Клуб на храбрата шивачка - 22 тема

  • 46 630
  • 837
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 1 601
elektrichar благодаря за съвета. Има и една веритас, която обаче. Е. В София и не мога да видя на място. Тя е 240лв., но свети направо.
asyalein чак ти завидях, гледай колко веритаси има при теб... Тук почти няма избор.
https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeigen/deutschland/veritas-8014/c0-l0?page=2
Защо не пробваш да потърсиш игли, за да видиш намират ли се?
Иначе аз много се зарадвах на стария Сингер, който ми купи мъжа ми. Машината не е кой знае какво работи, сложили са и мотор. Най-интересното, е че с запазени всички документи, купена е на изплащане през 1913. На жената стои свидетелството от курс по шев и кройка. Всички документи със стария правопис и Ъ в края на думите. Не знам какви игли да купя за нея обаче.

# 406
  • Мнения: 1 863
Валерия, купи си игли за домашна машина номер 80, 90, а ако ще шиеш много тънко и 70! Иглите за всички домашни машини са еднакви, с плоска част. Иглите за индустриални машини нямат такава плоска част и са кръгли. Продават се и такива игли.

# 407
  • Мнения: 17
Привет, Електричар, давам отчет. Смъкнах моторчето от големия болт, оказа се че е достатъчно. Смъкнах и иглата, не премерих колко, на око. Докара приличен шев, според мен.
Ето: Отгоре
отдолу
Опитвах се да кача видео, но не ми отваря прозорец за избор, така че ще се опитам със снимки да обяснявам. Иглата влиза много близо напред ,към мен в отвора, не се бие. Това нужно ли е да го регулирам или може и така.

Снощи към 21:30 пипах машината и след мен щерката творила и натворила две мини възглавнички.
Сърбят я ръчичките

# 408
  • Мнения: 1 863
Marygold:), дотук -  много добре! Както виждам, май щерката ще надмине майка си. Браво и на двете! Продължаваме нататък. Вдигни иглата докато опре и я стегни! Виж тук: https://www.youtube.com/watch?v=foorE_jyILM
На 14:35 мин., този ерген развива капакът на машината. Вземи здрава, средно дълга отвертка, завърти машината на ръка така, че болтът който ще развиваш да дойде на точното място! Пъхни отвертката, развий болта, но не много! Той е стегнат доста силно и ако трябва поискай мъжка помощ! Спусни иглодържачът с толкова, с колкото си спуснала иглата надолу. Внимавай да не го завъртиш по оста му, а да е точно както си е бил. Това значи, че като поставиш иглата, плоската й част трябва да е точно отляво. Стегни сериозно този болт и пробвай на бързи обороти. Не трябва да има нито един пропуснат бод. Ако прескача пак някой бод, спусни стерженът още съвсем малко! След тази процедура отваряш ателие за ремонт на всякакви караджейки, защото съм ти издал кетап със званието ,,обещаващ чирак''. Няма да минат 37 лета и вече ще ти се издаде сертификат ,,обещаваща калфа''. След още сексян докус (78 на турски) години, ще ти издам сертификат за млад майстор.
Цитирам ,,Иглата влиза много близо напред ,към мен в отвора, не се бие''. Това не е на български и не го разумявам.

# 409
  • Мнения: 17
Та добро утро! Ще се опитам да говоря по-на български. Ако се позагледам на снимката  с крачето и иглата се вижда, ама трудничко. Иглата минава през кръгъл отвор с малък диаметър в пластината, закрепена с 2 винта и криеща зъбците за придвижване на плата (така ли се казваха, че не се сещам). Иглата не влиза централно в отвора, а е изместена в посока шивача (в случай към мен, щот аз съм шивача като седна на нея). Много близко е до ръба на отвора, но не закача в него и съответно не се "бие". Това необходимо ли е да се регулира?


ох, напоследък електр. устройства съвсем не ме слушат, защо сега го завъртя така. Сори

Последна редакция: вт, 11 авг 2020, 10:44 от marygold:)

# 410
  • Мнения: 1 863
Сега вече всичко разумях. Няма как да оправиш това. Предполагам, че така е била машината и като нова. Щом не ти къса конец и не ти чупи игли, ще караш така. Ти направи това което ти рекомендувах, за да видим дали ще ти дадем почетното звание ,,обещаващ чирак''!

# 411
  • Мнения: X
Знам, че най-вероятно не ми е за тук въпроса, но се надявам да има някой, който ще може да ме посъветва. Отлепи ми се тапицерията на тавана на колата и виси като торба Scream 
Отдолу има нещо като оранжева пяна, старо лепило може би... Бих ли могла да я залепя сама и с какво (цялата е отлепена, крепи се само на две-три места) или трябва да ходя на тапицер? Естествено предпочитам да се оправя сама, колата и без това е стара, не гоня някакъв кой знае колко безупречен вид.

# 412
  • София
  • Мнения: 4 549
Може с някакво моментно лепило от този тип: https://www.moment.bg/bg/produkti/montazhni%20lepila/moment%20on … 0high%20tack.html. Това е най-бързо слепващото, но и най-скъпо - около 13-14 лв. Може и с някое от другите лепила на Moment, има и по 5-6 лв. Ако не е много тежка тапицерията, ще стане и с тях. Трябва да имаш пистолет за тези туби. Може и някакво в бурканче да намериш в строителните хипермаркети.

# 413
  • Мнения: 1 360
Да допълня mlv. Сложи предпазни очила и ръкавици докато лепиш, и съобрази температурата. Ако е много нагрята колата от слънцето (или през зимата, ако температурата е отрицателна) има вероятност или да стяга прекалено бързо, или въобще да не стегне лепилото.

# 414
  • Мнения: 17
Електричар, мисля че добре се справих със задачата за повдигането на иглодържача вчера. Сега се сещам да ти пиша, но още вчера съм изхвърлила доказателствата, парчетата където ших тигелите. Посмазах още малко, където намеря отвор и не само, отгоре, отдолу и така.
Споменах ли, че имам още един Юнион (Унион как се произнася правилно? по руский). Тя е труженичката. Ръчна е. Шили са доста кожа на нея и има своите работни белези. Совалката (това в което стои калерчето /долния конец, извинявам се напоследък трудно намирам правилните думи, но важното е, че още функционирам) и изпада докато шие, или поне се размества до такава степен, че иглата започва да се удря в него (предполагам) и се подбива. Като смених с калерчето от другата, не прави така. Джажите за навиване на калерче липсват.
Оказва се, че плочката е счупена

и това също, както и да се казва

 Отворих и капака, вътре гледам грес. Това добре ли е? Иначе като и движа колелото с ръка доста леко върви, в сравнение с Красавицата с мотора, това от ремъка на моторчето ли е, или Красавицата се нуждае от още масло. (ако не пиша на български, кажи, ще пробвам пак).
Момичета подскокоросахте ме да отворя обявите за стари машини, лошо намерих си още 2-3 Униона (пише, че работят, тоз път крачни) за 15-35лв до 100км от нас. Как да не ги "спася". Обаче не мога да спя, че нямам място къде да ги сложа. А Плюшкина в мен направо реве и аз с него. Открих и с проблем за части, другата седмица ще мога да я видя, дали ще мога да закърпя липсите на Труженичката (или обратно)

# 415
  • Мнения: 1 601
Аз имам от баба един ръчен Union. Обаче не се завърта, сигурно е потрушен. Искам са го занеса на ремонт, но предлагам е безсмислено. А наистина има много из продавалниците, за без пари. Може ли да не иска са се върти ако не е смазван с години?

# 416
  • Мнения: 1 863
Marygold:), трябваше да смъкваш иглодържачът, а не да го вдигаш, но както и да е. А тази машина има наистина много изтерзан вид и май е добре да я пенсионираш. Тя се смазва с масло за шевни машини, но някой не е имал и затова е поставил грес. Това видео ще ти е полезно: https://www.youtube.com/watch?v=Uwb2hn_5Qys
 
Валерия, машината на баба ти едва ли е потрошена. Или не е смазвана, или е смазана с олио масло, което е убийствено за нея. Преди да я отпишеш от списъка, махни й предният капак с бремзата и виж дали има ръжда! Ако няма, вземи масльонката и капни в отворите по две-три капки масло! Надигни я и смажи въртящите се части. Почакай едно денонощие, хвани маховика (голямото колело) с ръка и опитай да го завъртиш наляво, надясно! Ако започне да се върти - добре. Сама ще прецениш дали си струва да се занимаваш с нея, или да си купиш друга. Наистина ме досмешава като видя такава машина да се продава за 100 и дори повече лева. Дори 35 - 40 лева да се съгласи да ти даде някой за нея, ще е чудо. Не че не си струва машината, но предлагането е огромно, а желаещите такава машина са малцина.

# 417
  • София
  • Мнения: 500
Гледам пишете за Унион и направо се зарадвах!😃 За мен това е най-добрата права машина.👍 Имам една ръчна и шие буквално всичко. Трябва много да се смазва и е перфектна. При колелото има един черен винт и аз го счупих като освобождавах за да навивам бобината за совалката. В Плевен има един майстор, който продава части за всякакви шевни има обява в OLX. Продаваше ми винта за 10 лева и като сложиш доставката до Еконт, реших да си купя евтин Унион за части. Намерих за 20 лева, който се оказа с шкаф и крачна.🍀 Като сменихме винта ръчната е ок. Само дето антикварната любов заговори и не само че смазахме и  лакирахме, ами купих и моторче с педал и ремък за 25 лв. и сега машинката работи перфектно. Е със счупеното винтче, но му сложих една гумичка от колело на детска количка.😃Сега вадя пфаффа само за илици и шия с Унион и оверлог.😘 Няма пластмасова машина, която да направи такъв фин прав тигел като Униона.

# 418
  • Мнения: 4 266
Мога ли да мина без овърлог с униона?За лично ползване,за трико

# 419
  • София
  • Мнения: 500
malinkap, като разтеглиш леко трикото при прав шев с Униона  резултата е като с покривна машина - еластичен. Оверлог ще ти е необходим за почистване, но ако трикото не се нищи няма проблем. Има един двоен френски шев, който няма нужда от почистване, но аз не бих го използвала за трико.

Общи условия

Активация на акаунт