Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Оцеляване на бизнеса, иновации и бизнес развитие по време на криза

• 23 417
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
Здравейте. Какви решения бихте препоръчали в условия на нелоялна конкуренция? Много растения са под европейски патент / запазена марка. България е страна с най-големи закононарушения в този сектор и няма решения, ангажираност да бъде решен проблема от правителствените институции.

# 16
Здравейте. Какви решения бихте препоръчали в условия на нелоялна конкуренция? Много растения са под европейски патент / запазена марка. България е страна с най-големи закононарушения в този сектор и няма решения, ангажираност да бъде решен проблема от правителствените институции.

Доколкото аз съм запозната, Европейският парламент заяви в резолюция още през 2015 г., че растения, получени чрез естествени процеси (кръстосване, селектиране или други биологични процеси), не следва да подлежат на патентоване и това се прилага и в България. Ако говорим за генно инженерство на растения и изкуствени модификации, там правото е на първия поред, който е заявил патент, както е за всяко изобретение, полезен модел или търговска марка.

Т. е., ако някой нарушава ваше патентно право, се обърнете към добър адвокат от сектора. Ако нелоялната конкуренция е в нарушения, които засягат сектора ви, а не вас, като търговец, по принцип - пътят е с обединяване/клъстър/асоциация с други като вас, чиято идея е да се изчистят нарушенията и да се работи етично. От името на организация, която представлява обединение на търговски дружества или физически лица с еднакви интереси, по-лесно и с по-добро влияние ще разпространявате становища, информация за медиите, писма до Брюксел, включително до нелоялната конкуренция, за да се преборите с казуса.

# 17
За майки със студенти: отворена е регистрацията за иновативни стартиращи идеи в Академия за иновации 2021

Академия за иновации е най-голямото публично-частно образователно партньорство в страната между организации от частния, академичния, публичния и НПО сектори.
Проектът развива предприемачески умения на студенти и финансира техните първи бизнес идеи. През 2021 ще се реализира за осма поредна година под формата на хакатон, в който български студенти създават първите си бизнес проекти и прототипи.

Проектът е обособен в 3 основни модули – 1/ менторство, 2/ създаване на знание посредством панел от сесии и материали за успешна реализация на идея, 3/ развитие на предприемачески и иновационни умения по време на фазата на прототипиране.
Наградният фонд се състои във финансиране на идеята на екипа победител, осигурено от Европейската инвестиционна банка и посещение на европейските институции в Брюксел, осигурено с институционалната подкрепа на Европейската комисия в България. В допълнение, предоставяме възможност за едногодишно менторство и включване в акселераторската програма на Innovation Starter Accelerator.

Награди ще бъдат предоставени и от други основни партньори на проекта.

Ключови партньори на хакатона са Представителството на Европейската комисия в България, Европейска инвестиционна банка, Фондация Америка за България, Столична общинска агенция за приватизации и инвестиции, Софийска вода, част от Веолия, Аурубис България. Домакин е Литературен клуб "Перото" към НДК.

Фейсбук страницата на събитието: https://www.facebook.com/events/863236587772660

Общи условия за участие: http://innovationstarterbox.bg/wp-content/uploads/2021/02/Obshti … ion-Hackathon.pdf

Регистрационна форма: http://innovationstarterbox.bg/events/akademiya-za-inovatsii-2021/#register

# 18
Здравейте, интересно ми е да чета Вашите материали, има  полезно съдържание. Иновациите са нещо много хубаво, но според мен не са приложими във всички области на бизнеса.Често пътувахме Simple Smile и обичаме да разглеждаме нови идеи с мъжа ми. Част от семейния бизнес ни е пекарна и хлебарница,с чисти продукти. Предлагаха ни да разширим предлагането и с онлайн магазин/защото по принцип това сега върви/,но след като си направихме проучване се оказа,че тази "иновация" за нас е неприложима, поне на този етап,защото клиент поръчвайки си хляб и сладкиш примерно плаща 6 лева,на нас доставката няма как да ни е безплатна,а на него на 6 лева няма как да му начислим няколко лева за доставка. Насочихме се към разширяване на асортимента с органични продукти от производители,като продължение на чистата линия с хляб и печива.Ако това нещо потръгне,тогава може отново да мислим за онлайн магазин. Като цяло как виждате развитието в областта, какви иновации могат да се въведат,има доста играчи на "биопазара" малки,големи, такива, които наистина ползват истински продукти и такива, които пунтират такива. Благодаря предварително за мнението.

# 19
Здравейте, интересно ми е да чета Вашите материали, има  полезно съдържание. Иновациите са нещо много хубаво, но според мен не са приложими във всички области на бизнеса.Често пътувахме Simple Smile и обичаме да разглеждаме нови идеи с мъжа ми. Част от семейния бизнес ни е пекарна и хлебарница,с чисти продукти. Предлагаха ни да разширим предлагането и с онлайн магазин/защото по принцип това сега върви/,но след като си направихме проучване се оказа,че тази "иновация" за нас е неприложима, поне на този етап,защото клиент поръчвайки си хляб и сладкиш примерно плаща 6 лева,на нас доставката няма как да ни е безплатна,а на него на 6 лева няма как да му начислим няколко лева за доставка. Насочихме се към разширяване на асортимента с органични продукти от производители,като продължение на чистата линия с хляб и печива.Ако това нещо потръгне,тогава може отново да мислим за онлайн магазин. Като цяло как виждате развитието в областта, какви иновации могат да се въведат,има доста играчи на "биопазара" малки,големи, такива, които наистина ползват истински продукти и такива, които пунтират такива. Благодаря предварително за мнението.

Здравейте, Рената,

благодаря Ви за коментара. Иновациите наистина са приложими за всеки бизнес. Да имате онлайн магазин само по себе си не е иновация. Иновация е нещо, което подобрява осезаемо живота на хората в мащаб. Тенденциите във вашия сектор са ясни - за био, чисти храни, а от обратната, "лошата" страна - генно производство и модификации.
Ако сте пекарна и кризата ви тормози, най-важните въпроси и отговори са следните:
1. Какво и колко купуват още клиентите ми от мен? Ако е намаляло търсенето е важно защо, ако не е - това си е добър сигнал за устойчив бизнес.
2. Ако не купуват вече от мен, купуват ли същите продукти от някой друг? Т. е/, трябва да "пипна" цените и да мисля и мина в режим на пакети 3 на цената на 1, нови продукти, които конкурентите ми нямат или за предлагане по нов начин?
3. Разширяването с нови продукти е добра идея, само ако сте си отговорили на по-горните въпроси за това 1.) какво търсят от вас клиентите ви 2.) предлагате ли го на добра цена и с добро качество 3.) как да правите нещата по-различно и по-добре от конкурентите си (да развивате своята иновативност).
Сега за Великден може да се вдъхновите и докато другите предлагат козунаци съз захар и орехи и бадеми, вие да предлагате с мед и кашу. Или с вкус на роза и бял шоколад; или с ябълки, канела и орехи. Малки джобни козунаци с шоколадово яйце без захар и пр. и пр. Т. е., поле за нови неща само по себе си има. Въпросът е обаче за точен анализ на предпочитанията на вашата аудитория.

Поздрави,
Леона

# 20
Благодаря Леона за бързия отговор. като цяло няма чак такова засягане от пандемията,а нови продукти предлагаме винаги по един-два нови месечно,за да видим дали вървят,ако отговорът е положителен влизат в постоянната листа. Идеята като цяло ни е да вървим пред проблемите, а не след проблемите,когято вече са налице. Точно затова е и идеята за обогатяване на предлагането с биопродукти, което е естествена следваща стъпка при нас. Въпросът е,че навлизам вече в оформящ се червен океан и там вече трябва да мислим за иновации,именно затова питах като цял дали имате поглед върху тенденциите.
Поздрави!

# 21
Благодаря Леона за бързия отговор. като цяло няма чак такова засягане от пандемията,а нови продукти предлагаме винаги по един-два нови месечно,за да видим дали вървят,ако отговорът е положителен влизат в постоянната листа. Идеята като цяло ни е да вървим пред проблемите, а не след проблемите,когято вече са налице. Точно затова е и идеята за обогатяване на предлагането с биопродукти, което е естествена следваща стъпка при нас. Въпросът е,че навлизам вече в оформящ се червен океан и там вече трябва да мислим за иновации,именно затова питах като цял дали имате поглед върху тенденциите.
Поздрави!

Сега разбрах. За мен това е въпрос за стратегия и каква е тя, защото това би отговорило на въпроса, а сега какви стъпки да правим в бизнеса. Лидерите (с лидеркса стратегия) рядко отиват към разработени вече пазарни ниши, които са пренаситени. Т. е., да тенденцията е био, но това дали ще предлагате асортимент и по същия начин като конкурентите ви продуктите си е ваше решение. Ако няма много място за продуктови иновации, винаги има място за иновации в процесите и клиентското обслужване и преживяване.

# 22
Здравейте Леона,

От миналата година следя с интерес работа Ви.
Само студенти и начинаещи предприемачи ли подкрепяте?
Заради кризата се наложи и ние да се адаптираме и преориентираме и смятам, че създадохме иновативен цялостен продукт
 /платформа/ който облекчава като цяло начина на живот и стимулира хората да бъдат по-добри.
За съжаление - не сме студенти отдавна, и май не влизаме в определението startup, защото се предтруктурирахме след огромните сривове на бизнеса.
Смятате ли, че бихме могли да кандидастваме за подкрепа?
И ако не - къде бихте ме посъветвали да потърся инвеститор?

# 23
Здравейте Леона,

От миналата година следя с интерес работа Ви.
Само студенти и начинаещи предприемачи ли подкрепяте?
Заради кризата се наложи и ние да се адаптираме и преориентираме и смятам, че създадохме иновативен цялостен продукт
 /платформа/ който облекчава като цяло начина на живот и стимулира хората да бъдат по-добри.
За съжаление - не сме студенти отдавна, и май не влизаме в определението startup, защото се предтруктурирахме след огромните сривове на бизнеса.
Смятате ли, че бихме могли да кандидастваме за подкрепа?
И ако не - къде бихте ме посъветвали да потърся инвеститор?

Здравейте,
в Академия за иновации 2021 могат да участват само студенти. Подкрепяме и развитието на стартъп проекти през акселераторската ни програма, така че може да проверите на сайта, дали отговаряте на изискванията и да кандидатствате: https://accelerator.bg/
Поздрави,
Леона

Общи условия

Активация на акаунт