Как да изградим здравословни хранителни навици - консултации с Жасмина Гевезиева

  • 87 029
  • 195
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 530
С тази тема искаме да ви помогнем да поддържате форма у дома - да внимавате за теглото си и храната, която приготвяте за себе си в моменти на криза. Изберете подходяща диетa и упражнения и подобрете качеството си на живот.

Задайте всички въпроси, които ви вълнуват, за тренировките, храната, хранителните навици и спорта. На вашите въпроси в консултативната тема ще отговаря Жасмина Гевезиева.


Жасмина Гевезиева

Жасмина Гевезиева е създател на Cardinal Habits – онлайн платформа за изграждане на здравословни хранителни навици, както и на Cardinal Bites - първите протеинови бонбони без добавена захар в България.
Жасмина е борец – бори се да си върне контрола над храната, вместо храната да контролира нея.
След 12 години успешна битка със системните преяждания, Жасмина сменя професията си в сферата на дигиталната реклама, именно за да се посвети на хората, които изпитват същия проблем.
Чрез система от навици, #тренировки и #хранене, които тества и разработва за себе си, в момента Жасмина помага на други хора като нея да се измъкнат от кръговрата "диети-преяждания-напълняване-диети", за да подобрят качеството си на живот и да заживеят отново пълноценно.
Освен социален предприемач, Жасмина се изявява и като активен #атлет – двукратен републикански шампион по един от най-силовите спортове – силов трибой и бодибилдинг състезател.


Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от #консултация в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.


#СпециалиститеГоворят #ЗаедноВкъщи


Правила на консултативните теми във форума

Последна редакция: пт, 03 ное 2023, 16:34 от Пeтя

# 1
  • Мнения: 721
Здравейте, тренирам 5 пъти седмично Табата от 1 година.Висока съм 160 и тежа 52 кг, като цяло изглеждам добре с изключение на корема , където имам малко мазнини.Какво бихте ме посъветвали?

# 2
  • Мнения: 200
Моят въпрос е обвързан с храненето - от близо 4-5 години бях ограничила почти изцяло хляба от менюто си, но напоследък забелязвам апетит към хлебните изделия. Ако започна отново да консумирам черен хляб, това ще се отрази ли твърде много на килограмите ми? И защо изведнъж започна да ми се дояжда този вид храна? Благодаря Simple Smile

# 3
  • Мнения: 85
Привет, Antoaneta453. Черен хляб можете да си хапвате спокойно, стига да Ви влиза в калорийния прием за деня. Т.е, ако искате да отслабвате или поддържате килограми, трябва да сте на същите нива на калории, колкото енергоразхода или съответно - дефицит. За да имате и оптимална телесна композиция, съответно препоръчвам и приема да бъде съобразен спрямо необходимостта от въглехидрат спрямо целите. По отношение на проблема с "яденето изведнъж" - нормално е при тотално ограничаване на дадена храна, да "избие" в един момент отново, особено в период на стрес, каквито външни фактори има в момента. Затова Ви препоръчвам да не изключвате изцяло хляба оттук-нататък, за да нямате рестрикции в съзнанието си, а по-скоро да внимавате с количеството Simple Smile Поздрави!

# 4
  • Мнения: 85
Здравейте, тренирам 5 пъти седмично Табата от 1 година.Висока съм 160 и тежа 52 кг, като цяло изглеждам добре с изключение на корема , където имам малко мазнини.Какво бихте ме посъветвали?

Привет! BMI (body mass index) Ви е нормален. Точковото отслабване е почти невъзможно, реално единствения начин да изчистите корема е да понижите още процента мазнини. Табата е чудесен вариант, но много зависи какво Ви е храненето в момента като прием на калории, какво Ви е ежедневието извън Табата като активност. Реално няма друг начин, освен да ограничите приема на калории и да увеличите енергоразхода. За да не паднете на много ниски калории обаче препоръчвам да увеличите нивото на мускулна маса - това с табата няма да се случи, трябват тренировки с тежести. В крайна сметка зависи за Вас колко е важно да изчистите напълно. Начинът е гореописания. Успех!

# 5
  • Мнения: 335
Здравейте 😊 172см. съм и 49-50кг. Напоследък, предвид ситуацията с извънредното положение, усещам, че започвам да хапвам вечер (около 20-21ч., когато бебето ми заспи), а преди почти никога не съм яла след 17-18ч., рядко изпитвах такава потребност. Може ли съвет как пак да се върна към този ритъм? Усещам, че е по-скоро на емоционална основа - да седна на спокойствие да хапна след като ми е гръмнала главата от натоварения ден. Кърмя (вече 9 месеца) и усещам, че имам нужда от калории, но чувствам и че това похапване не ми се отразява добре, просто не съм свикнала. Килограмите ми варират - +/-1-2, това пречи ли на здравето на първо място, както и на поддържането на стегната, добре оформена фигура?

# 6
  • Мнения: 85
Здравейте 😊 172см. съм и 49-50кг. Напоследък, предвид ситуацията с извънредното положение, усещам, че започвам да хапвам вечер (около 20-21ч., когато бебето ми заспи), а преди почти никога не съм яла след 17-18ч., рядко изпитвах такава потребност. Може ли съвет как пак да се върна към този ритъм? Усещам, че е по-скоро на емоционална основа - да седна на спокойствие да хапна след като ми е гръмнала главата от натоварения ден. Кърмя (вече 9 месеца) и усещам, че имам нужда от калории, но чувствам и че това похапване не ми се отразява добре, просто не съм свикнала. Килограмите ми варират - +/-1-2, това пречи ли на здравето на първо място, както и на поддържането на стегната, добре оформена фигура?
Привет! Предвид, височината, килограмите Ви в момента даже са поднормени. Не се притеснявайте от сегашните хапвания и от това да качите 1-2 кг, във Вашия случай ще Ви стоят добре. Иначе хапванията можете да ги контролирате като предварително си приготвяте и разпределяте храната през деня. Колко често се храните по принцип и на какви калории, преди изолацията?

# 7
  • Мнения: 335
Здравейте 😊 172см. съм и 49-50кг. Напоследък, предвид ситуацията с извънредното положение, усещам, че започвам да хапвам вечер (около 20-21ч., когато бебето ми заспи), а преди почти никога не съм яла след 17-18ч., рядко изпитвах такава потребност. Може ли съвет как пак да се върна към този ритъм? Усещам, че е по-скоро на емоционална основа - да седна на спокойствие да хапна след като ми е гръмнала главата от натоварения ден. Кърмя (вече 9 месеца) и усещам, че имам нужда от калории, но чувствам и че това похапване не ми се отразява добре, просто не съм свикнала. Килограмите ми варират - +/-1-2, това пречи ли на здравето на първо място, както и на поддържането на стегната, добре оформена фигура?
Привет! Предвид, височината, килограмите Ви в момента даже са поднормени. Не се притеснявайте от сегашните хапвания и от това да качите 1-2 кг, във Вашия случай ще Ви стоят добре. Иначе хапванията можете да ги контролирате като предварително си приготвяте и разпределяте храната през деня. Колко често се храните по принцип и на какви калории, преди изолацията?

Винаги съм била с такива кг, знам, че според ИТМ са поднормени, но така се чувствам добре. Честно казано, храня се много калорично, хапвам доста ядки, семена, млечни, яйца, сложни въглехидрати + плодове и зеленчуци. Като се замисля, откакто родих преди 9м. може би всеки ден съм около 2000ккал,. че и повече, но това не се е отразило на теглото ми. Но числото ми е стряскащо... Храня се редовно, през 3-4ч., имам по около 4-5 хранения, вкл. леки междинни.

# 8
  • Мнения: 85
ОК, в такъв случай - няма значение дали хапвате в 22 ч или в 18.00 ч. за вечеря, това което има значение е колко приемате и горите за 24 часа - калорийния баланс. Разпределете си храненията равномерно, не се притеснявайте от късното хапване. Следете калории, това е. Ако все пак не искате да хапвате вечерно - предварително си приоготвяте храната от предния ден и стоите само в нея. Помислете добре защо не искате да хапвате вечер, напишете си причините и го скрийншотнете. Когато имате порив за хапване, правите 2 неща - навивате аларма за 20 мин, в които не реагирате при никави обстоятелства (поривите дотогава трябва да изчезнат) и си виждате написаното. Също - дишайте дълбоко, 4-6 пъти по 10 секунди на страна - така ще активирате частта от мозъка, която отговаря за вземането на осъзнати решения. Тествайте и пишете. Успех!

# 9
  • Мнения: 7
Здравейте! Преди няколко месеца гледах интервюто, което дадохте по телевизията относно хранителните разстройства и по-точно хиперфагията. Бих искала да попитам, кое беше нещото, което се превърна в стабилна основа, което стартира началото на оздравяането Ви.
Тъй като аз съм на 18г. и от 2г. водя тази борба, но винаги, когато успея малко да се изправя, отново падам на същото място. Винаги съм имала нормално тегло, но не знам какво точно се отключи в един момент и започнах да спазвам диети, да броя калории и успях да сваля 12 кг в рамките на няколко месеца. Тогава тежах 48 кг. и височина 168см. . След това обаче се появи един страх да не си възвърна килограмите и се започна целият ужас с брутални преяждания и резултатите от това са налице на днешна дата 75 кг. и други пробелми.
За жалост нещата винаги са комплексни и това дава отражение на целия живот. Да не чувстваш кожата си своя и да приемаш тялото си като затвор. Да робуваш на себе си.
Знам, че не сте психолог, нито специалист относно хранителните разтройства, но просто сте изминали през този тежък и мъчителен път и разбирате за какво става на въпрос, а това да си разбран  точно на такъв етап е повече от достатъчно. Това просто е една от тези борби, които раждат едно ново Аз, което Вие успешно сте сътворили и затова мога единствено и само да Ви поздравя и наистина се възхищавам на този подвиг!
Та ще се радвам да споделите малко от историята си, пътят, който сте извървели и съпътстващите ви чувства. Simple Smile

[ ПС : Благодаря предварително и съжалявам, че стана малко като роман, опитах се с максимално малко думи да се изразя, но не ми се получи много. ;д

# 10
  • Мнения: 85
Привет!

Пътят е бавен и безславен, но затова пък грешките ни учат къде може да се подобрим.
С няколко думи - решението е комплексно.
Първо, балансирана диета. Без рестрикции, но в желаните калории и макроси според целите.
Второ, организиране на средата - такава, която да не ни подтиква да преяждаме. Тук директно има схеми по изграждане и разрушаване на навици, по които работя.
Трето и най-важно - вътрешна работа. Самооценка, вяра, преоткриване на вътрешната сила и самочувствие. Тук "малките победи", преодоляване на предизвикателства вършат страхотна работа.
И последно - твоето "ЗАЩО". Защо да не се отказваш. Защо да продължиш напред.

Много е важно да имаш гъвкавост (това пак е схема на действие) - като паднеш, да се изправиш бързо - по-малки с щетите.
Много е важна връзката ти с храната и как да вкараш "любимото сладко" без угризения, без да ти влияе на целите.
Работата е комплексна и подходът е индивидуален.
Надявам се да съм ти била полезна!

# 11
  • Мнения: 6
Здравейте!От много време искам да сваля килограми и да се чувствам по - здрава и жизнена ,но колкото повече отлагам толкова повече го забравям като цел и сега съм стигнала до килограми, които никога не съм била.На 20 г съм ,159см висока и 72кг.Ако може да ми дадете някакъв съвет или нещо ,което би ми помогнало-ще съм ви много благодарна!

# 12
  • Мнения: 85
Привет! Моля преди това да ми отговорите за колко време какви кг качихте и каква е основната причина? Плавно ли качвате, не познавате калорийната стойност на храните, преяждате ли системно и емоционално?

# 13
  • Мнения: 1 306
Здравейте. Винаги съм била в норма с кг, но откриха ми заболяване, което доведе да пълен обрат в поведението ми, спрямо тялото ми.От спортуващ, правилно хранещ се и социален човек, станах интроверт, без спорт-защото вреди на заболяването и ...преяждаща, просто така, защото ме беше яд на това заболяване...В рамките на 3 години качих 30 кг.Благодарение на амбициозните и целеустремени дами от форумите тук реших, че трябва да си върна контрола, започнах ВМНВ диета, но...кръвни показатели, важни за мен се покачиха и лекарят ми каза да включвам въглехидратите обратно, да намаля месото, да заложа на повече постни манджи...Сега...ям уж ВМНВ на едното ядене, въглехидрати на следващото, в резултат имам чувството, че качвам, страх ме е да се претегля🙈.
Ако имате някакъв съвет за мен, ще се радвам да го споделите.

# 14
  • Мнения: 9
Здравейте , бременна съм  в 7ми месец , на 21 години . Преди да забременея бях 57 кг, имах плочки на корема без да тренирам и хубаво, оформено тяло . Сега съм качила 6кг, ходя през ден по 8-9км . Въпросът ми е , какъв хранителен режим да спазвам? Видимо съм само на коремче , но искам да си запазя фигурата Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт