Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 138 050
  • 1 682
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 171
Здравейте, д-р Бранков! Може ли консултация? Синът ми е на 2м и половина. 10 дни след раждането му се появи хемангиом под гърдичките и до пъпчето. Този под гърдичките бързо порасна. След консултация в Пловдив, проф.Стефанова ни каза, след като навърши 4м ще трябва да го изжектира, за да спре да расте, след което сме щели да се виждаме често. Притеснява ме, че процедурата се прави с пълна упойка. Искам да попитам има ли някакво друго лечение? Желаете ли да Ви изпратя снимки?

Последна редакция: ср, 21 окт 2020, 15:09 от kristina_

# 166
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте д-р Бранков. Днес бяхме на консултация с Вашата колежка д-р Стоянова. Дъщеря ми е на 1г3м и както се разбра от прегледа има малка пъпна херния. ..... Другият ми въпрос е свързан с престоя в болницата и дали, предвид ситуацията, е възможно да не оставаме в Токуда през нощта, а да дойдем за изследванията, на следващия ден за операцията и след това да се приберем? С режима на детето ще е много по-добре за нея.  Благодаря Ви предварително.

Здравейте,
Искрено казано, ако бяхте дошла при мен, щяхте да получите отговор на всички тези, а и на още други въпроси.
Първо  -  всички хернии, особено тези на коремната стена, са вродени. Херниите на пъпа се проявяват още от раждането. Но има и хернии, които се разполагат над пъпния пръстен - т.н. надпъпни или хернии на бялата линия. Последните се проявяват по-късно, когато детето се изправи и почне да ходи. Тогава вътрекоремното налягане се увеличава и хернията започва да изпъква. При тях лепенки не помагат, а само операция.

При тези случаи аз обикновено не бързам, а проследявам детето през 3 месеца. Ако няма тенденция към затваряне на отвора (и това се случва) предлагам операция
За другите неща д-р Стоянова е трябвало да Ви обясни подробно.
Успех.

# 167
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте Д-р Бранков,

Моля ви за съвет къде е най-добре да отидем за премахване на кознетичния дефект от единичен хемангиом, който претърпя обратно развитие. ....

От една снимка не може да стане консултация. Има много въпроси за изясняване.
По-добре елате да видя детето и да си поговорим. Нещата са много по-сложни, отколкото ги представяте.

# 168
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте, д-р Бранков! Може ли консултация? Синът ми е на 2м и половина. 10 дни след раждането му се появи хемангиом под гърдичките и до пъпчето. Този под гърдичките бързо порасна. След консултация в Пловдив, проф.Стефанова ни каза, след като навърши 4м ще трябва да го изжектира, за да спре да расте, след което сме щели да се виждаме често. Притеснява ме, че процедурата се прави с пълна упойка. Искам да попитам има ли някакво друго лечение? Желаете ли да Ви изпратя снимки?

Здравейте, на първо време ми пратете снимки. Може на obrankov@abv.bg
По принцип инжектирането на кортикостероид отстъпва на по-модерно лечение - Хемангиол. Но затова трябва нашата специализирана комисия в Токуда да прецени, за да издаде направление към Здравната каса за този вносен препарат.
Засега това.

# 169
  • Мнения: 64
Добър ден проф. Бранков! Преди около 8 месеца идвахме при вас на консултация с моя син, който е недоносен и го комбинирахме с д-р Димитрова. Тогава ни казахте, че има двустранна ингвинална херния, която подлежи на операция , но понеже беше още много малък а и роден в 28г.с трябва да отложим поне до 6 м или 5кг в случай на спешност. Слава Богу вече направихме годинка и детето се развива идеално, от месеци не бях виждала хернията. Наблюдаваха го ЛЛ във Велико Търново на всяко посещение и чакахме да порастне за планова операция. Тя не се беше издувала от пролетта , а вече е напълно захранен и почти прохождащ!Въпроса ми е следния, преди няколко дни отново започна да се появява подутина по време на изхождане , но малко по - нагоре отпървоначалното и място и само отдясно? Станна ли момент или да изчакаме още? ЛЛ ни съветва да го пазим още да поотхвръкне, местен хирург да не го бавим, а ние с баща му сме решили или при вас или в Пирогов да го оперираме, но не знаем с този вирус колко е удачно сега точно да влизаме по болници! Какво бихте ни посъветвали?

# 170
  • Мнения: 14
Здравейте, др Бранков. Ако е удобно да попитам къде преглеждате петък (или събота, ако работите) Simple Smile

Благодаря!

# 171
  • Мнения: 14
Здравейте Проф.Бранков синът ми на 2г.и 1м  го оперираха за сваляне на тестис.Два пъти сме ходили на прегледи и казаха че има тестис  гледаха го на ехограф много трудно намериха образование и казаха че прилича на тестис.Оперираха го и казаха че нямало тестис.Много съм притеснена.След време ще може ли да си има деца казаха че нямало проблем,но съм много притеснена че си мислехме че ще го свалят и всичко ще си е наред, но се оказа че няма.Прави ли се нещо по специално в този случай когато е с един тестис.Казаха ни че след 5-6месеца само ще фиксират другия. Хубав ден ви пожелавам

# 172
  • Мнения: 19
Здравейте,моля за съвет .Синът ми е на няколко дни и откриха липсващ бъбрек и хипоспадия лека форма .Моля съвет за добри специалисти ,и какво да правя занапред.

# 173
  • София
  • Мнения: 3 188
Добър ден проф. Бранков! Преди около 8 месеца идвахме при вас на консултация с моя син, който е недоносен и го комбинирахме с д-р Димитрова. Тогава ни казахте, че има двустранна ингвинална херния, която подлежи на операция , но понеже беше още много малък а и роден в 28г.с трябва да отложим поне до 6 м или 5кг в случай на спешност. Слава Богу вече направихме годинка и детето се развива идеално, от месеци не бях виждала хернията. Наблюдаваха го ЛЛ във Велико Търново на всяко посещение и чакахме да порастне за планова операция. Тя не се беше издувала от пролетта , а вече е напълно захранен и почти прохождащ!Въпроса ми е следния, преди няколко дни отново започна да се появява подутина по време на изхождане , но малко по - нагоре отпървоначалното и място и само отдясно? Станна ли момент или да изчакаме още? ЛЛ ни съветва да го пазим още да поотхвръкне, местен хирург да не го бавим, а ние с баща му сме решили или при вас или в Пирогов да го оперираме, но не знаем с този вирус колко е удачно сега точно да влизаме по болници! Какво бихте ни посъветвали?

Вече е време. Тези вродени хернии не изчезват спонтанно. Може да ме потърсите на 0888 373 857

# 174
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте,моля за съвет .Синът ми е на няколко дни и откриха липсващ бъбрек и хипоспадия лека форма .Моля съвет за добри специалисти ,и какво да правя занапред.

Потърсете д-р Пеев от "Пирогов" или д-р Златанов от "Токуда". Кажете, че ад ви пращам.

# 175
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте Проф.Бранков синът ми на 2г.и 1м  го оперираха за сваляне на тестис.Два пъти сме ходили на прегледи и казаха че има тестис  гледаха го на ехограф много трудно намериха образование и казаха че прилича на тестис.Оперираха го и казаха че нямало тестис.Много съм притеснена.След време ще може ли да си има деца казаха че нямало проблем,но съм много притеснена че си мислехме че ще го свалят и всичко ще си е наред, но се оказа че няма.Прави ли се нещо по специално в този случай когато е с един тестис.Казаха ни че след 5-6месеца само ще фиксират другия. Хубав ден ви пожелавам

Понякога се случва неспуснатият тестис да не се развие. Често той е просто един малък зачатък. Ехографията не винаги е сигурна. Нещата се установяват по време на операцията. Ако тестисът е замо зачатък, той трябва да се отстрани. Не ми е ясно какво са видели и какво са направили.
Когато детето порасне може да се сложи силиконова протеза - топче, което да замести липсващия тестис.
Колкото до фиксирането на контралатералния това е въпрос на лична преценка. При определени условия (пак казвам, че не съм наясно с конкретния случай) тази манипулация се прави, но трябва строга индикация за това.
По принцип другият тестис поема функциите и няма проблем в бъдеще да има деца.

Последна редакция: сб, 24 окт 2020, 15:46 от доктор Оги

# 176
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте, др Бранков. Ако е удобно да попитам къде преглеждате петък (или събота, ако работите) Simple Smile

Благодаря!

Мога да направя прегледа в петък, но трябва предварително да се уговорим. Потърсете ме на 0888 373 857

# 177
  • Мнения: 14
Много ви благодаря за отговора.Може ли да дойдем и при вас на преглед.И кой номер направление трябва да вземем

# 178
  • София
  • Мнения: 3 188
С направление 25 или 50 преглеждам във вторник или сряда. Записване на 02 403 4948.
Иначе платените прегледи са от понеделник до четвъртък.

# 179
  • Мнения: 353
Здравейте д-р Бранков,

Днес, докато кърмих, забелязах малка бучка на ръката на бебето ми - на опакото на дланта. После още една по-малка до нея. Сигурна съм, че преди да я кърмя, тях ги нямаше. Личният й лекар ще ни види утре, но сега каза, че не знае какво е на база само на 1 снимка. Дъщеричката ми е на 19 дни, не се е удряла, не плаче, няма болка или промяна в поведението. До това място има убождания от абокатите от раждането, но това е преди повече от 2 седмици.

Синът ми на 1г. беше опериран от лимфангиом на шията, не знам това може ли да има нещо общо.

Снимка на бучката,  която е твърда на пипане.

Много съм притеснена какво е това?

Общи условия

Активация на акаунт