Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 42

  • 39 651
  • 876
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: X
Някой има ли данни с колко% са се качили цените на НИ  в България от 2012 до сега?

Сега прочетох в нета, че за последните две-три години имотите са се качили с почти 30%. Това, ако е вярно, си е жив балон! Няма и как да е след всичкото това печатене на пари, тези пари все отиват някъде.
  “Жилищата в София са най-достъпни за купувачите за последните 10 години. Показателят за достъпност на цените показва колко месечни заплати са необходими за покупката на 1 кв. м. Средната цена на апартаментите в столицата през 3-то тримесечие на 2019 г. на база реално сключени сделки е 1088 евро/кв. м, сочат данни на компания за недвижими имоти. Така за покупката на 1 кв. м жилищна площ са необходими 1,23 средни заплати за София, показват изчисленията. Това е най-ниската стойност, измерена през последните 10 години, следователно през 2019 г. имотите в София са най-достъпни за купувачите. Това се дължи на по-бързия ръст на доходите спрямо цените на имотите. Коефициентът за достъпност е далеч под пиковата си стойност от 2008 г., когато се изискваха 3,5 месечни заплати за покупката на 1 кв. м жилищна площ в София.”  https://trud.bg/жилищата-в-софия-са-най-достъпни-от-10-го/

# 466
  • Мнения: 969
Коментар по тази обява? Аз не искам да казвам още нищо, първо ми е интересно какво мислят другите.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1a15847101841970 … k=5demax&f1=1
Има и видео.
Изпуснал е момента.

# 467
  • Мнения: 9 934
Ох, Нико, ще ме умориш. Средната заплата излиза 2600 лв. на месец. А жилищата - направо без пари.

И кой го казва това - госпожицата, дето била "една крехка, млада и усмихната жена. Умее да разпръсква чар около себе си подобно на феята Зън-зън от приказката за Питър Пан. Просто няма начин да не ти стане симпатична."
Че ти е и съседка - "живее в малък апартамент близо до НДК в София. „Не съм привърженик на затворените комплекси. Сигурно защото още не съм семейна и нямам деца. Много харесвам квартала си - карето между булевардите „Скобелев”, „Витоша”, „П. Славейков" и „Прага".

Съгласна съм с нея за въпросното каре. Само за това.

# 468
  • Мнения: 2 478
Ти ли си това, Мандаринка? Викаш, признаваш си без бой. Wink
Kак си с паркирането в района, или не караш кола?
Иначе винетката (стикерът на стъклото) по местоживеене и обикаляне из тесните улички разнебитени.
Роднина живееше на Прага, мерси.

# 469
  • Мнения: X
Ох, Нико, ще ме умориш. Средната заплата излиза 2600 лв. на месец. А жилищата - направо без пари.

И кой го казва това - госпожицата, дето била "една крехка, млада и усмихната жена. Умее да разпръсква чар около себе си подобно на феята Зън-зън от приказката за Питър Пан. Просто няма начин да не ти стане симпатична."
Че ти е и съседка - "живее в малък апартамент близо до НДК в София. „Не съм привърженик на затворените комплекси. Сигурно защото още не съм семейна и нямам деца. Много харесвам квартала си - карето между булевардите „Скобелев”, „Витоша”, „П. Славейков" и „Прага".

Съгласна съм с нея за въпросното каре. Само за това.
По-скоро излиза, че е малко над 1700 лева. Не е невъзможно. В София има доста хора с високи доходи и те вдигат средната заплата.

# 470
  • Мнения: X
Много съм наясно, Poppea, ма си трайкам и усмихвам по възможност. Не бих живял вече в района. Беше хубаво допреди години. Презастроено, задръстено, тясно, зона, липса на места за паркиране за всички живущи. Но то това не е проблем само на Лозенец. И да, и аз бих търсил "паркомясто", по-скоро гараж, или закрито с навес "паркомясто", че искам да ми е чиста колата по-възможност по-дълго, "селяни" да не ми правят мизерии, и зимата да не чистя сняг. Не се оплаквам сега, където съм, все още се диша, въпреки отново многото коли, но си пракирам пред нас, било отпред, или отзад. Чакай, че малко двусмислено прозвуча, но карай. Mask
Браво на теб Simple Smile
Интересно, че от Лозенец се оплакват най-вече хора,  които отдавна не живеят там, ако изобщо някога са живели. Съседите ми не се оплакват, аз не се оплаквам. Странна работа....

# 471
  • Пловдив
  • Мнения: 97
Ох, Нико, ще ме умориш. Средната заплата излиза 2600 лв. на месец. А жилищата - направо без пари.
А баш!
"Това съобщават данни на компания за недвижими имоти" - не са данни дори от няколко фирми, а само от една. Сума ти сайтове са я публикували и са писали, че е техен материал. Никъде няма втор на статията. И в блиц я има, със съответното *шок*иращо заглавие Simple Smile
Що не пишат "платена публикация", то и без това отдалече си личи? Евтин pr в края на февруари, с последна мъка да раздвижат пазара.
Ето нещо от март '19, с повечко данни, от същата експертка. Коментарите под статията са интересни
https://www.investor.bg/bylgariia/451/a/polina-stoikova-2019-sht … iia-pazar-279267/
Като си пея, че брокерчетата определят цените...

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 00:22 от Bloody_Marry

# 472
  • Мнения: 479
Някой има ли данни с колко% са се качили цените на НИ  в България от 2012 до сега?

Сега прочетох в нета, че за последните две-три години имотите са се качили с почти 30%. Това, ако е вярно, си е жив балон! Няма и как да е след всичкото това печатене на пари, тези пари все отиват някъде.
 “Жилищата в София са най-достъпни за купувачите за последните 10 години. Показателят за достъпност на цените показва колко месечни заплати са необходими за покупката на 1 кв. м. Средната цена на апартаментите в столицата през 3-то тримесечие на 2019 г. на база реално сключени сделки е 1088 евро/кв. м, сочат данни на компания за недвижими имоти. Така за покупката на 1 кв. м жилищна площ са необходими 1,23 средни заплати за София, показват изчисленията. Това е най-ниската стойност, измерена през последните 10 години, следователно през 2019 г. имотите в София са най-достъпни за купувачите. Това се дължи на по-бързия ръст на доходите спрямо цените на имотите. Коефициентът за достъпност е далеч под пиковата си стойност от 2008 г., когато се изискваха 3,5 месечни заплати за покупката на 1 кв. м жилищна площ в София.”  https://trud.bg/жилищата-в-софия-са-най-достъпни-от-10-го/

Въпросът беше с колко процента са се покачили спрямо 2012, а не каква им е достъпността... Може би Томева, като единствения брокер (който си признава) Simple Smile в този форум, има адекватна информация...

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 00:01 от pe4enka

# 473
  • Мнения: 9 934
Аз не смятам колата за жизнена необходимост. Въпросното каре до НДК е хем тихо, направо заспало, хем е на пешеходно разстояние от почти всичко, което ти е необходимо. ГТ е удобен и можеш да стигнеш с него където пожелаеш. Ерго, не е нужно да разхождаш колата си всеки ден, освен в някои специални случаи, когато работиш някъде, където няма удобен ГТ.

# 474
  • Мнения: 2 998
Въпросът беше с колко процента са се покачили спрямо 2012, а не каква им е достъпността... Може би Томева, като единствения брокер (който си признава Simple Smile в този форум, има адекватна информация...
Аз мога да кажа за апартамент купен 2013, в момента цената е точно 100% отгоре, за апартамен купен 2007 е 150%.

# 475
  • Мнения: X
Достъпността е един от най-важните фактори на имотния пазар. И по този показател сме далеч напред спрямо Париж и Лондон. Не случайно в България имаме много голям процент собствени жилища. В много западни страни въобще не е така. А иначе е нормално спрямо дъното през 2011-2012 в момента цените да са много по-високи. Точно както и доходите са много по-високи спрямо тогава. По-интересно е сравнението с 2008-2009. Защото много хора  твърдят, че ситуацията сега е същата. А това просто не е вярно. В момента както се видя имотите са много по-достъпни, цените са същите, а доходите са много по-високи. Отделно и лихвите са изключително ниски. Разбира се ситуацията с коронавируса промени всичко. Това е фактор, който вероятно рязко ще намали доходите на хората и оттам цените на имотите. Дано да не стане така. Дай боже да се разминем по-леко и да се възстановим по-бързо.

# 476
  • Мнения: 479
Достъпността е един от най-важните фактори на имотния пазар. И по този показател сме далеч напред спрямо Париж и Лондон. Не случайно в България имаме много голям процент собствени жилища. В много западни страни въобще не е така. А иначе е нормално спрямо дъното през 2011-2012 в момента цените да са много по-високи. Точно както и доходите са много по-високи спрямо тогава. По-интересно е сравнението с 2008-2009. Защото много хора  твърдят, че ситуацията сега е същата. А това просто не е вярно. В момента както се видя имотите са много по-достъпни, цените са същите, а доходите са много по-високи. Отделно и лихвите са изключително ниски. Разбира се ситуацията с коронавируса промени всичко. Това е фактор, който вероятно рязко ще намали доходите на хората и оттам цените на имотите. Дано да не стане така. Дай боже да се разминем по-леко и да се възстановим по-бързо.

Като каза за доходите, интересно на какъв процент от населението доходите са се увеличили двойно спрямо 2012...

# 477
  • Мнения: X
Браво на теб Simple Smile
Интересно, че от Лозенец се оплакват най-вече хора,  които отдавна не живеят там, ако изобщо някога са живели. Съседите ми не се оплакват, аз не се оплаквам. Странна работа....
То в повечето случаи човек щом е избрал да живее някъде, не се оплаква от мястото и изтъква негативите на другите места, които не е избрал. Всъщност това важи за всичко, не само за имотите

# 478
  • Мнения: X
Браво на теб Simple Smile
Интересно, че от Лозенец се оплакват най-вече хора,  които отдавна не живеят там, ако изобщо някога са живели. Съседите ми не се оплакват, аз не се оплаквам. Странна работа....
То в повечето случаи човек щом е избрал да живее някъде, не се оплаква от мястото и изтъква негативите на другите места, които не е избрал. Всъщност това важи за всичко, не само за имотите
Или пък просто не може да си позволи на другите места и затова не ги е избрал Simple Smile Не, не казвам за хората в този форум, да не си помислите това, в никакъв случай! За реалността говоря, в нея хората много често не могат да избират, защото са ограничени от бюджета си. Форумът е друга работа.  Тук всички, които не харесват Лозенец, са с по 300-400 К евро надиплени в кеш и само се чудят на кое точно място да купят. Laughing

Сериозно, опитвала съм се да поставям нещата на някаква обективна основа, но никога не се е получило. ЧС е права, винаги е субективно. Как ще докажа, например, че не е презастроено, как го мерим, спрямо къде? Или че места за паркиране на улицата има? Ами има, ей сега да погледна от прозореца и се виждат 5-6 места. Или че е тихо и зелено. А не искам като Нико да снимам и поствам, мързи ме. Как да е.  Лирично отклонение. Лека нощ.

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 01:12 от Анонимен

# 479
  • Мнения: 41 838
Като каза за доходите, интересно на какъв процент от населението доходите са се увеличили двойно спрямо 2012...

Предостатъчен за да въздейства на пазара на имоти. Процентът на болните от Ковид 19 е милиони пъти по-малък, а я виж какво влияние има.

То в повечето случаи човек щом е избрал да живее някъде, не се оплаква от мястото и изтъква негативите на другите места, които не е избрал. Всъщност това важи за всичко, не само за имотите

И какво ненормално има в това? Нали затова избираш в края на краищата? Като отидеш на ресторант и от цялото меню си избереш нещо, не е ли нормално това да е именно ястието, което ти харесва най-много?
А и е съвсем нормално някой приходящ да види паркираните коли например и да каже "места няма". Да, ама местният знае онази уличка, където винаги има място. Знае хубавата пекарна с топлия хляб и приятните ресторантчета с ниски цени и хубава кухня, знае прекия маршрут до магазините... И е нормално да му харесва.

Що се отнася до спора ни с Попея. Без съмнение, ако нямаш пари за Лозенец няма как да купиш там. Но това далеч не изчерпва цялото многообразие на купувачите. Други имат парите, ама не им се дават (не смятат, че си заслужава), трети наистина си харесват друго място. Когато нашите си продадоха апартамента в топ центъра си купиха друг в Стрелбище. На мен не ми харесва нито мястото ( в интерес на истината тогава беше мнооого по-приятно), нито самия блок, но по техните критерии това беше. А де. А имаха парите за да избират навсякъде.

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 10:14 от Черна станция

Общи условия

Активация на акаунт