Как да разкриете призванието си и най-подходящата му реализация към момента?

  • 8 652
  • 18
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 530
Мерките и ограниченията, свързани с борбата срещу разпространението на коронавируса, доведоха до сериозни икономически сътресения в целия свят. Ограниченията за пътуване, спирането на цели производства, принудителното затваряне магазини, ресторанти, кафенета, необходимостта от поддържане на социална дистанция, са предизвикателство на много индустрии.
Заетите в тези пряко засегнати индустрии в България са повече от 12% от активно работещите.
Колкото по-рано и по-точно предвидите как може да ви се отрази кризата, толкова по-добри решения ще може да вземете, за да се справите успешно.

Време е за нова парадигма за кариера и бизнес, а най-добрата инвестиция е инвестирането в себе си.

Как да разкриете призванието си и най-подходящата му реализация към момента?
Как да изградите своята кариера?
Как да реализирате целите си по-бързо, по-лесно и по-смислено?

На Вашите въпроси ще отговаря Елица Костова.



Елица Костова

Елица е кариерен консултант и коуч, създател на обучителни програми и бизнес консултант. Завършва магистратура по лидерство и управление на образованието към University of London и Иновации към ВУЗФ и Innovation Starter.
Елица започва кариерата си като сервитьорка в малко градче във Флорида. За разлика от връстниците си, не иска просто да работи, за да изкарва пари или да се занимава с нещо “престижно”. Пътят й криволичи, минаващ през най-елитното международно училище в София, фирма за бизнес консултиране, работеща с компании от Fortune 500, както и 3 успешни самостоятелни проекта, сред които е Career Guide.
Елица обича да се наслаждава на живота и вярва, че много хубаво е… на хубаво.
Основател е на Фондация Еду Компас, която се занимава с консултации в областта на образованието и е създател на първата българска авторска програма за кариерно ориентиране, както и на игра за личностно развитие.
Елица влага много страст и емоция във всичко, което прави. Сертифициран коуч, НЛП практик, сертифициран медиатор и обучител на компании в различни сектори, призванието на Елица е да подкрепя реализирането на индивидуалния потенциал.

Елица е създател на Career Guide Company https://career-guide.company/
И управляващ директор на Edu Compass Foundation http://www.edu-compass.com/

Включете се в темата и задайте своите въпроси, свързани със справянето с тревожността, кариерното ориентиране и развитие! На Вашите въпроси в понеделник, сряда и петък, от 10 до 11.30 ч. ще отговаря Елица Костова.


Ако желаете да се свържете лично с Елица Костова, можете да го направите на email eoselitsa@gmail.com .


Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от #консултация в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.


#СпециалиститеГоворят #ЗаедноВкъщи


Правила на консултативните теми във форума

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 13:18 от Редактор***

# 1
  • Мнения: 9
Здравейте, на ваше разположение съм за въпроси и обсъждания. Ще се радвам да споделите какво ви вълнува в момента по отношение на кариерна реализация и по темата за Призванието, за която скоро ще пиша.

# 2
  • Мнения: 9
Призвание по време на криза

Според мнозина сега не е моментът да мислим за призванието си, а да оцеляваме – да запазим работата, здравето и ментално-емоционалния си баланс. Тези последните са важни задачи, разбира се.

Но преди да определим дали сега е моментът за нещо, или не, е важно да го познаваме.

Нека ще започнем с това какво е ПРИЗВАНИЕТО.

Призванието е най-добрата версия на нас, във всяко едно отношение:

1.   Аз в личната сила, тоест аз поемам отговорност за всичко, което зависи от мен, не давам вниманието и енергията си на неща, които не мога да променя и разширявам кръга си на влияние – нещата, които мога да променям.

2.   Аз в най-добрата си физическа, ментална и емоционална форма.
Добра ментална форма е когато имаме визия, посока и умеем да се фокусираме върху важните за нас неща.
Добра емоционална форма е, когато общото ни настроение е по-скоро позитивно и няма много чести и големи промени в емоцията. Тук много жени биха казали, че женската природа е променлива, което е привлекателно. Само ще отбележа, че най-големите съблазнителки са били в добра емоционална форма, а обратното на тази добра форма е депресия и истерия.
3.   Аз реализирам значими за мен цели, както лични (мечти като пътуване, богатство и други), така и моят принос или кауза (да допринасям за нещо, в което вярвам)
4.   Аз реализирам потенциала си – страст, таланти и ценности – кариерно и професионално

Много изследвания доказват, че хората са истински щастливи когато реализират значими за тях цели. Тези цели са именно в сферата на призванието.

Мнозина икономисти прогнозират, че търсенето на високо квалифицирани кадри и такива, които добавят стойност, няма да спре. Нека погледнем следният аспект на това твърдение – кой дава висока стойност, генерира решения, продуктивен е и взима проблемите на компанията присърце? Човек, който е в своя елемент. Елементът е пресечната точка между талант и страст.

Нека погледнем и друг аспект – по време на криза да бъдем в добра ментална и емоционална форма? Всъщност кризата изважда от скрина всичките ни демони – страхове, непродуктивни модели на поведение и митове за това кои сме и кои не сме. Това е златна възможност „да качим нивото“ и да станем по-добра версия на себе си.

Кой печели ако станем по-добра версия на себе си?
Нашите деца, за които сме ролеви модели и определяме емоционалния климат у дома.
Нашите половинки и приятели, върху които проектираме доста от проблемите си и които страдат, когато не сме в личната си сила и обвиняваме тях и света за собствената си съдба.
Но най-вече ние самите. Щастието, продуктивната работата по значим за нас идеал, категорично допринасят да преживеем една криза по-добре.

В следващите няколко дни ще споделя практични съвети по всяка една от четирите точки на Призванието – как да се разкрият, култивират и приложат на практика.

Последна редакция: пн, 13 апр 2020, 10:44 от Елица Костова

# 3
  • Мнения: 288
Здравейте! Темата е много интересна, аз бих се радвала да прочета повече за това как по начало да открием призванието си и как можем да се мотивираме да започнем нещо ново, когато вече не сме на 20.

# 4
  • Мнения: 9
Здравей Бела, на първо място е важно да знаем, че откриването на Призванието е процес, то не се случва от днес за утре.
Призванието, когато говрим за кариера, има следните компоненти:
> нашата мисия и нашето защо
> ценности
> страст и талант
> супер сили

Погрешно е да се мисли, че призванието може да се реализира само чрез смяна на работата. То може да се реализира във всяка една професия или кариера.

Тук има една полезна статия с въпросници. Скоро ще пусна и друга с насоки как да разкрием и реализираме призванието си тук:

https://www.karieri.bg/karieren_klub/3958481_tvoiata_kariera/

# 5
  • Мнения: X
Здравейте, не знам дали пиша с правилната тема, но все пак ще питам. Тази година завършвам училище и съм малко разколебана по кой път да поема, още повече предвид създалата се ситуация.  Изключително трудно ми е да взема решението какво да правя след 12 клас. В задънена улица съм - от едната страна са 'мечтите', а от другата 'парите'.
 Интересувам се от сферата на изкуството и киното, но всички знаем, каква е  реализацията там. Интересувам се също от журналистика, писане и творене под всякаква форма. Имате ли идеи за устойчиви професии в тези сфери? Сега с риск да се изложа, но не съм по точните предмети - всякакви математики, физики, химии и т.н просто не са за мен. Преди време исках да кандидатствах Биотехнологии, защото уж са специалност на бъдещето, но се отказах заради химията. Струва ли си отново да се върна към този избор, защото е 'по-сигурен'  и после цял живот да си беснея в една лаборатория или да последвам мечтите си въпреки, че дори на мен ми е трудно да повярвам в тях?
И последен въпрос - Според вас кои са професиите на бъдещето?

# 6
  • Мнения: 31
Здравейте!
Извинявам се предварително, че ви занимавам, но ситуацията, в която се намирам от известно време насам е толкова сложна и не знам вече откого да поискам адекватен съвет и мнение.
Мога ли на лично съобщение накратко да ви разкажа за какво става въпрос и ако решите да отговорите?
Благодаря!

# 7
  • Мнения: 9
Здравейте, не знам дали пиша с правилната тема, но все пак ще питам. Тази година завършвам училище и съм малко разколебана по кой път да поема, още повече предвид създалата се ситуация.  Изключително трудно ми е да взема решението какво да правя след 12 клас. В задънена улица съм - от едната страна са 'мечтите', а от другата 'парите'.
 Интересувам се от сферата на изкуството и киното, но всички знаем, каква е  реализацията там. Интересувам се също от журналистика, писане и творене под всякаква форма. Имате ли идеи за устойчиви професии в тези сфери? Сега с риск да се изложа, но не съм по точните предмети - всякакви математики, физики, химии и т.н просто не са за мен. Преди време исках да кандидатствах Биотехнологии, защото уж са специалност на бъдещето, но се отказах заради химията. Струва ли си отново да се върна към този избор, защото е 'по-сигурен'  и после цял живот да си беснея в една лаборатория или да последвам мечтите си въпреки, че дори на мен ми е трудно да повярвам в тях?
И последен въпрос - Според вас кои са професиите на бъдещето?

Привет, в момента тече БЕЗПЛАТЕН курс за кариерно ориенитиране за 11ти и 12ти клас. Минала е само една среща/ Провеждаме в затворена ФБ група, ако имаш интерес.

За реализизацията - тя е много повече въпрос на амбиция, отколкото на сфера. Професиите на бъдещето според мен са свързани както с технологии, така и с изкуство и креативност. Моето наблюдение е, че успехът наистина не е въпрос на сфера, а на последователност. Имала съм много клинети в ИТ сферата, които не се реализрат поради липса на амбиция. От друга страна повечето хора ще имат повече от една професия.

Аз бих посъвтвала в този случай - журналистика, ПР + сериозен курс по темите за киното е добра идея. Също така е критично важно човек да преприема ежеседмични стъпки в посока на мечтите си - да се движи в тези среди, да учи по темата, за разивива умения, да споделя с хората с какво се занимава.

# 8
  • Мнения: X
Благодаря ви! Може ли да помоля за линк към ФБ групата, ще ми бъде полезно! Heart

# 9
  • Мнения: 30
Това щеше да е много полезно преди години. Много полезно. Дано повече хора се замислят от по-рано за бъдещето си .
Поздрави !!

# 10
  • Мнения: 631
Здравейте, в сайта https://edu-compass.com/blog/ има секция за ученици, и под секция, ориентирана към деца 6-7 клас. Доколкото успях да се запозная  с публикуваното там, останах с впечатление, че това са материали от проведено обучение. Планирате  ли  в бъдеще подобен тип обучения и/или други събития, насочени към тази възрастова група?

# 11
  • Мнения: 9
Привет, в момента не планираме, но ако споделите повече, мога да ви дам насоки тук. Даваме на децата задачи, свързани с различните интелигетности и измерваме интереса и заложбите им в тях. Вие, като родител, както и учители също имате такива наблюдения и те може да са полезни също. Моля споделете какво Ви интересува, за да мога да съм по-полезна.
Като цяло това са обучения в група, спонсорирани от компании или общнини, които, изглежда, в момента дават средства само за дигитализране на образованието.

# 12
  • В градината...
  • Мнения: 15 923
Здравейте, извънредното положение, както вече се изписа къде ли не, създаде много възможности за хората да се обърнат към скрити страни от техните характери, да открият нови аспекти на живота, който са водили до сега, та дори и да сменят посоката. За пръв път се замислям дали няма вариант да сменя призванието си, въпреки че съм на 45, въпреки над 20 годишния опит в професията ми и да си дам път на талантите ми, които винаги съм приспивала, защото са били несъвместими с работата ми. Дори открих, че работата ми не е жизненоважна, че парите дори не са от такава пъростепенна значимост, че ми е нужно много малко, за да съм спокойна, щастлива, близо до семейството си, а не бореща се за чужди проблеми. Не знам дали съм на прав път, но усещам лекота и вярвам, че това е знакът за посоката.

# 13
  • Мнения: 9
Много интересно споделяне!

# 14
  • Мнения: 10
Здравейте! Темата е много интересна и пряко ме интересува точно в момента. На 25 години съм, завърших бакалавър и магистратура в сфера в която освен Търговски представител няма друг адекватен изобор за работа. Работих около година тази професия, но не я усещам като моята и не искам да се насилвам единствено заради заплатата. Това, което ме влече от 14-15годишна е спорта и здравословния начин на живот. Намерих къде да изкарам курс за групов треньор, а след време имам план да се орентирам и към нутризионизма ( в момента в България не е толкова известен, но постепенно се увеличат специалистите в тази област). На мнение съм, че една от най добрите инвестиции е това да инвестирам в себе си, но Семейството ми не ме подкрепя особено в този избор, затова реших да споделя тук и ако имате съвет към мен ще Ви бъда благодарна ☺

Общи условия

Активация на акаунт