Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ЧЕТВЪРТА ТЕМА

  • 44 622
  • 763
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 10 263
Мел, слагам в буркан със завиваща се капачка, но не завивам. Само я слагам отгоре. Вече така процедирам трета година. С вашето канадско брашно ми е кваса Five Roses бялото от чувал 50 паунда. Не знам дали и при вас се казва така. При нас го водят канадско. С вода от филтъра на чешмата действам и както казах по-напред с метална лъжица. Става си супер.

# 301
  • Мнения: X
Аз го покривам накриво с капачката на буркана. Като прибирам в хладилника я завивам плътно. С никакви дупки и фолио не си играя и става идеално. Ръжено брашно, вода от чешмата и силиконова шпатула.

# 302
  • Мнения: 2 274
Да, пишат по рецептите, че ръжено или пълнозърнесто по-лесно втасват!
vici75, начии сигурно от всяко наше брашно ще става. Аз лично използвам само пълнозърнесто дори и за сладкиши, ама ако трябва ще взема и бяло да пробвам.
Как е времето при вас?
Тук достига до 30 градуса и не се живее, а вече е края на август!

Последна редакция: сб, 27 авг 2022, 20:28 от Melany99

# 303
  • Мнения: 10 263
Абе ако ползваш пълнозърнесто, такова вземай. Не ходи за бяло специално. Времето лека полека минава към есен. Но пък хляба ми с квас все още втасва за 2ч, което си е супер бързо за мен.

# 304
  • Мнения: 4 514
Здравейте, приемате ли нови ентусиасти?
Снощи пробвах за първи път тази рецепта:
https://www.cakeandpancake.com/6908/?_gl=1%2Az0kfz5%2A_ga%2AMzM4 … 741308.1662574159
и стана невероятно хлебче:
Скрит текст:
Беше ми доста притеснено, защото до последно тестото беше доста меко и разтегливо, но послушно си правих разгъванията и след няколко часа просто го сложих за финално втасване. Не правих декорации, защото беше меко тестото, оставих го самО да се напука. Пекох го в нагорещена керамична тенджерка със стъклен капак. Е, получи се! Тази сутрин закусвах с филийка (по принцип не закусвам, ама цяла нощ ме гризеше любопитство 😂 ) и е чудесен и на вкус!
С квас работя от около година, може би. Винаги захранвам с пълнозърнесто ръжено брашно на Екосем и филтрирана вода. Нямам представа дали квасът ми е 100% хидратация или не, защото отдавна вече захранвам на око. Нито пък правя теста с плуващия квас във вода.
Досега обаче, най-вече поради липса на време, а и за да избягвам бялото брашно, правех изцяло ръжен хляб или с малка добавка брашно от лимец или спелта, по рецептата на Габи Коева:
http://gabikoeva.com/recepti-blog/razhen-hlyab-s-kvas
Но понякога на своя глава променям разни съотношения, особено количеството квас (защото смятам, че квасът не е с постоянна сила) и невинаги се получава отличен резултат, а и вкъщи някои хора се мусят на изцяло ръжения вкус.
Така че първата рецепта е Тя! Единственият проблем е времето, работя от 9 до 6 (сега съм в отпуск), така че ще се опитам поне уикендите да пека по тази рецепта.
Извинете за дългото включване. Flushed

# 305
  • Мнения: 43
В какъв съд оставяте хляба да втасва, когато е за дълго време? С какво го покривате? Аз повечето пъти го слагам в голям гювеч, но искам да пробвам да направя по-голяма коричка.

# 306
  • Мнения: X
И как го вадиш от гювеча за да го изпечеш? Аз си купих кошници от Амазон. Имат си и ленени покривала с ластици.

# 307
  • Мнения: 4 514
В най-обикновена стъклена купа, застлана с чиста кърпа. Загъвам краищата на кърпата върху хляба.

# 308
  • Мнения: X
Аз си купих кошнците защото тестото излиза лесно, не мия купи и не пера кърпи, а и стават шарки по хляба.

# 309
  • София
  • Мнения: 10 862
В най-обикновена стъклена купа, застлана с чиста кърпа. Загъвам краищата на кърпата върху хляба.

Слагам хляба да се надигне директно в съда, в който ще го пека. Не покривам с кърпи, а похлупвам с по-висок съд или ако самият съд, в който съм сложила тестото е висок, покривам с намазнено и надупчено домакинско фолио (зависи от вида хляб).

# 310
  • Мнения: 43
Пека в гювеча.
И как го вадиш от гювеча за да го изпечеш? Аз си купих кошници от Амазон. Имат си и ленени покривала с ластици.


# 311
  • Мнения: X
И аз в тенджера пека, но я загрявам заедно с фурната и няма как да втасва в нея.

# 312
  • Мнения: 4 514
И моята тенджера загрява във фурната преди да сложа хляба в нея, така че си оставам с купа и кърпа.

# 313
  • Мнения: 743
Здравейте. Бихте ли ми написали изпитана рецепта за тесто с квас, което да замеся в хлебопекарна? Благодаря.

# 314
  • Мнения: 10 263
По принцип всяка рецепта можеш да замесиш там. Но ако се надяваш че като хляба с мая ще замесиш, втаса и изпечеш с една програма, няма да стане. Кваса си иска по-дълго време за втасване, а рамките на една програма са 3-3:30 часа с всички стъпки. Иначе можеш да го замесиш, да спреш машината, да разпънеш, не знам ако подгрява, да я спреш пак, да разпънеш след известно време колкото пъти е нужно и чак тогава да печеш. Но ще излезе от рамките на програмата за хляб. Пак трябва да му висиш. Ако искаш можеш да обречеш една доза и да пробваш да видиш какво ще стане. Поне сама да се убедиш във възможностите с кваса. Така човек придобива най-добра представа.

Не съобразих че ти май не питаш за хляб, а за тесто. За какво тесто искаш тецепта - за мекици, пита, хляб, кекс, сладки, палачинки, козунак?

Общи условия

Активация на акаунт