Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ЧЕТВЪРТА ТЕМА

  • 44 620
  • 763
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 1 357
Не виждам мухъл.  Ако те притеснява горния слой,  изхвърли само него и захрани останалата част. Много е топло тези дни, може би трябва да храниш по-често,  отколкото е описано в рецептата ти.

# 286
  • Мнения: 523
Не виждам мухъл.  Ако те притеснява горния слой,  изхвърли само него и захрани останалата част. Много е топло тези дни, може би трябва да храниш по-често,  отколкото е описано в рецептата ти.
Благодаря много! Аз не живея в България и тук е по-хладно, така че би трябвало да му стига и едно хранене. Сега ще го нахраня и влиза в хладилника, защото няма да ни има уикенда и утре няма кой да го храни. Много се надявам този път да ми се получи и да успея най-сетне поне да пробвам да омеся хляб.

# 287
  • Мнения: 8 804
Здравейте!
Къде мога да прочета предимствата на кваса пред маята?
Благодаря!

# 288
  • Мнения: 797
Не виждам мухъл.  Ако те притеснява горния слой,  изхвърли само него и захрани останалата част. Много е топло тези дни, може би трябва да храниш по-често,  отколкото е описано в рецептата ти.
След като се съмнявате дали е изсъхнал горния слой- означава ли, че не го покривате с фолио или с капачка?

# 289
  • Мнения: 523
Не виждам мухъл.  Ако те притеснява горния слой,  изхвърли само него и захрани останалата част. Много е топло тези дни, може би трябва да храниш по-често,  отколкото е описано в рецептата ти.
След като се съмнявате дали е изсъхнал горния слой- означава ли, че не го покривате с фолио или с капачка?
Винаги е покрит с капачка, но не я затягам, трябва ли?

# 290
  • Мнения: 797
Щом е покрит тогава няма как да изсъхне горния слой, като съвет мога да дам да захранвате с пълнозърнесто ръжено брашно и изобщо да работите с натурални брашна, защото кваса не харесва изкуствените добавки.  Силен квас се получава чак след първия месец, а доколкото си спомням аз като си го захващах моя преди 3 г, бях чела, че след 14 ден може да се правят опити за месене, но при мен нещата се получиха чак след първия месец.

# 291
  • Мнения: 523
Щом е покрит тогава няма как да изсъхне горния слой, като съвет мога да дам да захранвате с пълнозърнесто ръжено брашно и изобщо да работите с натурални брашна, защото кваса не харесва изкуствените добавки.  Силен квас се получава чак след първия месец, а доколкото си спомням аз като си го захващах моя преди 3 г, бях чела, че след 14 ден може да се правят опити за месене, но при мен нещата се получиха чак след първия месец.

Благодаря, виждам, че със сигурност няма да мога да започна месене след 1 седмица както е по инструкции. Използвам 50% пълнозърнесто ръжено брашно и 50% бяло брашно (био, защото пишеше, че тук тези брашна не са избелвани). Надявам се просто да не го убия този квас, а да стигна до месене след независимо колко време.

# 292
  • Мнения: 10 263
Не ми се вижда добре тоя квас, но и аз не мога да преценя защо.  Слагате ли в чист буркан след всяко захранване? Аз лично като ще меся захранвам 2 пъти на ден. Захранвам в отделна купучка и после изсипвам в чисто нов измит буркан всеки път(сутрин и вечер). Не мога да разбера и как е хванал кора вашия. Нещо не е наред. Аз имам периоди по 5-6 месеца не захранвам. Кора не ми хваща кваса. Само се разделя на квас и вода в буркана. Като утаен. Но кора няма.

# 293
  • Мнения: 523
Не ми се вижда добре тоя квас, но и аз не мога да преценя защо.  Слагате ли в чист буркан след всяко захранване? Аз лично като ще меся захранвам 2 пъти на ден. Захранвам в отделна купучка и после изсипвам в чисто нов измит буркан всеки път(сутрин и вечер). Не мога да разбера и как е хванал кора вашия. Нещо не е наред. Аз имам периоди по 5-6 месеца не захранвам. Кора не ми хваща кваса. Само се разделя на квас и вода в буркана. Като утаен. Но кора няма.
Не, в един буркан, смених го само веднъж, но ще пробвам да сменям от сега нататък

# 294
  • Мнения: 10 263
Напишете и какви инструкции ползвате, какво следвате за да захванете кваса. Аз тегля 50гр брашно, 50гр квас, и 50 гр ( не мл) вода. Смесвам в купичка хубаво и изсипвам в буркан. Ако това ми е сутрешното захранване, същото правя и вечерта. Водата ми е от филтъра на чешмата, не бъркам с дървена лъжица. С моите си метални за супа действам.

# 295
  • Мнения: 523
Напишете и какви инструкции ползвате, какво следвате за да захванете кваса. Аз тегля 50гр брашно, 50гр квас, и 50 гр ( не мл) вода. Смесвам в купичка хубаво и изсипвам в буркан. Ако това ми е сутрешното захранване, същото правя и вечерта. Водата ми е от филтъра на чешмата, не бъркам с дървена лъжица. С моите си метални за супа действам.


Това са ми инструкциите. Реших да ги пусна на снимка, защото са различни в различните дни. Ползвам вода от чешмата и нямам филтър. Знам, че водата ни е хубава и става за пиене без допълнителна намеса. Масово не се купуват кани с филтри тук. Бъркам с дървена клечка за китайско.

# 296
  • Мнения: X
А с какво брашно го захранвате?

Аз сменям буркана не по-често от веднъж седмично. Никаква връзка няма и не може да има с качеството на кваса.

# 297
  • Мнения: 10 263
И аз не съм в Бг. Моя стартер го захванах по тези стъпки. Ако имаш желание да пробваш. Сякаш по-лесна моята рецепта. Твоята е и с две брашна. Излишно ми се струва. https://www.kingarthurbaking.com/recipes/sourdough-starter-recipe

# 298
  • Мнения: 2 274
Аз чета на Пол Холивуд книгите и в една от рецептите му има няколко зърна грозде, които се добавят, а в другата - ябълка, органик.
В линка на vici75 пише да не се затваря плътно, а Пол Холивуд пише да се затвори добре.
Страшно съм объркана...Anguished

# 299
  • София
  • Мнения: 10 862
Аз чета на Пол Холивуд книгите и в една от рецептите му има няколко зърна грозде, които се добавят, а в другата - ябълка, органик.
В линка на vici75 пише да не се затваря плътно, а Пол Холивуд пише да се затвори добре.
Страшно съм объркана...Anguished

Покрива се с опаковачно фолио и се надупчва с вилица или шиш, за да може да "диша".

Общи условия

Активация на акаунт