доволна от декемвийската сметка - 79,09 лв. с включена месечна такса за отчитане от топлинен счетоводител. Вентилите не са спирани и работят между 2 и 3 степен.
От общо 38 имота в сградата, не са се отоплявали само 5, но тези 5, 4 изобщо не се ползват.
За кратко живях на отопление с климатици висок клас и дано никога не ми се налага отново. Несравним е комфортът на топлофицираното жилище. Топли коридори, бани, подове...
Но наистина е важно да не живее сама баба в 120 кв. и да не топли нищо в имота си, да живее свряна в кухнята и да казва, че нея нищо не я интересува, няма пари да подмени топломери и водомери с дистанционно отчитане и да казва - всичко ми е наред.

# 740
  • Мнения: 9 774
Е, аз във второ топлофицирано жилище слагам с кеф климатици-4 броя. И с кеф си ги ползвам.
Последна сметка за ток - 124 лв. (което явно обхваща целия декември с готвенето по празниците). 2 климатика винаги пуснати плюс още един за по половин ден. Пералнята, готвенето ,телевизор, всичко.

Но хайде и аз да задам един въпрос, може пък някой да има идея какво се случва.
Двете дебели тръби в банята, които греят през зимата, много клокочат от 2 седмици. Предишни години не беше така. Чудя се дали някой не си е направил байпас от тях за подово и затова да има такава циркулация?

# 741
  • София
  • Мнения: 220
Колкото повече чета коментарите тук, толкова повече се убеждавам, че има нещо нередно в нашата сграда, или в отчитането :/ За ноември получихме сметка 330 лв. (за справка миналата година е била 200 лв. за същия период) Апартаментът не е голям - около 70 кв. м (под наем сме и не знам точната квадратура), като през по-голямата част от времето единствено в хола работеше парното. Кофтито е, че целият апартамент е външен, без изолация и стари дограми. Ясно ми е, че издиша, но такава сметка сме плащали само в най-големите студове. Не сме с дистанционно отчитане. Не знам какво можем да направим - възможно ли е преизчисление? Ние сме на последен четвърти етаж, като на първия и втори не живее никой от нашата страна, а под нас е офис.  Излишно е да казвам и че не е особено топло. Родителите ми имат два апартамента недалеч от нас и общата им сметка към топлофикация за ноември е два пъти по-малка от нашата.  Всеки месец съм на тръни преди да получа фактурата. За декември поне изненадата беше приятна - с 60 лв. сме надолу.

# 742
  • Мнения: 40 857
Сменете апартамента, наемател не може и не бива да оправя такива бакии. А може и да не може - ако има много празни апартаменти, и високи общи части, и ако някой краде, плюс лошата изолация - отпиши го.

# 743
  • Мнения: 46 508
Не мисля, че може да се направи нещо за прогнозна сметка. Хубавото е, че няма лихви, така че ако собственикът е съгласен, платете след изравняването.
Напълно е възможно изравнителната да покаже съвсем други стойности.
Но ако ви е студено, няма смисъл да стоите. Живяла съм в подобен на описания апартамент, само че на 11-ти етаж,  с пуснато парно и електрическа печка, пак мръзнехме.

# 744
  • Мнения: 13 764
За апартамент от 70-80 кв. тези пари са възмного. По колко топла вода харчите? Да не е там проблемът?
Това, че не се ползва надолу по етажите също се отразява, да.
При изравняването връщаха ли ви или доплащахте? Би трябвало сметките да са подобни на миналогодишните.
Декемврийската сметка за всички е по-ниска. Месецът беше сравнително топъл.

Последна редакция: ср, 13 яну 2021, 20:03 от птица

# 745
  • София
  • Мнения: 220
Относно топлата вода - двама сме, не се къпем по няколко пъти на ден. Ползваме колкото и през останалото време. В летния сезон топлата вода ни излизаше към 50-60 лв. А  за изравнителната сметка за последния сезон - имаха да ни връщат 183 лв. и някакви стотинки..Честно казано очаквах повече, след като през април ни пристигна фактура за 400 и нещо, която си изплащахме цяло лято общо взето...

# 746
  • Мнения: 13 764
Ооо, направо сменяйте квартирата! И по-нисък да ви е наемът, с това парно не ви излиза никак по-евтино.
Как сметка за април 400 лв!? Че тогава за януари и февруари по 500 ли са ви били!

# 747
  • Мнения: 11 605


Но хайде и аз да задам един въпрос, може пък някой да има идея какво се случва.
Двете дебели тръби в банята, които греят през зимата, много клокочат от 2 седмици. Предишни години не беше така. Чудя се дали някой не си е направил байпас от тях за подово и затова да има такава циркулация?
Не, това е въздух. Все едно поток клокочи. Последните дни стана студено и някои чак сега са си отворили крановете на радиаторите и съответно всичкият въздух от тях е в системата.

# 748
  • Мнения: 46 508
Точно така. Трябва да се обезвъздуши централно. Говорете с домоуправителя.

# 749
  • Мнения: 9 774
Това е само в банята с онези 2 дебели тръби, които са без уред. С другите щрангове няма такъв проблем.

Общи условия

Активация на акаунт