Нашите орхидеи – тема 30

  • 26 240
  • 743
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 441
re_ge, прекрасна ти е орхата. Такъв вид не съм гледала. Но понеже ми се стори, че на господина е като една от моите, не искам да споря или да ми се сваля шапка, а само да му кажа, че е възможно и да види цъфтеж по-рано.

И пак казвам, че не съм спец или голям разбирач. Гледам ги без да чета, без да ги пръскам и торя, всичко при мен е проба- грешка, в повечето случаи дори се гледат сами моите цветя.

# 46
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 985
Здравейте. Аз имам въпрос за дендробиум нобиле. Исках да го пресадя след като прецъфти, но като го поливах ме лъхна миризма на мухъл, така че няма да чакам.  Страх- не страх, довечера ще го разровя. Днес ще видя какъв субстрат ще мога да намеря за него в местния градински център.

Та въпроса, при пресаждането има ли нещо специално? За първи път ми е, и не съм сигурна какво да правя. Смятам да махна стария субстрат, да измия корените под течаща вода, и веднага да заровя в новия. Ще ползвам същата саксия, не ми се струва да  му е малка. Този план за действие добър ли ви се струва?

Внимавай с корените, че са крехки. Сустрата се отстранява под течаща вода и деликатна струя. След като се оголят, ги разгледай и ако се налага махни лошите (ако има такива). Ако са твърде много корените могат да се отстранят няколко, но само от страната на старите булби. Корените, които са от към страната на младите не се махат, защото са необходими за изхранването на булбите.
След това полей с кислородна вода и ако има отрязани корени дай им леко с канела на отрязаните места. Чак тогава са готови за нов сустрат (кори + камъчета мозайка). Ако ще използваш същата саксия преди да посадиш отново в нея, остави я известно време в белина, за дезинфекция. После я изплакни обилно с вода преди засаждането на растението.

# 47
  • Мнения: 5 364
Angela, много благодаря!

# 48
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 985
Phloxx,
Изгледай това видео, то е точно по твоя въпрос.

# 49
  • Мнения: 5 364
Благодаря, видеото е много добре направено. Не разбирам испански, но то и няма нужда, всичко се вижда. Как смело изряза корените, аз нямаше да посмея да изрежа толкова много.
Гледах и други клипчета, но повече се обърках, един слага мъх в корите, друг слага керамзит, трети ги гледа в глинени саксии, явно зависи и къде се гледа растението. Аз приготвих всичко необходимо, но после пак се разколебах, после пък спешно се наложи да прибирам саксии преди бурята, и остана за утре. Голямо чудене и мислене с тоя дендробиум, досега май не съм се стряскала толкова от цвете Grinning

А днес като отидох да купя субстрат, един дендробиум фаленопсис ме извика по име и помоли да го взема с мен вкъщи, и сега стои в карантина и той Grinning
И такъв не съм гледала досега, не знам какво ми става...

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Добро утро Hug

Пак да ви усмихна с Милтония. Разтворила напълно един цветонос и залага от нея бубла новичка такава. И другите два цветоноса са отворили няколко цветчета. Много е жадна, преди я поливах на седмица по веднъж сега на пет дни, много гърчи листата на новите бубли.


# 51
  • Мнения: 6 278
Понеже питането ми тотално се загуби сред дендробиумските неволи , пак..
Наскоро имаше питане за фаленопсис, със цветонос излязъл от средата на листата и изкарал по нагоре по цветоноса листа. Но не намерих нито въпроса, нито отговора...
И при позната има подобна ситуация- та моето питане - какво да очаква като развитие на растението?

# 52
  • Мнения: 5 364
Second Grinning да не мислиш, че ни е лесно...
Аз си спомням дискусията с цветоноса. Някой тогава каза, че такъв цветонос излиза, когато растението е на края на живота си - след това не изкарва нови цветоноси или листа. За друго не се сещам.

# 53
  • Мнения: 15 020
Аз имах такъв цветонос, след време оод листата и корени тръгнаха, отделих го успешно, но поживя около година. Старото растение е най-старата ми орхидея, на около 7 години, живее си добре.

# 54
  • Мнения: 6 278
Sunny, а как изкарват нови листа на старото растение? Щото цветоноса сега е централно изникнал..

# 55
  • Мнения: 15 020
Да, даже са две долу растенията, но няма да ги деля, че ме е страх. Няма как да я снимам, че е а апартамента, вчера минах да ги полея.

# 56
  • Мнения: 6 278
Ако не ти представлява трудност, и ако не забравиш, може ли на лично друг път да ми щракнеш?
Благодаря!

# 57
  • Мнения: 15 020
Няма проблем,  но ще е след две седмици.

# 58
  • Мнения: 8 048
Понеже питането ми тотално се загуби сред дендробиумските неволи , пак..
Наскоро имаше питане за фаленопсис, със цветонос излязъл от средата на листата и изкарал по нагоре по цветоноса листа. Но не намерих нито въпроса, нито отговора...
И при позната има подобна ситуация- та моето питане - какво да очаква като развитие на растението?
При мен изкара кейки на цветоноса... Загубих растението при миналогодишното пролетно гниене вкъщи Rolling Eyes

# 59
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 985
Да питам, нормално ли е на дендробиум нобиле най-младите листа да излизат вълнообразни и като залепени?
Прилагам снимка:

Общи условия

Активация на акаунт