Истанбул [тема 52]

  • 60 588
  • 755
  •   1
Отговори
# 705
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 456
Шебечеджим,благодарско.
Ах,баирче миличко,колко си ми свидничко!
Как се катерих,я,дип козичка,е със спиране.Все питат някои-как да сваля килца-Амчи ей Де баиря!
Пет пъти нагоре,на места наклона иде къде 45 градуса,туй гУ знам ут КУ луездиНиту,и опаляя,йок килца.
Тугазе крепостта беше капалдъ,но целта ми беше мястото от сериала Карадайъ.
То малко под Калето.
Чудно място.
Верно баиря гулям,
Ама кеф после.
Като ида,съм решила дотам,Анадолу Каваъ с Вапурчика
И после с рейса до Кючуксу.
После Рингхатъту до Емиргян,или Истиние.
Охх,мечти...

Абе някои другарки,в четвъртък не напрайха ли някой Аусфлуг..
Айде...
Не чакайте подкана...

# 706
  • Мнения: 2 421
Събота имахме "честа" да минаваме границата... никога не съм мислила, че за едното пазаруване толкова народ само за ден е готово да чака с часове по границата...
 Първо се пустосвах как баш днес ( събота) се налага да я минаваме тая граница в предвид, че има възможност да се съчетават 4-ри почивни дни...
Тръгнахме 2.30ч.  събота от Варна в 5.30ч. заредихме на МТ и ооо шок опашката започваше от последната бензиностанция преди чейнджа. По живо, по здраво 9.30  я минахме. Заковахме 4 часа, а след това за 3 часа бяхме в Шишли. Направи ни впечатление, че по пътя ни нямаше много БГ коли и се прокрадна в нас чак тогава съмнение, че целият юруш е бил само за пазар до Одрил и Лозенград.
 Свършихме си работата и поехме на обратно. Леко прегладнели... без провизии, бързащи да се приберем и да опънем морни тела... Ръц отново опашка. Засякохме същите коли които сутринта бяха на опашката пред нас....
Ние гладни с празна кола, заобиколени от претъпкани коли с провизи и 100 на 100 с преяли хора Simple Smile Не ни питайте как се чувствахме хаххаха да се прибираме гладни от меката на храната Simple Smile .
Този път минахме за 2 часа и по живо, по здраво се прибрахме в 1.00ч.
Те такова пътуване не бяхме правили... дано да си заслужава.
Този четвъртък пак палим колата дано няма пазари..., че аман Simple Smile.

# 707
  • Мнения: 177
Границата в събота беше чудо,ние я стигнахме в 9 часа ,успяхме да минем в 15.00 .Опашката беше поне 500 метра преди бензиностанцията. Утре си тръгваме към Варна и се моля да не се повтори същото. А Истанбул си е все така прекрасен, пъстър,шумен и много интересен.Аз не мога да се спра да ям ,от всичко по мнооого, поне някое килце да си кача от Истанбул ,че после да нямам повод излишно да се мъча да свалям,ще ми е жал все пак са ми истанбулски килца....

# 708
  • Мнения: 1 652
Ние минахме границата на Капитан Андреево за два часа в събота, но бяхме там около 13 ч и с автобус. Много народ по колите, в обратна посока също. В Истанбул бяхме след 8, качихме се с тюнел до горе,  слязохме пеша, в Каракьой по заведенията до бар Карабатак един стол нямаше и седнахме баш на пристанището на ония пететажните ресторанти, май беше Афродита. Клиентите само турци,  цените са като преди, но лирата, знаете... Облизахме си пръстите, то калмари, салати, хумус... Туристите са предимно рускоезични и малко англоговорящи. В Султанахмет трамваите в събота вечер са полупразни. Маските ги носят избирателно, но поне 80% от местните.  Бяхме и на мегдана пред Света София, навсякъде огради, погледнаха ми раницата и влязохме, поседяхме на пейката до фонтана и се тръгнахме.
Сенките на оградата на фонтана са кръстовидни



В летището не пускат без показан билет на телефона или хартия. Като се чекирам за полета и ми иска Хес код, давам напред и си ме чекира без него, даже вече и за връщане ни чекирах.
В Калкан и околия е супер, до плажа цените по заведенията са двойни, но британците си пият и не им пука. Вчера бяхме цял ден на корабче от Каш до Кекова и Калекьой - голяма красота. Kris80 да палят мотора, пътят Калкан Каш е уникална морска панорама със завои, планини и малки островчета.
Гледка от Калекьой-Симена. Повече снимки, като се прибера


Редактирам се за HES кода. Купувахме автобусни билети за Фетие и не ни продадоха билет без кода. Добре, че си купихме сим карта заради нет, та имахме местен номер и пратихме смс. Половин страна минахме и със самолет летяхме, баш в забутания Калкан ни искаха код.

Последна редакция: вт, 22 сеп 2020, 10:09 от Розова маслинка

# 709
  • Варна
  • Мнения: 437
Здравейте,искам да попитам дали някой от Варна ще пътува към Истанбул,предлагам да заплатя част от пътните разходи?

# 710
  • Мнения: 7 876
Малко като в приказките, но все пак... 😀https://www.instagram.com/p/CFchnu2h62N/?igshid=qizx5bcjze1s

# 711
  • Мнения: 2 421
Розова маслинка, аууууу каква красотааа. Чакаме снимки Simple Smile, интересно се е заиграла сянката на оградата.
pepel_ot_rozi, приказка не ами приказка ...

# 712
  • Мнения: 1 652
Розова маслинка, аууууу каква красотааа. Чакаме снимки Simple Smile, интересно се е заиграла сянката на оградата.
pepel_ot_rozi, приказка не ами приказка ...
Извинявам се за спама. Плаж Капуташ на шосето на 5-6 км след Калкан.  Цветовете са реални.

# 713
  • Пловдив
  • Мнения: 461
Прочетох първата страница, но не можах да разбера от къде се хващат туристическите корабчета за круиз по Босфора?

# 714
  • Мнения: 4 529
Розова маслинке,  върна ме 3 години назад към незабравими преживявания и природни красоти!

Идвам с обещания разказ за нашето посещение в Истанбул през уикенда.
Както бях ви споменала преди няколко дни, тази екскурзия беше с малко нетрадиционна програма. Тъй като вече сме посетили доста от забележителностите на Истанбул, решихме, че ще е интересно да видим и един „друг Истанбул“, изцяло в азиатската част на града и малко извън него, далече от туристическия поток.
Скрит текст:
Тръгнахме в ранните часове на 18.09, организирано, с автобус. Нямаше опашки от автомобили и минахме двете граници общо за 40 минути.  Последва ранна закуска с топла поача в Лозенград  и бегом към Истанбул.
В 11 часа вече бяхме на брега на Босфора в Юскюдар, точно до известното кафене с възглавничките. За протокола ще кажа, че това място е загубило малко от колорита си, защото пъстрите възглавнички почти ги няма, търкаляха се само десетина – петнайсет, вече доста избелели и овехтели. Павилионите работеха, но хора, седящи край брега, нямаше.




Скрит текст:
Посетихме Девичата кула. Там не бях ходила, хареса ми. Напомня ми на кулата Галата. Полюбувахме се на града от терасата, спирайки поглед на познатите ни вече обекти. Слънце, гларуси, сновящи корабчета, босфорски вятър в косите…. Наслада за сетивата! Не усетихме как мина времето.
Очакваше ни Кадъкьой с Мода. Тук също идвах за първи път. Разходихме се по улицата на трамвайчето, хапнахме на крак по един дюрюм..Хора си има, основно местни, почти не чухме друга реч, освен турска. Животът си тече и нищо, освен маските и дезинфектантите, които са навсякъде, не напомня за пандемията. Носенето на маски  се спазва , но има , разбира се и изключения. Екскурзоводката ни каза, че глобата е 900 лири, ако те хванат без маска. В много от магазините на входа мерят температура с безконтактни термометри, приканват за ползване на дезинфектант и правят забележка, ако маската ти е под носа.
 Стигнахме до статуята на Бика, направихме си снимки, а после тръгнахме надясно и нагоре. За броени минути попаднахме на съвсем различно място, сякаш – малки, много колоритни улички, с безброй магазинчета, кафенета, ресторантчета с дървени маси и столове, много цветно, пъстро и красиво. Спомних си, че AIR беше споделила тук, че това място й е станало едно от любимите в Истанбул. Вече и на мен.



Скрит текст:
След Мода се отправихме към хотела – Miracle Asia в Пендик. Време беше за малко освежаване и почивка, че бяхме тръгнали посред нощ. Тъй като програмата се промени в движение, заради засиления трафик в петък следобед, вечерта ни беше свободна. Точно срещу хотела има голям мол, та се отдадохме на шопинг. После вечеряхме вкусно в един ресторант точно до хотела и с това приключи първия ден от екскурзията.
Вторият ден по програма беше отреден за природен туризъм. След закуска поехме на юг към Гебзе, оттам покрай Измитския залив до самия град Измит, където наблизо се намира природния парк Ормания. Малко преди него спряхме да разгледаме
„Обърнатата къща“.


Скрит текст:



Много забавно беше. Входът е 15 лири. Пихме и кафенце там, а след това влязохме в самия парк, който е огромен и много добре поддържан. Дъбова гора, под дърветата –големи поляни с масички и пейки за пикник, детски площадки, павииончета за хапване. Имаше много местни, излезли на пикник в съботния ден. Нашата цел, обаче, бяха малките сладурски хобитски къщички, направени за снимките на някакъв фентъзи филм и останали като атракция за посетителите на парка.






Скрит текст:
Наснимахме се пред всяка от тях, след това разгледахме и зоопарка наблизо. Хубавото на този зоопарк е, че обитателите му не са затворени в клетки, а им е осигурено доста голямо пространство и условия, близки до естествената им среда. Красиво е направено всичко. И тук посетителите бяха основно местни. Ние, май, бяхме единствените чужденци. Входът за парка е безплатен.
След Ормания ни предстоеше да посетим още едно красиво място – Машукие или Долината на пъстървата. Много зеленина, рекичка, красиви водопадчета...релакс! И, разбира се, много атракциони за малки и големи – сафари с АТВ- та, УТВ –та, Тарзански лифтове, въжени стени…не успяхме да разгледаме всичко, беше станало обедно време и се отдадохме на вкусно похапване на една тераска, точно над приятно шумящата рекичка.


Вечерта посетихме Watergarden. И тук идвах са първи път. Много ми хареса шоуто на фонтаните – музика, вода, светлини и огън. Чудно! Докато вечеряхме там, го изледахме 4 или 5 пъти. Препоръчвам заведението, в което седнахме – Happy Moon`s. Дъщеря ми беше ходила два пъти преди това и настояваше да седнем точно там. Нямаше места и се наложи да почакаме да се освободи маса. Направи ми впечатление, че в околните ресторанти имаше свободни места, а тук беше пълно и постоянно имаше чакащи за маса. Много вкусна храна, добро обслужване, нормални цени. Наистина си заслужава.
Последният ден беше планиран за посещение на мол Via Port Marina в Тузла. Много голям открит търговски център, който по нещо наподобява на моловете Виаленд, Форум и Венеция, взети заедно – има водни канали ( без гондоли в тях) и доста голям атракционен парк с влакче на ужасите, виенско колело и разни други издигащи се и въртящи се съоръжения, аквариум и лъвов парк. Дъщеря ми предпочете лъвовия парк, защото преди това е влизала в 4 аквариума. Беше впечатлена от представителите на семейство големи хищни котки. Ние със сестра ми влязохме в аквариума, към който има също и малък терариум и орнитариум. Честно казано, не ме впечатли особено, с изключение на няколкото крокодила и 3 живи корала. Аз съм влизала в аквариума във Форум, а всички казват, че тези във Флоря и Емаар са по- богати и по –хубави от него. Е, за мен, този отстъпва на аквариума във Форум. Входните такси са по 99 лири за аквариума и за лъвовия парк.

На територията на мола има уличка с името "Алачатъ", която пресъздава архитектурния стил и атмосферата на известното курортно селище.

Обядвахме тук и поехме към дома. Преди границата, по традиция, се помотахме за час и половина в Лозенград, да доизхарчим лирите. Двете граници минахме за около час.
Това беше нашата малко по –различна екскурзия до любимия Истанбул. Няма как да не съм доволна, след като пропуснахме пролетното пътуване и последвалата карантинна суша.

# 715
  • София
  • Мнения: 13 151
Наистина различно! От агенцията ли ви водиха в този парк? И интересно място за настаняване за агенция, но може би е свързано с посещението на парка.

# 716
  • Мнения: 4 529
Наистина различно! От агенцията ли ви водиха в този парк? И интересно място за настаняване за агенция, но може би е свързано с посещението на парка.

Да, такава беше програмата на агенцията и местонахождението на хотела беше съобразено с предвидените посещения.

# 717
  • Мнения: 246
Дани, би ли споделила за организацията и отношението от фирмата? Вече няколко групи пътуват по този маршрут и непрекъснато им гледам снимките и клиповете във фейсбук, и все нещо се случва да не отидем. Но и последните пъти все в Кадъкой ходим и Юскюдар. Те имаха и друга програма с включени Сапанджа, Шиле и Ава, но за там явно няма достатъчно кандидати. В момента се чудя за двудневното Силиври с Текирда в събота..

# 718
  • София
  • Мнения: 3 042
Коя агенция предлага този маршрут?

# 719
  • Мнения: 4 529
Оникс, ние, всъщност, докато гледахме офертата за Силиври, попаднахме на тази програма и не ни трябваше много време да мислим. Истанбул си е Истанбул. И другата, за Ава, също ми харесва. Може би някой път и до там ще отидем.

Eiger, агенцията е Нишикли. Доволни сме от организацията, лежерни разходки, нямаше препускане. Цените нормални, не изнудват да се обикаля с тях, ако искаш. Допълнителните посещения също не са на космически цени. Примерно целодневната екскурзия по парковете беше 20 лв.

Последна редакция: ср, 23 сеп 2020, 18:49 от daniela.qnkova

Общи условия

Активация на акаунт