Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 42

  • 39 574
  • 876
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 2 317
Ако мислите, че няма цигани в лозенец минете по тъмните часове през Журналист или близките горички Simple Smile

# 481
  • Мнения: 4 266
По-близо си до институции в Центъра. Ако не работиш там обаче си е гърбалак да стигнеш до Младост-4. В самите блокове няма цигани. Забелязвам,че доста от живущите не се разхождат в Южния.Откъм училища има две търсени и другите не са добре.За ясли няма да разправям как се влиза при страхотния недостиг.Всичко е на лотария.Градини има от 3 г възраст, но те приемат само ако детето е посещавало ясла преди това. В противен случай точките за прием не стигат.

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 09:23 от malinkap

# 482
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
2012..2013 за едни същи квартали, Южни и Източни, но без изключенията в тях, както с по-високи цени,  така и с по-ниски:
НС 2ст. 56..60 000 евро - 94...100 000 евро
НС 3ст. 85...100 000 евро - 150...160 000 евро

Панел:
1ст. 28..30000 евро - 55000 евро
2ст. 38..40000 евро - 75..80 000 евро
3ст. 48..50000 евро - 85..90000 евро

По време на кризата панелите паднаха повече. След като почна възстановяването се дигнаха процентно повече, защото имаха да наваксват повече и защото бяха бюджетния избор за хора с по-ниски доходи, които са и повече на пазара. За и това панелите се качиха толкова много последните години и гониха по цени  тухлените апартаменти, защото винаги на първо място е бюджета, после желаният квартал и после големината.
Преди няколко месеца тук писах, че примерно имам бюджет 180 000 евро, но ап., които си струват и по някакъв начин отговарят на това да изхарчиш едни мин. 200 000 евро на финала за придобиване, струваха 240...250 000 евро. А с бюджет 240..250 000 евро...харесвахме ап. над 300 000 евро...За всяко ценово ниво купувачът има съответните критерии,  които обаче се покриват от следващото ценово ниво.

# 483
  • Мнения: 62
Като се пише, че имотите са много по-достъпни на базата на средна заплата и лихви по кредити, ми е интересно следното. 4-стаен с две паркоместа, с довършителни работи, без изхвърляне, отива над 250К евра. Та какъв доход трябва да  имаш, за да си го позволиш?

# 484
  • sofia
  • Мнения: 419
Да направим корелация как се развива пазара на недвижими имоти сега в Испания и Италия и България.Мисля ,че при нас все още няма реакция на пазара.В Испания предишната криза можеше да си купиш доста приличен ОБЗАВЕДЕН  апартамент за около 100000Е в Мадрид и Барселона.На Канарите гледах обзаведен на първи етаж с дворче отпред за 80000Е. 

# 485
  • Мнения: 2 478
Като се пише, че имотите са много по-достъпни на базата на средна заплата и лихви по кредити, ми е интересно следното. 4-стаен с две паркоместа, с довършителни работи, без изхвърляне, отива над 250К евра. Та какъв доход трябва да  имаш, за да си го позволиш?
Aко си с дете или две, около 8-12к, за да си спокоен, приемайки че ипотеката няма да е 30 годишна, дисциплиниран си, и искаш по-бързо да я изплатиш, ерго искаш да пестиш и предсрочно погасяваш. В тези пари слагам комфорта и адекватното - качествена храна, излизания, шопинг за жена ти, без цупене и бюджетиране (приоритизиране, от това да се лишиш за сметка на онова) кой знае колко, но не и някакви безумни луксове, спокойно всеки уикенд да се мърда някъде, двата лизинга, или айде един, частните градини, уроци, застраховки, пенсионно, или някакво заделяне за "старини", морета поне 2 в годината в Турция - Кушадъсъ, Анталия, Мармарис, тук-там из гръцко "по-така", може и в Хърватия, и/или др. места из Средиземноморието, ресторант 1-2 пъти в седмицата, и всички други предвидени, и непредвидени потенциални разходи, може и форсмажорни.
За "кутийка" (макар и 130-150 кв. реални) в загъчкан квартал няма да дам половин милион (500к).
В изолиран затворен коплекс, ама с всички удобства на апартамента ми сега, или отделно къще в затворен/полу-затворен коплекс с охрани, пропусквателен режим, раиграс, всички удобства, по-може. Hands V

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 10:28 от FragranceFanatic

# 486
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Вноската за 250 000 евро кредит е 2371 лв. за 25г. , при ГПР 3% .
Общ доход 7000 лв. според мен, за да поддържаш такъв стандарт на живот.

nati67, мислиш ли,  че в момента в Испания и Италия има пазар на недвижими имоти.
Иначе и преди сме правили такива сравнения и се цитираха цени дори от 30..40 000 евро ...едва ли не на плажа...ама се оказа,  че не е баш така.

# 487
  • Мнения: 18 639
Като се пише, че имотите са много по-достъпни на базата на средна заплата и лихви по кредити, ми е интересно следното. 4-стаен с две паркоместа, с довършителни работи, без изхвърляне, отива над 250К евра. Та какъв доход трябва да  имаш, за да си го позволиш?

Със средна заплата не се хвърляш на толкова скъп имот.

# 488
  • Мнения: 2 478
Аз не смятам колата за жизнена необходимост. Въпросното каре до НДК е хем тихо, направо заспало, хем е на пешеходно разстояние от почти всичко, което ти е необходимо. ГТ е удобен и можеш да стигнеш с него където пожелаеш. Ерго, не е нужно да разхождаш колата си всеки ден, освен в някои специални случаи, когато работиш някъде, където няма удобен ГТ.
Ти не я смяташ, но за мен е, въпреки че обичам и ходя пеша, разходки, ала-бала, не съм "couch potato".
Ами ако не искам да ползвам ГТ, освен метро от дъжд на вятър, обичам да карам, и нуждите/ежедневието, желанието е такова, че не може без кола, или с деца (ти нямаш затова така говориш, и аз нямам, но знам какво е ), какво правим?
Или викаш седи, прашасва с потенциално падане на акумулатора зимата, евентуално да се мръдне някъде уикенда.
Ако живея в центъра в момента, а съм живял достатъчно, ще гледам всяка секунда да изчезвам оттам. Центъра вече го ползвам единствено и само за работа, защото там съм ситуиран, срещи, разходки и хапване тук-там, от време на време шопинг, и това е. Искам пространство, въздух и зеленина, различна от Борисовата и Южния.

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 10:47 от FragranceFanatic

# 489
  • Мнения: 9 849
И какъв процент от работещите в София (пенсионерите ги изключвам, разбира се), според теб, са с общ доход 7К или 8-12 К? Има ли 10 или са по-малко? Според вас.

Тия с ГПР и т.н. хич не ги обичам и разбирам, чух реална оферта за мъничка ипотека точно преди избухването на кризата с короната - 125 К, връщаш 185 К, като го сметнах през месечните вноски, които бяха някъде плюс-минус 500 в момента. И това, ако не се вдигнат лихвите през целия 20-25 годишен период. Всичко това в лева, да уточня.

И как реши, че нямам деца?

# 490
  • Мнения: X
Не се заяждам, но какво толкова има на Витошка и НДК, че е толкова важно да стигаш до тях бързо. Иначе имам приятел с къща в Бояна, но улицата не е асфалтирана, няма тротоари и зимата със снега му е малко трудно. Иначе гледката си я бива.

новичко, южен квартал, въздух, гледка към Витоша, зеленина, бърз достъп до Околовръстното, особено важното място за паркиране и други подобни

Излиза, че и Нико е търсел това! Той селянин ли е?
Понеже си зеленичък във форума, да те светна, че по негова собствена информация Нико си има 200 кв на НДК с гледка към парка и си го ползва най-редовно за излизанията в града. Къщата е в добавка, за разкош. Ти си отговори сам дали е селянин.

# 491
  • Мнения: 1 445
И какъв процент от работещите в София (пенсионерите ги изключвам, разбира се), според теб, са с общ доход 7К или 8-12 К? Има ли 10 или са по-малко? Според вас.

10 не са със сигурност,повече са. Като процент не знам.

# 492
  • Мнения: 41 387
Ако говорим за 8-10 хиляди доход имайте предвид, че това все пак е на семейство. Т.е. става дума за заплати по 4-5 хиляди, не е чак толкова невъзможно.

# 493
  • Мнения: 9 849
Аз пък бих заложила на под 10%, ако единият е с 5-6, другият е с по-малко.

# 494
  • Мнения: 2 998
Вноската за 250 000 евро кредит е 2371 лв. за 25г. , при ГПР 3% .
Общ доход 7000 лв. според мен, за да поддържаш такъв стандарт на живот.
Направо уцели в десятката. Наши познати с около 7000лв - 7500лв семеен доход си взеха такъв апартамент. Като те имат по-малък, който смятат да продадът и да покрият част от вноската. За съжаление изпуснаха момента, а мислеха да го пуснат да се продава за 80000Е.

Общи условия

Активация на акаунт