Имаш ли фитнес цел? Попитай Станимир Михов как да я постигнеш!

  • 95 792
  • 420
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 14
Здравейте Станимир,
Може ли да ми препоръчате откъде да започна.
На 41г., 47 кг. 157 см. Искам да увелича мускулната маса по всички мускули на тялото, защото не харесвам колко слаба изглеждам.
В никакъв случай не искам да свалям кг.
Ще се радвам да ги кача до 50 - 52 кг, но тялото да изглежда добре поддържано.
С какви тренировки да започна в дом. условия? За храненето какво ще препоръчате. Храня се здравословно (уж!) от доста време - без бяла захар, минимално преработени храни (чипс, салами и т.н.).
До преди 5 г. ходех на спортна йога, каланетика, пилатес, такива по-малко динамични групови тренировки. Но отдавна не съм ги посещавала.
Благодаря!

# 181
  • София
  • Мнения: 199
Здравейте Станимир,
Може ли да ми препоръчате откъде да започна.
На 41г., 47 кг. 157 см. Искам да увелича мускулната маса по всички мускули на тялото, защото не харесвам колко слаба изглеждам.
В никакъв случай не искам да свалям кг.
Ще се радвам да ги кача до 50 - 52 кг, но тялото да изглежда добре поддържано.
С какви тренировки да започна в дом. условия? За храненето какво ще препоръчате. Храня се здравословно (уж!) от доста време - без бяла захар, минимално преработени храни (чипс, салами и т.н.).
До преди 5 г. ходех на спортна йога, каланетика, пилатес, такива по-малко динамични групови тренировки. Но отдавна не съм ги посещавала.
Благодаря!

Здравейте.

За да покачите мускулна маса, освен да се храните предимно със здравословни избори са необходими и количества.

Необходимо е да проследявате количествата храна, които консумирате и ако няма резултат за период от 7-10 дни да коригирате.

В тази статия е описано накратко как работи процесът: https://stanimirmihov.com/kachi-muskulna-masa/

А в тази електронна книга много по-подробно, включително най-често срещаните грешки и как да се справим: https://shop.stanimirmihov.com/-4723.html

Тренировките в домашни условия може да са всеки тип, включващи съпротивление и увеличаването му във времето. Пример: https://stanimirmihov.com/lastici-uprajneniq/ и https://stanimirmihov.com/uprajneniq-mini-lastici/

Поздрави,
Станимир Михов

# 182
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Здравейте. След почти 20 години пасивен живот реших да се хвана с някакво движение - фитнес, най-общо казано. Обаче точно сега започнах да вдиганм кръвно и съм на хапчета. Попитах кардиолога дали мога да започна някакъв спорт, каза - в никакъв случай. А сега, като ми е забранено, имам желание. И нужда. Мислех, че така ще мога да коригирам кръвното налягане.

# 183
  • София
  • Мнения: 199
Здравейте. След почти 20 години пасивен живот реших да се хвана с някакво движение - фитнес, най-общо казано. Обаче точно сега започнах да вдиганм кръвно и съм на хапчета. Попитах кардиолога дали мога да започна някакъв спорт, каза - в никакъв случай. А сега, като ми е забранено, имам желание. И нужда. Мислех, че така ще мога да коригирам кръвното налягане.


Здравейте. Ако кръвното е прекалено високо, то несъобразена физическа активност може да е причина за достигане до нови още по-високи граници.

С тази насока лекарят се застрахова, понеже няма да има контрол върху упражненията, които ще изпълнявате, както и върху това как те ще ви се отразят.

Моят съвет е да го попитате какво мисли за тези упражнения и дали е удачно да стартирате докато се нормализира кръвното:

1: https://stanimirmihov.com/streching-uprajneniq/
2: https://stanimirmihov.com/uprajneniq-grybnachen-stylb-kryst/

Поздрави,
Станимир

# 184
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Благодаря Ви, ще пробвам и ще следя сама стойностите. Играла съм каланетика преди години и тези упражнения са донякъде сходни. Ще опитам.

# 185
  • Мнения: 165
Здравейте,

След две раждания, съответно вариации в килограмите (макс достигано тегло при първата бременност 75, а при втората 71) в момента съм 57кг / 170см, и се чувствам прекрасно, но имам нужда от оформяне на коремни мускули, съответно стягане и на кожата на корема.Какво бихте препоръчали?

# 186
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Така е. Но аз вдигах 180/115.
Сега започнах да ходя. Малко упражнения и вдигам кръвно. Започва яко сърцебиене.

# 187
  • София
  • Мнения: 199
Здравейте,

След две раждания, съответно вариации в килограмите (макс достигано тегло при първата бременност 75, а при втората 71) в момента съм 57кг / 170см, и се чувствам прекрасно, но имам нужда от оформяне на коремни мускули, съответно стягане и на кожата на корема.Какво бихте препоръчали?

Здравейте. Моята препоръка за здраво тяло е да се спортува за всички мускулни групи.
Може да има допълнителен акцент върху корем например, но не и да се спортува само той.

Защо стартираме толкова отдалече, след като визуално имаме нужда само от оформяне на корем?

Причините са много, но най-лесната за възприемане е тази, че когато тренираме корем, кръстът отслабва и с времето започват проблеми.

Затова когато започнем тренировки за една мускулна група, то имаме нужда да положим усилия минимум и за противоположната ѝ (нарича се антагонист).

Споделете дали имате желание да спортувате във фитнес, домашни условия, с ластици, с гири и ще препоръчам конкретни варианти.

Поздрави,
Станимир

# 188
  • София
  • Мнения: 199
Здравейте. След почти 20 години пасивен живот реших да се хвана с
някакво движение - фитнес, най-общо казано. Обаче точно сега започнах
да вдиганм кръвно и съм на хапчета.
Попитах кардиолога дали мога да
започна някакъв спорт, каза - в никакъв случай.
А сега, като ми е забранено,
имам желание. И нужда. Мислех, че така ще мога да коригирам кръвното
налягане.

Сменяйте кардиолога!

Физическите упражнения заздравяват сърцето. По-силното сърце
(защото то е мускул) може да изпомпва повече кръв с по-малко
усилие. Това означава, че „тренираното“ сърце успява да снабдява
тялото с кръв при по-малко налягане върху съдовите стени. Това
пък води до намаляване на кръвното налягане.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressu … blood%20pressure.

Цитат
Having high blood pressure and not getting enough exercise
are closely related.
Високото кръвно налягане и недостатъчното количество и
качество  на физически упражнения са тясно свързани!


Най-ефективната физическа активност, която подпомага сърцето
в борбата му с хипертонията е тази извършвана в смесен аеробно-
анаеробен режим. Което значи упражнения със съпротивление с
повторения в диапазона 20-50 във всяка серия. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5329739/

Тук има две гледни точки и лекар обикновено избира да препоръча по-малкото зло, спрямо опита си и възможностите си да продължи комуникация с клиент.

Лекарите обслужват хиляди за период от 1-2 месеца и често нямат възможност да обърнат персонално внимание.

След като кардиолог препоръча комплекс упражнения, той трябва да се увери, че те ще са безопасни за конкретния пациент, а система и ресурс за тези стъпки обикновено няма.

Затова най-често препоръката е не спортувайте, изключете група храни, не използвайте конкретни хранителни добавки.

-Станимир

# 189
  • Мнения: 165
Здравейте,

След две раждания, съответно вариации в килограмите (макс достигано тегло при първата бременност 75, а при втората 71) в момента съм 57кг / 170см, и се чувствам прекрасно, но имам нужда от оформяне на коремни мускули, съответно стягане и на кожата на корема.Какво бихте препоръчали?

Здравейте. Моята препоръка за здраво тяло е да се спортува за всички мускулни групи.
Може да има допълнителен акцент върху корем например, но не и да се спортува само той.

Защо стартираме толкова отдалече, след като визуално имаме нужда само от оформяне на корем?

Причините са много, но най-лесната за възприемане е тази, че когато тренираме корем, кръстът отслабва и с времето започват проблеми.

Затова когато започнем тренировки за една мускулна група, то имаме нужда да положим усилия минимум и за противоположната ѝ (нарича се антагонист).

Споделете дали имате желание да спортувате във фитнес, домашни условия, с ластици, с гири и ще препоръчам конкретни варианти.

Поздрави,
Станимир

Здравейте и благодаря!За момента предпочитам да спортувам у дома, съответно като се затопли и на открито.Ластици не съм ползвала, но мога да опитам, както и гири.Не водя застоял живот, карам 2-3 пъти седмично колело(понякога и повече) средно между 15-25км на каране, ходя много пеш, активен тип съм.
Ще съм благодарна да получа конкретни препоръки!

Последна редакция: ср, 17 фев 2021, 23:47 от Tonibg3

# 190
  • София
  • Мнения: 199
Здравейте,

След две раждания, съответно вариации в килограмите (макс достигано тегло при първата бременност 75, а при втората 71) в момента съм 57кг / 170см, и се чувствам прекрасно, но имам нужда от оформяне на коремни мускули, съответно стягане и на кожата на корема.Какво бихте препоръчали?

Здравейте. Моята препоръка за здраво тяло е да се спортува за всички мускулни групи.
Може да има допълнителен акцент върху корем например, но не и да се спортува само той.

Защо стартираме толкова отдалече, след като визуално имаме нужда само от оформяне на корем?

Причините са много, но най-лесната за възприемане е тази, че когато тренираме корем, кръстът отслабва и с времето започват проблеми.

Затова когато започнем тренировки за една мускулна група, то имаме нужда да положим усилия минимум и за противоположната ѝ (нарича се антагонист).

Споделете дали имате желание да спортувате във фитнес, домашни условия, с ластици, с гири и ще препоръчам конкретни варианти.

Поздрави,
Станимир

Здравейте и благодаря!За момента предпочитам да спортувам у дома, съответно като се затопли и на открито.Ластици не съм ползвала, но мога да опитам, както и гири.Не водя застоял живот, карам 2-3 пъти седмично колело(понякога и повече) средно между 15-25км на каране, ходя много пеш, активен тип съм.
Ще съм благодарна да получа конкретни препоръки!

Прегледайте тези материали за домашни условия:

За корем: https://stanimirmihov.com/uprajneniq-za-korem-domashni-usloviq/
Предимно за долна част: https://stanimirmihov.com/uprajneniq-mini-lastici/
За цялото тяло: https://stanimirmihov.com/lastici-uprajneniq/

Поздрави,
Станимир

# 191
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Нямам физическа възможност да пътувам с две малки деца 400 км. за мониторинг. Защото само с еднократна визита при кардиолог няма как да се случи.

# 192
  • Мнения: X
Здравейте!

Имам един нетрадиционен въпрос, но се надявам да намеря подходящия съвет. Имам голямо желание да започна да ходя на фитнес и да променя фигурата и навиците си, но имам огромна психологическа пречка. Много се притеснявам да стъпя във фитнес, защото се чувствам все едно ще излизам на сцена и някой ще ме наблюдава. Знам, че не е така и хората в залата са вглъбени в себе си, но нещо просто ме сковава и блокира. Веднъж, когато отидох в един фитнес и треньорът ме насочи към колелото, за да загрея, почнах да се потя и притеснявам, защото колелото не ми беше удобно, но не можех сама да го регулирам и се притеснявах да помоля някого. Още повече пък ме притеснява и мъжкото присъствие във фитнеса. Затова се чудя дали да не се запиша в дамски фитнес, но така пък притеснението ми ще си остане и няма да преодолея бариерата с другия пол. Не знам как да постъпя. Аз бих се притеснявала и от треньора си, какво ли ще си помисли, дали няма да съм смешна как изпълнявам дадено упражнение и т.н. Отделно... имам чувството, че във фитнеса има някакъв лек сексуален акцент върху женските тела. Много момичета са с впити дрехи и клинове и знам, че това прави впечатление и се обсъжда. Аз няма да се облека така, но пък поради тази причина, си мисля как в сравнение с тях, ще изглеждам като "задръстенячка" и ето пак поводи за глупави притеснения. Просто имам много психологически бариери и ме е яд, че заради такива глупости, не смея да пристъпя към спортуване.

# 193
  • Мнения: 1 224
Как да изградим навик да пием повече вода.

# 194
  • София
  • Мнения: 199
Здравейте Станимир,
Може ли да ми препоръчате откъде да започна.
На 41г., 47 кг. 157 см. Искам да увелича мускулната маса по всички мускули на тялото, защото не харесвам колко слаба изглеждам.
В никакъв случай не искам да свалям кг.
Ще се радвам да ги кача до 50 - 52 кг, но тялото да изглежда добре поддържано.
С какви тренировки да започна в дом. условия? За храненето какво ще препоръчате. Храня се здравословно (уж!) от доста време - без бяла захар, минимално преработени храни (чипс, салами и т.н.).
До преди 5 г. ходех на спортна йога, каланетика, пилатес, такива по-малко динамични групови тренировки. Но отдавна не съм ги посещавала.
Благодаря!

Здравейте.

Може да започнете с нискоинтензивна активност, например 4-5 мускулни групи по 1 упражнение по 2 серии от всяко упражнение от тук: https://stanimirmihov.com/lastici-uprajneniq/

В същото време ви препоръчвам да проследявате поне ориентировъчно количествата храна, които приемате и ако няма покачване на килограми за период от 10-14 дни,  да увеличавате с малко.

Основни данни, които да следим веднъж седмично са килограми, талия, ханш, пропуснати хранения и изпълнени тренировки. Примерна таблица:



При наличие на покачване от 0,5-1 кг / 7-10 дни - продължаваме със същите количества, а при липса на прогрес добавяме 150-350 калории към менюто.

Този процес се повтаря многократно, за да може да прогресираме.

Грешка е при основна цел покачване на мускулна маса да увеличаваме брой упражнения и тяхната интензивност, без да обръщаме конкретно внимание на количествата храна.

Поздрави,
Станимир Михов

Общи условия

Активация на акаунт