Малко трудна тема...за болестта рак - тема 4

  • 61 186
  • 787
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 2 007
Ами тази вечер в 8.15 го питам дали го боли. Да и е започнало по -рано. Към 19.50. Просто не знам. Хапчето го пие след 23 часа като ляга защото го боли и не може да спи. Знам, че наистина го боли защото по принцип не обича лекарства. Но аз имам много лек сън и сега по цяла нощ не спя. Ами той си спи. Явно нещо си го притеснява. А може ли този аналгин или нурофен да го държи цяла нощ, цял ден, че до вечерта?
Но за сметка на това цял ден е на стола /е хубав и удобен/  пред компютъра и се занимава. Следобед не ляга да почива а има възможност и така до вечерта.
Ще видим утре какво ще каже лекуващия лекар.

# 571
  • Мнения: 5 165
Е щом цял ден е на стол и компютър как няма да го боли.Всички които работят на бюро цял ден ги боли и гърба и кръста.Ако не му се лежи през деня да ходи пеша по-дълги разстояния.

# 572
  • Мнения: 1 743
Майка ми имаше болки в кръста, които минаваха при почивка в легнало положение. Обяснявахме си, че са от възрастта. После се влошиха. Не ги пренебрегвайте. Направете скенер или ЯМР след консултация с онколога.

# 573
  • Варна
  • Мнения: 373
Относно болките и изтръпването в крайниците. При мен е същото, до степен да не мога да ходя. Четох, че паклитаксола и карбоплатината имат като страничен ефект, дегенерация на аксоните на нервните клетки. Затова и се случва онова тръпнене и болки в мускулите и ставите. Невроложката каза, че е дегенерация на гръбначния стълб, демек дискова херния, но съм сигурна, че проблемът е следствие от химията. Пия си обезболяващото Вимово и се надявам с времето да отшумят болките и изтръпването. Изобщо не сматам да ходя на рентгени и ЯМР за сега.

# 574
  • Мнения: 1 743
Дисковата херния се доказва точно с ЯМР. Често срещана е, но е несериозно да се поставя като диагноза без изследване. И понеже не ми е идеята да плаша хората. Наистина някои лекарства водят до невропатия, също така могат да доведат до болки в кръста.

# 575
  • Мнения: 12 940
Със сигурност лекарството Неуласта и едно друго подобно водят до невероятно силни болки в кръста, по мой личен опит. Те се предписват при драстичното влошаване на кръвната картина при химиотерапия, което е налично при някои хора. Ужасно скъпи са и наистина помагат, но човек трябва да си има болкоуспокояващи за няколко дни след приема. Или след като му е вляно в системата, а той може и да не е разбрал.
За тези болки в кръста невролог ми каза, че са от грип, така както болят ставите и костите по време на грип, а гръбнакът бил стави. Но после разбрах, че всъщност съвсем не е рядкост да има такова странично действие от Неуластата и от това другото подобно лекарство, дето не му помня името.

# 576
  • Мнения: 2 007
Благодаря на всички за съветите. Питал е лекуващия онколог. Предполага, че е от мускул. И тъй като от вчера е на ХТ с дълги системи и му се налага от 11 часа да лежи/минал е 120 км с кола, стоял е по коридори да чака, на практика от 5 до 10 в движение/ снощи нищо не го е боляло. В системите е нямал болкоуспокояващи. Даже като е казал, че от 10 дена има всяка вечер болки, лекарката вечерта в 21 е дошла да му бие ако иска инжекция но е отказал защото не го е боляло.
Ще му се наложи да приеме, че е необходима рязка промяна с повече движение и по малко висене пред лаптопи и компютри.

# 577
  • Мнения: 100
Здравейте, днес взех протокол от онкокомисията в болницата където оперираха мама от тумор на дебелото черво. На хистологията не пишеше никъде наличие на карциномни клетки. Но в протокола е обозначено като аденокарцином ECOG 1 и TNM - p T1N0Mx. Терапевтичната стратегия е само диспансерно наблюдение с контролен КТ. Моля яко някой може да интерпретира това - последно карцином ли е , не е ли. В хистологията е обозначено като тубуловилозен аденом с умерена до тежка дисплазия. Адекватно ли е само наблюдение без химио според вас? Четох че при стадии Т1 може да има микроинвазии някъде ... затова съм скептична да я оставим без терапия. Днес взех блокчетата от хистологичната лаборатория. Ще ги занеса в друга, от тези които споменавате тук във форума. Какви са ни пътищата ако има разминаване в двата резултата? Преглед при друг онколог, който би препоръчал друго лечение? Благодаря ви от сърце и бъдете здрави и вие и близките ви ❤



# 578
  • Мнения: 10 775
МКБ е С18. Щом е С - значи е карцином.
Отиваш за второ мнение и после решаваш. Ако нямате скенер на цяло тяло - направете, дори да е за ваша сметка. Майка ми беше подобен случай и искаха да я оставят без лечение. На скенера се видяха разсейки в бял дроб.
На ваше място бих настоявала за терапия - например шест месеца таблетки Кселода (кепацитабин) или вливките. Но да я оставят без нищо, за мен е доста рисковано.
Какви са стойностите на туморните маркери ?

# 579
  • Мнения: 100
По-късно ще ги напиша точно, но предишните бяха леко завишени.
Няма скенер на цяло тяло, имаме на корем от преди операцията , там не се виждаха разсейки. На рентген на бял дроб преди операцията не се видя нищо, но все пак това беше рентген. Утре ще оставя блокчетата в трансхеликс, да видим там какво ще излезе.
Как се справя майка ти сега, какво е положението zigi?

# 580
  • Мнения: 10 775
Майка събира документи за ПЕТ скенер. Той ще покаже ефекта от радиохирургията. Казва, че е добре и нищо неприятно не усеща, храни се малко по-добре от преди.

# 581
  • Мнения: 1 013
Здравейте!
При нас има хубава новина, макар да се радваме умерено- мъж ми с тумор на панкреас и операция, след химиотерапия 10 вливки има чист скенер и всички изследвания в норма!!!
Боже, какво преживяхме...
Вярвайте!!!

# 582
  • София
  • Мнения: 200
Здравейте, не съм писала отдавна, тъй като при брат ми нещата отиват на зле. Поне болките намаляха от конопеното масло. Вече обаче почти не може да стане от леглото и като стане изпитва огромен задух.Отслабнал е с над 10кг за последния месец. Днес с количка синът ми го е закарал до Сити клиник. Трябваше да му правят скенер след 10 дневната лъчетерапия. Отказали са му заради лоши кръвни изследвания и са му казали да отиде някъде да му прелеят кръв??? Не знам какво да правим и къде да се насочим. Не знам и дали на място вкъщи ще дойдат да му прелеят? Четох, че Маоло вдига тромбоцитите, а те са много над нормата и ме е страх да му го дам. Кой кръвен здравец ползвате. Може ли да ми дадете линк?  Полимакс дали е подходящ? Ето и кръвните изследвания:

# 583
  • Мнения: 10 775
Левскарката, браво! Това се казва новина! Да я полеете (умерено Stuck Out Tongue Winking Eye) и да си отпуснете душичките, защото много преживяхте!

Стела, като гледам буквите H и L, не знам дали може да разчиташ, че някоя хранителна добавка ще помогне бързо. Освен това нямам представа дали поради лоша кръвна картина могат да откажат скенер.
Виждала съм хора на хоризонтални носилки, в доста тежко състояние, на които са правили скенер в Александровска.

# 584
  • Мнения: 1 013
Zigizagi, благодаря!!!
Беше ужасно, ужасно трудно!
Не искам да се връщам назад!
Опитваме се да живеем нормален живот и да правим нещата, които обичаме. Той ходи вече в планината, спортува...
Желая сила на всички Ви!
Можем да се преборим, да знаете!

Общи условия

Активация на акаунт