Градинарство - моето хоби 25

  • 28 072
  • 751
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 5 370
Момичета, клематисите са три различни групи, които се режат по различно време. Зависи кога цъфтят.
Най общо казано,цъфтящите напролет се подрязват леко след прецъфтяване,
Цъфтящите два пъти годишно, се режат през зимата или в ранна пролет, на 50% от дължината,
Цъфтящите през лятото се режат през късна есен, оставят се 30-50см от всеки клон.

# 706
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
моите цъфтят сега. значи наесен да ги резна доста. Sad

# 707
  • Мнения: 5 370
Добри, да, ако не са цъфтяли по-рано през годината. Загледай дали цъфти само на едногодишните клонки. Ако е така, се подстригва през ноември по този начин.


Ема, клематисите поне през метър разстояние. Пак зависи от вида им, има огромни чудовища, които задушават всичко около себе си.

# 708
  • Мнения: 5 772
В началото на юни засадих два броя клематиси, уж бели на цвят.  Така и не цъфнаха. Дори не знаех, че се режат.Ще ги трая и догодина и после ще реша генерално въпроса. Simple Smile

# 709
  • Мнения: 14 070
Моите цъфтят през пролетта. Не ги орязах навреме, а се сетих пролетта. Едва когато орязах белия клематис, забелязах, че е целият в пъпки. Умрях от мъка. В крайна сметка му се появиха нови клони с пет пъпки, които цъфнаха и това беше.

# 710
  • Мнения: 18 497
Флокс, благодаря за отговора. И розите са през ок. метър, значи ще има и симетрия Grinning Само трябва да измисля как да държа "краката" на клематиса на сянка.

# 711
  • Мнения: 5 370
Ема, можеш да засадиш клематиса директно зад розата, тя ще му пази сянка. А неговите клонки ще ги подведеш малко встрани, да не се увиват по розата и да не я засенчват. Това е класическа комбинация.

ДариВале, моля те дай му още един шанс Hug
Щом не е цъфнал още, може да е от пролетно цъфтящите.
Подрежи половината клони ниско, останалите ги остави по-високо. Хем да се разклони, хем да се стресне, и ще видиш как ще цъфне!
Догодина наблюдавай дали цъфти на нови или на стари клонки, така ще разбереш как да го подрязваш.

Дара888, можело е да си вкорениш изрязаните клонки във вода. По принцип лесно се вкореняват. Аз скоро изрязах няколко без да искам, сега са в чаша вода.

# 712
  • Мнения: 18 497
Флокс, благодаря, така ще направя Simple Smile

# 713
  • Мнения: 14 070
Флокс, благодаря за идеята. Не знаех, че по този начин може да се размножи, ще опитам.

# 714
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
С клематисите никога не успявам да се организирам според групата им. И понеже  не знам дали напролет "ще ги хвана" навреме да ги подрежа, затова ги режа много късна есен, дори зимата. Горе-долу - на една височина. Но преди три години санирахме къщата и момчетата така юнашки изпотъпкаха всичко и ги отрязах до долу. Едвам се подаваха стъблата. И тези инати оцеляха и напролет тръгнаха като луди. Та, ако  клематисът се е вкоренил отдавна, трудно ще загине.

# 715
  • Мнения: 751
Благодаря за идеята с цикламите. Насадих няколко и много им се радвам, утре ще снимам.

Аз имам клематис Princess Diana. Избирах дълго време, търсех да е от 3 група, цъфти в момента. Като почна да режа есента, ще вкореня още, за да пусна по една мрежа. Първи сезон им е, засега изглеждат добре. Четох, че обичат богата почва, като ги садих, сложих от компоста. Садих ги дълбоко и съм мулчирала дебело. Обичат много вода, но с дебел слой мулч не ми се е налагало да ги поливам по-често от другите растения. Но пък при мен и хойхерите бяха много хубави първия сезон, сега едвам кретат.

Ето една чужда вербена, много е хубава, не спира да цъфти, нищо не й пречи, даже двете градушки, дето паднаха, не я повредиха, само от студа трябва да я скрия, не ми е ясно още как.
Скрит текст:

Събрах семена и от разни диви цветя, дето никнаха по двора и тротоара тая година, на едното май див копър му казват, не знам дали не е това - ammi majus, много е красиво.

Последна редакция: пт, 11 сеп 2020, 23:18 от bflmp

# 716
  • Мнения: 257
Изтървах ви:
- Клематисите - внимавайте с рязането, ако не го знаете точно какъв е. Моят се оказа, че цъфти само на стари клонки - изглеждаха напълно изсъхнали и умрели през зимата, поизрязах ги Sad.
Догодина повече.
- Гергина / далия - за две години (без вадене) стана твърде висока. Половината коренище прибрах да презимува вкъщи (засадих я отново напролет), другата просто преместих в градината. Зимувалата вътре така и не поникна, градинската е прекрасна.
- Циклами - за първа година не ги прибирам. Под ореха са, пускат много листа. Ако и цъфнат, ще са ми първите преживели лятото.

# 717
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Когато имах гергини, макар че знаех, че трябва да прибирам грудките през зимата,не го правех и за няколко години изчезнаха, умряха. Мисля, че зимите са се случили твърде мокри и просто са изгнили. Но дворовете с тези цветя изглеждат много красиви, весели, истински български.

# 718
# 719
  • под тепетата
  • Мнения: 9 285
La_Valletta, току-що си купих от Билла мента. Водят ги живи подправки т.е. е в малка саксийка. Избрах си с два корена и ги разделих в сандъчето на терасата.
bflmp, чудни циклами! Аз два пъти съм уморявала в саксия и не смея да си помисля за трета.

Общи условия

Активация на акаунт