Ново строителство акт 14/15/16

  • 7 481
  • 84
  •   2
Отговори
# 45
  • Мнения: 68 646
Здрасти.Отговора на въпроса ви е на предишната страница.

"АКТ 15  е констативен акт, с който се потвърждава, че сградата е завършена. Документът се подписва както от компетентните длъжностни лица, така и от собствениците на обекти в сградата."

Здравей!
Да прочетох го в предната страница,но кои са тези длъжностни лица?От общината ли ?До кой етап трябва да е завършен обекта за Акт - 15 ?

Има си наредба
https://www.lex.bg/mobile/ldoc/2135470582

В нея пише кой какво и кога разписва.
За акт образец 15 -

# 46
  • Мнения: 24
Здравейте,

Някой знае ли как мога да разбера новострояща се сграда дали има вече АКТ 14 без да питам строителя или инвеститора?

# 47
  • Мнения: X
Обикновено ако е заснета в кадастъра (https://kais.cadastre.bg) има акт 14 (пак не е гаранция, защото отнема време след акта, за да се нанесе).

# 48
  • Мнения: 24
Обикновено ако е заснета в кадастъра (https://kais.cadastre.bg) има акт 14 (пак не е гаранция, защото отнема време след акта, за да се нанесе).

Ако сте запознати бихте ли ми казали там как се търси?
Благодаря,

# 49
  • Мнения: 68 646
Здравейте,

Някой знае ли как мога да разбера новострояща се сграда дали има вече АКТ 14 без да питам строителя или инвеститора?

Трудна работа.
Акт 14 се съставя от проектанта-конструктор, строител, техн.правоспособно лице по част Конструкции към надзора.

В общината се съхранява само акт 2- за площадка и линия и ниво.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Отваряте сайта,кликвате на "Карта" и от там в търсачката по идентификационен номер на имота.Ако нямате такъв може и по точен адрес.

# 51
  • Мнения: 40 905
Здравейте,

Някой знае ли как мога да разбера новострояща се сграда дали има вече АКТ 14 без да питам строителя или инвеститора?

Той не се взема трудно, не е като А 16. Ако сградата има покрив и какво още беше там по закон, най-вероятно има.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Покрив и външни стени.Не е нужно да има дори дограма.

# 53
  • Мнения: 1 621
Обикновено ако е заснета в кадастъра (https://kais.cadastre.bg) има акт 14 (пак не е гаранция, защото отнема време след акта, за да се нанесе).
За да се нанесе в кадастъра трябва ли да има документ за степен на завършване издаден от общината?
Знаете ли дали само акт 14 е достатъчен?

# 54
  • Мнения: X
Не мисля, че общината издава каквото и да е. Строителният надзор е този, който издава документ за завършен груб строеж. Вече след груб строеж се отделят самостоятелните обекти в сградата (и могат да бъдат прехвърляни нотариално, преди това се прехвърля право на строеж). Не съм "на ти" с конкретиката, изцяло на лични наблюдения.

# 55
  • Мнения: 68 646
Не са ти верни личните наблюдения.
Аз наблюдавам закона - ЗУТ и нардбите. Чл 177 ЗУТ - удостоверение за въвеждане издава Главен архитект. Разрешение за ползване - ДНСК.
След тези актове се изпраща инфо в АГКК за отразяване на сградата.

# 56
  • Мнения: X
Тези удостоверения са разговорния акт 16. Впрочем издава се само едно от двете. Дали ще е от ДНСК или от общината (гл. арх.) зависи от категорията на строежа. Сградата се нанася в кадастъра много преди това.

# 57
  • Мнения: 68 646
Удостоверението/разрешението за ползване  са СЛЕД протокол образец 16 всъщност. Акт 16 всъщност е протокола на комисията.

Но да..разговорно акт 16 за хората значи край на мъките 😄

Де юре обаче след него има още стъпка.😉

# 58
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте,
Има ли някой чакащ акт 16? Навсякъде ли има забавяне в момента?

Платили сме 2 вноски, имаме предварителен договор.
Договора за акт 16 беше за дата 30.06.2021, а все още няма такъв. Акт 15 ни изпратиха около октомври. Звънях няколко пъти на фирмата строител, от там чак ми се накараха, че всички други били много доволни, а само аз не съм била. Сигурна съм, че това съвсем не е така. Като включим и ужасното им строителство, изобщо не сме доволни, но заради вноските стоим и чакаме.
Минава ми през главата да се откажем, да си искаме вноските, да търсим адвокат и какво ли още не, но първо едва ли ще постигнем нещо и 2ро го "взехме", т.е. подписахме договора още 2019 и след толкова време не ми се иска да се развият така нещата.

# 59
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 299
Monkey_G, има хора, които чакат акт 16 /или УВЕ/ с години. Възможно е да има някакъв проблем.

Общи условия

Активация на акаунт