Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 147 249
  • 1 757
  •   6
Отговори
# 1 260
  • София
  • Мнения: 3 224
Здравейте, проф.Бранков,
Дъщеря ми е на 4г.6м.
Роди се в началото на 37г.с. с тегло 2,340. От малка беше ревливо бебе и пъпчето изскачаше. Имаше период, в който лепяхме лепенки, но кожата й ставаше на рани и трябваше да мине време, за да излекуваме кожата. Пъпът й така и не се прибра.
Бяхме правило консултация при д-р Цвятко Георгиев, когато тя беше на 4м. и той ни каза, че ако не се прибере до 9м. ще трябва операция. Изчакахме.

За да се установи пъпна херния трябва да се палпира (диагностициране с опипване). Такива деца аз проследявам продължително време и след 2 годишна възраст вземам решение за евентуална операция.

# 1 261
  • Мнения: 3
Здравейте, д-р Бранков. Синът ми е на 2 месеца. От бебе виждах, че има нещо на пъпчето, но всички лекари ме убеждаваха, че нищо му няма. На своя глава го заведох на детски хирург тук в Пловдив, според него има пъпен гранулом и се налага да се оперира с пъпна упойка, за да се премахне.(Първоначално предложи да използваме “Ваготил”, но никъде вече не може да се намери това лекарство. Случайно намерихме от една жена, която ни даде малко количество, но за жалост не ни стигна.) Четох различни отзиви на майки в интернет и очевидно има и други варианти. Вие какво бихте ни препоръчали. Бихме дошли и до София. Благодаря Ви предварително !


В най-новата научна литература се препоръчва тези пъпни полипи да се третират с обикновена готварска сол. Целта е полипът да изсъхне. Посолявайте го сутрин и вечер и след 30 минути го изплаквайте. Подсушавайте леко. Имам вече положителен опит с две бебета.

Много Ви благодаря ! Ще пробваме още днес и ще пиша за обратна връзка. Хубав ден!

# 1 262
  • Мнения: 1
Zdraveite mojeli da mi kajete nsheto dete e sas  plastika na krceto mogo go srbi razranva pladtikata povrhnosno opasnolie kakvo moje dsi dadem za srbeja vav pirogof ni kazaha samo hidratirahto mlqko na bocko i nihto dr
___________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: нд, 16 юли 2023, 17:39 от AnMary

# 1 263
  • Мнения: 2
Здравейте,проф.Бранков ,искам да ви попитам  за моя син ,който е на 6 год,и според мен има вътрешен  хемороид . Детето няма запек, и никога не е имал.Оплакванията са му ,че го сърби дупето. Какво трябва да направим и какъв специалист да посетим?

# 1 264
  • София
  • Мнения: 3 224
Как разбрахте, че е вътрешен. Децата нямат хемороиди. Търсете друга причина - лоша хигиена, паразити, алергия...

# 1 265
  • Мнения: 2 537
Здравейте, д-р Бранков.
От седмица синът ми на 4 г. е с подути лимфни възли на врата, под ушите. Кръвните изследвания са в норма, като на горна граница на референтните стойности са само лимфоцитите (49,9%), а на долна - неутрофилите (37%). Заради завишени IgG (но ниски IgM) антитела срещу мононуклеоза и след преглед личният ни лекар реши, че е заради прекарана безсимптомна инфекция и изписа капки Лимфомиозот и сироп Изопринозин. Съвсем леко спадна отокът, но продължава видимо да е подут вратът. Общото състояние е много добро, няма оплаквания, освен единични прокашляния през деня, причина за които не съм открила, не е имал симптоми на боледуване повече от 2 месеца.
Започвам да се тревожа - да чакам ли още да се повлияе от лечението, към друг специалист да се обърна...? Какъв, къде в София?
Благодаря Ви.

Прикачам снимка.

Последна редакция: пн, 17 юли 2023, 16:52 от Enter Sandman

# 1 266
  • Мнения: 2
Как разбрахте, че е вътрешен. Децата нямат хемороиди. Търсете друга причина - лоша хигиена, паразити, алергия...
Благодаря за бързия отговор,не поясних, че по някога когато почистваме дупето след изхождане хемороида се вижда.Изследван е за паразити  няма.

# 1 267
  • София
  • Мнения: 3 224
Здравейте, д-р Бранков.
От седмица синът ми на 4 г. е с подути лимфни възли на врата, под ушите. Кръвните изследвания са в норма, като на горна граница на референтните стойности са само лимфоцитите (49,9%), а на долна - неутрофилите (37%). Заради завишени IgG (но ниски IgM) антитела срещу мононуклеоза и след преглед личният ни лекар реши, че е заради прекарана безсимптомна инфекция и изписа капки Лимфомиозот и сироп Изопринозин. Съвсем леко спадна отокът, но продължава видимо да е подут вратът. Общото състояние е много добро, няма оплаквания, освен единични прокашляния през деня, причина за които не съм открила, не е имал симптоми на боледуване повече от 2 месеца.
......

Увеличените лимфни възли спадат бавно. Направете ехография за да сте наясно.

# 1 268
  • Г. О.
  • Мнения: 1 745
Здравейте, проф. д-р Бранков. Пиша Ви, тъй като съм притеснена. От известно време няколко нокътни плочки на ръцете на детето ми(4г.) изглеждат по този начин.
Скрит текст:
Нокътят расте, отдолу се вижда да има друг нокът. Положението е същото и на други два пръста на ръката.
Скрит текст:
Палецът на крака също е с променен цвят от основата до средата на плочката, но не се цепи за момента. На какво може да се дължи според Вас? При какъв специалист трябва да го заведа? Благодаря.

# 1 269
  • Мнения: 6 015
Здравейте, проф. Бранков! Имам нужда от Вашето мнение.
Синът ми е на 1 год. и 10 м. и вече от една година е с проблемно изхождане и запек. Всяко изхождане е съпроводено с много плач,  нерви, даже го е страх да напъва, имам чувството, че и умишлено се стиска. Миналата година, когато започна всичко, ни отне доста време и ходене по различни специалисти докато открием откъде идва проблема и защо плаче.
Преглеждан е от педиатри, детски хирург, детски гастроентеролоз,проктолог и личен лекар.
Детският хирург не откри фисура, но заради запека ни предложи лечение с течен парафин, което ние не приложихме по обясними причини. След това детето беше прегледано от детски гастроентеролог, който откри фисура и назначи лечение с Терезиен Ойл и сироп Дулкософт. На по-късен етап го водихме и на проктолог, който каза, че фисура няма и можем да продължим със сиропа Дулкософт.
Междувременно сме правили консултации и с други лекари като мненията им са разнопосочни - може да се пие сироп без ограничение във времето, или че повече от няколко месеца до една година не е желателно.
Пускано му е и лабораторно изследване на изпражненията - всичко е нормално.
Докато в началото на проблема детето се изхождаше макар и съпроводено с доста рев, но без помощни средства, към момента докато пие Дулкософт нещата са приемливи и успява без усилие. Поради разболяване не беше приемал сироп около 10 дни и съответно днес изхождането му беше съпроводено с много плач и накрая завърши с твърди изпражнения и кръв в тях. Това да намеря кръв в изпражненията му се случва за първи път.
Допускам, че всичко може и да е на психологическа основа.
Имаме готовност и желание да го доведем при вас на преглед, искаме да установим проблемът на детето - психологически ли е или физически. Нужно ли е да се направят допълнителни изследвания? Ще постъпим така, както ни посъветвате.

# 1 270
  • Мнения: 47
Здравейте, д-р Бранков.
Сина ми е роден с вродена деформация на долен десен крайник ( по-къс от коляното със 1.7см от др. краче , и ходилото е с 2 номера разлика ) .
2021г му беше направена операция на ахилеса, тъй като беше почти 1г с гипсови ботуши за изправяне на тибията.
Детето е изключително подвижно, но ме притеснява факта, че няма подобрение. Ходилото остава със същата разлика и се чудя дали е възможно да има заклещен нерв на глезена или операцията на ахилеса да не е била успешна.....
Как мога да разбера дали се налага втора операция на ахилеса и колко време след 1вата операция може да се направи втора такава?  Възможно ли е заклещен нерв да причинява това забавяне в растежа на ходилото?
Извинявам се ,че задавам толкова много въпроси , но съм притеснена. Обиколихме всички възможни ортопеди в България и никой не може да постави точна диагноза или да ми каже как да процедирам. Вие като хирург се надявам да можете да ми дадете тези отговори.

# 1 271
  • София
  • Мнения: 3 224
Здравейте, проф. Бранков! Имам нужда от Вашето мнение.
Синът ми е на 1 год. и 10 м. и вече от една година е с проблемно изхождане и запек. Всяко изхождане е съпроводено с много плач,  нерви, даже го е страх да напъва, имам чувството, че и умишлено се стиска. Миналата година, когато започна всичко, ни отне доста време и ходене по различни специалисти докато открием откъде идва проблема и защо плаче.
Преглеждан е от педиатри, детски хирург, детски гастроентеролоз,проктолог и личен лекар.
....
Имаме готовност и желание да го доведем при вас на преглед, искаме да установим проблемът на детето - психологически ли е или физически. Нужно ли е да се направят допълнителни изследвания? Ще постъпим така, както ни посъветвате.

Прочетох внимателно Вашия пост. Това е тема на дълъг разговор. Не бих казал нещо различно от колегите. Изследванията на рентген с контраст не са нужни, защото те биха показали по-дълго дебело черво (сигма), за което не се предприема нищо освен режим на хранене и изхождане. Режимът включва изграждане на условен рефлекс на детето да се изхожда само сутрин, както и да пие повече вода и за избягва тестени, шоколади и запичащи храни. Естествено, че проблемът е психологически, но той е във Вашите възможности за разрешение.
Аз се връщам от отпуска след 1 август. Ако желаете, елате в Детския център на Токуда.

Последна редакция: пт, 21 юли 2023, 09:47 от Рaдост

# 1 272
  • София
  • Мнения: 3 224
Здравейте, д-р Бранков.
Сина ми е роден с вродена деформация на долен десен крайник ( по-къс от коляното със 1.7см от др. краче , и ходилото е с 2 номера разлика ) .
......
 Вие като хирург се надявам да можете да ми дадете тези отговори.

Отговор на Вашите въпроси могат да дадат единствено колегите от Детска ортопедия на Горнобански път.

Последна редакция: пт, 21 юли 2023, 09:48 от Рaдост

# 1 273
  • Мнения: 6 015

Прочетох внимателно Вашия пост. Това е тема на дълъг разговор. Не бих казал нещо различно от колегите. Изследванията на рентген с контраст не са нужни, защото те биха показали по-дълго дебело черво (сигма), за което не се предприема нищо освен режим на хранене и изхождане. Режимът включва изграждане на условен рефлекс на детето да се изхожда само сутрин, както и да пие повече вода и за избягва тестени, шоколади и запичащи храни. Естествено че проблемът е психологически, но той е във Вашите възможности за разрешение.
Аз се връщам от отпуска след 1 август. Ако желаете елате в Детския център на Тощуда.
Благодаря за отговора!
На кой телефон мога да се свърза, за да запиша час за преглед, докато сте в отпуск?

# 1 274
  • София
  • Мнения: 3 224
02 403 4000 или 4948

Общи условия

Активация на акаунт