Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 42

  • 39 576
  • 876
  •   1
Отговори
# 510
  • sofia
  • Мнения: 419
Рано още пилците се броят на есен.Аз се подготвям за 2 годишна блокада.За две години много вода ще изтече.Да не ви разправям страшни истории от предишната криза, разказани ми от една позната която работи в ДСК отдел "Събиране лоши кредити".А отчитате ли и разводите които ще се увеличат вследствие на кризата.Теглили кредит нещата се закучват и по "умният" бързичко прескача ,към някой без кредит.

# 511
  • Мнения: 2 478
Скрит текст:
Само можем да гадаем... но истината е, че зависи, кога ще свърши изолацията и кога ще почнем всички да работим нормално, колко и кога ще се върнат от Борсата на работа или ще има все повече нови и нови. Тежкият сценарии е дълга изолация, тогава и с кредит и без ... " отиде коня у реката".  
Аз не съм имала хора с кредити да купуват с цел да дават под наем, не че ги няма, но не са много. Кредити се вземаха за собствено жилище и то много разумно. Мноооо рядко съм виждала някакво изхвърляне, да речем за последните 3 г. аз съм имала един, такъв случай. В повечето случай, хората търсят имот, чиято вноска по кредита да е близо до наема им или малко от отгоре. Това е било водещо при 70 % от купувачите. Останалите 30 % са с високи доходи... 7-10-15 000 лева и пак си правеха сметка при промяна на статуквото, кое и как могат да си позволят. Много от последните не разполагаха със спестявания, които да покрият 10% капаро и разноски по сделката...и се търсеше максимално кредитиране според имота.  Т.е не са били със 1200 лв. заплата и да нямат никакви спестени пари. Напротив, тези в ниските бюджети и заплати разполагаха с лични средства, било помощ от родители или други канали.
Сега цитираните сектори, който към днешна дата са затворени и не работят, не са и били от най-активните участници на пазара. Според мен, те и преди са били с недостатъчни доходи и не са имали голяма финансова възможност да купят имот, освен с малък кредит и голямо самоучастие/ без значение от къде е стигнало до тях/
Eстествено.
Едните са с ниска "ликвидност", набълбукани и с "диверсифицирани" активи, а другите пестят за "черни дни".
Не е същото да си със заеми, без, или без и със собствено жилище, пък нека си с "ниски" доходи.
Peace

# 512
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Някак си не го виждам 30 и плюс годишни хора да живеят при родителите си. Имат вариант под наем или купили имот с кредит в огромната си част. Не визирам изключенията, където семействата имат няколко имота и през годините са подсигурили членовете на семействата си... Та в този ред на мисли, колко ли са тези семейства, които живеят в собствен имот без кредит.... Дали има някъде такива официални данни....

# 513
  • Мнения: 2 478
Много ще са, седейки по родните места, както сега. Виждаш в София какво е в момента.
Не съм против ипотека, но при определени условия. Вярно е, че много хора ги натиска животът, или те самите се натискат.
Естествено, по-хубаво нещо от самостоятелността, няма.

# 514
  • Мнения: 479
Между другото и в ИТ сектора започна свиване на разходи, така че кредитирането ще замре съвсем. Ще се разчита само на спестени пари.

# 515
  • Мнения: 2 478
Между другото и в ИТ сектора започна свиване на разходи, така че кредитирането ще замре съвсем. Ще се разчита само на спестени пари.
Да, доста ще върнат част от "премиумите", BMW-тата, защото храната за децата е по-важна и режийните сметки - ток, вода, нет, и т.н.

# 516
  • Мнения: 9 852
Значи сега е моментът да си купиш 2 бавареца на цената на 1. Laughing А след това заменяш двете коли за панелка без доплащане.

# 517
  • Мнения: 2 478
Много хора чакат този момент, не само за имоти, коли, и по-сериозни придобивки.
Мерси, не съм фен, ще си взема Alfa Giulia поръчкова, но след като й подсигуря гараж.
Не ме мисли какво ще, и/или бих заменял. Wink
Няма да изпадам в такива разсъждения. Peace
Точно така, и аз така се обръщам, но за всеки случай, понеже си любопитна, и даваш "варианти", да поясня.
"Според мен" - от първо лице.

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 12:36 от FragranceFanatic

# 518
  • Мнения: 9 852
да си купиш=човек да си купи=безлична форма. Като не съм сигурна дали е граматически правилно, но е често употребявано.

За замяната - това беше препратка към една обява, постната в съседна имотна тема, заменяха черен джиБ (60 000 лв.) за двустайна панелка в Дружба с доплащане. Та пак не те мисля теб, нито те визирам теб, FragranceFanatic. Да не се обидиш само.

# 519
  • Мнения: 2 478
Окей, Мандаринка. Simple Smile
Лафим си, всичко е наред.
Не следя всичко и всички теми, не съм в час с всичко. Simple Smile
Иначе добър вариант за "бартер" даваш, и очаквам много такива - заменям, давам еди си какво, за трето, пето. От май месец натам дори не мога да си представя какво ще е. Ще видим.

# 520
  • Мнения: 41 390
95 % от купувачите нямат пари за Лозенец или за друг топ квартал, това в реалността. Във форума всички имат, разбира се, просто се чудят защо да ги дадат и един през друг питат "абе какво има толкова там, та са такива цените". Ами такива са, причини няма, просто ей така, 'щото в реала е пълно с балами, които дават по 200 К евро за 80 кв в Лозенец. Ама те понеже не са балами, няма да ги дадат Simple Smile Форумни истории.
Стрелбище е хубав квартал, не знам вашите къде са, то винаги има кофти места дори и в най-хубавия квартал, ако си на голям булевард, например.

Виж как хубаво го е написала Томева:
Останалите 30 % са с високи доходи... 7-10-15 000 лева и пак си правеха сметка при промяна на статуквото, кое и как могат да си позволят.
Нашият сблъсък с теб е на фундаментално ниво - ти мислиш, че всеки който има парите непременно е готов да ги даде за Лозенец, нали ги има. А ако не ги дава, това е само защото ги няма. А аз мисля, че да имаш пари съвсем не е основание непременно да ги дадеш. По-добре да купиш нещо разумно и да ти останат, отколкото да се фукаш, че си в топ квартал. Относно родителите ми - те съвсем не са богати, но таман продаваха 120 квадрата в района на "Славейков" и търсеха нещо малко по-малко. Близко до акъла е, че имаха парите за навсякъде. И не, не са на шумен булевард, на закътано са и все пак на 3-5 минути от новата спирка на метрото и трамвая. То на тях това им беше основното. Но блокът не е фенси, а кварталът е пренаселен, да се паркира е приключение. Но - тяхна си работа.
Що се отнася до баламите - има ги всякакви. Колко народ знаех, дето жилището им панелка коптор, ама се фукат с БМВ или Мерцедес. Що па други да не искат да се фукат, че са в Лозенец? Сега може в твоите очи пък аз да съм балама, ама 200 бона за 80 квадрата в Лозенец могат да ме накарат само да се смея. Ако ще златен паваж да има в Лозенец, по-добре да ми останат 50-100 бона за случи като сегашната криза, отколкото гордо да се пъча, че имам имот в квартал, който даже и не ми липсва.

# 521
  • Мнения: X
Попея, аз съм от тези, дето биха купили в Лозенец - някои части от него, долната част най-вече, ако имах парите за това (нямам ги и няма никога да ги имам).
Но все пак, по повод на мъничкия апартамент на Богатица - тези които по принцип търсят в Лозенец и имат парите за апартамент там, едва ли са много тези, които търсят толкова миниатюрно жилище. Предполагам, само предполагам, че в Лозенец се търсят повече 3-4 стайни апартаменти, семейни жилища за хора с деца.
Мандаринка, ти си имаш хубав имот на хубаво място, на теб Лозенец не ти трябва Simple Smile Ок, може да не най-хубавото, ама си е достатъчно хубаво за града. Лично на мен в твоя квартал ще ми липсват дърветата и парка, ама ти като не обичаш дървета, какво ти пука, че ги нямало там. Но да, права си, долната част на Лозенец има всички предимства на центъра, без да има недостатъците.  
За ап. на Богатица какво да говорим повече, не струва, ни ап., ни мястото.

# 522
  • Мнения: 1 445
Мисля като ЧС. Сигурно ги има тези,които Попея описва-да нямат парите и затова да недолюбват Лозенец. Но Ги има и другите,като мен, дето имат възможност за Лозенец и не го предпочитат пред други квартали.

# 523
  • Мнения: 18 641
Разбира се, че и тези с високите доходи си правят сметката... И разбира се, че точно те няма да искат спестяванията на родителите си или бабата да продаде нива за самоучастие, щом имат и друг вариант, пък бил той и сто процента кредит...

Изобщо, в криза с тези покачващи се цени на стоките от първа необходимост, бих се тревожила повече за хората с малки доходи, тези с високите ще намерят откъде да свият и с коя екстра да се разделят.

# 524
  • Мнения: X
...

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 00:16 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт