Предстои ли нова икономическа криза и заради коронавируса? - 2

  • 274 478
  • 5 315
  •   1
Отговори
# 5 235
  • Мнения: 5 428
Текущата световна инфлация няма нищо общо с хиперинфлацията, която имаше за цел да покрие кражбите, кредитните милионери и да занули спестяванията на българите.
Познавам хора, които теглеха кредити, купуваха валута и след това с 1/10 от валутата си погасиха кредитите!
92-97г нещата бяха предизвикани изкуствено у нас за да се преразпредели капитала

# 5 236
  • Мнения: 1 523
Предвид поскъпването на всичко тези дни, явно наистина си предстои икономическа криза.
Какво ще правим с хиперинфлацията? То какво ли можем да направим.
И ще се покачват ли още цените на стоките и услугите?
Абе доста неща с повишени цени тук ги откривам в eBay.co.uk доста по-евтини. Така че не е точно световна инфлация, а нашите търговци като нямат клиенти гледат да изкарат печалба от малък брой продажби. И един друг се навиват как се вдигали цените.

# 5 237
  • Мнения: 15 655
То от тока, газта и бензина всичко тръгва нагоре. Производствата издъхват.

Тока в офиса за януари 180 лв - климатика не се спира. За месец сега( от 22 август до 24 септември) -  390 лв. В зимните месеци ще чукнем 600 лв сигурно.
На охлаждане климатиците харчат повече,отколкото на отопление,но пък те като си го вдигат,няма смогване.Ествествено покрай него всичко друго поскъпва.
Ами ще има протести.

# 5 238
  • Мнения: 17 116
Абе доста неща с повишени цени тук ги откривам в eBay.co.uk доста по-евтини. Така че не е точно световна инфлация
Да не е нещо втора ръка да сравняваме с ново от магазин? Цените на газ и електричество се вдигат навсякъде по света, няма как инфлацията да не е световна, има и недостиг на какво ли не заради забавянето с ковида и не мисля че някъде където и да е по света е песен. Може би има конкретни стоки които не са поскъпнали, но доста неща са, или редовния номер дето правят опаковката по-малка като запазват цената за да не личи че пак плащаш повече Wink

# 5 239
  • Мнения: 5 428
Цялото това заиграване с енерго носителите и повишението на цените ми прилича на опит да се намали консуматорството.
6 милиарда сме, 3 от нас искат и могат да си купуват нови обувки всеки месец.., дали е нормално?
Не говоря за детски стоки, а за прищевки и купищата  изхвърлени почти не ползвани неща от бит и домакинство!
В момента дрехи и обувки задържат цени, защото търсенето там рязко е ограничено, защото енергия и храни излетяха и много хора, не само в БГ, са изплашен какво ги чака.
Вчера Пламен Димитров от синдикатите говореше за праг на бедност 460лв, което означава, че масовият пенсионер е под този праг.
Още при средна заплата от 1300лв бруто, около 1000нето означава, че поне по осигурителен доход масовия българин не може да си отгледа две деца или може, но обречени на бедност!
Тепърва спадът в покупките ни ще се отразява в намаляване на производството, а от там и безработицата ще расте..
Финансови помощи ще намалят малки удара, но и тях вече започнаха да ги намаляват и спират в САЩ и Европа, при нас не са ги пускали Sad
Хиперифнлация може пак да ни спретнат родните  управници, ако изберем такива, които са против еврото и Европа, доста са се нароили напоследък.
Интересна тема са и инвестициите в имоти. Около 30милиарда са излезли от банките и са се налели в имоти почти всичките, някои имоти са още в строеж като не се знае кога и на какви цени ще приключат..

ЕС и САЩ полека лека спират печатането на пари и лихвите ще тръгнат нагоре.. Светло бъдеще ни чака!

# 5 240
  • Мнения: 2 487
То от тока, газта и бензина всичко тръгва нагоре. Производствата издъхват.

Тока в офиса за януари 180 лв - климатика не се спира. За месец сега( от 22 август до 24 септември) -  390 лв. В зимните месеци ще чукнем 600 лв сигурно.
На охлаждане климатиците харчат повече,отколкото на отопление...
Това не е вярно, точно обратното е.

# 5 241
  • Мнения: 13 492
Текущата световна инфлация няма нищо общо с хиперинфлацията, която имаше за цел да покрие кражбите, кредитните милионери и да занули спестяванията на българите.
Познавам хора, които теглеха кредити, купуваха валута и след това с 1/10 от валутата си погасиха кредитите!
92-97г нещата бяха предизвикани изкуствено у нас за да се преразпредели капитала
Не успя да занули спестяванията,защото хиперинфлацията протече за кратко време... Имаше индексации и накрая деноминация.

Преди 1989г. собствеността беше държавна. След тази година заводите,фабриките и т.н.,бяха умишлено обезценени за да бъдат купени евтино.

# 5 242
  • Мнения: 7 727
Не мога да се съглася с вас. Стопи се покупателната способност на парите и това го усетиха хората, които имаха спестявания. Мой познат, работил години по строежите в СССР разказваше как заплатите му за 3 г. накрая са можели да купят само една тоалетна чиния.
В този смисъл никакви компенсации и индексации не помагат. Няма как да има справедливо за всички.
Както ще се случи и със щедро обещаваните сега енергийни помощи. Правилния и справедлив начин е държавата да се намеси навреме и да спре поне спекулативната част от покачването на борсовата цена. А не после да ми се хвалят разни чиновници как са ме компенсирали. Ми не искам милостиня, искам правила, грижа от държавата и възможност да си изкарвам заплата/печалба за да си плащам сама сметките, дори и увеличените. За съжаление знам, че няма да получа, което искам.
Мисля си, че сега сме в подобна на българската ситуация, но в световен мащаб. Правителствата изхарчиха едни пари за разработка на ваксини и лечение на болни при спряло производство. Нужна им е инфлация, за да стопи дълговете им. И ще си я направят, имат си всички лостове.

# 5 243
  • Мнения: 5 428
deaf, изобщо нямаше зануляване, от къде да е имало .. 10 хил лв - (пари за половин апартамент или цяла кола) стигнаха точно за 5 (ПЕТ) ЧУВАЛА ЗАХАР и то в началото на хиперинфлацията
Някои получиха истинско зануляване с фалитите на банките и години наред се редяха за да получат поредната порцийка отдавна обезценени пари
Лихвите по кредитите достигнаха 300%, но се притискаха за вноските само определени хора, "правилните" продължаваха да си теглят необезпечени кредити и да купуват с тях валута.
После с тази валута изкупиха предприятията, които пък едни чинни си(ю)нди(ю)ци оцениха и разпродадаха за без пари.

ММ вече работеше, бъзика ме че съм се загаджила с него, защото бил милионер Simple Smile, ама такъв дето с една заплата от милион и обувки не можеше да си купи. Заплатата им всеки месец я актуализираха и все гонеха равностойността на $10-15

# 5 244
  • София
  • Мнения: 2 251
хиперинфлация няма да има , но ще има период на висока инфлация, като след петролната криза 70-те години. В САЩ след 5.4% инфлация ФЕД започна да намалява количествените облекчения (печатането на пари). Лошото е , че ЕЦБ продължава с печатането. Проблем ще стане , ако в един момент високите цени на газа ,въглищата и електричеството повлечат и петрола на горе. Иначе метали като алуминий, цинк, магнезии са поскъпнали в пъти за една година.

# 5 245
  • Мнения: 13 492
Между другото,доста пресилено е да се говори за хиперинфлация през 1997г. По спомени номинално най-голямата банкнота май беше от хиляда лева,с безсмъртният Левски на нея. (Което беше гавра с Апостола,ама...!) За сравнение в Германия през 30-те години на 20-ти век е имало банкнота от един милиард марки (!),с която е можело да се купи кутия цигари.

# 5 246
  • Мнения: 5 428
А 10 000 с Берон и 50 000 с Кирил и Методий, тях защо ги пропускате?
И прочетете определението за хиперинфлация, или 50% на месечна база, или 1300% на годишна
Януари.1997 - в началото 1 USD = 495  лв, в края 1 USD =1021 лв, тук инфлацията е повече от 100% на месечна база,
а я го сравнете с 3000 лв през февруари.
Ако сравним пък с нивата aприл.96г - курс 70 лв, с април,97 - курс 2000лв, това е инфлация над 2500%
Справка за курсовете от сайта на БНБ - https://www.bnb.bg/Statistics/StExternalSector/StExchangeRates/S … amp;type=MS-Excel

Примерът с Германия е емблематичен да, и дано няма втори като него! Но и нашето добре планирано обезценяване си е хиперинфлация!

# 5 247
  • Мнения: 11 058
Не мога да повярвам. Преди 2 седмици купувахме един хляб за кучето - 95 ст. Днес е 1,15 лв. това са 20% за 10 дена. Не знам какъв вид е тази инфлация, щом не е хипер или галопираща, то сигурно е ... нормална

# 5 248
  • Мнения: 7 727
Не мога да повярвам. Преди 2 седмици купувахме един хляб за кучето - 95 ст. Днес е 1,15 лв. това са 20% за 10 дена. Не знам какъв вид е тази инфлация, щом не е хипер или галопираща, то сигурно е ... нормална
Изобщо дори не е хипер. Хляба от юли насам би трябвало да започне да се покачва с по 0.05лв на месец. Просто хлебарите са задържали цената с надеждата, че някой чиновник  в тая скапана държава ще си свърши работата и ще озапти спекулативната енергийна борса. Малкият бизнес от три-четири месеца следи цената на ел. енергията, газта и горивата и се надява, че нещата ще се нормализират. Сега, на прага на зимата и като е ясно, че пак ще се спасяваме поединично най-после се е решил на актуализация, но тя вече е по-осезаема за потребителя.

# 5 249
  • Мнения: 5 428
Вчера Георги Кадиев публикува това във ФБ, проверих чрез познати.. ми вярно си е мамка му..в кратце
енергията от АЕЦ по 50EUR/MWh отиде при чуждите фирми, а нашите предприятия ще бачкат с енергия на 200EUR/MWh

Тази нощ АЕЦ Козлодуй се подигра на всички.
Пусна 6-ти блок предсрочно, след годишната планова рехабилитация. Но не го пусна в 13:00 часа, когато всички участници на борсата си купуват електроенергията. Задържа съобщението за пускане и предлагане, в резултат на което цената на енергийната ни борса излезе 400.12 лв./Мвтч., втора най-скъпа по цена в Европа.
Още щом отвори пазарът „в рамките на деня“ (intraday) към 17:00 вчера следобяд, АЕЦ продаде на блокове 200 МВт на румънски търговци на цени под „Ден напред“ (day-ahead) на енергийната борса. През нощта заедно с качването на блока започва да продава до 1000 МВт в много часове. Цените, на които продаваше за някои часове бяха от порядъка 32-50 евро/Мвтч.
Купувачи са основно чужди търговци, защото познайте какво- нашите си купиха енергия на обяд на 400.12 лв./мвтч., тъй като никой не им съобщи, че АЕЦ ще тръгне по-рано ((което по REMIT е задължително).
В резултат, за пореден път енергията на АЕЦ Козлодуй за днес е изнесена и субсидира гърци, словенци, хървати, швейцарци, румънци и кой ли не. Около 30,000 Мвтч бяха платени от българските потребители по 204 евро/Мвтч. (т.е. 400.12 лв.), а тази нощ АЕЦ продаде на чужди търговци около 19,000 Мвтч. на средна цена от 121 евро/мвтч. Пропуснати ползи: 1,577 млн. евро. Но дори и това не е най-важното, а това, че чужди икономики купуват наша евтина енергия, докато нашата икономика плаща на макс.
Някой е взел решение как да се изтъргува 6-ти блок тази нощ. АЕЦ Козлодуй има борд на управление, подчинен на БЕХ, БЕХ подчинен на МЕ.

Общи условия

Активация на акаунт