COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 4

  • 1 249 822
  • 29 195
  •   2
Отговори
# 1 635
  • София
  • Мнения: 7 806
На теб може и да не ти е нужно, но явно на някои други хора им е нужно точно това - забрани, защото сами не могат да се самоограничават, нито пък намират за нужно да го правят. А когато такива хора са достатъчно много, това обезсмисля твоята маска и моя дезинфектант.
Да, и какво можеш да направиш? Да контролираш 7 млн. дали си мият ръцете и дали се движат еднопосочно на пазара? В Северна Корея, може би.
Аз нищо не мога да направя, нито пък ти. Но тези, които облъчват хората с послания от медиите - могат. Защото логиката е съвсем проста - ако вирусът е безобиден и всички ще го изкараме, без да усетим - защо да взимам някакви мерки за предпазване, да нося маска, пък и ръцете защо да мия? Съвсем логично, лесно за приемане и напълно отговарящо на манталитета на - за жалост, голяма част от хората, а и особено убедително ако го кажат умни хора по тиви-то.

# 1 636
  • При семейството си
  • Мнения: 6 589
А посланието с разрешен футболен мач с 5000  и повече  публика какво беше, него кой го отправи?

# 1 637
  • Мнения: X
Един от резултатите на COVID-19 е политизацията на медицината и превръщането на политиката в медицина.

 Дори образовани наглед хора започват или вече вярват, че правителствата трябва да въвеждат форми на контрол върху обществения и стопански живот. Оправданието е медицинско.

Когато медици и други учени изказват съмнения в медицинската компетентност на политиките, реакцията е инстинктивна, понякога даже политологическа омраза. Свободата на словото се тълкува като вреден обществен навик и се роят законодателни намерения за нейното ограничаване.


https://www.svobodnaevropa.bg/a/30618238.html/

# 1 638
  • Мнения: X
Какво ми прави впечатление през последните няколко дни. Швеция се готви за масово тестване, два региона вече го правят, останалите се подготвят и до седмица се очаква всеки, дори с най-леките симптоми да може да се тества за сметка на държавата. Два региона както казах, вече тестват усилено и през последните два дни новите случаи скочиха на 1400 -1600 дневно.

Обаче в Worldometers на 10 юни вместо 1 427 нови случая, беше отразено, че случаите са 198. Вчера беше отразено, че случаите са 196, а реално бяха над 1500. Worldometers взема данните от официалния сайт на Агенцията за обществено здраве, като данните се обновяват в 14.00 часа. Обаче самата агенция до този час обявява само по около 200 нови случаи за последните два дни, Worldometers взима данните и ги обновява на техния сайт за конкретния ден. И два дена хората в цяла свят си мислят, че в Швеция има само по 200 нови случая през последните два дни. След това Агенцията за обществено здраве коригира бройката за предния ден, например тези 198 нови случаи за 10 юни, станаха 1427. Worldometers също ги коригира, но за да видиш корекцията за предишния ден, трябва да цъкнеш на Швеция, да влезеш в нейната статистика по дни и чааак тогава ще разбереш, че тези 198 случаи на 10 юни са станали 1427.

Вчера същия прийом - в 14.00 часа Worldometers обнови данните за Швеция на 196, а всъщност новите случаи бяха над 1500. Сега ще следя в Worldometers кога тези 196 на 11 юни, ще бъдат коригирани на 1588 нови случаи.

Обаче на главната страница в Worldometers, в която всички държави са подредени една под друга, Швеция прави голямо заблуждение, като обявява по 200 нови случаи, при реални 1500. То си е за срамота - как да обявиш за вчера 1600 нови случаи с население 10 млн, а UK с 68 млн. население вчера е обявила 1200 нови случаи. Та затова Агенцията обявяват по едни 200 нови случаи за Worldometers, а после тихомълком ги коригира след дни.  Worldometers също ги коригира, ама кой ще тръгне да ти проверява за съответната държава в нейната статистика дали новите случаи не са коригирани за два дни назад. Светът е заблуден, че през последните два дни заразените в Швеция са по 200 нови на ден.

# 1 639
# 1 640
  • Пловдив
  • Мнения: 40 779
то беше ясно...няма как да го допуснат отново.Видяха, че сметките не им излизат...

Маските в магазините паднаха ли от вчера или греша?

Мангъров с/у Генерала...https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Mangurov-s-novo-predizv … tafchiiski-974940

# 1 641
  • Мнения: 5 979
"Повече нищо няма да затваря" - това значи ли че отварят училища, вузове, детски градини на пълен капацитет?

# 1 642
  • Варна
  • Мнения: 11 340
От списание Лансет:
Въпрос: Понижението на смъртните случаи в Европа от ковид-19 дължи ли се на някакъв, все още неидентифициран "стаден имунитет"?
Отговор: Не. Има достатъчно събрани доказателства, че се дължи на мерките за физическа дистанция. Независимо от различните официални правителствени мерки, всички държави в Европа отбелязват рязко намаление на мобилността в средата на март.

https://twitter.com/AdamJKucharski/status/1271356675426062336


В това няма никаква логика. Мерките за физческа дистанция може да доведат и да са довели до намаление на разпространението и, евентуално, поради по-слабо разпространение, смъртните случаи да са по-малко.

Но при увеличаващи се случаи на заразяване и намаляващи смъртни случаи, това няма как да се дължи на мерките, особено пък на намалената мобилност (ако допуснем, че с носене на маски от всички, което е утопия, но, все  пак, евентуално, се намалява вирусния товар и заболяването минава по-леко). Друга е причината за намаляващата смъртност при увеличаващи се случаи - мутиране на вируса, затопляне на времето, разпространение сред по-млади и здрави индивиди (което всъщност е тезата на доц. Мангъров, нищо че тук го обявиха за предводител на Холокоста) и т. н.

# 1 643
  • Мнения: 19 485
Ми за мен и изказването на  проф. Мира Кожухарова по ТВ беше скандално, това, че  този вирус и бил симпатичен, защото поразявал предимно възрастни хора, а щадял младите. Бравос, острота на ума, логика, хуманност отвсякъде блика....Въобще как може да й е симпатично нещо, което е убило дори едно човешко същество? Същата тази отсече, че световната и нашата реакция спрямо вируса били прекомерни. Какво повече да каже? Стратегията им е ясна...

# 1 644
  • Мнения: X
Маските в магазините паднаха ли от вчера или греша?
Няма заповед още за маските. Предполагам, че ще пуснат нова в края на срока на старата, т.е. 14 юни.

# 1 645
  • Пловдив
  • Мнения: 40 779
А най-умният в държавата ще капарира ваксини за вируса Laughing Neutral Face
https://dnes.dir.bg/obshtestvo/borisov-kaparirarame-predvariteln … i-za-koronavirusa

# 1 646
  • Мнения: 2 030
Аз мисля, че софиянецът от къмпинг Градина няма да е заразил много хора, щом е в каравана. Освен ако не е посещавал известния  "Kite bar". Днес казаха в обедните новини по БНТ1, че в Доспат само 1 положителен открили от контактите. Освен това помаците са съвестни хора.
Само Кърджали не знам какво става, щом имало толкова много завърнали се от огнището Турция, заради едни паспорти. Не може ли да се вадят в Истанбул в посолството ни?

https://www.24chasa.bg/region/article/8693137

# 1 647
  • София
  • Мнения: 4 884
Мъжът ми беше в болница заради наложителни изследвания. На влизане в болницата- тест, на излизане- тест. Дотук добре...
Вечерта след изписването му се обадиха, че последният тест е дал неутрален резултат- нито положителен, нито отрицателен, затова трябва да се повтори.
На другата сутрин той отиде в лабораторията, за да му вземат пак проби за PCR изследване. Същият следобед му звънна една дама от Здравната инспекция, за да му каже, че тестът е положителен.
Моля, проследете как протече разговорът:
"Г-н Еди кой си, искам да Ви уведомя, че тестът ви за Ковид-19 е положителен"
"Кой тест? От коя дата, защото аз имам направени 5 теста в последните дни".
"Ами.. не знам от коя дата. Няма дата. Получихме един мейл с данни на хора с положителни проби и Вашето име е в тоя мейл"
"Кажете ми от коя дата е тоя тест, защото аз днес сутринта направих повторен тест на дефектен такъв от вчера. За тоя тест ли става въпрос? Излязъл ли е вече резултата от днес"?
" Ами не знам за кой тест става въпрос и от коя дата. Така.. 28 дни трябва да останете под карантина, контактните Ви лица- 14 дни"
Тук следват инструкции за карантината на мъжа ми и на всички, които сме били в контакт с него.
Всички започваме много да се притесняваме.. Всъщност сме много, много уплашени. Аз започвам да мисля с колко човека сме общували в последните дни....
Мъжът ми каза на дамата от Районната инспекция, че ще звънне до лабораторията, в която му бяха взели проба същия ден и след това ще и се обади.
Обади се в лабораторията и човекът оттам му каза, че цялата партида тестове от предния ден е била дефектна и затова се е наложило всички хора да повторят тестовете си. И че последният му тест още няма резултат, но като излезе такъв, непременно ще му се обадят.
След 20 минути ни звъннаха от лабораторията, за да ни кажат, че тестът е негативен.
Мъжът ми се обади в Здравната инспекция и каза, че е говорил с лабораторията и резултатът е негативен.
"Аааа, така ли? Ами добре. Значи е станала някаква грешка с информацията. Я ми дайте телефона на лабораторията, за да сравним данните".
Междувременно са се обадили и на личния лекар, за да кажат за положителния тест.
След това пак се обадиха и на нас и на личния лекар, за да се извинят, че е станала грешка.
В крайна сметка мъжът ми отиде до лабораторията, за да си вземе негативния резултат.
Ако бяхме приели обаждането от Здравната инспекция за категорична истина, един човек с негативен тест и още n-на брой негови близки щяхме на стоим под карантина до днес!!!
Поуката е....

# 1 648
  • Мнения: 19 485
Този от къмпинга ако е ползвал общите санитарни възли /80% съм убедена че е точно така/ шансът да се изпонатръшкат всички е доста голям

# 1 649
  • Варна
  • Мнения: 17 960
Много ми е интересно дали някога ще обявят тези спестените случаи от вчера? Аз се сещам за тези:
Кърджали - 12
Стара Загора - 26
Сърница - 13
Ако някой се сети за още, нека да допълва. За да следим как ще са нещата утре.
В Бургас казаха за двама сервитьори - майка и син, а е обявен 1 /вероятно онзи от къмпинга/

Общи условия

Активация на акаунт