Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 42

  • 39 541
  • 876
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 41 011
Имането и на много повече пак не е основание да се дават ненужно. То те затова имат много повече, щото мислят какво и за какво харчат. Виж, ако много повечето е 10 милиона и нагоре, вече друга работа. Но иначе и с 1-2 милиона никой не хвърля излишни 100 бона, па нека може да си го позволи, освен ако по някаква причина не му е много важно.

# 526
  • Мнения: 177
10 % от семействата в Сф били с доход от 7к+?
Който вярва в това, живее в някакъв балон, бутикова сграда на Артекс например, и си мисли, че това е нормално за Сф.

Семействата с такъв доход надали са и 2 % за Сф.
Също така, не се заблуждавайте, че работещите в айти/сървис сектора вземат по 3к+. Само кодери и други тесни специалсти с 5+ години опит вземат подобни, и много по-високи, заплати, средното за сектора е 1.5 - 2.5к нето.

В сектора ще има неминуем спад, макар че айти компаниите все още не са започнали да разпускат персонал. Неизбежно е заради икономическата криза след пандемията в Щатите и ЕС, нашата икономика е толкова дребна, че даже не е скачен съд, а направо детски напръстник към тези пазари.
Ерго, всеки ще си прави много по-добре сметката в следващите две години, защото бонусите рязко ще спаднат, ако въобще ги има, ще я има и несигурността какво правим, ако вирусът мутира следващата есен-зима, пак ли удряме кепенците на света за още 4 месеца?

Търсенето на ипотечни кредити релевантно също ще спадне, вероятно само хора с поне 40-50 % самоучастие ще посмеят да рискуват. Следователно банките надали ще вдигнат лихвите /за целия ЕС се отнася, независимо какво говореше ЕЦБ преди кризата/, по-скоро даже ще разстилат червен килим за клиенти с добри моментни доходи и кредитна история.

Общо взето, повечето бележити световни икономисти очакват най-ниската точка на световната рецесия някъде в първото полугодие на 2021-а. Както много пъти се е казвало тук, удачен момент за покупка на имот е точно този, когато икономиката започва бавно да пълзи отново нагоре, тоест второ полугодие на 2021-а, начало на 2022-а...Поживьом...

# 527
  • Мнения: X
.....

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 00:16 от Анонимен

# 528
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Купувачите ми за Лозенец, ама Лоценец, както и за Иван Вазов или Изток, никога не са правили този избор, за да парадират. Не, че ги няма и другите, но не са моите хора. Когато 2011 от голям областен град се преместихме в София, първото, което ми направи впечатление и няма да го забравя е как, човекът извади 120 000 евро за ап. зад Хемус, купи имота...ама няма чупки, няма стойки. А в моя град...има 20 лв. в джоба, виси по кафетата и демонстрира уауу..положение с дрешки купени У Мола във Варна/много важно да се отбележи /.
В София предлага анонимност до някъде и никой не знае, срущу него човекът, какъв е що е и колко пари има...нали по това се сравняват някои. Някак си.."ааа...ти знаеш ли кой е баща ми" тук е в пъти по-малко.

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 13:23 от tomeva

# 529
  • Мнения: X
.....

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 00:21 от Анонимен

# 530
  • Мнения: 41 011
На юг от "Дондуков" и аз бих купила, но няма предлагане на това, което искам. До скоро хвърлях по едно око, ама ми мина меракът и не ми се занимава с всички разправии, даже и да излезе нещо. Каквото било, било. Впрочем, конкретно на качеството на живот при мен нищо му няма. Освен метро до задника има всичко друго.

# 531
  • Мнения: X
Като се пише, че имотите са много по-достъпни на базата на средна заплата и лихви по кредити, ми е интересно следното. 4-стаен с две паркоместа, с довършителни работи, без изхвърляне, отива над 250К евра. Та какъв доход трябва да  имаш, за да си го позволиш?
В Париж и Лондон трябва да си сериозен милионер за живееш в четиристаен с две паркоместа. Щом с тамошните доходи са една шепа хората, които живеят по този начин според теб в София колко трябва да са?

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 14:37 от Анонимен

# 532
  • София
  • Мнения: 4 192
Това беше свързано с прогнозата за цените. Субективно е всичко. Според мен, не може 50 годишен двустаен коптор с мирис на зеле да струва колкото 300м2 нова къща с декар двор на 15км от София. Въпрос на светоусещане.
И ат мен Наздраве, вече минава два часа, за втори път си сипвам...

# 533
  • Мнения: X
И ние сме пълни с познати със средни и над средните доходи. Само, че като живеееш на високи обороти губиш представа за реалността. Сега са блокаж, аз лично не виждам как ще си плащат ипотеките. Всеки трябва да осъзнае, че пазарът на труда вече е много различен и няма да се възстанови изобщо бързо, дори и утре да свърши кризата. Общо взето да си бил с 10 бона общ доход и да си се набълбукал с кредити, не е добре...
В интерес на истината точно сериозното харчене дърпа напред икономиката и доходите. Колкото повече вещи си купуваш толкова повече различни отрасли са добре. От там хората в тези отрасли имат повече работа и приходи и съответно им се вдигат доходите и те също започват да харчат повече. Това е причината всяко правителство да иска да насърчи потреблението. Ако всички спестяват здраво няма да има сериозно потребление и няма да има повишаване на доходите.

# 534
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Наздраве! Аз тази седмица излязох вече от "ами сега, к'во правим".  Две седмици четох, гледах, слушах...прогнози-апокалиптични и не толкова...Гледах кой , как реагира...и какви ходове предприема. И какво...нищо... Знам само едно: това, което го можем и умеем няма да го загубим. Който го може, си го може. Пари се печелят и се губят..и пак се печелят. А, аз мислех вече да наблегна на менторството, че ми омръзна да ходя по къщите на хората,  ноо...животът има друг план.

# 535
  • Мнения: 479
Скрит текст:
И ние сме пълни с познати със средни и над средните доходи. Само, че като живеееш на високи обороти губиш представа за реалността. Сега са блокаж, аз лично не виждам как ще си плащат ипотеките. Всеки трябва да осъзнае, че пазарът на труда вече е много различен и няма да се възстанови изобщо бързо, дори и утре да свърши кризата. Общо взето да си бил с 10 бона общ доход и да си се набълбукал с кредити, не е добре...
В интерес на истината точно сериозното харчене дърпа напред икономиката и доходите. Колкото повече вещи си купуваш толкова повече различни отрасли са добре. От там хората в тези отрасли имат повече работа и приходи и съответно им се вдигат доходите и те също започват да харчат повече. Това е причината всяко правителство да иска да насърчи потреблението. Ако всички спестяват здраво няма да има сериозно потребление и няма да има повишаване на доходите.

Ами започвай да харчиш тогава! Да дръпнеш икономиката!

# 536
  • Мнения: 9 807
Попея, аз съм с ЧС в един район. И разбира се ще подкрепя логиката й. Защото си права - който не е живял в даден район, не може да оцени предимствата му. Разбира се има и субективен момент.
Знам само приблизително къде се намира тя, но да ти кажа, че от мен и нея до Докторската, самата градина, съответно районът около нея, са 10 мин. пеша спокоен ход. 5 мин. до парка Заимов и още 5, дори 2-3 до Докторската. Да, къщите и кооперациите в нашия район не са толкова големи и представителни, като около Докторската, но определено не са коптори пред рухване. И нови кооперации има, повече отколкото около Докторската, по обясними причини. Апартаментите около Докторската вероятно са по-големи и по-представителни, но пък и търсенето на чак толкова големи и представителни не е преобладаващо. Около Докторската е по-представителен районът откъм архитектура и намиращи се там представителства/посолства и т.н., но на практика хората и в двата района пазаруват от едни същи магазини или поне от един и същи калибър/стандарт. Е, ако държиш на Добрев, в нашия район няма, ама нищо не ти пречи да се разходиш 10 мин. до Докторската. По приятни улички с дървета и през парк. Около нас с ЧС приятните кафенета са малко, но пак на 10 мин. имаш избора около Докторската. Ресторантите и заведенията около Докторската и те са ти на един хвърлей разстояние, не е нужно с кола, пеша си е малка приятна разходка.
А нашият район има едно предимство пред този около Докторската - няма го шума от повечето хора и повечето коли, можеш да си отвориш прозореца през деня и да не те заглушават колите.
Същото сравнение може да се направи и с района между Мадрид-Евлоги Георгиев, Военна академия и Черковна, пак е на 10 мин. от Докторската, но е по-евтино. Откъм удобства няма разлика, спокойно е за живеене.
Та и аз мисля, че 1000 евро в повече на квадрат за Докторската би било оправдано, ако и апартаментът там има повече екстри (квадратура, разпределение, изложение, такива неща) от такъв в нашия район или другия съседен. И около нас, и около Докторската има обикновени тристайни примерно с типично за дадени периоди разпределение. Ако имаш оферти за еднакви като параметри апартаменти в двата района, като единствената разлика е цената, изборът на Докторската ще се основава на субективни, емоционални критерии - още по-близо до родители/деца, още по-близко училище - примерно Музикалното, свикнал си си с този район, и престижът, което е субективно усещане, разбира се, може да има и други.

# 537
  • Мнения: 1 013
Не се заяждам, но какво толкова има на Витошка и НДК, че е толкова важно да стигаш до тях бързо. Иначе имам приятел с къща в Бояна, но улицата не е асфалтирана, няма тротоари и зимата със снега му е малко трудно. Иначе гледката си я бива.

новичко, южен квартал, въздух, гледка към Витоша, зеленина, бърз достъп до Околовръстното, особено важното място за паркиране и други подобни

Излиза, че и Нико е търсел това! Той селянин ли е?
Понеже си зеленичък във форума, да те светна, че по негова собствена информация Нико си има 200 кв на НДК с гледка към парка и си го ползва най-редовно за излизанията в града. Къщата е в добавка, за разкош. Ти си отговори сам дали е селянин.

Некъв Нико, който кеси по форуми предимно с женки и се пърчи, не е селянин, а обикновен ...

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 21:54 от левскарката

# 538
  • Мнения: X
Скрит текст:
И ние сме пълни с познати със средни и над средните доходи. Само, че като живеееш на високи обороти губиш представа за реалността. Сега са блокаж, аз лично не виждам как ще си плащат ипотеките. Всеки трябва да осъзнае, че пазарът на труда вече е много различен и няма да се възстанови изобщо бързо, дори и утре да свърши кризата. Общо взето да си бил с 10 бона общ доход и да си се набълбукал с кредити, не е добре...
В интерес на истината точно сериозното харчене дърпа напред икономиката и доходите. Колкото повече вещи си купуваш толкова повече различни отрасли са добре. От там хората в тези отрасли имат повече работа и приходи и съответно им се вдигат доходите и те също започват да харчат повече. Това е причината всяко правителство да иска да насърчи потреблението. Ако всички спестяват здраво няма да има сериозно потребление и няма да има повишаване на доходите.

Ами започвай да харчиш тогава! Да дръпнеш икономиката!
  В интерес на истината съм помогнал за дърпането на икономиката вероятно стократно повече от теб. Много съм доволен от себе си в това отношение.

# 539
  • Мнения: X
...

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 00:02 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт