Нашите орхидеи – тема 30

  • 26 429
  • 743
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 5 640
Добро утро в неделя Flowers Hibiscus
Искам да ви попитам, когато пресаждате новозакупени фаленопсиси, каква част от корените премахвате? За лошите и загнилите е ясно, но има някои, за които не съм сигурна, уж здрави, но с отчупен връх или начупени по дължината. Махате ли ги?

Аз досега ги оставях, с идеята, че дори да не е съвсем хубав корена, все ще подхранва растението. Обаче ми прави впечатление, после от тези начупени корени се разклоняват нови връхчета, вместо да израстнат напълно нови корени. Сигурно така на растението му е по-лесно, вместо да пробива листо.
Проблемът който виждам е, че този корен си остава начупен в горната част и всъщност не е съвсем здрав.

Започвам да си мисля, че е по-добре да ги отрежа веднага, вие как постъпвате?

# 691
  • Мнения: X
В повечето случаи тези пречупени корени започват и да почерняват(загниват). И аз това се чудя дали не трябва да се махат и те. Както ми се очертава да сменям субстрат, че моите в тези чисти кори не са както трябва мисля дали да не изчистя и пречупените корени.

# 692
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 120
До колкото знам, корена е нишката вътре в цялото, а тази дебелата част (веламена) изхранва корена. Ако е начупен веламена той все още може да изхранва корена, който е здрав. Ако на пипане веламена е мек тогава вероятно има процес на гниене.
Нека да кажат по-запознатите дали е правилно.

# 693
  • Мнения: 5 640
Джиджи, Анжела, благодаря.

Аз от вчера само неприятни новини имам. Днес исках да пресадя две новички, камбрия и дендробиум фаленопсис. Даже не ги изчаках да прецъфтят, бяха ми подозрителни. Оказа се, че няма нито един здрав корен, особено камбрията е в отчайващо състояние. Сега ще почвам да чета как и дали мога да ги съживя.
Как разбирате в магазина, дали растението е в добро състояние? С фаленопсисите е лесно, всичко им се вижда, но другите?

Ето ги, трите клетника с вчерашния онцидиум. На дендито сърце не ми даде да му резна цветоноса, ще го оставя още мъничко.



И накрая ви поздравявам с един букет

# 694
  • Мнения: X
Малко помощ и аз съм с лоша новина едната орхидея не ми хареса днес бяха и оклюмали листата. Извадих я корените ми изглеждат зле с 3 цветоноса е какво да я правя.

# 695
  • Мнения: 5 640
Джиджи, от снимката корените изглеждат добре, просто са твърде малко и са счупени. Не знам дали ще могат да изхранят толкова много цветове.
Меки ли са корените, има ли почерняване някъде? Ако не, бих я сложила върху кори докато прецъфти, със съвсем пестеливо поливане. Корените не бива за дълго да са толкова мокри като на снимката. След като прецъфти, задачата ти е да осигуриш оптимални условия, за да пораснат нови коренчета.

Листата според мен е нормално да клюмнат леко, все пак вкъщи условията не са като в оранжерията. Тя ти беше нова, нали?
При мен също най-долните две листа на всички фаленопсиси винаги са леко клюмнали, за разлика от горните. И в кори, и на водно, винаги е така. Ако по някаква причина се наложи да махна едно долно листо, следващото клюмва, сякаш орхитата могат да броят до две Grinning

Аз да се похваля, днес се престраших да забърша листата с лимонов сок, сега са лъскави и прекрасни. Благодаря, че ме окуражихте Grinning

# 696
  • Мнения: X
Phloxx да нова беше от около около месец е в мен другата е добре здрави и са корените (2бях купила от Лидл). На снимката корените са мокри, защото бяха измити за да мога да ги огледам. По принцип беше с много корени, но си имам детенце и като си игра незнайно как орхидеята беше паднала явно тогава са се пречупили. Доста изчистих преди да снимам, но те бяха сухи не изгнили. Сега я изчаквам да изсъхне и я връщам в саксийката. Да режа ли цветоноси за да се оправи или да я оставя така?

# 697
  • Мнения: 5 640
И да не ги отрежеш, вероятно ще прецъфти бързо заради целия стрес.  При мен винаги става така, щом я разбутам започват да клюмват цветовете.

Виж в библиотеката на първа страница (ако не си чела вече там), гъбичните болести са добре обяснени, да знаеш за какви признаци да наблюдаваш.

# 698
  • София
  • Мнения: 3 976

Листата според мен е нормално да клюмнат леко, все пак вкъщи условията не са като в оранжерията. Тя ти беше нова, нали?
При мен също най-долните две листа на всички фаленопсиси винаги са леко клюмнали, за разлика от горните. И в кори, и на водно, винаги е така. Ако по някаква причина се наложи да махна едно долно листо, следващото клюмва, сякаш орхитата могат да броят до две Grinning


Изобщо не е нормално да са клюмнали листата. Говоря за меки и "тъжни" или сбръчкани листа. Имам достатъчно много фалчета, за да твърдя, че нови, стари и дори започващите да изсъхват листа са си щръкнали и твърди. Най-долните листа може да са огънати надолу, но това е поради тежестта им, но пак са твърди и не се огъват лесно.
Листата клюмат при липса на достатъчно вода, при прегряване, при недостиг на хранителни вещества и при заболявания. Най-честата причина е недостиг на вода /т.е. рядко поливане/, след това е гъбични заболявания, които запушват проводимите тъкани и въпреки постоянното наличие на вода и зелените корени, листата са дехидратирани.

# 699
  • Мнения: X
Много взе да ми писва с тези орхидеи. Все има нещо което не е както трябва грижите за всичките са еднакви. Не мога да проумея как някои са добре, а други не  Disappointed Relieved

# 700
  • Мнения: 39 784
Момичета, имам нужда от помощ. Купих си мини орхидея от Лидл. Разбрах, че трябва да я извадя от гъбата, почистих я и тръгнах да купувам кори, че да я "присадя". Магазинът беше затворен, но срещнат по пътя собственичката и на улицата я питах дали продават кори за орхидеи. Когато разбра, че е цъфнала ми каза да не бързам с присаждането. А сега ми кажете какво да правя? Имам орхидейка с един цвят, но нямам кори, а и като я присадя да махам ли цветоноса? Дали я загубих, че предварително махнах гъбата? Бях чела, че лидълските веднага трябва да се поправят в предвид многото вода и гъбата вместо "почва."

# 701
  • Мнения: 710
Момичета, имам нужда от помощ. Купих си мини орхидея от Лидл. Разбрах, че трябва да я извадя от гъбата, почистих я и тръгнах да купувам кори, че да я "присадя". Магазинът беше затворен, но срещнат по пътя собственичката и на улицата я питах дали продават кори за орхидеи. Когато разбра, че е цъфнала ми каза да не бързам с присаждането. А сега ми кажете какво да правя? Имам орхидейка с един цвят, но нямам кори, а и като я присадя да махам ли цветоноса? Дали я загубих, че предварително махнах гъбата? Бях чела, че лидълските веднага трябва да се поправят в предвид многото вода и гъбата вместо "почва."

Според мен я пресади възможно най-скоро. В Лидъла до офиса ги гледам мини орхидейките - ми те плуват във вода, толкова са пренапоени, че мухлясват буквално.

Успех с минито Simple Smile

# 702
  • Мнения: 2 962
Скрит текст:
Момичета, имам нужда от помощ. Купих си мини орхидея от Лидл. Разбрах, че трябва да я извадя от гъбата, почистих я и тръгнах да купувам кори, че да я "присадя". Магазинът беше затворен, но срещнат по пътя собственичката и на улицата я питах дали продават кори за орхидеи. Когато разбра, че е цъфнала ми каза да не бързам с присаждането. А сега ми кажете какво да правя? Имам орхидейка с един цвят, но нямам кори, а и като я присадя да махам ли цветоноса? Дали я загубих, че предварително махнах гъбата? Бях чела, че лидълските веднага трябва да се поправят в предвид многото вода и гъбата вместо "почва."
Току що се връщам и аз от Лидл, естествено спасих едно мини от сигурна смърт.
Беличко е, с хубави корени, един цветонос на който се мъдрят още три цвята, но пък има тръгнали още два цветоноса и ново листо. Освен, че плуваше във вода беше побеляло от плесен.
Преди малко го разфасовах, добре са му коренчетата, няма поражения и признаци на гниене. Изкъпано е, напръсках го с кислородна вода да утрепя гъбите и сега се суши по организъмче. И него ще "приводня".
Скрит текст:
Другото мини, от една седмица го приучавам да е жабче и май му хареса. Пу, пу, да не са му уроки тръгна му ново листче. Innocent Много му се радвам! Heart Eyes
Това е първото ми домашно листо и то във вода, и съм горда със себе си. След като уморих една орхидея и следващата за рекордно време е на път, това миниатюрно листенце ми усмихна деня. Simple Smile
Скрит текст:

Последна редакция: пн, 17 авг 2020, 15:26 от Sysly

# 703
  • Мнения: 39 784
Твоето е по- живо от моето.

# 704
  • Мнения: 2 962
Аз прехвърлих 15 бройки преди да си избера. всичките ги вадих от чашките и оглеждах.

Общи условия

Активация на акаунт