Имате ли нужда от промяна на дома? Консултирайте се с Диана Кръндева!

  • 202 584
  • 2 533
  •   1
Отговори
# 2 205
  • София
  • Мнения: 670
Не съм съгласна за чужбина.
Навремето гледах Кандис Олсън по файн ливинг ли беше канала, все еднотипни кухни правеше..
Да, точно!

# 2 206
  • София
  • Мнения: 670
Имала съм бяла, зелена и от естествено дърво кухни... следващата ще бъде пак бяла със сиво. Не защото на комшийката е такава, а защото ми харесва.
Мое мнение е, че в кухньо-хол човек е донякъде ограничен в цветовете на кухнята, ако е самостоятелна е друго нещо...

Да, за ограничението сте права, но забелязвате ли, че време се забърза някак? Домакинята не може да търчи между кухня и трапезария и да е изолирана от случващото се в трапезарията и в хола...

# 2 207
  • София
  • Мнения: 2 434
Имала съм бяла, зелена и от естествено дърво кухни... следващата ще бъде пак бяла със сиво. Не защото на комшийката е такава, а защото ми харесва.
Мое мнение е, че в кухньо-хол човек е донякъде ограничен в цветовете на кухнята, ако е самостоятелна е друго нещо...

Да, за ограничението сте права, но забелязвате ли, че време се забърза някак? Домакинята не може да търчи между кухня и трапезария и да е изолирана от случващото се в трапезарията и в хола...
О, Диана Кръндева, аз съм от хората на които им харесва кухньо-хола, но някак си да е зониран, с една-две чупки в стаята и да е поне 30 кв., но архитектите не се замислят много-много, инвеститорите искат друго, а пък и купувачът не винаги има средствата за това, което харесва.

# 2 208
  • София
  • Мнения: 670
....
Има и друго - в България е стеснен изборът на текстил /дамаски, завеси, килими/, въпреки привидното многообразие, а за осветителни тела /особено лампиони и настолни лампи с текстил/ да не говорим. Още по-трудно е съчетаването им, дори и от едното да се намери подходящо.  А нещата трябва да изглеждат така, сякаш са произведени заедно, макар и да не са. Ето това трудно се постига. И като говорим за кухните специално, става още по-трудно, когато са част от общо помещение.
Нелина, двуредовите горни шкафове може би идват от малките ни кухни, американските са големи, точно каквито трябва.
[/quote]

Така е за шкафовете, при нас и принципа на строителство и обеми и цени са различни. Не бива да сравняваме 1:1.
Но за пазара съм съгласна и много разтревожена. Не е само за обзавеждане, текстил и т.н. Забелязвате ли как уж има всичко, а като искате да купите нещо конкретно го няма? Мисля, че се подценяваме всички. Търговците нас и ние като клиенти себе си.

# 2 209
  • София
  • Мнения: 670

Диана, много се радвам, че в твойта тема си говориш с хората. В други теми, и да напишеш нещо, трият веднага!
В мебелите има някаква мода, ако сега е гранит и дърво, всички фирми започват да произвеждат и продават такива мебели, вероятно дизайнерите диктуват коя година кое е хит.  Същото и при дрехите в Мола се случва. За да си различен, трябва да наемеш архитект и той да се рови в сайтовете секонд хенд и да подбира и прави ансамбъл, от екзотични единични бройки търсени по цял свят.
А аз се радвам на постове като твоя, защото всеки един от проблемите ми е болка. Ето, уж имаме свобода на словото, а няма къде искрено да си говорим. Добре има мода, тя променя вкуса на хората във всичко - представа за красота, цветове, шрифтове. Стремежът ми е да предложа нещо актуално, но отговарящо на характера на човека, който ще го използва.
Аз лично, архитектските решения деля на 2 вида:
1. Мебелирания на цели жилища, с бутане на стени, отваряне на части, нещо, което на обикновен човек, няма да му го роди главата, но накрая се получава красиво за много хора (ако ги анкетираме)
Викала съм архитект да ми раздели един апартамент на две и бях много приятно изненадана и от двете решения, които ми предложи, аз не се бях сетила така да го правя, защото явно не са ми достигали познания. Така, че съветвам хората да си наемат адвокати, и архитекти, да ходят на психолози и всякакви други специалисти.
Да отидеш при архитект не е мръсна дума. Simple Smile
Ето това отдавам аз отново на ниско самочувствие. Няма да отида на консултация, защото не за мен, тя е за "богатите". Ще се изненадате колко не е вярно това.[/bgcolor]
2. Има и такива решения, които са грозни за клиента и се получава така, че специалистът му внушава колко е уникално, колко е красиво.
Ще ти дам един пример, за абитуриентския ми бал, майка ми ме заведе при една нейна позната, дизайнер, да ми покаже нейните рокли. Дизайнерката седи на двора, и шие, бродира рокли по цял ден, кройката на всичките беше тип чувал, материалът беше естествена коприна, взета  от парашут, и имаше по тях декорации с пайети, мъниста, бродерии, всяка рокла с  гръмко име, напр.  "Северно сияние".  После дизайнерката си направи изложба с цялата колекция.

Това е класически снобизъм и има огромна разлика с това, да се довериш на специалист.Интересно е как на много доста посредсвени дизайнери им минава номера. За това обаче винаги ще има пазар.
За кухнята и хол заедно - аз не предпочитам това разпределение, за мен кухнята трябва да си бъде отделно помещение с врата и прозорец. Виждала съм дори в панел хората да си правят това нещо, като местят вода в хола. Simple Smile  Новите строителства, знаеш се правят, точно така, с кухня и хол заедно. Дали от мода или на строителите така им е по-лесно да вкарат повече апартаменти на един етаж?
Една от причините е това да се "усвои" квадратурата, но основно го наложи живота. Добре е да не мирише в хола от кухнята, но при малкото време, с което разполагаме е добре да сме заедно и да си помагаме.
По отношение на ремонти и смени на мебелите, ако си купиш много качествена кухня/мебел, тя ще има по-дълъг живот, но ти омъзва. Аз лично имам нужда да си правя промени. Мога да си купя и малко по-некачествена вещ,  защото не я купувам за дълго, да не ми се жал да я изхвърля.  Понякога пък, по-качествени мебели, които са ми омръзнали продавам, те държат цена. Производителите са се изхитрили да не можеш да си смениш само вратичките на кухнята, защото не пасват, или не продават вратички само.  А една моя приятелка имат мебели още от времето на баба ѝ, нищо ново у тях не видях. Така,че рядко се намира читав ремонт на мебели, като се скапе, хвърляш.
Боли ме, че много се изхвърля. Знам, че има и момент на омръзване, но да - продавайте и подарявайте. Другата ми болка е отмирането на занаятите, липсата на майстори за поддръжка и поправка. Но то си има крушка-опашка. Лошо качество на мебелите - бърза амортизация - ремонт по-скъп от нови - няма търсене на този труд. За това, нека си споделяме и да говори за тези неща.
Още веднъж благодаря!
[/bgcolor][/i]

# 2 210
  • София
  • Мнения: 670
Аз много се ядосвам на стандарта у нас горните шкафове да са на 60 см над плота. Те и термогърбовете ги правят по този стандарт и са 60 см широки.
Много ме е яд че се подведох по този тъп стандарт, неудобен за височината ми!
Сега ако правя, смело бих си ги свалила на 40 или 50 см от плота. За да имам достъп без да опъвам врат и ръце.

Да, ето защо казвам - изисквайте, важно е вашето удобство и разбиране.

# 2 211
  • София
  • Мнения: 670
Диана, аз си направих от този тип кухня - отдолу дървесно, а отгоре - сив мат. Не съжалявам, защото приоритет ми беше да е практично и лесно за поддържане. На горния ред шкафове съхранявам неща, които не се ползват активно, но не са и за изхвърляне. Контрастът между дървото и мат ми харесва много, не знам, сигурно и аз съм се повлияла от модата. В началото исках нещо по-разчупено (харесвам ужасно много дървесни декори), но тъй като нямах бюджет за интериорен дизайнер да ми го нарисува, щеше да е голям риск да го направя така както ми е в представите. Мъжът ми също нещо не ми одобри експериментите ии така. Върнах се на комерсиалното модерно. Видях, че сивото и бежовото за теб не са добра опция, но те са лесни за комбинация за хора аматьори, които сами си обзавеждат предпочитат да заложат на нещо по-сигурно. Аз харесвам много скандинавски стил и така си го направих. Действително имам само сиво, бежово и дървесно. Сега обмислям да разчупя с някакви зелени или сини възглавници на дивана, но и да не го направя - пак си харесвам дома, който си създадох.
Относно качеството - за съжаление не всеки може да си позволи толкова скъпи материали. Иначе и аз знам кое е хубаво, но всичко е свързано с пари и сме се вместили в собствените ни възможности. Когато дойде време за ремонт, дано да можем да си позволим да го направим по-качествено.

Не оспорвам решението ви. То е ваше, искренно и ви харесва.

# 2 212
  • Мнения: 2 911
В предишното ни жилище кухнята ми беше от естествено дърво бук, маса, столове и витрина също.В сегашното е бяла със сив плот и гръб, еми осма година я ползвам и все още много си ми харесва. С годините се променя вкуса на човек и харесва различни неща! Лично за мен е много по удобно когато кухня, трапезария и хол е едно общо помещение. Обичам да има въздух и празно пространство с изчистени мебели и естествени цветя Simple Smile!
 Доста хора се страхуват да ползват услугите на дизайнер, защото имат злополучен опит с такива. За мен трябва интериорният дизайнер да ме усети какво харесвам и да го направи по мой вкус, а не да ме убеждава, че не е  "модерно" и шик, и да го обзаведе идентично с на последните 10 клиента на които е обзавеждал жилищата!

# 2 213
  • Мнения: 3 335
Аз много се ядосвам на стандарта у нас горните шкафове да са на 60 см над плота. Те и термогърбовете ги правят по този стандарт и са 60 см широки.
Много ме е яд че се подведох по този тъп стандарт, неудобен за височината ми!
Сега ако правя, смело бих си ги свалила на 40 или 50 см от плота. За да имам достъп без да опъвам врат и ръце.
Стандартът е и заради аспираторите може би, на някои има отразено минимално разстояние от котлони, повече важи за газови сигурно.
От друга страна, горните шкафове при дълбочина на плота 60 см заемат неговата вътрешна половина, а достатъчно височина за маневри и манипулации с по-високи или дълги прибори, уреди и съдове трябва да има.
Аз не спазих височината на гърба от 60 см, а съм на 50 см, но пак ми идват високи горните шкафове - стигам само долен ред, частично втория, от останалите редове внимателно побутвам или примъквам закачена, ако съдинката позволява, с дръжката на чадър (не се смейте!) и когато тръгне да пада, я хващам. Вече на най-високото ползвам стълба или мъж.  
Случвало се е обаче при работа с пасатор да го вдигна нагоре и да опра дъното на горен шкаф, беше спрян, нямаше поражения, но по този емпиричен път всъщност се усетих защо е прието гърбът да е с оптимална височина 60 см :smile).  
Предполагам, че по-малка височина на горния ред може да се постигне с по-дълбок плот, така че и по-голяма част от плота да остава свободна, без половината да се заема във височина от шкафовете. Това мисля да пробвам във втората кухня, още я мисля. Ако стане по-рано, отколкото ти правиш кухня,  ще пиша непременно какво се е получило. В голяма кухня решението е лесно - само долни шкафове, но малката кухня не позволява.
При мен кухня и трапезария/хол са отделно. Така ме устройва повече.

Последна редакция: пн, 01 май 2023, 17:59 от Кубратова

# 2 214
  • гр. София
  • Мнения: 141
Кухните са еднакви, защото се правят от мебелисти, проектанти, но не и от дизайнери. За да получиш нещо истинско креативно и различно ти е нужен и истински дизайнер Simple Smile а в България рядко се ползват дизайнери, освен, ако не са супер скъпи имоти. А и много дизайнери са само по име такива. Много се дразня, когато искам дизайн, а те ме попитат, как искам да стане… а всеки сам си реди кухнята и си избира цветове, дори при поръчкова кухня, а тях ги избира по картинка в пинтерес. Е как да има индивидуалност, как да има собствено усещане, всичко в копи - пейс.

# 2 215
  • Мнения: 6 304
А то щото дизайнерите не правят това което се търси в момента от чисто търговски подбуди.
Нали като си пуснат снимките по фейса с направени проекти, някой ги избира по това? Ако предложи нещо различно от общия дух, кой ще се асоциира с него и кой ще го наеме?Следвам различни бг дизайнери, ако не прочета името отгоре за да видя че е различно, никога няма да разбера. блудкаж на Макс

# 2 216
  • Мнения: 3 335
Кухните са еднакви, защото се правят от мебелисти, проектанти, но не и от дизайнери. За да получиш нещо истинско креативно и различно ти е нужен и истински дизайнер Simple Smile а в България рядко се ползват дизайнери, освен, ако не са супер скъпи имоти. А и много дизайнери са само по име такива. Много се дразня, когато искам дизайн, а те ме попитат, как искам да стане… а всеки сам си реди кухнята и си избира цветове, дори при поръчкова кухня, а тях ги избира по картинка в пинтерес. Е как да има индивидуалност, как да има собствено усещане, всичко в копи - пейс.
И това, но не само. При мебелистите също има дизайнери.
Струва ми се, че е повече въпрос на страх, страх да изразиш индивидуалността си, да не сгрешиш, прекаленото съпоставяне с налаганите тенденции и кое било демоде, пък кой бил цветът на годината според Пантон, пък друго /тук са и комшиите/...И това важи не само за кухните, а за интериора на цели жилища.
Дори и при дизайнерските проекти, както спомена и second, се наблюдава един калъп /не става дума за стил/, който после следват всички. 
Аз пък, колкото повече ми налагат нещо, толкова повече бягам от него, и то не съзнателно, ами усещам някаква вътрешна съпротива срещу унификацията под формата уж на актуалност, тенденция и прочие, които неизбежно водят до масово уеднаквяване на кухни, бани и други помещения /но най-вече го виждам при първите две/, след което следва естествено насищане, досада, отлив и махалото тръгва обратно.
Като почитател на английския класически стил, който е силно еклектичен /в добрия смисъл на думата/, се чувствам свободна да изразявам себе си във всеки елемент от дома си /е, не на програма максимум, защото ползвам наличните конструктивни и архитектурни дадености и ограничена площ, пък и ресурсът ми е недостатъчен за това, но в основни линии/ - от пода до декорациите и картините - и знам, усещам ясно, че това е моят дом, не на комшията и не от еди коя си картинка.
Доколко се справям, не мога да кажа, но щом се чувстваме семейството добре и точно у дома си, приемам, че всичко е наред, макар и да може още.  Ощето обаче иска паричен ресурс, който в момента не мога да осигуря.

# 2 217
  • Мнения: 1 231
Много хубава дискусия! Аз също не харесвам така модерните сега еднакви ПДЧ кухни - бяло + дърво, бани дърво и мрамор. Кухнята в къщи е орех. Ми на 20 години е и няма как да ми омръзне. Има неща, които ме дразнят - някога плотовете се изливаха, циментов с плочки е. Ще го преправям някой ден. Но пък съм била много иновативна тогава - плочките са мрамор, та съм така модерния в момента тренд мрамор и дърво 😆. Кухнята на вилата, която правих на скоро е друга работа. Купиме я с инсталирана нова евтина модулна кухня. Ми няма как да я изхвърля и да дам 10к за нова. По нея се опитах да наглася нещата, че да не прилича на толкова евтино и грозно нещо. Е стана такава удобна, чак сега разбрах защо по интериорните предавания и изобщо в чужбина 99% от кухните са с остров и двоен хладилник. Та в тази връзка ще помоля за съвет. Остана една празна стена в тази кухня, която искам бюджетно да запълня. Мислех някакви дървени летви, следващи скосяването на термоплота, но нещо не мога да ги измисля добре. Ако имате идеи, ще се радвам да споделите.

# 2 218
  • Мнения: 3 335
Много хубава дискусия! Аз също не харесвам така модерните сега еднакви ПДЧ кухни - бяло + дърво, бани дърво и мрамор. Кухнята в къщи е орех. Ми на 20 години е и няма как да ми омръзне. Има неща, които ме дразнят - някога плотовете се изливаха, циментов с плочки е. Ще го преправям някой ден. Но пък съм била много иновативна тогава - плочките са мрамор, та съм така модерния в момента тренд мрамор и дърво 😆. Кухнята на вилата, която правих на скоро е друга работа. Купиме я с инсталирана нова евтина модулна кухня. Ми няма как да я изхвърля и да дам 10к за нова. По нея се опитах да наглася нещата, че да не прилича на толкова евтино и грозно нещо. Е стана такава удобна, чак сега разбрах защо по интериорните предавания и изобщо в чужбина 99% от кухните са с остров и двоен хладилник. Та в тази връзка ще помоля за съвет. Остана една празна стена в тази кухня, която искам бюджетно да запълня. Мислех някакви дървени летви, следващи скосяването на термоплота, но нещо не мога да ги измисля добре. Ако имате идеи, ще се радвам да споделите.


Ще дам много банален сигурно съвет, но предлагам картина /голяма/ или група картини, подходящо аранжирани.
Кухнята има нужда от цвят и живот. Иначе се е получила добре и най-важното, удобна Ви е.
И един непоискан съвет Simple Smile - потърсете начин да скриете тръбата на аспиратора, дори и само с бленда като шкафа или нещо подобно.

# 2 219
  • Мнения: 8 833
Диана, моля ви да покажете някакъв апартамент пипнат от дизанер, -преди и след

Общи условия

Активация на акаунт