Отговори
# 795
  • Мнения: 5 974
Говорим, Попеа, за това какъв е шанса на Нико детето да влезе в СС с базовите си знания от 20-то без активна допълнителна подготовка поне година. И говорим за личните ми наблюдения деца от кои училища влизат в СС в горни класове, каквото е детето на Нико.
За нищо друго не говорим.
Дали можеш да четеш с разбиране?

НВО изобщо не е обективен измерител с цялата и условност и забележки под линия. Тя говори някои неща, но не и това, което ти се опитваш да извлечеш в момента.

# 796
  • Мнения: 1 175
😳
Всъщност, нямах идея, че трябва толкова предварително да се кандидатства. И не, в градината никога нищо не са споменавали по въпроса. Странното е, че около нас в приятелските семейства с деца около тази възраст също не се е коментирало.
Благодаря ви за отговорите, ще се информирам в повече подробности.
Честно казано, започвам от А и Б по темата (очевидно), така че имам доста да почета явно, преди да формирам следващите въпроси...

# 797
  • Мнения: 5 974
😳
Всъщност, нямах идея, че трябва толкова предварително да се кандидатства. И не, в градината никога нищо не са споменавали по въпроса. Странното е, че около нас в приятелските семейства с деца около тази възраст също не се е коментирало.
Благодаря ви за отговорите, ще се информирам в повече подробности.
Честно казано, започвам от А и Б по темата (очевидно), така че имам доста да почета явно, преди да формирам следващите въпроси...

Принципно си закъсняла за ПУК. Но тази година няма да е като никоя друга. Много хора вероятно ще се откажат от ЧУ. Проучи училища, избери си няколко и започвай да пишеш мейли и да звъниш. Много е вероятно да се отворят места от приети, но незаписали се.
И почвай да подготвяш детето за кандидатстване за 1 клас.

# 798
  • Мнения: 5 658
👍 Британика има ли ПУК. За внучката питам.

# 799
  • София
  • Мнения: 18 338
Мецане, знаеш, че ти симпатизирам, но...По-леко  с обобщенията.  Заученият рефрен, че НВО нищо не показва (докато не се използва за изтъкване на някое ЧУ, разбира се), го знаем. Същото е и с  ДЗИ. Обзалагам се, че ако тази не, заради ИП и нестандартните условия, с които всяко едно училище удобно ще оправдае по-задна позиция, то другата, ако АК или друга гимназия частна е първа на ДЗИ по БЕЛ, както беше някога,  веднага ще захвърчат постове  с БРАВО и изведнъж ДЗИ ще станат показтелни.. Това,че някои ДУ са напред в класацията само благодарение на уроци - също го знаем, набива се като неоспорима истина от години. Но знаем и друго - ти и още много други хора (не визирам само теб, но не ми се изброява дълъг списък с никове), а и все пак категоричният пост беше точно твой, не сте помирисвали ДУ, ама  се изказвате от последна инстанция как е във всички тях.. А когато родителите с деца в ДУ кажат нещо за частните, веднага излизате с довода, че нямат никакъв опит, така че мнението им не струва и пукната пара... Та на какво основание вашето струва ми е интересно. Ти поне знаеш, че моят досег с ЧУ е всъщност е доста по-голям от твоя с ДУ. Wink Но забележи, във форума има хора с деца и в частно (в малките класове), и в ДУ (пак в малки класове). Сещам се например за Звездица. Сигурна съм, че  голямото й дете  е било до 7 клас в ПЧМГ. Остави сега, че е в СМГ, нали визираме малките класове. Малкото й дете е явно в 107-мо, много ласкаво се изказа преди дни за училището в друга тема. И съм склонна да й повярвам, понеже същото знам от друга форумка, която на всичкото отгоре познавам лично, преподавател е във ФМИ, супер човек, на чиято преценка бих се доверила, ако сега имах дете  в ранна училищна възраст. С такава топлота говори за 107-мо. А детето й помня, че биеше много път  дотам..  И за Фран се сещам, до 4 клас детето й беше в ДУ, не визирам големите й деца, те като моите вече не са особен показател, тъй като отдавна са били в малките класове. Много пъти е изразявала задоволството си от 119-то до 4 клас и като база, и като учебен процес, и като управленски решения. И би било интересно да сподели, ако иска, разбира се, как би постъпила, АКО детето й не беше прието в ПЧМГ. Дали би  го записала в някое от изброените от теб супер ЧУ или би го оставила все пак в 119-то...И още един въпрос, вечно тук и в темата за АК се спряга, че уроците не помагат (освен за зубраческото НВО), понеже изпитът за прием е специфичен и не залага на зубрене. Тогава как биват приети деца от ДУ, определено не са изключения, намърдали се ей така между капките? Значи някъде са добили все пак знания и умения да се справят. Че и после да изкласят в Колежа в ролята си на отличници. Как става тая, ако седемте им години преди това в ДУ са пропиляни и нямат ни знания, ни навици за учене? Късно е тепърва в АК да ги придобиват, нали така..Примерно синът на Пенева не знам да е бил в СМГ, в частно или дори в  някое спрягано за по-по-най ДУ..Много други деца също. Оставете ги на мира, недалновидните им родители също. Не ги мислете децата, ще прокопсат и те въпрки прогнозите ви, при това един ден с реализация не по-лоша от тази на техни връстници от ЧУ до 7 клас. Дано сме живи и здрави след едно десетина-петнайсет години да поговорим пак за това.

ПП Идеята ми е една, не слагайте всички ДУ с лекота под един знаменател. Малко са наистина добрите на фона на десетки столични училища, да, но ги има. Както и не слагайте толкова много ЧУ под един знаменател като сигурно място за придобиване на знания, умения, за възпитание в ценности и за спазване на дисциплина по подразбиране. И сега да имах деца в малките класове, пак щях да предпочета някое добро ДУ пред доста частни. Не бих се замислила и за миг само за три-четири буквално от частните (говорим в идеалния случай, че децата са приети в тях, пояснявам преди някой да ме е  оборил, че не е до предпочитания само, а и до прием), другите  определено биха били доста голям компромис, който не знам доколко си заслужава. Тоест по-скоро знам, за мен поне не би си заслужавал...

Последна редакция: пт, 17 апр 2020, 08:00 от пенсионирана русалка

# 800
  • София
  • Мнения: 7 277
👍 Британика има ли ПУК. За внучката питам.
Имат - според мен имат и детска градина преди ПУК. Британика и преди Дрита си имаха детска градина.

Ето, Нот - https://britanica-parkschool.bg/the-castle/

Последна редакция: пт, 17 апр 2020, 08:27 от Аш

# 801
  • Мнения: 2 182
Тези дни по  bg on air хванах интервю с едно девойче от гимназията на Дорис Тенеди. На въпроса какво й ограничава ИП, отговорът беше конкретен: не може да се ходи на училище, на уроци и на спорт.

# 802
  • София
  • Мнения: 18 338
Спокойно, Уоруик, не си разбрала просто, не е в изирало девойчето уроци по БЕЛ, математика, английски, втори език, химия или физика при затруденения, сигурно е ствало дума  за уроци по мандарин, за такива при индивидуален вокален педагог и по готварство при шеф Манчев, Ангелов или друг.. Wink

# 803
  • Мнения: 5 425
Русалката с поредният ферман от полуистини, некоректни умозаключения и ЕЖК.
Малко корекции:
- НВО не става, ДЗИ пък хептен. Доказателство: На математическите състезания, учениците от СМГ водят останалите училища с разгромен резултат (съвсем естествено). На НВО обаче се открояват едвам-едвам над останалите. А подборът става по НВО (защо ли?); Комедията ДЗИ я описвах веднъж в цифри и картинки, но ако повторя ще е фарс (а аз мразя този жанр)
- АК е единственото училище с резултати над 5.50 на ДЗИ и по БЕЛ, и по Математика, и по основен чужд език. Но никой не е хукнал да се хвали с това. Защото ДЗИ, както отбелязах преди, за чеп за зеле не става. Помеждудругото - никой в АК не ходи на частни уроци за TOEFL и IELTS. За TestDAF и DSD се оказва цяла индустрия, с много участници от НЕГ и 73-то.
- За разлика от Русалката, която има личен опит единствено с ДУ, много от споменатите (и пропуснатите) от нея имена са имали ученици и в ДУ и в ЧУ. И всичките хорово пеят "Никога, ама никога, ама никога вече ДУ!".
- Приемът в АК е многократно коментиран. Да, влизат деца от всякакви училища. Но от никои други толкова масово, колкото от СС, ПЧМГ и СМГ. Причината не е в това, колко много повече се учи там (задачите на теста са елементарни), а в предварителния подбор на деца, които умеят да се съсредоточават и да работят без да се разсейват два часа подред. И които не се поддават лесно на стрес. Това са особености на характера, а не резултат от обучение.
- Да, има и много и много калпави ЧУ, но от ДУ не става нито едно в София. Не заради учителите, не заради децата, а заради тъпата система. Да ЧУ също следва да отговарят на държавните изисквания. Но няма изисквания за брой на деца в клас, за избор и заплащане на преподаватели, за изучавани допълнително предмети, за максимален хорариум по дисциплини, за кога може да се отстрани ученик за неприемливо поведение. Резултатите са видни.

# 804
  • София
  • Мнения: 62 595
Е, то оставаше от АК да ходят на уроци за тестове ИЕЛТС и ТОЕФЛ! Няма как да се съглася с някои неща, Ежко! Мога да кажа за моите, за да не е популистки - в гимназията НЕ ходиха на уроци, нито на курсове - за нито един сертификат, нито за ДЗИ (ходиха в през лятната ваканция след подгответо на английски един летен курс ей така, защото цяла година се занимаваха с немския и имаха нужда от разнообразие. Всеха си ДСД с доста добри резултати, а ИЕЛТС също на своя подготовка, при това с почти максимален резултат. В момента и двамата работят на немски и на английски едновременно и ежедневно, с това си вадят хляба, плюс студентстване на английски. За оценките на матурите дори няма да го коментирам, то се подразбира колко са изкарали. Очевидно не е само до децата, а е и до гимназията. И не са само моите, а и доста от съучениците им, че и за предишни набори зная.

За АК какво има повече да коментираме - там е първо с парите напред, после с резултатите от изпита. Ако семейството няма пари да плаща АК затваря врати, а колкото до финансовите отбивки от таксата, те пак опират до пари. Сметката е елементарна - могат да ти отбият 10 процента от няколко хиляди лева, обаче ако ги нямаш тези 90 процента от няколко хиляди лева ти е все тая дали има отстъпка - просто не можеш да си го купиш това образование. Затова и има доста деца от частни училища, защото очевидно имат и финансови възможности.

# 805
  • София
  • Мнения: 18 338
Те пък понеже твоите писания са истини... Смешки, неподкрепени дори с поглеждане в простичък файл преди да се изкажеш.. Справка ДЗИ 2019.
Нямало хвалебствия с ДЗИ, друг път, имаше и още как, ама в едни по-други години, че даже се ловяха потребители и за едната стотна разлика с училища зад АК. Една  нищожна била, ама я имало все пак, нали..

Погледни файла за ДЗИ 2019.  Само една стотна дели  НЕГ примерно от 5,50 по мат,  а явилите се са два пъти, че и малко повече от колежаните с тяхното 5,56 и учени интеграли и диференциали по твои думи.. Да не говорим, че със сигурност знам, че на дете от НЕГ в математическа паралелка му стана лошо на ДЗИ и си излезе рано, но вече писало по първите задачи.... Всеки с малко базови знания по мат ще сметне как кофти късметът му и разбираемо ниската оценка (не от незнание определенов конкретняи случай) рефлектира на общата оценка на гимназията при 31 явили се. По български също са с над 5,50, по немски също..Та толкова за твърденията ти..

А за АК са ти го казали горе в прав текст,  много качествени деца дори не се пробват заради финанси. Колкото и да им свалят от таксата, пак за някои остава непосилна. Та е съвсем разбираемо да има повече деца от ЧУ.

За ДаФ каква индустрия те гони? Къде да идат  да го учат този немски деца, които не са в ДСД паралелки, ако не на уроци? Да, на уроци за ДСД  ходят опредлено деца от НЕГ и 73-то, но пак не си запознат и на йота с естеството на изпита и причините,  които налагат това.  ДСД не е немски еквивалент на  упоменатите от теб изпити по английски, всъщност на никой от езииците английски, немски, френски, испанкси няма такъв формат на устния...Не  става дума непременно за незнание при търсенето на помощ отвън, макар да има и такива случаи несъмнено...Моля те, баш за немски не говори, че там специално си наистина бос и гол, всички помнят изказването ти как синът ти ще ходи на ДСД...

Последна редакция: пт, 17 апр 2020, 09:26 от пенсионирана русалка

# 806
  • Мнения: 2 182
Русалката с поредният ферман от полуистини, некоректни умозаключения и ЕЖК.
Малко корекции:
- НВО не става, ДЗИ пък хептен. за какво не става? Това е единственото мерило, еднакво за всички ученици в БгДоказателство: На математическите състезания, учениците от СМГ водят останалите училища с разгромен резултат (съвсем естествено). На НВО обаче се открояват едвам-едвам над останалите. Глупости! Учениците от СМГ на НВО по мат са със среден успех 90+ всяка година. Има единични издънки, които не са внимавали по време на изпита. На ДЗИ по мат се явява почти целия випуск и резултатът е идентичен. А подборът става по НВО (защо ли?); Комедията ДЗИ я описвах веднъж в цифри и картинки, но ако повторя ще е фарс (а аз мразя този жанр)
- АК е единственото училище с резултати над 5.50 на ДЗИ и по БЕЛ, и по Математика, и по основен чужд език. Но никой не е хукнал да се хвали с това. тази статистика е много специфична и не е показателна,защото само ДЗИ по БЕЛ е задължително за всички. Затова само ти периодично я споменавашЗащото ДЗИ, както отбелязах преди, за чеп за зеле не става. Помеждудругото между другото- никой в АК не ходи на частни уроци за TOEFL и IELTS.това, че ти не знаеш кой от АК на какви уроци ходи, го знаем За TestDAF и DSD се оказва цяла индустрия, с много участници от НЕГ и 73-то.
- За разлика от Русалката, която има личен опит единствено с ДУ, много от споменатите (и пропуснатите) от нея имена са имали ученици и в ДУ и в ЧУ. И всичките хорово пеят "Никога, ама никога, ама никога вече ДУ!". няма как да го пеят, защото на 80℅ от тях децата след 7 клас, искат -не искат, отиват в ДУ, поради липса на ЧГ
- Приемът в АК е многократно коментиран. Да, влизат деца от всякакви училища. Но от никои други толкова масово, колкото от СС, ПЧМГ и СМГ. голяма част от тях само влизат и не се записват, а на тяхно място записват резерви от други училища в БългарияПричината не е в това, колко много повече се учи там (задачите на теста са елементарни), а в предварителния подбор на деца, които умеят да се съсредоточават и да работят без да се разсейват два часа подред. И които не се поддават лесно на стрес. Това са особености на характера, а не резултат от обучение.на всичко може да се обучи човек, въпрос на тренировки по правилния начин и в правилната среда
- Да, има и много и много калпави ЧУ, но от ДУ не става нито едно в София. Нали🤣🤣🤣Не заради учителите, не заради децата, а заради тъпата система. Да ЧУ също следва да отговарят на държавните изисквания. Но няма изисквания за брой на деца в клас, за избор и заплащане на преподаватели, за изучавани допълнително предмети, за максимален хорариум по дисциплини, за кога може да се отстрани ученик за неприемливо поведение. Резултатите са видни.Къде са видни?

# 807
  • София
  • Мнения: 10 825
Ей сега ще пусна новата тема, извинявам се за забавянето

# 808
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 397
Не виждам какво й е толкова на системата в ДУ - имам база за сравнение между ДО в ДУ и в ЧУ. Разликата е, че в ЧУ английският език е на много по-високо ниво. Което е чудесно, но в ДУ нямат заложено покриването на С1 в 7 клас, така че не е заложено в учебните планове. Предпоставя се ЧУ да дават по-добро образование по чисто количествен критерий - часовете по МАТ и БЕЛ са с двоен хорариум, което е и разликата между учене на смени и учене цял ден. Отделно, че в ДУ няма предварителен подбор на деца, което за мен като цяло е лоша практика за деца на възраст от 3 до 7 години. Държавното образование трябва да е общодостъпно за всеки (което предпоставя много неща), частното не е и това е нормално. Трябва да се имат предвид тези специфики. Аз намирам добри и лоши неща и в двете системи. Аз съм завършила 2 ДУ и мисля, че съм получила много и от двете.

# 809
  • Мнения: 5 425
За АК какво има повече да коментираме - там е първо с парите напред, после с резултатите от изпита. Ако семейството няма пари да плаща АК затваря врати, а колкото до финансовите отбивки от таксата, те пак опират до пари. Сметката е елементарна - могат да ти отбият 10 процента от няколко хиляди лева, обаче ако ги нямаш тези 90 процента от няколко хиляди лева ти е все тая дали има отстъпка - просто не можеш да си го купиш това образование. Затова и има доста деца от частни училища, защото очевидно имат и финансови възможности.

Андариел - лъжеш. На всеки влязъл се дава шанс да смогне с таксата. И отстъпките далеч не се ограничават само до 10%. Има и 100% и 60%... Е не се финансира желанието на родител да си запази луксозния джип за сметка на таксата в колежа. Но дипломата в АК не е за продан, както са установили не един и двама заможни родители.

Русалке - ако не си разбрала все още - ДЗИ не стават за чеп за зеле. Излишно е да коментираме стотни в резултати от изкривени тестове с нисък горен праг, отчитащи повече шум, отколкото сигнал в горния диапазон.

Гадамер, не сравнявай ДУ от онова време с ЧУ сега.

Общи условия

Активация на акаунт