Westworld - If this is indeed now and we are indeed here- Тема IV

  • 9 264
  • 384
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 6 432
Утре вечер мисля да го гледам. Grinning

# 361
  • Мнения: 1 398
Изгледах последния епизод на сезон 4.
Кратко резюме /който не го е гледал още и не иска да си разваля изненадата, по - добре да не чете/

Скрит текст:
Роботи и хора /вече хостове в парка на Шарлот-Долорес/ започват да се избиват едни други. Роботът Уилям го задейства този сценарий. Явно му се играе тази равностойна игра на "кой - кого", по същия начин, по който на човека Уилям му се играеше точно такава игра, игра без преференции. Спомням си как той истински се зарадва на "новият сценарий на Форд" в парка с роботите, когато Долорес уби Форд, а роботите вече можеха да убиват хора /ограничението им беше свалено от Форд/...Дежа вю изпитах като гледах началото на еп.8. Да, обърнаха се ролите на хора и роботи, но ситуацията е 1:1 с тази в първия парк, този на Форд.
Кристина е програма. Точно като в "Матрицата". Шарлот-Долорес се оказа жива, въпреки изстрела в главата /?!/...И я ъпгрейднаха с нов метален скелет. Оказа се, че достъпът и до управлението на града - парк е блокиран. Тя разруши физически платформата и извади от там топче. Топчето е на Кристина - Долорес. По този начин Шарлот изключи Кристина от възможността да управлява града - парк. Междувременно Клементина уби Стъбс. Това за мен си остава едно объркано неориентирано същество още от сезон 1. Не я харесвам и това си е. И актрисата не я харесвам. Хубаво, че я убиха. Роботът Уилям намери портала към роботския рай и се опита да го разруши. Шарлот - Долорес се намеси. Та отговори на въпросът защо е поддържала този роботски рай при положение, че не може да отвори вратата към него. Каза, че вратата му може да се отвори и от двете страни и се е надявала, че ако създаде достатъчно добър свят за роботите тук, то те ще се върнат в него. Мъртвият вече Бърнард остави запис за Шарлот - Долорес с който и помогна да убие робота Уилям /като унищожи и перлата му/ и и даде наставление да даде възможност на Кристина - Долорес да създаде нов свят. По нейните представи. Кейлъб започна да се "разпада" и се сбогува с дъщеря си. /И тук не минахме без политкоректното пропагандиране на  лесбийство/...Шарлот - Долорес включи перлата на Кристина - Долорес към интерфейса на роботския рай / в електроцентралата/. И /точно като в "Матрицата"/, "архитекта създаде нова, по - добра Матрица" /. Кристина - Долорес каза на Теди: "Ние сме във Възвишението"...Което очевидно не е точно така, защото видяхме как изглежда "Възвишението" когато Бърнард го посети, нали така ? А сега Кристина - Долорес се озова отново в града - парк. Поне в нещо, изглеждащо точно така. И Теди се оказа проекция на Кристина - Долорес...Тук тя изрече нещо, в пълно противоречие на предишното: "Истинският Теди е някъде там, във Възвишението"...Тоест? Очевидно тогава "Ние сме във Възвишението" не е истината по въпроса. Или е? Евентуално го има варианта Кристина - Долорес да е ъплоудната в роботския рай и там да си сътворява своят нов , чисто мисловен свой си свят. Шарлот - Долорес /подобно на Форд/ седна на брега преди да си отиде завинаги. Сцената беше красива: лицето и се отвори, тя извади перлата си и я строши в ръката си. Напълно умиротворена, точно като Форд. Кристина - Долорес в крайна кметка пресъздаде отново парка с Дивия Запад. Онзи, с който всичко започна. И завърши с думите: "Може би този път ще успеем да извоюваме свободата си"...
Та....
Такава тъпотия скоро не бях гледала! Няколкото силни момента си остават такива. Но като цяло всичко се размаза и обезсмисли до немай къде. Очаквах повече.

# 362
  • Мнения: 514
Имам страничен въпрос - има ли тема /в този форум или друг форум/ за сериала Leftovers /Останалите/ - 3 сезона са  - от 2014 до 2017 са го давали мисля. Аз обаче го почнах преди около месец. Търсих тема за него тук, във форума, ама нищо не открих.
Няма отделна тема. Това беше сериал за ценители и не беше масов хит. Много любим и  сме го споменавали в общите теми за сериали.

Почвам да гледам финала на Westworld. Нали е последен сезон?

# 363
  • Мнения: 8 340
Изгледах последния епизод на сезон 4.
Кратко резюме /който не го е гледал още и не иска да си разваля изненадата, по - добре да не чете/

Скрит текст:
Роботи и хора /вече хостове в парка на Шарлот-Долорес/ започват да се избиват едни други. Роботът Уилям го задейства този сценарий. Явно му се играе тази равностойна игра на "кой - кого", по същия начин, по който на човека Уилям му се играеше точно такава игра, игра без преференции. Спомням си как той истински се зарадва на "новият сценарий на Форд" в парка с роботите, когато Долорес уби Форд, а роботите вече можеха да убиват хора /ограничението им беше свалено от Форд/...Дежа вю изпитах като гледах началото на еп.8. Да, обърнаха се ролите на хора и роботи, но ситуацията е 1:1 с тази в първия парк, този на Форд.
Кристина е програма. Точно като в "Матрицата". Шарлот-Долорес се оказа жива, въпреки изстрела в главата /?!/...И я ъпгрейднаха с нов метален скелет. Оказа се, че достъпът и до управлението на града - парк е блокиран. Тя разруши физически платформата и извади от там топче. Топчето е на Кристина - Долорес. По този начин Шарлот изключи Кристина от възможността да управлява града - парк. Междувременно Клементина уби Стъбс. Това за мен си остава едно объркано неориентирано същество още от сезон 1. Не я харесвам и това си е. И актрисата не я харесвам. Хубаво, че я убиха. Роботът Уилям намери портала към роботския рай и се опита да го разруши. Шарлот - Долорес се намеси. Та отговори на въпросът защо е поддържала този роботски рай при положение, че не може да отвори вратата към него. Каза, че вратата му може да се отвори и от двете страни и се е надявала, че ако създаде достатъчно добър свят за роботите тук, то те ще се върнат в него. Мъртвият вече Бърнард остави запис за Шарлот - Долорес с който и помогна да убие робота Уилям /като унищожи и перлата му/ и и даде наставление да даде възможност на Кристина - Долорес да създаде нов свят. По нейните представи. Кейлъб започна да се "разпада" и се сбогува с дъщеря си. /И тук не минахме без политкоректното пропагандиране на  лесбийство/...Шарлот - Долорес включи перлата на Кристина - Долорес към интерфейса на роботския рай / в електроцентралата/. И /точно като в "Матрицата"/, "архитекта създаде нова, по - добра Матрица" /. Кристина - Долорес каза на Теди: "Ние сме във Възвишението"...Което очевидно не е точно така, защото видяхме как изглежда "Възвишението" когато Бърнард го посети, нали така ? А сега Кристина - Долорес се озова отново в града - парк. Поне в нещо, изглеждащо точно така. И Теди се оказа проекция на Кристина - Долорес...Тук тя изрече нещо, в пълно противоречие на предишното: "Истинският Теди е някъде там, във Възвишението"...Тоест? Очевидно тогава "Ние сме във Възвишението" не е истината по въпроса. Или е? Евентуално го има варианта Кристина - Долорес да е ъплоудната в роботския рай и там да си сътворява своят нов , чисто мисловен свой си свят. Шарлот - Долорес /подобно на Форд/ седна на брега преди да си отиде завинаги. Сцената беше красива: лицето и се отвори, тя извади перлата си и я строши в ръката си. Напълно умиротворена, точно като Форд. Кристина - Долорес в крайна кметка пресъздаде отново парка с Дивия Запад. Онзи, с който всичко започна. И завърши с думите: "Може би този път ще успеем да извоюваме свободата си"...
Та....
Такава тъпотия скоро не бях гледала! Няколкото силни момента си остават такива. Но като цяло всичко се размаза и обезсмисли до немай къде. Очаквах повече.

+1

Не знам защо си го причиних. Не мога да повярвам, че е дело на Нолън. Петя много хубаво направи, че не си причини този сезон.

# 364
  • Русе
  • Мнения: 11 928
На мен този сезон ми хареса. Едно съзнание/програма се разви по-различен начин докато отразяваше света сблъсквайки се с различни събития.  От първоначалната Долорес - произлязоха Кристина  и Хейл, надеждата и отмъщението. Докато хората са ограничени от заложеното в клетките и движението се поражда от любовта, най-силната е тази към детето, хостовете стигаха до същото поведение с безкрайни итерации и изчисления на всички възможни изходи.  Кристина програмираше безброй сценарии, но нищо не я удовлетворяваше докато не създаде Теди за да се събуди, Бърнард изчисли всички варианти за оцеляване и единственият беше да се спасят Кейлъб и Франки - свободния избор на хората и Кристина да управлява парка.
Изборът на Уилям - война до оцеляване на най-силния - води до всеобщо унищожение.

# 365
  • Мнения: 6 432
Във вторник не можах да изгледам, вчера успях с последния епизод.
На мен много ми хареса. +1 съм с Amber. Върнаха се в началото, донякъде.

solar_fields, не ти ли допадна това за хоста на Уилям - че съзнанието се влияе от тялото, и то не малко. Нали и тук сме така. Grinning
Казаха също, че хостовете са като създателите си, т.е. хората. Абсолютно логично е да е така.
Скрит текст:
Мен ми е много интересна темата за ИИ. Ели се интересуваше също, но вече не пише тук. Да им се вкарват емоции на ИИ или не? Може ли или не? И все пак няма да е същото като при хората. При нас се освобождават и хормони, и ни влияят и мисли, случки, хора, и изобщо е много сложно.

Клементайн, верно постъпи много смахнато. Щеше да живее сама в пустинята ли, що ли?

Уилям и той - като постигне целта си - да победи най-силния и после какво?

# 366
  • Мнения: 1 398
Както казах вече тук - там има по някой и друг силен момент, но цялостната концепция е ...бутафорна....Особено безсмислената реплика на финала...Долорес насърчава НЕреалните персонажи от собствения си измислен свят / който е в главата и под формата на спомени за хора и роботи/, тоя път да извоюват свободата си....Къде? В главата и... Голяма тъпотия, честно. И целия този зор на Бърнард и останалите...за едно нищо. Липсва му дълбочина и истински смисъл на този сезон. Има само ефекти. Заиграване с това - онова от първите два сезона.../ в които, богами, имаше дълбок истински смисъл. В трети сезон...нещата също прибоксуваха откъм дълбочина, но в количествено отношение смисълът беше малко повече отколкото тук. Като цяло - графиката /не компютърната, естествено, а графиката, изчертаваща замисъла/ е надолу от 2-ри сезон - натам.

Последна редакция: чт, 18 авг 2022, 15:52 от solar_fields

# 367
  • София
  • Мнения: 27 381
Изгледах епизоди 7 и 8 с голямо закъснение, че съм на почивка. Бързам да напиша набързо нещо преди СПА-то. Simple Smile

Ами не ми харесаха!! Като цяло стойностен сезон, но с разочароващ финал! Т.е. и сезона го слагам на последно място, а имаше шанс да се вмести в топ 3. Уви, няма...
Значи Кристина/Долорес е била програма. Съзнание без тяло. Но е творяла всичко за света на Хейл. Това е една от оригиналните перли на Долорес, която се жертва и влезе в машината в края на сезон 3. Тайното оръжие на Хейл/Долорес, а и единствената надежда за човечеството според Бернард. Реално Долорес (която сама подсъзнателно е сътворила всички около нея с които говореше през сезона, за да пробуди сама себе си и чак с Теди успя) сега вече е във възвишението, Рая на хостовете. И Долорес, имайки достъп до базата данни на всички хостове и хора ще претвори отново света в Западен свят (едно към едно), като това ще е последния тест дали хора и хостове могат да съжителстват заедно! И предполагам, че това ще е последния 5 сезон. На 95% съм сигурен.
Само не знам откъде ще намерят тела ако ще има отново човечество или вече всичко ще е на ниво съзнанието над тялото, душата над тленното. Т.е. няма да има нужда от физически тела и това ще е следващата крачка в Еволюцията...
То от хората кой оцеля? Две лесбийки, т.е. човечеството си загина.

Иначе няма да се учудя ако получим следното:
Хората да бъдат върнати, но в телата на хостове, това което така и не успяха да сторят засега. Но това ще е само ако хората изиграят правилно играта на Долорес и заслужат тази си привилегия.
Според мен ще видим отново младия Уилям и това как той ще се представи ще е от особено значение за съдбата на хората.
Реално в последния пети сезон, Долорес може да върне всички и да видим отново и любимия Форд.
Само дано не се окаже, че всичко това което видяхме в сезон 4 е било някаква симулация, хаха. Не го вярвам, ще е безумие просто. Все едно гледаме цял един сериал и накрая всичко се оказва 'сън'

И не желая в сезон 5 да гледам Франки и всякакви там уанобита бунтовници.
Искам оригиналните герои в един последен сезон и дано го направят като хората и да отговорят на всички въпроси подобаващо.

# 368
  • Мнения: 1 398
Като чета, сме на едно мнение май Simple Smile
Само искам да кажа, че въпросното "сътворяване" на втория "Западен свят" е....само в "главата" на Кристина - Долорес. Която и "глава" е виртуална и само нейна си. Това е като да си моделираш сънищата. Моделирай си ги колкото щеш. Само твои са си и никой няма и да разбере за тях освен теб. Като сам със себе си да играеш на канадска борба...Безсмислено, безсмислено, та знае ли се...
И си мисля и още нещо: цялата тази схема с "роботския рай" има МАТЕРИАЛНА основа във физическия свят /сървъри, електроцентрали, интерфейс, спътници и т.н./ Какво става с целия този "роботски рай", ако на някой във физическия свят му писне да поддържа цялата тази структура. Няма нищо вечно във физическия свят. Спътници падат, електроцентрали се взривяват...
"Роботския рай" беше временно решение, заради това, че освен Долорес /и перлите, които тя носеше в чантичката си/, никой друг робот не можеше физически да напусне първия парк "Зпаден свят". ВРЕМЕННО решение. Нещо като склад, в който да пребивават роботските съзнания, докато Долорес успее да направи възможно идването им във физически тела в реалния човешки физически свят. Но Долорес се пожертва в предния сезон /и това е една тъпотия незнайна!!! /, а клонингите и изперкаха...И пак сме наникъде и в блатото на безсмислието.

П.П. И пак да напомня: персонажите в новия парк в главата на Кристина - Долорес НЕ СА оригиналните индивидуалности. Не са душите на роботите и хората. Това са субективните СПОМЕНИ на Долорес за хората и роботите.

Последна редакция: нд, 21 авг 2022, 17:36 от solar_fields

# 369
  • София
  • Мнения: 27 381
Да, така е, аз, за това съм болднал основната си питанка.
По спомен ще кара... Но аз едно нещо не разбрах. Тази Кристина/Долорес, има ли нещо общо и свързана ли е някак си с оригиналната Долорес след като се ъплоудна в машината в края на сезон 3. Защото машината има база данни за всички хора по Земята. Реални данни. ДНК и пр.
Май не, защото новата Долорес каза, че ще действа по спомени, мхмхм, малко неясно и това ме дразни много.
Иначе ще гледаме виртуални неща, като много деликатен ще е момента как ще ги направят материални. Дано не се провалят и осерат всичко. Имат тежка задача като за последен сезон.

Издразних се, че не дадоха яснота и относно посткредит сцената от сезон 2 с Уилям. А може и да дадоха, ама не стана 100% ясно. С оглед тежко движещия се и ранен Уилям, може би някаква програма/хост изглеждаща като дъщеря му да го е препитвала. Всичко е в главата, докато е пленен и затворен (а после и убит от хост Уилям) или са го премествали от мястото, където е бил пленен за тези тестове.

# 370
  • Мнения: 1 398
Според мен Кристина Долорес не е едно от оригиналните копия на Долорес /едно от топчетата в чантичката и/. Защото Кристина - Долорес е с амнезия за миналото си и за истинската си същност, докато пише сценариите на града - парк на Шарлот - Долорес. Другите оригинални копия на Долорес си бяха с пълните спомени кои са и какво са когато влязоха в различните тела. Долорес - Долорес и нейната саможертва в сезон 3 както казах ми е напълно безсмислена. А каквото и да е имало в машината от Долорес, то е унищожено окончателно заедно с машината, от Мейв и Кейлъб. Колкото до сцената с Уилям в края на сезон 2....Предполагам, че поради смяната на сценаристи, продуценти и режисьори след сезон 2, сцената си е останала част от замисъла на първоначалните автори на сериала, но е игнорирана /ей така, просто така/ от новите.
Колкото до болднатото от теб.... Какви тела? За кого? За всеки от спомените на Кристина ли ? Това НЕ СА истинските души на роботите и на хората. Това са нейни спомени. Криви. Субективни. Неистински.
И още нещо: очевидно Бърнард има достъп до роботския рай / с ония джаджи на главата му в мотела/. Значи не е проблем достъпа до него. Пълно с противоречия. И безсмислие.

Последна редакция: нд, 21 авг 2022, 18:51 от solar_fields

# 371
  • Мнения: 1 883
Както казах вече тук - там има по някой и друг силен момент, но цялостната концепция е ...бутафорна....Особено безсмислената реплика на финала...Долорес насърчава НЕреалните персонажи от собствения си измислен свят / който е в главата и под формата на спомени за хора и роботи/, тоя път да извоюват свободата си....Къде? В главата и... Голяма тъпотия, честно. И целия този зор на Бърнард и останалите...за едно нищо. Липсва му дълбочина и истински смисъл на този сезон. Има само ефекти. Заиграване с това - онова от първите два сезона.../ в които, богами, имаше дълбок истински смисъл. В трети сезон...нещата също прибоксуваха откъм дълбочина, но в количествено отношение смисълът беше малко повече отколкото тук. Като цяло - графиката /не компютърната, естествено, а графиката, изчертаваща замисъла/ е надолу от 2-ри сезон - натам.

Долорес е създала сама Теди и онзи, който я нападна в началото на 4ти сезон, за да ѝ напомнят за миналото, откъде е тръгнала и какво е направила с цел да пробудят съзнанието ѝ отново. Не сте разбрали много от нещата в този сезон, но е възможно предвид това, че не е продукция за масата зрители.

# 372
  • София
  • Мнения: 27 381
solar_fields,

Хмм, според мен не е така. Значи Шалорес взе перлата на Долорес (една от нейните копия) и я ъплоудна в 'Рая' а преди това беше сложена 'под краката и' (образно казано) за да създава сюжетите, като по някакъв начин и беше замъглила/потиснала спомените. Или самата Долорес по някаква неизяснена причина не си е спомняла за миналото си. Виж какво писах в първия си пост: че тя сама си е създала Мая, Теди и останалите около нея, с подсъзнанието, да се пробуди отново. НО чак с Теди успя.

А, дали е оригиналната Долорес (нейно копие де/перличката) или тази Кристина да речем е плод на Шалорес както ти мислиш (а откъде е дошла, защото доста наблегнаха на перлата), все едно --> да, това което казваш и аз имам предвид - ще създаде отново всички хостове и хора, за които има спомен. Да, съгласен съм с теб, че това няма да са истинските ТЕ и техните истински души, но ще видим как ще го направят от екипа на шоуто, защото така е логично, но е безумно и мега тъпо. Тези, които са в Рая са с истинското си съзнание. Въпросът е да ги издири, защото те са си в техни си примки/светове/мечти, но за хората как ще процедират е пълна каша.

И да, много тъпотии сътвориха, като с посткредит сцената с Уилям. Опитах се да отговоря, ама е по-скоро мое си нагласяне. И неизяснените неща около Долорес. Защо по дяволите се жертва в машината и какво постигна, като така или иначе човечеството си замина. Изобщо що за идиотщина???

Все едно сериала е зарязан от един творчески екип и взет от друг, който не си е правил труда да изгледа предишните епизоди.

НО има едно простичко обяснение: това което гледахме в сезон 4 е игра/симулация (но се надявам да не е това, че ще пуцам).

# 373
  • Мнения: 1 883
Каква е тази посткредит сцена с Уилям? Аз гледам в самото НВО и нямаше такава?

# 374
  • София
  • Мнения: 27 381
След края последния епизод на сезон 2. Виж прегледай субтитрите. Малко преди края.
Имаше две посткредит сцени. Едната с Бернард как се събужда от 22 години (толкова ли бяха, забравих вече) ''сън'' в Рая и другата е с Уилям как е тестван от хост/програма с лика на щерка му.

Общи условия

Активация на акаунт