Отговори
# 45
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Най- нормалното нещо е, когато излезе нов вирус, да се създаде ваксина.
Ако не е сред задължителните, е въпрос на личен избор дали да я сложиш на себе си и децата си.

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Не,няма за съжаление.И аз съм правила тежка реакция от ваксина,и синът ми.Мен личната лекарка отказва да ме ваксинира за обикновен грип,какво остава с нова ваксина.А за дребния правихме подготовка с антихистамини и по цели вечери не съм спала да го следя,защото като бебе посиня и се задуши след Пентаксим.Има сложени всички ваксини до сега,но с голям страх и ужас ги слагаме.Последната за морбили и паротит добре я понесе,но пак не бих рискувала.

# 47
  • София
  • Мнения: 38 476
Ама защо ние трябва да преценяваме? Има СЗО, която си има методи на изчисление на риска и на необходимостта от прилагането на ваксина. Затова има задължителни и незадължителни ваксини.
Още не са събрани данните за новия коронавирус.

# 48
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Аз се опасявам, че докато пуснат ваксината в употреба, поне ½ от населвнието вече ще е преболедувало вируса и ще се създаде донякъде колективен имунитет. Но, разбира се, ваксината е нужна за идните поколения.

# 49
  • Мнения: 2 266
Аз не бих се ваксинирала.Каква е ползата?Като се ваксинираш от грип,гаранция ли е ,че няма да се разболееш?Преди няколко години мъжът ми се ваксинираше всяка година и всяка година се разболяваше и беше кошмар .От няколко години не се ваксинира и няма проблеми.

# 50
  • Мнения: 40 869
Аз не бих се ваксинирала.Каква е ползата?Като се ваксинираш от грип,гаранция ли е ,че няма да се разболееш?

Гаранции за отделния човек няма. Но от 100 ваксинирани ще се разболеят само 5 или нека са 10. Останалите 90% ще са предпазени. Ако се ваксинират всички за Ковид, даже и да има 10% фира, епидемията ще бъде спряна, защото при над 70% имунни епидемиите спират.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Освен това грипът както всички знаем има страшно много щамове, които при това непрекъснато мутират, а във ваксините се включват 3-4. Няма универсална ваксина против грип. За разлика от морбили да речем, където вирусът е един и ваксината си е ефективна.

# 52
  • Мнения: 63
Аз ще се ваксинирам, дори да е платена. Детето няколко месеца, по-късно, ще изчакам да не се проявят странични ефекти при мен. И двете не сме имали до момента реакция към ваксини, надявам се и за в бъдеще да нямаме. Противогрипни не й слагам, защото тя за 10 години веднъж се разболя от грип и то от мен се зарази, иначе има всички задължителни. Аз се ваксинирам и против грип, защото работя със страшно много хора. Но срещу Covid бих я ваксинирала, стига да съм убедена, че е безопасно.

# 53
  • Мнения: 2 468
Аз не. За себе си ми е все тая - колко ваксини съм понесла, включително и модерната тогава (преди 13 години) срещу ЧВП. Не съм правила реакция към нищо, освен някакъв имуностимулант, от който ми е спрял сърцето на около 1 година като съм била. На детето - абсурд. Задължителните и Ротарикс са напълно достатъчни, според мен.

# 54
  • София
  • Мнения: 3 838
Не. Не вярвам в противогрипни ваксини като цяло. Последно съм карала грип (не настинка) преди 10 години.

# 55
  • София
  • Мнения: 38 476
Аз януари изкарах тип А. Преди това май преди 7-8 г съм карала един. На мен носът ми е слаб и най-много ме притесняват простите настинки, че от тях губя слух, обоняние и глас.

# 56
  • Мнения: 46 510
Аз лично не вярвам в прогнозите и не мисля, че могат да познаят кой грип ще дойде следващата година. Ето сега, много хора се имунизираха за другия грип, а дойде короната. Нагодина ще е друго, няма как да се ваксинирам срещу всичко.

Те вече са създали пазар чрез паниката, която всяват.
Препълнените болници говорят сами по себе си, не е нужно някой дори да коментира, за да си направим извод. Но както е видо от темата, не са си създали пазар. Повечето хора няма да се имунизират, само определени рискови групи, които си е имунизират и срещу другите заболявания.

# 57
  • Мнения: 1 858
Знае се кои са щамовете на грипа всяка година, няма нужда от "познаване". Ковид 19 просто е туко що произлязал вирус, прехвърлен от животно. Такива нови щамове има от време на време, последно беше свинския грип през 2009. Иначе си върлуват едни и същи и създателите на ваксините много добре ги знаят.
А грипа няма нищо общо с короната, така че сравненията и изказвания тип "аз и за грип не се ваксинирам, няма и за това" са неуместни. Едното просто е с 10 до 40 пъти по-висока смъртност и няколко пъти по-голям риск от тежки усложнения и стигане до интензивното.

# 58
  • Мнения: 40 869
Короната не е друг вид грип, а иначе грипните щамове си ги "познават" доста добре.

# 59
  • Мнения: 46 510
Не ги сравнявам, просто казвам, че никой не може да види какво ще се случи в бъдещето. Следващата година може да няма корона, а нещо съвсем друго.

Общи условия

Активация на акаунт