Помощ при компютърни проблеми или повреди на домакински уреди

  • 88 146
  • 581
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 827
Привет!

Днес получих фишинг измама уж от Виваком, че имам неплатена сметка. За съжаление отворих прикачения файл. Има ли някаква опасност сега, какво следва да направя?

Поздрави!

# 346
  • Мнения: 217
Здравейте ,
Моля , не се притиснявайте.Ако е било вирус , вече да се се задействал и да е объркал работите.
Освен ако не сте супер шпионин , то няма кой да се занимава да ви подслушва.
НЕ ОТВАРЯЙТЕ ФАЙЛОВЕ от не проверен източник. СЪЩО и линкове , но това вече ви посъветвали.

По скоро ми се иска да ви посъветвам за тъй наречените Backup. Тоест и безплатно и платено /става въпрос за 5 лева на година/, може да си наемете и създадете място в което да се записва на всеки 2-3 дена цялата информация от телефона ви. Снимки , телефони и т.н.

Хващате вирус. Връщате до заводски настройки телефона , отивате си в акаунта където ви е записана информацията , връщате си цялата информация. Защо толкова малко хора го правят е извън моите разбирания.

МОЛЯ , всички които четът тук да дадът съвет за такова място , в което може да си запазвате информация. Облак е ясен на всички. Използвайте го!!!
 Не само за телефони а за всякакви видове устройства
Поздрави!!!

# 347
  • Мнения: 9 633
Ами аз не си правя бекъпи, защото нямам нищо ценно на устройствата Grinning малкото неща, на които държа, ги качвам в Google drive, а пък телефоните така или иначе ги съхранявам в Гугъл акаунта, още като ги записвам.

# 348
  • Мнения: 827
Благодаря за отговорите. Не беше пдф, а уърд файл. Аз получавам сметката си за виваком на мейл, и този мейл беше едни към едно все едно прикачена самата ми сметка. Затова се обърках да го изтегля и отворя. Благодаря за успокоението от Иван Игнатов, че ако нещо е щяло да се случи, е трябвало веднага да се случи. Честно казано за пръв път такова нещо ми се случва и много се изплаших. Ще следя все пак телефона си и в следващите дни. От вашите коментари разбирам, че важното е да няма засечен вирус на твлефона, нали така?

# 349
  • София
  • Мнения: 96
Здравейте, търся съвет за закупуване на светлинен  филтър за камера на телефон. Ще бъда благодарна, ако ми препоръчвате някакъв вариант.

# 350
  • Мнения: 217
Здравейте , аз нямам никакъв опит.
Надявам се други участници във форума да помогнат.

# 351
  • Пловдив
  • Мнения: 1 879
Един много странен въпрос .
Може ли  моя компютър и този на мъжа ми да е с един IP адрес ?
Получи се следното моя IP адрес се вижда в червено на мъжа ми в компютъра,  като отворим история в абв поща. Излиза   ,че съм искала да влеза в неговия компютър от моя ,а аз съм на робота и компа е в къщи .
  Ако искам да влезна в пощата му аз му знам паролата така ,че не съм аз .
Не знам дали правилно обясних ситуацията ,но за мене е доста странно как така става ?
Моля ,някой ако може да обясни !!!

# 352
  • Мнения: 217
Здравейте ,
По принцип много рядко се случва. Ако сте добавили ново устройство , телефон или пък таблет по някой път става. Най добре рестартирайте рутера си и той ще раздаде нови адреси.

# 353
  • Пловдив
  • Мнения: 1 879
Много благодаря за бързия отговор, но положението е същото.
Рестартирахме рутара, но няма промяна😔
Пропуснах да спомена, че на 7.11 са влезнали в моята поща от там в фб профила ми беше откраднат и месенджъра също, но веднага смених паролата.
Нз какво става!? 😔😔😔

# 354
  • Мнения: 217
Здравейте ,
Само смяна на парола не стига. трябва да си проверите с антижирусна програма всички устройства. Телефони , таблети , лаптопи. По всяка вероятност има свален вирус/троянец , а НАЙ честата причина е "приятел" , който ви знае паролата.
Така че пълно почистване и смяна на паролата , не само вашата , но и на всички приближени до вас.

# 355
  • Пловдив
  • Мнения: 1 879
Здравейте ,
Само смяна на парола не стига. трябва да си проверите с антижирусна програма всички устройства. Телефони , таблети , лаптопи. По всяка вероятност има свален вирус/троянец , а НАЙ честата причина е "приятел" , който ви знае паролата.
Така че пълно почистване и смяна на паролата , не само вашата , но и на всички приближени до вас.
Здравейте !
Извинявайте ,че Ви пиша тук ,но сте забранили писмата на лични .
 Бихте ли ми казали повече за тази програма или устройство антижирусна програма.
Ако е антивирусна програма аз е имам на компютъра ,но как да проверя дали някой не ми е присвоил компа ?
Ако можете с нещо да ми помогнете съм готова и да платя ,но да спя спокойно ,защото от както ми влезнаха в пощата и ми откраднаха в фб профила ,повярвайте не мога да спя и все подозирам ,че компютъра ми се следи !!!
Може и да си въобразявам ,но ...
Благодаря отново за отговора !
Хубав и прекрасен ден от мен !

# 356
  • Мнения: 9 633
Ако се притеснявате, че има зловреден код на компютъра, който не се хваща от антивирусната, оправията е да форматирате хард диска и да преинсталирате уиндоуса. Сменете пак всички пароли и си сложете 2 факторна автентикация навсякъде. Във Фейсбук отидете на Settings -> Password and Security -> Where are you logged in. На всяка сесия от трите точки отстрани давате log out. Ако ползвате поща в abv, направете си в Gmail.

Последна редакция: вт, 23 ное 2021, 09:32 от moonriver

# 357
  • Мнения: 217
Каквото дамата каза. МОЛЯ не забравяйте ,че по всяка вероятност и на устройствата на близките ви хора също може да имат троянец и т.н.

# 358
  • Пловдив
  • Мнения: 1 879
Ако се притеснявате, че има зловреден код на компютъра, който не се хваща от антивирусната, оправията е да форматирате хард диска и да преинсталирате уиндоуса. Сменете пак всички пароли и си сложете 2 факторна автентикация навсякъде. Във Фейсбук отидете на Settings -> Password and Security -> Where are you logged in. На всяка сесия от трите точки отстрани давате log out. Ако ползвате поща в abv, направете си в Gmail.
От сърце БЛАГОДАРЯ за съветите!
Дано да мога да се справя 😔

# 359
  • Мнения: 9 633
Сканирайте си и телефоните с антивирусна, да не би там нещо да се е закачило. Разлогнете се от пощата в телефоните и следете дали пак ще има такива странни опити за логини. Пощата от телефона през браузър ли я отваряте или през app? Много често някакви такива заявки се генерират от app , на който е настроен акаунта за пощата. По принцип аз не разбирам особено, но това са нещата, които ми идват на ум да направя. Дали е много логично, нямам идея Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт