Испания

  • 38 887
  • 738
  •   1
Отговори
# 585
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Жената твърдеше, че на детето и не де полага безплатна медицинска помощ и по тази причина трябва да плаща сегуро.
По въпроса за новодошлите

В сайта на сегурид сосиал  пише.Последния абзац от публикувания от мен текст
También tendrán derecho a la asistencia sanitaria los  extranjeros que encontrándose en España no tengan su residencia legal en territorio español. En este caso para obtener la asistencia sanitaria tendrán que dirigirse directamente al Servicio de Salud de la Comunidad Autónoma donde residan.

Последна редакция: вт, 03 авг 2021, 16:45 от sl

# 586
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Картата ,която сте снимала ако е на лице което е работило повече от 4 години в Испания естествено,че няма да има срок.
Ей това не е вярно. Здравните карти до скоро имаха срок и трябваше да се обновяват и зависеше дали работиш в момента или не. Сега от 1-2 г. отпадна срока за обновяване, до кога - кой да ти каже, до следващата промяна.

# 587
  • Мнения: 68
Здравейте, отново! Във връзка със скорошното ни преместване, подготвям документи, които ще са ни необходими, но отново възникват въпроси. Знаете ли в банка, за разкриване на сметка и в общината за записване на децата за училище, дали приемат многоезични документи, издадени от нашата община. Става въпрос за Акт за раждане и Акт за брак. Или е необходимо да са преведени и легализирани с апостил? Става въпрос за Валенсия, ако има значение. Благодаря предварително!

# 588
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Приемат се.

# 589
  • Мнения: 68
Благодаря! А трябва ли допълнителна заверка или легализация? Понеже, до колкото виждам, има само един печат от общината и нищо друго! Дали биха приели такъв документ в Испания? Ако попаднем на по-незапозната служителка..?

# 590
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Ако актовете по гражданското състояние са многоезични, не се нуждаете от заверка или легализация.

Приемат се без проблем  поне от 2015 година.Личен опит.Последно представях многоезичен акт за брак през януари, тази година,  за вписване  на матримонио в  рехостро сивил.
Брз проблем.
Ако попаднете на зле информиран служител ксенофоб, си търсете правата.
Поискайте да разговяряте със супервизор или попълнете оха  де рекламасион.
Имайтр в предвид, че актовете за раждане и свидетелсрворо за брак в Испания имат валидност.
В смисъл може и да не приемат такъв издаден преди година две, но стщото важини за испанския акт за раждане .
Извадете всичко в последния момент.

Последна редакция: пт, 06 авг 2021, 14:30 от sl

# 591
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Приемат, спокойно. Но за валидност на акт за раждане и за брак не знам за какво става дума. Как може да има валидност издаден акт за раждане?! Признават ми всичко, моите са издадени 2015та, година, когато тръгнахме насам( на децата актовете за раждане и нашите за брак). Продължавам да ги представям при нужда, никъде никой не е казал нещо за валидност.
За банката за разкриване на сметка няма да са ти необходими никакви документи от Бг. Там нещата са сложни по друга линия.

# 592
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Според закона многоезичните актове се приравняват към характеристиките на испански актове.
Испанския акт за раждане също има валидност.
Пише си го на самия акт за раждане.
Акта за матримонио също.
Функсионариото за малко ни върне, когато искахме да впишем матримонио, защото многоезичния акт за брак беше от 2015.
Накрая успях да се преборя, но ще трябва да извадя  нов, защото ме предупредиха, че най вероятно  от министерството ще  изискат  по ново копие.

Последна редакция: пт, 06 авг 2021, 21:51 от sl

# 593
  • Мнения: 876
Жената твърдеше, че на детето и не де полага безплатна медицинска помощ и по тази причина трябва да плаща сегуро.
По въпроса за новодошлите

Не съм твърдяла подобно нещо. Твърдях че права не се получават на летището. И че понякога, за да извадиш всички документи необходими за SIP карта, трябват 3 години. Разбира се, при нас това време включи и пандемията и строгата карантина. Без нея може би щеше да е 2 години.

За второто дете вече са 4 месеца. Ще видим колко точно ще се навъртят за получаване на заветната карта.

Иначе ние сме тук от 3 години и 4 месеца и картите ни са безсрочни.
От моят опит - всичко зависи от конкретното населено място и служителят на който попаднеш. Аз съм ходила 2 пъти за зелено NIE с едни и същи документи. Първият път не взех, вторият път - да. Просто вторият път попаднах на по-запознат служител.

Относно двуезичните документи. Ходя навсякъде с такива. Но моите са с апостил. Преди да го видят, правят проблем. Като го покажа и ги приемат. Но общото ми впечатление е, че не са много запознати какво е това. Да уточня, че моите са от Англия. Може и да има значение.

# 594
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Англия вече. Не  в Евросъюза,  нормално е да не ги признават.
На мен не.да ми искали апостил, и говоря за министетство на правосъдието.Не съм предтавяла актов за граждамско състояние на друго място.
По въпроса с правата.
Това , че за три години не си сте си извадили необходимите документи  и не сте с.възпилзвали.от правата  си е Ваш проблем .
Не сте имали време, жрлание ,  не Ви се е занимавало или просто ви е домързяло.Няма лошо,  но не обвинявайте Испания.
Какво да кажат хората дошли преди 2007?, когато бяхме със статут на незаконно  пребиеаващи и само можехме  да мечтаят  за правата , които сте имали Вие пристигайки в Испания (от лртището) с  български паспорт.Точно сега  ,   за разлика от  преди 2007 , българите имат "делегирани права още.от пристигането.си в Испания,
тоест" още от летището"
Като човек , който години  наред не имал подобни права ми идва в повече, цялото това мрънкане и оплакване.
Със съпруга ми на шестия мрсец след пристигането ни в Испания имамаме траехета снитария  със статут на нелзаконнопребиваващи   и  ми е меко казано странно, защо комунитатио с 3 годушен  законен пресрой не е извадил тархета санитария на 6 месечното си дете, родено.в Испания.

Последна редакция: нд, 08 авг 2021, 18:57 от sl

# 595
  • Мнения: 479
вадих многоезичен акт за раждане (по ес образец) на звяра и в общината специално подчертаха, че няма нужда от никакви заверки, легализации и апостили. аз знаех де. друг е въпросът че изглежда доста неформално.. един хвърчащ лист с най-обикновен печат от общината. извадих го за да нямам проблеми при пътуванията със звяра, защото сме с различни фамилии.

# 596
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Аз пък направих всякакви заверки и легализации на многоезичните актове, да ми е мирна главата. И не съм имала проблеми никъде с нищо да не ми го признаят.
За ваденето на SIP карта за 3 години ще се въздържа от повече коментари. Мъжът ми помогна на сума ти и приятели да се устроят в Испания, лично аз се занимавах с ваденето на всякакви документи, споменатите срокове са нереални.

# 597
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Именно,  но човек трябва да си търси правата.
Никой няма да дойде да му връчи картата у дома.Kaкто и никой няма да дойде да му връчи тържествено НИЕ  или ДНИ.
Всичко е тичане и борба с бюрокрацията.
Моя и на съпруга ми актове.за раждане, както и акта за брак са без апостил.Не е имало проблем
Функсионариото мрънкаше само , че щом акта за брак е от преди 5 години, може и междувременно да сме се развели , но не оспорваше валидността на акта за брак.
Накрая сригнахме  до консенус, че ако при служебната прпверка в  общината в Бълагрия се окаже, че брака е прекратен, ще анулират трамитето
Между другото, ако някой прави прицедура по вписване на матримонио от България , по бързо става да се разведете е.България о да.подпишете отново в.Испания.
Разбрах го след като
 представихме документите за вписване и сега не ни мърдат.поне едни 5 години.чакане(Мадрид).

Последна редакция: нд, 08 авг 2021, 19:29 от sl

# 598
  • Мнения: 876
Не мога да разбера защо само повтаряте тая мантра с правата и кой какво си търсел. Че чак и мързел. Не знам вие в коя Испания живеете, ама аз живея в тая с тия срокове.
Айде да посмятаме малко.
Пристигаме април 2018. На първата седмица се свързвам с адвокат и получавам час за бяло NIE през юли 2018. Взимам го, както и съпругът ми. За детето отказват, защото акта за раждане няма апостил (Англия още е далеч от излизане от ЕС). През септември подавам документи за аутономо. Тук вече имам бяло NIE от 3 месеца и имам право да подавам за зелено, но нямам всички необходими документи. През февруари 2019 вече имам всички документи. Получавам час за зелено NIE за май 2019. Отказват ми защото служителя беше спал накриво. Адвоката не можа да ми помогне. През юли получавам нов час. Взимам зелено NIE със същите документи. Тук започваме да чакаме за час за NIE за мъжът ми и детето. Междувременно работим, детето ходи на училище, аз губя бременност в късна седмица. Докато съм в болницата за раждане оправям документите за аутономото на мъжът ми.

През ноември 2019 ми отказват документа необходим ми за картата на дъщеря ми, защото няма зелено NIE. Успявам да взема час за NIE, да го извадя и да взема нов час за SS за края на март 2020.
В болницата прецакват нещата и се влача по лекари до януари 2020. Тук вече заминавам за България, за да ми спасят матката. 
Почти идва заветният час и ни затварят. Часът е канселиран. Минава време, ситите са възстановени. Вече има и телефонни сити. След месеци на опити да взема присъствена, запазвам за по телефона. Казват ми че документа не може да бъде издаден по телефона. Ново чакане за сита и денонощен рифреш. Взимам сита за май 2021 на 200 км. от вкъщи. Да уточня, че сита за на 200 км. от вкъщи имаше и по-рано през годината, но ми беше забранено да пътувам.

И аз работя на свободна практика от вкъщи. Мога да излизам когато преценя и да доработвам нощно време. Единственото, което ме ограничава са часовете за взимане на детето от училище. Ами ако това цялото нещо трябва да го направи някой, който работи по цял ден?

Просто хората, които идват да живеят тук трябва да са наясно, че по малките селца се чака мноооого. И че за всеки документ, който трябва да издавате, всички останали документи трябва да са издадени максимум до 2 седмици назад. Даже са много, да не говорим ако тия 2 седмици се паднат в предходният месец. Така че в горната сметка изобщо не съм сложила чакането за вадене на адресни регистрации и т.н.

# 599
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Не знам защо е това излишно драматизиране. Гонете си нещата, звънете, записвайте срещи и т. н., без никаква необходимост да се отчитате тук.

Дойдох преди 18 години и мога да Ви уверя, че беше много по-трудно. Въпреки това всичко се случваше с постоянство и познаване на законите.

Всеки трябва да си разрешава проблемите сам.

Общи условия

Активация на акаунт