Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 42

  • 39 636
  • 876
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: X
Tomeva, все се каня да те питам, онези хора с тристайния в центъра купиха ли? То преди ако не можеха да намерят, сега не знам как ще намерят.

Ако говорим за 8-10 хиляди доход имайте предвид, че това все пак е на семейство. Т.е. става дума за заплати по 4-5 хиляди, не е чак толкова невъзможно.
Има, не знам колко са, но са достатъчно да пълнят десетките частни училища в София с такси по 6-8 К евро без екстрите. Но колко от тях ще си запазят дохода, не знам.

# 496
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 727
Моята прогноза, като брокер, след денонощно анализиране е: ЦЕНИТЕ НЯМА ДА СЕ ДИГАТ ПОВЕЧЕ!
🤣🤣🤣

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 11:04 от tomeva

# 497
  • Мнения: 2 478
Гадая, предполагам, защото знам какво развозване е. Както и да е. Другият път адресирай, за да не хвърлям боб на кой говориш, пък нека се "припознаваме".
Какъв % няма значение, говоря за комфорт. Според мен. Все пак и буфери са нужни, не да се изпуфква всичко и трепери от число до число до следващия приход за следващите същи разходи. Това е "бичът", а.к.а. "зомбиране" и овчедушието на съвремието. Овцете се стрижат, керванът си върви. Роби на системата.
25 г. ипотека, мерси. Не повече от 7-10 годишна с висок % самоучастие, и я "оправям" за около 4 г. Та, колко става вноската казваш? Около 4-5к?

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 11:07 от FragranceFanatic

# 498
  • Мнения: X
Томева, благодаря! Да им е честит и със здраве да си го ползват!

Мандаринка, не си струва Simple Smile Фрейгрансът обича да се бъзика, форумът е за това.

# 499
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 727
Попеа, купиха преди 10 дни.  100 кв., 175000 евро в Изток. Нов имот, първи оглед. Ако питаш продавача, няма криза,  пазарът си е супер.

# 500
  • Мнения: 485
Попеа, купиха преди 10 дни.  100 кв., 175000 евро в Изток. Нов имот, първи оглед. Ако питаш продавача, няма криза,  пазарът си е супер.
Е чакай де, Само 20 дни по изолация сме. Има време.

# 501
  • София
  • Мнения: 4 192
И ние сме пълни с познати със средни и над средните доходи. Само, че като живеееш на високи обороти губиш представа за реалността. Сега са блокаж, аз лично не виждам как ще си плащат ипотеките. Всеки трябва да осъзнае, че пазарът на труда вече е много различен и няма да се възстанови изобщо бързо, дори и утре да свърши кризата. Общо взето да си бил с 10 бона общ доход и да си се набълбукал с кредити, не е добре...

# 502
  • Мнения: 9 919
Попеа, купиха преди 10 дни.  100 кв., 175000 евро в Изток. Нов имот, първи оглед. Ако питаш продавача, няма криза,  пазарът си е супер.

Ако пък купувачите бяха питали в тази тема, много хора щяха да им кажат да изчакат, докато стане 100 К.


Мандаринка, не си струва Simple Smile Фрейгрансът обича да се бъзика, форумът е за това.

Ама май таргетът от мамКи не е точният, поне в имотните теми.

# 503
  • Мнения: X
Скрит текст:
Като каза за доходите, интересно на какъв процент от населението доходите са се увеличили двойно спрямо 2012...

Предостатъчен за да въздейства на пазара на имоти. Процентът на болните от Ковид 19 е милиони пъти по-малък, а я виж какво влияние има.

То в повечето случаи човек щом е избрал да живее някъде, не се оплаква от мястото и изтъква негативите на другите места, които не е избрал. Всъщност това важи за всичко, не само за имотите

И какво ненормално има в това? Нали затова избираш в края на краищата? Като отидеш на ресторант и от цялото меню си избереш нещо, не е ли нормално това да е именно ястието, което ти харесва най-много?
А и е съвсем нормално някой приходящ да види паркираните коли например и да каже "места няма". Да, ама местният знае онази уличка, където винаги има място. Знае хубавата пекарна с топлия хляб и приятните ресторантчета с ниски цени и хубава кухня, знае прекия маршрут до магазините... И е нормално да му харесва.

Що се отнася до спора ни с Попея. Без съмнение, ако нямаш пари за Лозенец няма как да купиш там. Но това далеч не изчерпва цялото многообразие на купувачите. Други имат парите, ама не им се дават (не смятат, че си заслужава), трети наистина си харесват друго място. Когато нашите си продадоха апартамента в топ центъра си купиха друг в Стрелбище. На мен не ми харесва нито мястото ( в интерес на истината тогава беше мнооого по-приятно), нито самия блок, но по техните критерии това беше. А де. А имаха парите за да избират навсякъде.
95 % от купувачите нямат пари за Лозенец или за друг топ квартал, това в реалността. Във форума всички имат, разбира се, просто се чудят защо да ги дадат и един през друг питат "абе какво има толкова там, та са такива цените". Ами такива са, причини няма, просто ей така, 'щото в реала е пълно с балами, които дават по 200 К евро за 80 кв в Лозенец. Ама те понеже не са балами, няма да ги дадат Simple Smile Форумни истории.
Стрелбище е хубав квартал, не знам вашите къде са, то винаги има кофти места дори и в най-хубавия квартал, ако си на голям булевард, например.

# 504
  • Мнения: 2 478
Какъв "таргет", Цитрусова? Пиша по темата. Объркала си се нещо.
Според мен - тълкувания, мнения, сондиране, проучване, сверяване на часовник.

Така е, Попеa, списвам и "убивам" време в повечето случаи.

Добър пост на Чайна. Мхм. Hands Plus1
Проблемът е, че колкото повече вдигат доходите, задлъжняват все повече, вместо да вдигнат "стандарта", след което посредством нови свежи пари или пасивни доходи, да се инвестира в нещо "по-така". Hands V

# 505
  • Мнения: 9 919
Попея, аз съм от тези, дето биха купили в Лозенец - някои части от него, долната част най-вече, ако имах парите за това (нямам ги и няма никога да ги имам).
Но все пак, по повод на мъничкия апартамент на Богатица - тези които по принцип търсят в Лозенец и имат парите за апартамент там, едва ли са много тези, които търсят толкова миниатюрно жилище. Предполагам, само предполагам, че в Лозенец се търсят повече 3-4 стайни апартаменти, семейни жилища за хора с деца.

# 506
  • Мнения: 18 743
Не знам къде ги виждате толкова много ужасяващо задлъжнели с 7-10 хиляди доход. Около мен такива си живеят доста балансирано, за разлика от хора с ниски доходи, които само един малък потребителски кредит може да ги доведе до ръба.

# 507
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 727
Само можем да гадаем... но истината е, че зависи, кога ще свърши изолацията и кога ще почнем всички да работим нормално, колко и кога ще се върнат от Борсата на работа или ще има все повече нови и нови. Тежкият сценарии е дълга изолация, тогава и с кредит и без ... " отиде коня у реката". 
Аз не съм имала хора с кредити да купуват с цел да дават под наем, не че ги няма, но не са много. Кредити се вземаха за собствено жилище и то много разумно. Мноооо рядко съм виждала някакво изхвърляне, да речем за последните 3 г. аз съм имала един, такъв случай. В повечето случай, хората търсят имот, чиято вноска по кредита да е близо до наема им или малко от отгоре. Това е било водещо при 70 % от купувачите. Останалите 30 % са с високи доходи... 7-10-15 000 лева и пак си правеха сметка при промяна на статуквото, кое и как могат да си позволят. Много от последните не разполагаха със спестявания, които да покрият 10% капаро и разноски по сделката...и се търсеше максимално кредитиране според имота.  Т.е не са били със 1200 лв. заплата и да нямат никакви спестени пари. Напротив, тези в ниските бюджети и заплати разполагаха с лични средства, било помощ от родители или други канали.
Сега цитираните сектори, който към днешна дата са затворени и не работят, не са и били от най-активните участници на пазара. Според мен, те и преди са били с недостатъчни доходи и не са имали голяма финансова възможност да купят имот, освен с малък кредит и голямо самоучастие/ без значение от къде е стигнало до тях/

# 508
  • Мнения: 2 998
В момента могат ли да се извършват сделки?

# 509
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 727
В момента могат ли да се извършват сделки?

Да, могат и се завършват, става бавно... , но пък продавачите нямат против да чакат JoyJoy
Излязоха някои пробойни в механизма на сделката, мен най ме притеснява, въпреки одобрен кредит и имот от Банка, тя да откаже финансиране в последния момент или да затвори по една или друга причина. Може ли да стане? - според банката НЕ, ама според мен всичко е възможно вече. Решението, което намерих е без ПД, без плащане на капаро, а направо да се отиде на нот. изповядване. Капарото ще го внесем по сметка на купувача в банката и тя ще го блокира. След нот. изповядване ще бъде наредено към продавача заедно със сумата от кредита. Пак продавачите нямат нищо против...много благи са станали. Joy

Общи условия

Активация на акаунт