Онлайн консултации с Людмил Стефанов - психолог и психотерапевт

  • 377 866
  • 2 573
  •   2
Отговори
# 345
  • Мнения: 997
Здравейте, г-н докторе. Аз въпроси имам, но няма да ги задам. В замяна на това чета Вашите отговори, които са ми безкрайно интересни и полезни. В тях намирам и отговори за себе си. Чувствам ги интуитивно, а Вие ги обличате с думи. Благодаря.

Желая Ви здраве.

Много благодаря!
Бъдете здрава и вие и хората, които обичате!

# 346
  • Мнения: 997
Здравейте, вторият Ви отговор не се появява.
Здравейте!
Не се появява, защото се отказах да го публикувам.
Темата ми е трудна. Идват ми само хипотези за приятеля ви.
То аз и предишния път съм писал предимно за него.
Но той не ме е упълномощил да разсъждавам за него! Sad
Иначе вашият въпрос ми стои като отворен файл.
Дано сега, като си признах това "творческо безсилие",
към мен да тръгнат идеи, полезни за вас и за другите читатели.
Ще пиша скоро, надявам се!
Поздрави!
Здравейте!
Явно е необходима промяна. И това, което ви предлагам, е да промените поведението си по един странен начин.
Опитайте се да стоите по често в мълчание, особено докато се храните вечер заедно. /това е валидно на 100%, само ако живеете заедно. Иначе може да го приспособите към вашата реалност/
Имам предвид - да не сте активна за  подържане на  разговора, а да отговаряте едносрично и да се отнасяте отново в мълчание. В мълчанието има много силно емоционално присъствие и много еротика. В съвместното хранене - също. Ако в мълчанието докоснеш другия "случайно" с крак под масата, усещането минава през цялото тяло.
Възможно е това да предизвика проявлението и на други потиснати чувства у него. С тази приповдигнатост и шегички, за които говорите в първия си пост, човекът вероятно прикрива това, което е дълбоко в него и го терзае. /Нас мъжете така ни възпитават Simple Smile / Но по-добре да се получи каквато и да е реакция, а не да се стои в едно и също състояние на "забавление".
Има и още нещо важно: мълчанието е много силен и много деликатен инструмент за общуване. Затова ако сте му ядосана за това, което трябва да изтърпявате, по-добре не го правете. Защото има риск да влезете в образа на "наказващото мълчание на майката". Знаете  какво имам предвид. Психоаналитиците много обръщат внимание на това, дали майка ти те е наказвала с мълчание, когато си бил  малък. Simple Smile
Но мълчанието, за което говоря, е от друг вид. То изостря сетивата и създава очакване за силни емоции и страсти. И когато се проникне човек от него, целия му начин на присъствие в пространството може да се промени.
И още нещо - направете го само, ако го усетите като нещо свое. Нека да не е експеримент, а нещо почувствано отвътре.
Поздрави!

Последна редакция: пн, 29 юни 2020, 20:47 от bubanka

# 347
  • Мнения: 132
Здравейте!
Явно е необходима промяна. И това, което ви предлагам, е да промените поведението си по един странен начин.
Опитайте се да стоите по често в мълчание, особено докато се храните вечер заедно. /това е валидно на 100%, само ако живеете заедно. Иначе може да го приспособите към вашата реалност/
Имам предвид - да не сте активна за  подържане на  разговора, а да отговаряте едносрично и да се отнасяте отново в мълчание. В мълчанието има много силно емоционално присъствие и много еротика. В съвместното хранене - също. Ако в мълчанието докоснеш другия "случайно" с крак под масата, усещането минава през цялото тяло.
Възможно е това да предизвика проявлението и на други потиснати чувства у него. С тази приповдигнатост и шегички, за които говорите в първия си пост, човекът вероятно прикрива това, което е дълбоко в него и го терзае. /Нас мъжете така ни възпитават Simple Smile / Но по-добре да се получи каквато и да е реакция, а не да се стои в едно и също състояние на "забавление".
Има и още нещо важно: мълчанието е много силен и много деликатен инструмент за общуване. Затова ако сте му ядосана за това, което трябва да изтърпявате, по-добре не го правете. Защото има риск да влезете в образа на "наказващото мълчание на майката". Знаете  какво имам предвид. Психоаналитиците много обръщат внимание на това, дали майка ти те е наказвала с мълчание, когато си бил  малък. Simple Smile
Но мълчанието, за което говоря, е от друг вид. То изостря сетивата и създава очакване за силни емоции и страсти. И когато се проникне човек от него, целия му начин на присъствие в пространството може да се промени.
И още нещо - направете го само, ако го усетите като нещо свое. Нека да не е експеримент, а нещо почувствано отвътре.
Поздрави!

Благодаря! Ще обмисля съвета Ви. Малко ще ми е трудно да го превърна в действие, защото мен лично са ме наказали с мълчание като дете, но ще се опитам и да погледна от друга гледна точка.

Последна редакция: пт, 19 юни 2020, 10:31 от Редактор***

# 348
  • Мнения: 1 410
Здравейте д-р Стефанов,
Като писахте за накаЗване с мълчание изведнъж се сетих и аз, че мен точно по този начин ме наказваше майка ми. Веднъж се случи, че цяла седмица не ми проговори, питах я нещо а тя като че ли не съществува. Сега се усещам и аз, че когато се ядосвам за нещо не ми се говори, слагам си слушалките и не искам да ме безпокоят. Моят съпруг така много се чувства обиден, защото като бях тъжна или ядосана за нещо в работа и с него не говорих.

# 349
  • Мнения: 997
ЗА НАКАЗВАЩОТО МЪЛЧАНИЕ
Здравейте, Salli123 и aya_2012!
Тази практика е наистина доста популярна. Майката казва на детето: "Щом правиш така, няма да ти говоря! Не съм ти вече майка!"
Достатъчно е една майка да реализира заканата си само за 5-10 минути, за да измъчи детето си и то да се чувства виновно и безпомощно.
Представете си, обаче, какво става, когато този период продължи ден, два или дори цяла седмица! Тогава детето страда жестоко и дори иска да умре. Активизират се тези типични детски фантазии за собствената смърт: "Аз като умра, всички ще плачат. И мама също ще страда и ще ме обича"
Заради популярността на тази практика може би съществува израза "тягостно мълчание". И самото преживяване на мълчанието и дори на тишината като "тягостни".
И тук някъде се накърнява дълбокия смисъл и красотата на мълчанието: да стоим заедно с този, когото обичаме, да си мълчим и да усещаме с всичките си сетива присъствието на другия.
Това е една изключително силна любовна практика!!!
Но ако имаме от детството си опита от наказващото мълчание, може да ни е трудно да стоим в такова преживяване. Стремим се да запълним тишината с думи, музика или шум от всякакво естество.

Последна редакция: пт, 19 юни 2020, 17:16 от Людмил Стефанов

# 350
  • Мнения: 4 658
Здравейте, Людмил Стефанов, според Вас това наказващо мълчание е грешно ли? Не го практикувам, защото не мога, много съм приказлива и забравям, че не трябва да говоря Grinning , но се замислих за провиненията на децата.
Тогава какъв съвет бихте дали за "наказание" на дете? Забрана за нещо любимо, без джобни, да свършат нещо вкъщи или нещо друго? Кой е най-добрият вариант? И добре ли е материалният стимул при свършена работа?
Благодаря.

# 351
  • Мнения: 997
Здравейте, Людмил Стефанов, според Вас това наказващо мълчание е грешно ли? Не го практикувам, защото не мога, много съм приказлива и забравям, че не трябва да говоря Grinning , но се замислих за провиненията на децата.
Тогава какъв съвет бихте дали за "наказание" на дете? Забрана за нещо любимо, без джобни, да свършат нещо вкъщи или нещо друго? Кой е най-добрият вариант? И добре ли е материалният стимул при свършена работа?
Благодаря!
ЗА НАКАЗАНИЯТА НА ДЕЦАТА
Здравейте!
Наистина смятам, че наказването с мълчание е твърде тежко и безпощадно за децата.
Наказването с отменяне на любими неща може да има своята роля, но е важно да се прави, като се дава определен срок и накрая се дава и амнистия.
Много е противопоказно да се даде такова наказание, без да се определи срок /"Ще ти взема телефона и ще ти го върна, когато си промениш поведението!"/. Това звучи като доживотна присъда. Детето няма никакъв обективен критерии и никакъв шанс и само се озлобява.
Добрият вариант е: /"Ще ти взема телефона за три дни и искам да видя реално подобрение, преди да ти го върна!"/ 
Важно е, обаче,  освен краен срок, да даваме и амнистия. Например на втория ден, като сме видели подобрение, казваме на детето: "Виждам, че наистина се стараеш. Затова ти връщам телефона още сега. Вземи го и искам това да не се повтаря!". И детето се радва и е благодарно! Амнистията създава мотивация за в бъдеще. Показва добронамереността на родителя. В противен случай оставяме детето последния ден нервно да очаква края и да ни се гневи, че е получило това наказание. Третият ден му идва в повече. Амнистията му показва,  че родителят е съпричастен на неговите чувства и страдания. Това го кара да мисли, че може да разчита на неговото разбиране и получава положителна мотивация в дългосрочен план.
Наказването чрез отнемане на джобни стои много зле, защото парите в нашия свят са символ на жизнената енергия. Когато не даваш на детето си пари, усещането му е, че  застрашаваш съществуването му. Така то губи доверие в животворната роля на родителя в живота си. Ако това се прави често, то най-вероятно ще се депресира. Освен това ще се чувства унизително пред своите съученици. Деца, които са наказвани по този начин, много често започват да крадат пари от съучениците си. /Мисля, че това може би е по-добър вариант от депресията/

Последна редакция: пн, 29 юни 2020, 20:49 от bubanka

# 352
  • Мнения: 338
Здравейте! Доколкото разбрах, се занимавате и с детска психология. Моят син е малък, на 11 месеца. Искам и Вашето мнение (освен това на консултанти по кърмене, ранно детско развитие и т. н.)

От месец вече бебчо е решил, че трябва да се храни абсолютно сам, където и когато пожелае. Готвя нонстоп по няколко различни ястия, за да може да избира, защото има претенции (цвят, форма, консистенция). Лъжица не иска и да погледне. Преди да започне този период си ядеше съвсем нормално, аз го хранех с лъжица, той си хапваше също сам, няма проблеми с дъвкането от самото начало на захранването. Хапваше си завидни количества.

Откакто се е родил се водя по него, кърмя го на поискване също. В момента пак се връщаме като в началото и реално основно е на кърма.

От позицията на психолог какво бихте ме посъветвали? Мога ли да направя нещо, че да разредя кърменията, да увеличим твърдата храна без да остане гладен и травмиран?

Благодаря предварително!

# 353
  • Мнения: 997
Здравейте! Доколкото разбрах, се занимавате и с детска психология. Моят син е малък, на 11 месеца. Искам и Вашето мнение (освен това на консултанти по кърмене, ранно детско развитие и т. н.)

От месец вече бебчо е решил, че трябва да се храни абсолютно сам, където и когато пожелае. Готвя нонстоп по няколко различни ястия, за да може да избира, защото има претенции (цвят, форма, консистенция). Лъжица не иска и да погледне. Преди да започне този период си ядеше съвсем нормално, аз го хранех с лъжица, той си хапваше също сам, няма проблеми с дъвкането от самото начало на захранването. Хапваше си завидни количества.

Откакто се е родил се водя по него, кърмя го на поискване също. В момента пак се връщаме като в началото и реално основно е на кърма.

От позицията на психолог какво бихте ме посъветвали? Мога ли да направя нещо, че да разредя кърменията, да увеличим твърдата храна без да остане гладен и травмиран?

Благодаря предварително!
Здравейте!
Въпросът е встрани от моята компетентност.
Бъдете здрави и вие и детето!

# 354
  • Мнения: 9
Скрит текст:
благодаря ви д-р Стефанов, послушах ви относно децата да не се тревожа и да обръщам по-вече внимание на съпруга ми. Чувствам се по добре итози страх почти го няма, затова че какво ще правя като порастнат децата и си тръгнат по техния път.
Искам да ви попитам и нещо друго относно тревожността която изпитвам. Когато съм навън няма проблем, но като се прибера усещам някакво притеснение, не знам на какво се дължи, някак стомаха ми се свива. Имам проблем и със хорското мнение, много ме притеснява и това, както и не мога да контролирам мислите си. Като се събудя рано сутринта, не съм сънена както повечето хора а започвам да мисля най различни неща и немога да заспивам отново, което допълнително ме тормози.

Здравейте!
Радвам се, че сте направили крачки напред.
Вие самата как мислите? Каква е причината вкъщи да чувствате напрежение?
Казано по друг начин: какво е нужно да извадим от дома ви, та напрежението да изчезне?

Колкото и да мисля не мога да разбера на какво се дължи това напрежение/тревожността. Относно какво трябва да извадя от нас и на този въпрос нямам отговор Sad, преди няколко години имах проблеми със съня, както предполагам по-вечето хора, както и бях в депресия. Може би ме е страх от този момент от живота ми Thinking Иначе в този апартамент сме от около 7 години и мисля, че няма нещо което да ме притеснява. Живеем само ние-със съпруга ми и децата.

Последна редакция: пн, 29 юни 2020, 20:51 от bubanka

# 355
  • Мнения: 670
ЗА НАКАЗВАЩОТО МЪЛЧАНИЕ
Здравейте, Salli123 и aya_2012!
Тази практика е наистина доста популярна. Майката казва на детето: "Щом правиш така, няма да ти говоря! Не съм ти вече майка!"
Достатъчно е една майка да реализира заканата си само за 5-10 минути, за да измъчи детето си и то да се чувства виновно и безпомощно.
Представете си, обаче, какво става, когато този период продължи ден, два или дори цяла седмица! Тогава детето страда жестоко и дори иска да умре. Активизират се тези типични детски фантазии за собствената смърт: "Аз като умра, всички ще плачат. И мама също ще страда и ще ме обича"
Заради популярността на тази практика може би съществува израза "тягостно мълчание". И самото преживяване на мълчанието и дори на тишината като "тягостни".
И тук някъде се накърнява дълбокия смисъл и красотата на мълчанието: да стоим заедно с този, когото обичаме, да си мълчим и да усещаме с всичките си сетива присъствието на другия.
Това е една изключително силна любовна практика!!!
Но ако имаме от детството си опита от наказващото мълчание, може да ни е трудно да стоим в такова преживяване. Стремим се да запълним тишината с думи, музика или шум от всякакво естество.

И аз съм в групата на възпитаваните чрез мълчание. И това важи с пълна сила за мен, че никога не съм разбирала как се стои с някого в мълчание и наслада... Освен това в пълна тишина не мога да стоя изобщо. Още със ставането си от леглото пускам музика и телевизор. Той върви дори когато не гледам нищо конкретно. Просто не мога да седя без никакъв звук. Сега разбирам защо е така... Въпросът ми е какво можем да правим, за да намалим това въздействие от детството върху нас и най-вече как да съумеем да не го прилагаме върху съпрузи и деца (което понякога става несъзнателно, просто като реакция, с която сме свикнали)...

# 356
  • Мнения: 997
ЗА НАКАЗВАЩОТО МЪЛЧАНИЕ
Здравейте, Salli123 и aya_2012!
Тази практика е наистина доста популярна. Майката казва на детето: "Щом правиш така, няма да ти говоря! Не съм ти вече майка!"
Достатъчно е една майка да реализира заканата си само за 5-10 минути, за да измъчи детето си и то да се чувства виновно и безпомощно.
Представете си, обаче, какво става, когато този период продължи ден, два или дори цяла седмица! Тогава детето страда жестоко и дори иска да умре. Активизират се тези типични детски фантазии за собствената смърт: "Аз като умра, всички ще плачат. И мама също ще страда и ще ме обича"
Заради популярността на тази практика може би съществува изразът "тягостно мълчание". Затова може би често преживяваме  мълчанието и дори тишината като "тягостни".
И тук някъде се накърнява дълбокия смисъл и красотата на мълчанието: да стоим заедно с този, когото обичаме, да си мълчим и да усещаме с всичките си сетива присъствието на другия.
Това е една изключително силна любовна практика!!!
Но ако имаме от детството си опита от наказващото мълчание, може да ни е трудно да стоим в такова преживяване. Стремим се да запълним тишината с думи, музика или шум от всякакво естество.

И аз съм в групата на възпитаваните чрез мълчание. И това важи с пълна сила за мен, че никога не съм разбирала как се стои с някого в мълчание и наслада... Освен това в пълна тишина не мога да стоя изобщо. Още със ставането си от леглото пускам музика и телевизор. Той върви дори когато не гледам нищо конкретно. Просто не мога да седя без никакъв звук. Сега разбирам защо е така... Въпросът ми е какво можем да правим, за да намалим това въздействие от детството върху нас и най-вече как да съумеем да не го прилагаме върху съпрузи и деца (което понякога става несъзнателно, просто като реакция, с която сме свикнали)...
Здравейте, Wild Wind!
Приятно ми е, че се включвате и в тази тема. За вас специално има значение и това, че майка ви е пазила мълчание по най-важния въпрос в живота ви: "Кой е моят баща?"
Вие сама казвате, че сте имали склонността НЕСЪЗНАТЕЛНО да прилагате това наказващо мълчание върху съпруг и деца. Това е смисълът на моята работа: когато човек разбере какво прави несъзнателно, той в голяма част от случаите спира да го прави. Така че най-вероятно и вие ще спрете постепенно да го правите.
Как, обаче,  да преоткриете красотата на другото мълчание и на тишината? Как да спрете да живеете на постоянно пуснат телевизор?
Това може да стане на два етапа:
ПЪРВИ ЕТАП
Мисля си, че вие може би имате един постоянен вътрешен монолог, постоянни неприятни думи и мисли, които ви звучат в главата. И телевизорът ви е нужен, за да ви разсейва от тях и да не ги чувате толкова силно и натрапчиво. Нужен ви е ВЪНШЕН ШУМ,  който да заглушава ВЪТРЕШНИЯ ШУМ ОТ НЕПРИЯТНИ МИСЛИ.
Всички ние имаме такива неприятни мисли. Те представляват вайкания, съжаления и притеснения, насочени към миналото и към бъдещето: 1. Защо преди време се е случило еди какво си? И как можа точно на мен да ми се случи? (към миналото) 2. Какво ще стане сега? Да не вземе да стане еди какво си? (към бъдещето)
Ако и вие мислите така, можете да опитате следното: направете специално място за тези неприятни мисли за миналото и бъдещето и му дайте някакво име. Например: Дом на моите мисли, Почивна станция на моите мисли, Пещерата на мислите... Нека да е нещо друго, което вие сте си измислили сама... Това специално място може да е кутия, буркан, чекмедже - вие решете.
Започнете да записвате тези мисли, които най-често ви навестяват. /Докато ги записвате, стойте без телевизор, в тишина!!!/   Ако ви се вижда много това писане, тогава можете да ги обозначавате само с по едно изречение или с някакъв нарисуван символ или картинка. Важното е да можете да си ги разпознавате за коя точно редовна ваша мисъл става въпрос.
Слагайте записите в това специално място, което сте направили и нарекли за тях. Когато поставяте нещо ново, което ви се е появило като неприятна мисъл, можете да си преглеждате и другите.
Целта е главата ви да се "изпразни" от тези мисли и те да отидат в това място. Според мен тук се крие основната  полза за хората от това, че са измислили писмеността: да изпразват главите си от мисли и идеи, които иначе трябва да се помнят. Слагаш идеите и мислите на листа, вместо да си ги носиш в главата. Хитро, нали! Simple Smile
ВТОРИ ЕТАП
Вторият етап може да започне да се прави почти едновременно с първия. Тук ви давам идеи от древни практики, които обаче се използват и в гещалт терапията. Целта им е да се осъзнава настоящия момент, истинската реалност.
Започнете да се вслушвате в тишината. В тишината всъщност има много звуци: ще чувате птици, вятър, далечни гласове, коли... Правете това вслушване съзнателно по 5-10 минути на ден или колкото ви е приятно.
Освен да се вслушвате в тишината и в звуците, можете да се вглеждате в предметите от околното пространство. Вглеждате се в някое цвете в стаята или някъде навън, помирисвате го, внимателно разглеждате шкафа, стола, чаши, снимки, разни вещи. Ако имате импулс, вземете ги в ръце, повъртете ги да ги видите отвсякъде, докоснете ги да почувствате материята им.  Правете го така, ВСЕ ЕДНО ЗА ПРЪВ ПЪТ ГИ ВИЖДАТЕ... Ако го направите, ще усетите и осъзнаете тяхната красота, тяхното силно и интересно присъствие. Това също 5-6 минути или колкото ви е приятно.
Каква е целта на всичко това? Целта е да се освободите малко от мислите за миналото и бъдещето, които са доста драматични и фантастични, и да се свържете с настоящето, с реалността, от където идва спокойствие.
Когато напреднете дори съвсем  малко в тази практика, няма да имате нужда да заглушавате мислите си с телевизора.
Поздрави!

Последна редакция: сб, 20 юни 2020, 08:21 от Людмил Стефанов

# 357
  • Мнения: 997
Колкото и да мисля не мога да разбера на какво се дължи това напрежение/тревожността. Относно какво трябва да извадя от нас и на този въпрос нямам отговор Sad, преди няколко години имах проблеми със съня, както предполагам по-вечето хора, както и бях в депресия. Може би ме е страх от този момент от живота ми Thinking Иначе в този апартамент сме от около 7 години и мисля, че няма нещо което да ме притеснява. Живеем само ние-със съпруга ми и децата.
Не бързайте. Това, че започвате да се свързвате повече със съпруга си, тепърва ще подейства и ще ви води към повече спокойствие...

Последна редакция: пн, 29 юни 2020, 20:51 от bubanka

# 358
  • Мнения: 670
Изключително полезни съвети и практики относно тишината! Със сигурност ще ги приложа, още повече, че имам склонност към писане и обичам писането.
Много хубаво е, че в темата давате чисто практични съвети.
Поздрави!

# 359
  • Мнения: 2
Здравейте. Имам проблем с мъжа ми. Той е много мил и внимателен, и любвеобилен, до момента в който не избухне. Проблема е,че се ядосва за незначителни неща,държи се грубо, а след това съжалява и започват извиненията. Не ме е обиждал и не ми е посягал. Винаги е правил каквото го помоля, само че понякога с много напомняне,а от негова страна е много мрънкане. Винаги е готов да помогне на приятел или роднина в нужда без да очаква нещо да му се върне което е чудесно .Проблем е също,че иска винаги да става на неговото и трудно отстъпва, съответно на цената на мноого мрънкане и сърдене. Има много голямо его (аз,аз и само аз)и ако стъпиш на него става страшно. Мисля си,че има проблеми с гнева и неговото овладяване. Също смятам,че е малко нарцис. Уж няма високо самочувствие,за външния си вид-не е доволен, но пък за други неща всичко знае и от всичко разбира,един вид дървен философ. Имаме дете. Грижи се и ми помага,но е голяма паника, да не падне,да не се удари и т.н. не дава косъм да падне от главата му. Мен лично това много ме изнервя и имаме разправии относно държанието му като "майка орлица". Вече не знам как да подходя към него и как да разговаряме,особено когато не сме на едно мнение,но той си държи на него и не признава нищо друго. Моля за някакъв съвет какво да направиме? Сами може ли да се справим или да идем на специалист? Благодаря за отделеното време!

Общи условия

Активация на акаунт