Делба при наследство

  • 11 033
  • 275
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 8 906

Собствеността на С и дали той има или няма преки наследници - това също не касае А. Никой не може да го накара да купува каквото и да е, нито наследници, нито на наседниците наследници. Това, което могат да направят наследниците на С един ден е, или да си продадат един на друг идеалните части и да се окрупнят дяловете, или да продадат на трето/трети лица своите части, ако А не се съгласи да продаде своите си части в единия и в другия имот. Даже ако излезе съдебно решение да се продаде земята, в това число и дяловете на А, това А пак не го бърка, защото той пак ще си минава през двора, което него единствено го интересува. Няма да остане без дом никога, защото къщата не е предмет на делба.
тук се дискутираше какво става след смъртта на С. Той няма деца, но осен роднините му А и В, имало и много братовчеди...  Съсобствеик С притежава в момента   1/2 къща 1/3 двор. И авторката е права, че това е потенциална опасност за А. Най-веоятно ще си укрупнят дяловете, и А ще се окаже в същата ситуация, даже и по-лошо, ако там са 5 човека, а не 3,, въпреки,  че е изкупил дела на В, Ако иска да остане сам, ще трябва да изплати още дялове, от къщата, от земята. Той може и да няма нужда от това всичко. А може и някой от новите съсобственици да се инатят и някоя малка частичка, да не се продава,

най-добре адвокатът да каже, кое е най-добре

# 136
  • Мнения: 9 838
За идентификаторите в кадастъра.
Ако има отделни идентификатори, значи има отделни парцели (УПИ-та), в резултат на официално разделяне и/или регулация. Не говоря за старите номера отпреди кадастъра. Планоснимачните. Може да има 2 отделни планоснимачни номера (от предходните планове), но щом не е било официално разделен парцелът, с кадастъра 2-та планоснимачни номера са си с 1 идентификатор в кадастъра.
Нека твоят човек да отиде, заедно с теб, да отиде да си извади скица от кадастъра - така нещата ще се видят документално как са. При къщите с парцели има много грешки - собственици, къщи, квадратури и т.н. Целенасочено, според мен.Че след това за корекции се дават едни пари. С копие на н.а. и удостоверение за наследници (ако имотът е на родител на А, Б, С). Казано накратко - кадастърът при парцелите с къщи е пълно мазало. Ако всичко е наред, направо трябва да черпите.

# 137
  • Мнения: 3 510
Със сигурност не е.
Ако ви кажа, че и със съседите (които се падат втори братовчеди) оградите не са както трябва, ще се хванете за главите.
То тези 1094 м., които сега уж са разделени на две, са били част от един двор 2 декара, който пък се е разделил на две между двама братя. Съответно вече всеки от братята си дели половината на колкото наследника има.
Но още при деленето между двамата братя е имало скандали и недоволни. След това и наследниците на всеки един брат се е изпокарал един с друг...сега и наследниците на наследниците не могат да се разберат...а след време всичко ще се стовари и на нашите глави. Въобще кашата е тотална. Това чисто информативно ви го споделям, няма връзка към дадения казус. 😂

# 138
  • Мнения: 9 838
Блекблинг, почвай го твоя човек с документите, че след това един ден трудно ще събереш каквото ти трябва.
Много от възрастните хора си пазят документи, които ние бихме изхвърлили, но в крайна сметка се оказват много полезни понякога.

Последна редакция: нд, 04 окт 2020, 13:36 от man_darin_ka

# 139
  • Мнения: 298
Здравейте! Ако мога да използвам тази тема, бих искала да си кажа казуса и ако някой има съвети, моля да даде.
Става въпрос за къща на два етажа, с приземен и двор, като единия етаж е изцяло на баща ми.Другият етаж,  с приземния и двора бяха на дядо ми, който почина. Сега наследници на втория и приземния етаж са жена му (мащеха на баща ми), баща ми и брат му, съответно 60%/20%/20%. Друга дялба няма, т.е. никъде не пише, че единия етаж е неин, двора на баща ми, пък другия на чичо ми. Имаше уговорка устна още докато дядо ми беше жив, неговата част да се прехвърли на мен, но тъй като той почина внезапно това нещо не можа да се случи приживе.
Баща ми и чичо ми са съгласни да дарят, жената на дядо ми обаче иска да и наплатим една сума пари. Понеже си я знаем, че веднъж дадем ли и няма да се спре, сме решили да не клякаме и сме и казали да прави каквото иска. Сега тя плаши, че ще продаде нейната част и ако трябва ще стигне до съд, за да ни накара да и дадем сумата, която иска. Като цяло мисля, че тя само плаши, защото няма откъде да извади пари за съдебни разходи и адвокатски хонорари, но все пак искам да знам докъде може да я докара, ако реши. Въпросът ми е възможно ли е съдът да накара баща ми и чичо ми да и наплатят нейния дял? Също така съдът може ли да продаде целия имот без съгласието на двама от наследниците?
Благодаря на отзовалите се!

# 140
  • Мнения: 4 577
Не съм юрист, но ще отговоря, доколкото знам. Жената на баща ви има право да изнесе имота на публична продан. Това става с дело, често е бавно - няколко години до реалното осъществяване, но това е начинът за делба, ако съсобствениците не се разберат. При публична продан има първоначална оценка на имота, съответно съсобствениците наддават с външни купувачи (ако такива са проявили интерес). Съсобственик има предимство да купи дела, ако предложи най-високата цена, която някой от другите купувачи е оферирал. Ако имотът е неделим (в случая етажът), целият се обявява да продан. Съответно при наличие на външен купувач, той ще брои пари на всеки от съсобствениците според дела му.  По принцип, винаги е  по-евтино да се разберете помежду си. Вариант да получите нейния дял безвъзмездно, ако тя не поиска да го дари, няма.

# 141
  • Мнения: 9 838
Точно така, Таф.
Ако искате целия имот, седнете и се разберете колко пари ще платите на вдовицата. Тя има право на тези пари, по-добре (а и по-евтино в крайна сметка) е така да се разберете, отколкото да се влачите по съдилища и нещата да станат по-зле като отношения между съсобствениците.
Един съвет - оправете си дарението от чичо Ви, преди и на него да му е хрумнала друга идея. Така и при преговорите с вдовицата ще преговаряте само Вие и няма да се меси още един човек.

# 142
  • Пловдив
  • Мнения: 14 623
Процентите как ги докарахте? Нещо не са ми таман. Не знам включвате ли в тях етажа на баща си и как го преизчислихте и него в проценти, ако той е отделен обект (а ако не е - не може да е само той личен на баща ви), а иначе дяловете на вдовицата и децата в наследството са равни, по 1/3.
+1 към горните отговори: съвсем възможно е, а доброволната делба е много по-евтина.

# 143
  • Мнения: 4 577
Забравих да напиша, че сумата трябва да се плати кеш след приключване на публичната продан.

# 144
  • Мнения: 9 838
А аз сега се сетих друго, като препрочетох въпроса на потребителя - ако имаш брат и/или сестра с тези дарения и делби ще го/я лишиш от дял. Което не е добре от морална гледна точка.
Юридически има начин да се избегнат бъдещи проблеми.

# 145
  • Мнения: 298
Благодаря на всички за отговорите Simple Smile
Етажа на баща ми е с отделен нотариален акт и си е лично негов. Имотът не е стандартна къща на два етажа, просто е трудно за обяснение пък и колкото повече детайли дам толкова по-лесно става за разпознаване...
Като цяло аз този имот не го и искам, аз имам къде да живея, но въпросната персона е решила, че няма да го даде на никой друг от семейството освен на мен. Аз не искам да се занимавам с нея, защото съм и в рискова бременност, чудя се какво да посъветвам баща ми и исках странични мнения, защото ние сме афектирани от държанието и и просто си я познаваме...
Имам брат, с когото сме в перфектни отношения, един ден като стане въпрос за делба между нас мога и целия имот да му даря, това не е проблем.
Процентите от нея ги знам, та може и да не са коректни..
Общо взето да му кажа да и дава парите пред нотариус и тя да му продаде нейния дял, мисля че така след това тя няма да може да предявява повече претенции и да иска повече пари? Ако тя не иска по този начин, вече да си търси правата в съда, като аз излизам от цялата картинка и доколкото видях от старите мнения съдът може да предложи на баща ми и чичо ми да и откупят дела, което е просто по-сложния начин на първото решение?

# 146
  • Мнения: 4 577
Съдът няма да предложи първо на баща ви и чичо ви да й откупят дела, а ще отсъди имотът да бъде обявен на публична продан, като те 6ъщо могат да участват в търга. Иначе най-безболезненият вариант е да й се плати дела на приемлива и за двете страни цена.

# 147
  • Мнения: 168
Прочетете чл. 33 от закон за собствеността. Това, което се пише по-горе е невярно. Не може съсобственик да продаде на трето лице без да е предложил преди това на останалите съсобственици. Най-често се прави с нотариална покана, като в нея се описват всички детайли по ПД(ако има такъв) с третото лице. Дори само едно условие да е различно сделката пада в съда. Освен това се гледа и дали другите съсобственици са имали достатъчно време да помислят. Някои нотариуси се съгласяват и с писмо или декларация от съсобственика, но по-рядко. Какви търгове, какви 5 лева. Очевидно се бъркат понятията.

# 148
  • Мнения: 9 838
Какви търгове, какви 5 лева. Очевидно се бъркат понятията.

Съвсем очевидно е, че се бъркат понятия и процедури, при това много съществено.

# 149
  • Мнения: 8 906
@FireWalkWithMe

Купете от тази жена нейния дял и не може да ви изнудва никога повече, защото няма да е собственик вече
Ако оставите нещата така, тя щом няма пари, няма да поиска публична продан, но ще ви побърка от разни съсобственически проблеми, няма да можете един пирон да заковете без нейно съгласие, пък да не говорим за по-сериозни неща. Важното е да се отървете от съсобственост, а тя ви е дала шанс. Още по-гадно е, ако тя не искаше да продава.
Направете си оценка на имота по пазарни цени (оценител), наемете адвокат да ви изчисли правилно дяловете от частта на дядото, и на мен ми се струва, че е неправилно изчислено.
Сделката с чичото в същия ден направете, при същия нотариус. И по -добре продажба. Брат ви, е хубаво също да се подпише, че е съгласен с прехвърлянето на частта от чичото на вас.

Общи условия

Активация на акаунт