Момиче Слави?

  • 4 884
  • 116
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 303
Андреа, наложило се като женско име в България, е производно от по-старите имена Андрейка и Андреана. В Италия е мъжко име. То и с Петя в Ваня е така, при нас са женски, а в Русия са мъжки имена.
Нали момичето Слави ще живее в България?
.

Може и от Андрей- Андрея.
Николай- Николая.

Поне така предполагаме, макар авторката да не е уточнила това, къде живее или ще живее.

# 61
  • Мнения: 2 710
А вие знаете ли какво е значението на името Андрей? Замисляли ли сте се, защо мъжкият доктор се казва андролог? Да си кръстиш момичето Андрея е все едно да си кръстиш момчето Женчо.

# 62
  • Мнения: 577
Да, мъжествен значи, но в България повечето имена имат мъжка и женска форма.

# 63
  • Мнения: 2 710
Това че може да му се измисли женска форма, не го прави подходящо за име за момиче.

# 64
  • Мнения: 4 303
Андрей е светец и има имен ден. Поне в България с това се свързва.Имен ден празнуват Андрей, Андриян, Андрея, Андреа. Нищо друго, както при други именни дни изброени с това какво означава Петър, че и Камен да е именик..
Другите интерпретации не съм чувала някой да коментира.
Каквото и да значи Андреа, нито едно дете не съм чувала да се подиграва на друго за името, за което не съм сигурна за Слави, че ще е така.

Последна редакция: нд, 10 май 2020, 09:00 от vasq_5

# 65
  • Мнения: 577
В случая Слави не говорим за значението. Нали знаеш например колко жени Галина има в България и си е съвсем нормално име, нищо че в Италия значи кокошка.

# 66
  • София
  • Мнения: 8 000
Слави традиционно се възприема като мъжко име, преобладаващо умалително, в България. Все едно да си кръстите сина Галя (производно от Галин, примерно). Еднакво неприемливо е за мен.

# 67
  • Мнения: 2 710
В случая Слави не говорим за значението. Нали знаеш например колко жени Галина има в България и си е съвсем нормално име, нищо че в Италия значи кокошка.
Напълно съм съгласна, че човек не може да знае всички езици и да е сигурен, че някъде предпочитаното от него име не звучи смешно. Когато обаче чуя името Андреа в женски вариант веднага правя асоциацията за много фешън родители, които дори не са си направили труда да поровят из нета, какво е значението му. Андро е гръцка дума, а както знаем от този език идват много термини използвани във всички езици.
Спирам до тук, защото много се отклоних от темата.

Последна редакция: нд, 10 май 2020, 09:28 от Monza

# 68
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
Андрей означава ,,мъжествен,,.и е чудесно име за момче.
Андрея-,,мъжествена,,.
Андрея също е мъжко име в някои страни.

# 69
  • Мнения: 29 733
Андреа е женския вариант на Андрей. Какво е значението на името е друг въпрос. Но е женско име, за разлика от Слави, което е мъжко име.
Все едно да си кръстиш момичето Андрей.

Има и универсални, които стават и за двата пола - Алекс, Ники, Даян и др. , но Слави не е от тях.

В крайна сметка всеки си решава за неговото дете.

# 70
  • Мнения: 816
Може само Сави .
Но на Славина , Славея и подобно на галено им казват Слави ... , не е само мъжко . Аз лично Слави не харесвам много , или после се почва със Славка и др.

# 71
  • Мнения: 3 922
За умалително използват "Славче", "Славейче", като цяло с окончание на  -че. Не съм чула на някое момиче с подобно име да казват Слави на галено. Имам две познати и при двете е така.

# 72
  • Мнения: 816
За умалително използват "Славче", "Славейче", като цяло с окончание на  -че. Не съм чула на някое момиче с подобно име да казват Слави на галено. Имам две познати и при двете е така.
Ами на мен ми казват ... и не ми харесва особено . Като искат да ме бъзикат- Славка Калчева и др. На - че само баби и родата , но приятелите няма да се лигавят с такива имена..  а Славче е ужасно ... Слава, Савина са ми най приемливи - от близките до Слави имена

# 73
  • SF
  • Мнения: 21 336
По-добре я кръстете Станислав. По-хубаво е от Слави.

# 74
  • Мнения: 18 562
По-добре я кръстете Станислав. По-хубаво е от Слави.
Станислава сигурно си имала предвид.

Общи условия

Активация на акаунт