Дългото чакане след трансфер - 83

  • 32 799
  • 801
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 6 294
Пуснах линк, но нещо го подминаваш Wink
Жената е лекар и има съвсем друго мнение по въпроса.
https://www.sbivf.com/blog/choosing-between-day-3-vs-day-5-embryo-transfer/

Току що прочетох статията. Ами ясно е казано че при 5дневни ембриони шансове за близнаци са по големи. Това перефразирано означава че при прехвърлени 2 ембриона на 5ти ден има по голям шанс и от двата да стане бебе. Иначе казано ,при 3 дневните ембриони, един от всеки два не води до бебе в болшинството случаи.
Изобщо на това изказване за успеха на трансферите никъде не е изложено по колко ембриона се трансферират. Ако започнат да слагат по 4бр 3дневни, като нищо да напишат и че 3дневните трансфери са по успешни.
Въпросът е колко от тези 3 дневни водят до бебе и колко от 5 дневните.
За лабораторната среда съм съгласна че оказва влияние, но то не е чак толкова съществено когато ембрионите са повече. Иначе направо и до трети ден да не ги държат, а направо да ги прехвърлят.
За протокола на 3ти ден имах 7 ембриона и всички изкараха до 5ти ден. 3бр АА и 4 бр АБ.  Ако беше до лабораторната среда би трябвало да се скапят поне половината.

Последна редакция: пт, 03 юли 2020, 01:12 от geizer

# 796
  • Мнения: 7 898
Четеш като дявола евангелието Simple Smile. Тука говорим за това че в  някои случаи е по- добре трансфер на 3 ден! За трети ден трансфер може и с по- лошо качество, докато на 5 иска добро качество. Като видят че на 3 ден ембрионите не са идеални, никой няма да чака 5 ден за да се скапят тотално! В такъв с,учат трансфера на 3 ден дава някакви шансове.
Имах 8 яйцеклетки, 5 стигнаха до 3 ден и нито една до 5!
Ако доктора се водеше по твоята логика, нямаше да имам нито една останала за трансфер!

# 797
  • Мнения: 139
Аз да не съм някакво чудо на природата? Или жените забременели с 3-дневни... Сложиха ми 2 ембриона, 3-дневни, и двата се захванаха, със сърдечна дейност са Heart , не от 4 два да оцелеят и закрепят, както казвате     /не че е възможно 4бр да върнат Grinning/ ... от първи път се получи... Flowers Four Leaf Clover не са ми правили ПИД, не мисля че и ми трябва при първи опит... Искам да кажа, откъде знаете, че 3-дневните не са качествени, няма как да знаете... може да са, може и да не са... По думите Ви излиза, че едва ли не 3-дневните най-вероятно са с аномалии? И имало по-голям шанс за близнаци с 5-дневни? Според мен тези изказвания са вече прекалени и в никакъв случай верни... Шансове и рискове най-различни... Пак питам, аз да не съм чудо на природата или жените като мен забременели с 3-дневни? Не се смятам за част от някакъв мин.% , които са успели с 3-дневни, има много жени като мен... Естествено, че при неуспешни опити, особено поредни, ще се правят по-задълбочени изследвания, за да се види къде е проблема, но има хора като мен, които за пръв правят процедура и по-думите Ви излизат абсолютни страхотии, например - най-вероятно неуспешен опит, повешен риск от аномалии, че няма да се родят... Задължително трябвало да се прави ПИД при 3-дневни, иначе... неуспешен опит разбираш ли... Доп.изследвания са препоръчителни за жени, с неуспешни опити, особено поредни, не са задължителни за всички, особено и за жени, тепърва правещи процедура... Има момичета с много яйцеклетки... Вие ги съветвате задължително да чакат до 5-ти ден... Пък ако останат без нито 1... такъв им бил късмета... Не е така... Може да се пробва и с 3-дневни трансфер, може и да се замразят някои 3-дневни, а някой да се чакат до 5-ти ден, може и след размразяване да се чакат до 5-ти ден, може и комбиниран трансфер на 3-дневни и 5-дневни... Един куп варианти, които заради  това,  че трябвало задължително да се чака до 5-ти ден могат да се пропуснат...  Вашите думи обезкуражават всички с 3-дневни, не само тези с неуспешни опити... А и дори с неуспешни опити има жени, които пак забременяват с 3-дневни и раждат здрави деца... Колко момичета писаха, че са забременели с 3-дневни, пък Вие си Вадете статиите и статистиките на английски... Не трябва само заради Вашите случаи да обезкуражавате всички останали... Състоянието и проблемите при всяка жена са различни... Не ги слагайте всички под общ знаменател... Трябва да се вземат много фактори предвид... Не пишете подобни страхотии... Просто пожелайте успех и това е... Ако има неуспешни опити, поредни особено, можете да препоръчате доп.изследвания и това е... Няма нужда от такива крайни констатации, само на база колко дневни са, които констатации в доста случаи не са и верни... Пак пожелавам успех на всички Flowers Four Leaf Clover Винаги има шанс, колкото и дневни да са ембрионите Ви, със или без ПИД Simple Smile Flowers Four Leaf Clover Flowers Four Leaf CloverFlowers Four Leaf Clover

Последна редакция: пт, 03 юли 2020, 08:36 от PureLove90

# 798
  • Мнения: 990
Каква разгорещена дискусия се е заформила - 3-дневни, 5-дневни.....Сами виждате, че лекари и ембриолози са на различни мнения, всеки си има подход на работа и вярва в него, правят се постоянно проучвания и статистики, но истината е, според мен, че все още съвременната медицина е далече от познанието какво точно се случва след трансфера. Ако знаеха, от всички здрави Е щяха да се родят деца.

# 799
  • Мнения: 139
Точно ! Не може само на базата на 3-дневни и 5-дневни да се правят страховити и отчайващи заключения... 5-дневни не гарантират успех, направен ПИД също не гарантира успех... Шансове има и при 3-дневните и при 5-дневните, със или без ПИД... Трябва да се вземат предвид много други фактори , например състоянието на жената, заболяванията, поредност на опита, възраст и един куп други показатели и тогава да се прецени колко дневни да са и дали трябват доп.изследвания... Всеки случай е различен... Не да се слагат всички под общ знаменател и толкова... Не може просто ей така да се пускат в пространството толкова крайни заключения...
Каква разгорещена дискусия се е заформила - 3-дневни, 5-дневни.....Сами виждате, че лекари и ембриолози са на различни мнения, всеки си има подход на работа и вярва в него, правят се постоянно проучвания и статистики, но истината е, според мен, че все още съвременната медицина е далече от познанието какво точно се случва след трансфера. Ако знаеха, от всички здрави Е щяха да се родят деца.

Последна редакция: пт, 03 юли 2020, 08:04 от PureLove90

# 800
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 003
Добро утро!Заповядайте в новата тема  https://www.bg-mamma.com/?topic=1231810.new#new

# 801
  • Мнения: 6 294
Четеш като дявола евангелието Simple Smile. Тука говорим за това че в  някои случаи е по- добре трансфер на 3 ден! За трети ден трансфер може и с по- лошо качество, докато на 5 иска добро качество. Като видят че на 3 ден ембрионите не са идеални, никой няма да чака 5 ден за да се скапят тотално! В такъв с,учат трансфера на 3 ден дава някакви шансове.
Имах 8 яйцеклетки, 5 стигнаха до 3 ден и нито една до 5!
Ако доктора се водеше по твоята логика, нямаше да имам нито една останала за трансфер!
Като няма добри ембриони, може и трансфер на по лоши да се направи, без значение на кой ден са. Не е вярно че трябва да са отлични на 5ти ден. Единственото изискване е да са живи. Има и някой морфологични отклонения за които се знае че са от анеуплодии и такива Е изобщо не се трансферират.
Естествено при лошо качество шансът е по малък , но ако няма Е с по добро... Единственото при замразяването се изисква определено качество, понеже некачествените обикновено не оцеляват.
     И аз няколко пъти го написах че при малко Е се гледа да се избегне максимално лабораторния фактор. Когато са повече и вървят добре е хубаво да се направи подбор.

Пур лов, 5 пъти го написах досега че ако Е е читав няма значение на кой ден ще е трансфера. Повечето от нас обаче са с по няколко неуспешни трансфера което говори за проблем със качеството. В такива случаи е добре да се направи някакъв подбор и вместо 10трансфера, да се направят 5 например, но с по качествени Е при които шансът е по голям. 
Ще го кажа за последен път и дано някой да ме разбере. Когато един ембрион се е развил до 5ти ден, се знае че е по качествен от другите които не са се развили, и шансът за бременност е по голям. Когато Е е 3дневен, за него не се знае дали изобщо ще се развие до 5ти ден. Може и да се развие, а може и да не се развие.
Затова за 5дневните се казва че има подбор. Това че са 5дневни не може да им подобри първоначалното качество. Те просто са по качествени от другите които са спрели развитие и така се правят по малко трансфери.
ПС- Под качество имам предвид способността на Е да оцелее и да се развива, а не морфологичната оценка която дават ембриолозите.

Общи условия

Активация на акаунт