Задайте своите въпроси към министъра на труда и социалната политика - Деница Сачева

  • 4 016
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 14
Как смятате да подпомогнете децата? Какви мерки са реалност или обсъждате по отношение на малолетните и непълнолетни граждани на Република България - българските деца? Поне един родител на деца до 12 годишна възраст си е вкъщи, поради неработещи учебни заведения. Съгласно чл. 8, ал. 7 от Закона за закрила на децата предвижда забрана децата до 12 годишна възраст да остават без надзор и има сериозни парични санкции, ако не подлежи на по – сериозно наказание. Тези хора са данъкоплатци хора - с качество родител, са осигуряващи се от ден първи, в който са започнали да работят. Има отрицателен прираст на населението, а сега децата са изложени и на социална дистанция и на безпаричието на родителите си, поради спрялата икономика. Как ще се погрижи държавата за децата? Моля не коментирайте детските надбавки, тъй като споменаването им не е уместно по няколко причини: първо размерът им е нищожен; второ не е актуално към настоящата ситуация, защото голяма част от работещите, които са принудени да останат вкъщи, не получават такива и трето намаленият доход в тези месеци би се отразил чак след една година, тъй като за ДН се гледат доходите на годишна база, т.е. останалият без доходи ще може да кандидатства за тях догодина по това време.

# 16
  • Мнения: 64
Аз съм майка, разведена съм и отглеждам сама детето си на 4 години, с минимална издръжка от бащата, а именно 250 лева.
За такива като мен няма дефиниция 'самотен родител' , тъй като за разлика от ромските майки знам кой е бащата на детето ми. Според държавата аз съм 'равна' с другите, нямам никаква помощ, съответно останах безработна месец преди пандемията. Също, според държавата аз нямам и право на обезщетение за безработица, понеже нямам нужния трудов стаж в последните две години, който 'случайно' бе увеличен от 8 на 10 месеца. Заради политиката на същата тази държава обаче, нямам нужните 10 месеца стаж през последните две години, защото, наравно с всички останали, чаках почти година детето ми да бъде прието на ясла, за да мога да започна работа.
Въпросът ми е следният- докога самотните родители в България ще останат без никаква подкрепа? Финансово, институционално, всякак. Какви мерки ще се предприемат за изчистване на дефиницията 'самотен родител'? И докога притежаването на личен автомобил например ще бъде взимано като пример за добро финансово положение? Какви критерии ще ни отличат адекватно от родителите, които отглеждат децата си с две, а не с една заплата?
И да вметна - аз съм човек си изрядно данъчно минало, не дължа на държавата нито стотинка и нямам роднини в чужбина, които да ме подкрепят.
И отново да повторя, към момента аз лично трябва да живея единствено с издръжката от бащата, и притежаването на Голф 4-ка не подобрява статута ми по никакъв начин. Благодаря.

# 17
  • Мнения: 2 755
Кога ще бъде възможен приемът в старческите домове? Имаме възрастен роднина, който бе в домашен отпуск преди грипната ваканция и от тогава не може да се върне в старческия дом.

# 18
  • Мнения: 1 652
Здравейте, разведена със син в 11клас, издръжка 120лв. По чл 54 ал. 1 от КСО не мога да получавам парично обещетение.
Въпроса ми към министър Сачева е: как ще живеем със сина ми с 120лв. Този казус защо не се обсъди, знаете че има и такива случаи.
Благодаря.

# 19
  • Мнения: 9 825
Добър ден,
Не искам да освобождавам хора, но при това "дистанционно работене" ужасно много се понижава трудовата дисциплина. Някои имат малки деца, други гледат племенници, трети съжителстват с някой, който нон-стоп гледа ТВ. На всички е ясно, че максимум 20% от хората могат РЕАЛНО да работят КАЧЕСТВЕНО и ПЪЛНОЦЕННО от дома си, с изнесено работно място.

Моля ви да предложите адекватни мерки за работодателите.
Направихме и невъзможното, като купихме компютри, осигурихме телефонни линии по домовете на служителите, и много други неща за осигуряване на инфраструктурата и възможността за хоум офис.

Но, просто малка част от хората са реално пригодни да работят по този начин. (А нас никой няма да ни компенсира за разхода и нервите). Мисля, че тази констатация важи за всички браншове - и в учителските редици е така, но там получават протекция.

Предложете, моля, възможност, в частния сектор, да освободим част от персонала, като ДЪРЖАВАТА поеме плащането за 1 месец обезщетение, и неустойка за договора. Не работодателят да ги поема. Защото оставаме принудени да търсим други варианти за раздяла с хората.

Ние също поемаме и разходите за да осигурим дезинфектанти, купихме инфра излъчващи лампи и прочие. Дори докато работихме на място, увеличихме площта на офиса за сметка на кабинета на шефа - за да се увеличи разстоянието между хората. Но не може всичко ние да поемаме, малкият работодател НЕ е социална служба.
Благодаря ви

# 20
  • Мнения: 452
И втори въпрос: защо не улесните процедурата за всякакви помощи, когато документите се подават през административно обслужване към социалните. За първа година подавам за детски надбавки и събирах целия комплект документи. А същевременно пощата на административно обслужване не получава писма по големи от 10 МБ. Така едни и същи неща се изпращат на 4-5 пъти и документите се губят ..

И трети въпрос, защо не осъвременявате дохода към по реален за получаване на детски надбавки? 510 лв на чл от семейството е в момента за получаване на 80 %

Последна редакция: чт, 23 апр 2020, 09:21 от AnMary

# 21
  • Мнения: 606
Една от финансовите възможности ,която се обмисля в някои държави например в Австралия е :хората да могат да вземат до определена сума от пенсионният си фонд, ако не могат да се класират за нищо друго като подкрепа от държавата и не искат да теглят кредити.Мисли ли се по този въпрос в БГ за хората с допълнително пенсионно осигуряване????

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 3 694
Здравейте,
Министър Савчева, имам следните въпроси към Вас:
Считате ли за нормално фирмите, които са затворени със Заповед на Министъра на здравеопазването, а не по своя воля, съгласно разпоредбите на Закона за мерките и действията при извънредното положение да са задължени да плащат брутните трудови възнаграждения на служителите си, които не работят? Това нормално ли е според Вас? Въз основа на тази заповед, нямаме право да допускаме служителите до работните им места и същевременно им дължим БТВ за времето, през което не работят! (Цитирам разпоредбите на Чл. 267а. от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., според който: "За времето на преустановяване на работата в случаите по чл. 120в работникът или служителят има право на брутното си трудово възнаграждение.“) След като законодателя е приел този текст, явно счита за нормално, тези, които работят и тези, които не работят да получават едно и също възнаграждение! Вие също ли споделяте това и смятате ли, че въпросната разпоредба няма да окаже негативен ефект върху работоспособното българско население и желанието му да се труди, след като седейки си вкъщи доходите му са гарантирани? Защо не се даде възможност на засегнатите работодатели да се възползват от разпоредбите на чл. 218 от КТ, който им дава право, в случаи на бедствие да заплащат  50% от БТВ на служителите, които са възпрепятствани да работят, при положение, че достъпът до работните им места е забранен от държавен орган? Уважаема Госпожо Министър, как решихте, че ситуацията в която се намираме (50 починали и 1081 заразени, към днешна дата) Не е Бедствие! Какво е определението за бедствие според Вас? За да кандидатстваме по мярката 60 към 40 сме длъжни да не освобождаваме служители и едновременно с това да им плащаме пълните работни заплати, без да получаваме нищо насреща, това не противоречи ли на Трудово право в Република България, според което Трудовото възнаграждение е главният стимул за встъпване на гражданите в трудови правоотношения. То е насрещната престация, която работодателят дължи на работника или служителя срещу използването на работната му сила!. Каква работна сила използваме в момента Госпожо Министър, след като служителите ни си стоят по домовете? Ако Вие сте на наше място ще плащате ли за нещо, което не получавате? И как ще подпомогнете тези работодатели за да не им се налага да освобождават служителите си защото, ако го направят, то същите тези служители ще отидат на борсата и ще получават обезщетения, платени от данъците на всички български граждани?

Последна редакция: чт, 23 апр 2020, 11:01 от Iseto6

# 23
  • Мнения: 114
Здравейте!
Въпросът ми е следния: бях работеща до 31.03.2020 г. и освободена, считано от 1.04.2020 г., по чл. от КТ, който е за съкращаване, поради намаляване обема на работа - досещате се - заради ситуацията с Ковид 19. Намерих си другаде работа, като по молба на новия работодател - да започна там след като мине извънредното положение или по-точно, в случай, че не го удължат след 13 май - да започна на 1 юни 2020 г., тъй като в момента персоналът на фирмата е принуден да работи от вкъщи и съответно няма как да се обучавам и няма как да ми дадат работа и на мен за вкъщи.
Регистрирах се в Бюрото по труда.
Междувременно разбрах преди седмица (16 април), че съм бременна. Искам да задържа детето. Отивайки да подпиша договор възнамерявам да проявя честност и коректност към работодателя си и да споделя, че ще може да разчита на мен до излизането ми по майчинство през ноември. При такова положение е твърде вероятно да ми бъде отказано работното място.
Наясно сте, че бременна едва ли изобщо ще мога да започна каквато и да е работа. Съответно има опасност да започна майчинството си "неосигурена", което ме обрича на социални помощи, доколкото знам.
Предвид това, че винаги съм работила и имам над 15 години трудов стаж, настоящата ситуация с Ковид 19 и освобождаването на персонал ще ме постави в ситуация, в която колкото и да искам да работя и да съм осигурена съм заплашена да мизерствам, заради това, че ще избера да родя дете.
Какво можете да ми предложите така че да изляза в отпуск по майчинство "Осигурена"? Би трябвало да има някаква закрила за хора като мен в тази ситуация с Ковид 19, при която изгубихме работата си, а не да ни приравнявате с ромките, болшинството от които нямат и 1 ден трудов стаж за тази държава, а ще получаваме едни същи пари в първата година, в която отглеждаме своите бебета, в случай, че не успея да си "осигуря" работа.
Или:
Може ли да се измисли формула, при която въпреки, че към момента на излизане по майчинство майката е "неосигурена" да се вземе предвид колко е работила и внасяла към държавния бюджет, за да бъде справедливо обезщетението, което ще получава като неосигурена майка.

Благодаря!

# 24
  • Мнения: 726
Аз имам още един въпрос към министъра, провокиран от нейно изказване, че кризата е идеална възможност за отсяване на зърното от плявата.Въпроса ми е какво точно визираше госпожата, и ако това са работодателите, които в условие на ИП бяха подложени на невероятен натиск и правиха чудеса от комбинации, хем да осигурят по някакъв начин,макар и минималната издръжка на персонала си, хем да спасят и запазят, замразят, бизнеса си , и да опитат да го възстановят след ИП, па макар и това да е неясно и несигурно?И ако това е така, хайде да видим, ако държавата подхожда принципно към нещата, и след като смята, че кодекса на труда няма нужда от осъвременяване и огъвкавяване в условия на извънредно положение и след като не облекчи по някакъв начин предприятието "работодател", то на принципна на реципрочността и справедливостта, нека тя признае как постъпи тя към работодателите??!!??Даде ли им тя някакво предизвествие, даде ли им шанс да предвидят действията си, да отработи ситуацията?!?Знаете ли, че в 16 часа, в нашия търговски център, по новините чухме, че ни затварят,и имахме два часа, до края на работното време да се съберем, да приготвим персонала, да подготвим и вземем необходими документи на магазините със себе си и накрая, без да имаме никаква информация за бъдещето, в страх и несигурност, да затворим за неизвестен период от време?!?Как ще ни обезщети държавата, че тя не спази към нас предизвестие?!??Вируса вече беше подминал Китай и отдавна върлуваше в Италия, не можаха ли да ни подготвят, а ние по линията да подготвим и работниците си?!?И не, аз досега карах на мазнинки, съпричастна бях, към държавата, към здравето на близките си, стоях си вкъщи, на никого не висях, не исках нищо от държавата, но след изказването на госпожата, мисля, че ако тя не ни се извини, то твърдо , само заради принципа ще направя всичко възможно да изискам полагаемото се!!!Също, искам да изразя мнение на много хора около нас за неадекватността на мерките, дори на тази 60/40.След като беше ясно, че това състояние би продължило два-три,четири,хайде месеца, кому беше нужни тези сложни изчисления, тези страшни документации и проверки??Защо не намерихте фирмите, които са със забранена дейност, и просто не изплатихте някакъв процент от минималната заплата, както и на тези предприятия със силно намален обем на работа, вместо да се дават огромни пари, които са ненужно разхищение в този период.Трябваше на нуждаещите се да бъдат дадени заплати,които биха могли да покрият основните нужди на едно семейство от храна и покриване на разходи,ток, вода, другото бе излишно, в периода на няколко месеца, на никой нямаше да липсват излишните луксове, които в нормално състояние са си позволявали с големите заплати.Ако щете много по прозрачно и справедливо щеше да е, да раздадете на хората ваучери за храна и основни сметки, добре изчислени, спрямо броя на членовете на семействата, и по-евтино щеше да е и по-социално справедливо щеше да е...

# 25
  • София
  • Мнения: 1 164
Имам въпрос към министър Сачева,
Разведена съм, с 2 деца, едното е студент, другото е в 4 клас - / издръжката, която получавам е 180 лв за двете деца/.  От 01.04.2020 във фирмата, в която работя всички сме преназначени на 4 часа, т.е. ще получа половин заплата.  Мога ли да очаквам някакво финансово подпомагане.

# 26
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 531
Отговорите на вашите въпроси към министъра на труда и социалната политика можете да видите в специалното интервю, което Миролюба Бенатова проведе и публикувахме в тази тема.

Общи условия

Активация на акаунт