Страсти – градините в София, кампания 2020/2021 - тема 1

  • 32 581
  • 763
  •   1
Отговори
# 300
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 506
На 29.06, 14 ч. ще има заседание на РГ. В дневния ред е само изм. и доп. на Наредбата за прием и разни.

Не отпадна ли това с предимството на деца на семейста, чийто член работи в градината?

Отпадна отдавна. Има и съдебно решение, че критерия е дискриминационен. Мама Саня няколко пъти назад темите е цитирала това решение.
Също родители бяха сезирали прокуратурата и беше образувана проверка. Нямаме иф как са се развили нещата.

# 301
  • София
  • Мнения: 9 111
А нали публичното обсъждане е обявено до 3.07? Не трябва ли да се изчака да приключи първо и тогава да се свика работната група?

# 302
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 506
Не, не пречи. Преди вирусната ситуация предложенията за изм. и доп. винаги първо се обсъждаха в РГ, преди доклада, съответно проекта и общественото обсъждане. При предишните изм., на публичното обсъждане 15.01, в залата присъстваха 5 родителя, различни от представителите на НПО.

# 303
  • Мнения: 164
Аз по-рано имах желание да пиша по този въпрос с уседналостта, но като гледах предния път навсякъде какво са отговаряли - не е приложимо, не се приема и почти всички са в тоя ред на мисли, се чудя изобщо има ли смисъл човек да си губи времето. Едва ли ще вземат под внимание мнението на обществото - те са си наумили нещо и иди ги разубеждавай. Просто спазват процедурата, но дотам.

# 304
  • София
  • Мнения: 9 111
Винаги има смисъл от изразяване на мнение.

# 305
  • Мнения: 3 276
Доколкото разбирам, критериите за точкуване за ясла и градина в София ще са същите като прием в първи клас. Преди три години при кандидатстването с каката беше същата история настоящ и постоянен адрес на територията на училище, плюс месторабота в района обаче.

# 306
  • София
  • Мнения: 2 686
Здравейте, може ли да ми обясните как и кога местата за СОП и ХЗ минават в общата опашка? Някъде пише след първо класиране, някъде август, септември... Ако е септември, да разбирам, че ще е за първото текущо класиране ли? Всички отделени до момента такива места ли ще отидат в общата опашка? Всякаква информация по този въпрос ще ми е от полза, благодаря!

# 307
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз доколкото разбирам ще има прехвърляне на такива свободни места АКО те не надхвърлят общия брой на местата в група. И колко удобно сега с новите изменения, които се гласят за групи от по 30 деца. И Фандъкова пак ще се бие в гърдите с многото нови открити места...

# 308
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 506
https://www.sofia.bg/documents/20182/8451123/%D0%9F%D1%80%D0%BE% … a451-c4b880db8e0f

Проектът за изм. и доп. на наредбата за прием, сега е на обществено обсъждане. Накрая в т. 1.3 ще се прехвърлят на първо текущо класиране, но само за ХЗ.

# 309
  • Мнения: 416
Здравейте! Първото ми дете е прието и ще посещава първа група на есен. Второто ми дете догодина по това време ще е на 1, 6 мес. Тъй като в детското заведение няма първа яслена група, а само втора, имам следния въпрос: Ще мога ли да кандидатствам, като сменя набора и да запазя точката за това, че братчето му вече посещава градината?

# 310
  • София
  • Мнения: 6 177
Здравейте! Първото ми дете е прието и ще посещава първа група на есен. Второто ми дете догодина по това време ще е на 1, 6 мес. Тъй като в детското заведение няма първа яслена група, а само втора, имам следния въпрос: Ще мога ли да кандидатствам, като сменя набора и да запазя точката за това, че братчето му вече посещава градината?

Набор се сменя за текущи класирания само ако на опашката няма чакащи от съответния набор.

# 311
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 506
Заседанието на РГ за 29.06. е отменено, заради заболели от Ковид.

# 312
  • Мнения: 164
Заседанието на РГ за 29.06. е отменено, заради заболели от Ковид.

Колко удобно Wink

# 313
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 506
Е, поне това със сигурност не е направено целенасочено. Не може да се ползва залата на СОС. Няма как да присъстват напр. само половината членове на РГ.
https://news.bg/education/kriteriyat-za-usednalost-za-detskite-g … -ne-po-rayon.html

За сметка на това този си плещи каквото му скимне "По негови думи в Столичния общински съвет е внесен доклад, който ще позволи незаети места за СОП и хронични заболявания да бъдат освободени за класиране по общия ред."
В проекта е само за ХЗ.

# 314
  • Мнения: 1 091
Е, поне това със сигурност не е направено целенасочено. Не може да се ползва залата на СОС. Няма как да присъстват напр. само половината членове на РГ.
https://news.bg/education/kriteriyat-za-usednalost-za-detskite-g … -ne-po-rayon.html

За сметка на това този си плещи каквото му скимне "По негови думи в Столичния общински съвет е внесен доклад, който ще позволи незаети места за СОП и хронични заболявания да бъдат освободени за класиране по общия ред."
В проекта е само за ХЗ.
Ако приемат увеличението на децата от 28бр в група, кога реално може  да се случи?
Ясно е, че ХЗ ще са за първо текущи класиране, а ако се увеличи бройката, дали реалния срок няма да бъде за първо класиране 2020/2021? Не знам чисто нормативно как се случват промените.

Общи условия

Активация на акаунт